Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Costuri si durata pentru ruta Spania - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Posted Image Bora .... asa se numeste vantul puternic, uscat si rece care bate pe coasta nord-estica a Marii Adriatice (Dalmatia) si nu numai.

http://en.wikipedia....iki/Bora_(wind)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Fbs4c06-wM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nbeenID-mBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c2rZF1hFeHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.... deci, Bora cu motor de  ... 1.9Posted Image

#38
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
eu m-am gandit sa merg pe urmatorul traseu :
https://maps.google....s&t=m&z=6&via=1

daca aleg acest traseu  unde trebuie sa opresc sa cumpar eu vigneta  in ce tara ?

am gume de iarna  sa iau si lanturi  si vreo lopata Posted Image  ?
credeti ca daca am  masina inmatriculata in romania o sa am probleme in spania ?

Edited by bogdan0184, 12 January 2014 - 19:25.


#39
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 florinppv, on 12 ianuarie 2014 - 14:06, said:

Posted Image Bora .... asa se numeste vantul puternic, uscat si rece care bate pe coasta nord-estica a Marii Adriatice (Dalmatia) si nu numai.


.... deci, Bora cu motor de  ... 1.9Posted Image

exista VW bora am crezu ca la asta te referi, :)

 bogdan0184, on 12 ianuarie 2014 - 19:16, said:

eu m-am gandit sa merg pe urmatorul traseu :
https://maps.google....s&t=m&z=6&via=1

daca aleg acest traseu  unde trebuie sa opresc sa cumpar eu vigneta  in ce tara ?

am gume de iarna  sa iau si lanturi  si vreo lopata Posted Image  ?
credeti ca daca am  masina inmatriculata in romania o sa am probleme in spania ?

ia-ti lichid de spalat parbriz vreo 3-4 bidoane/pungi de la noi, in vest mi s-au parut scumpe

vignetta ungaria si slovenia
poti lua pt ungaria si de pe net, poti cumpara la ultima casuta de la nadlac inainte de intrarea in ungaria (sunt multe locuri, afisate clar si poti cumpara in lei, chiar si pt slovenia)
sau cumperi din ungaria de la benzinarii de pe autostrada, de regula MOL. poti merge pe autostrada pana cumperi nu e nimeni exagerat
la unguri e ca la noi, nu ai abtipild, iti inregistreaza numarul de inmatriculare si sunt masini pe traseu care-l verifica

la fel in slovenia, de la benzinarii. astia--ti dau abtipild si iti arata pe verso unde sa-l lipesti.
au zone de incetinire pe autostrada si treci printre booturi ca sa te fotografieze daca ai vignetta.
poti merge pe autostrada pana la benzinarii de unde cumperi.

gazul nu stiu cum e ungaria vs slovenia, dar as evita italia pentru motorina
locurile de inoptat pe unde am stat ti le-am dat.
pentru romania am mai stat in arad, hotel phoenix, chiar la iesire din arad pe vest, chiar la sosea, parcare supravegheata

gaz in franta:
http://www.prix-carburants.gouv.fr/

dar cel mai sigur cauti pe gps, carrefour, intermarche, leclerc, cora si platesti cu cadul
cu cardul poti plati si autostrada in franta / italia / spania, dar sa fii pregatit si cu cash. eu am avut probleme in franta de la paris la nantes cu un anumit card, pana la paris a mers, depinde si de aparate, te asezi la coada acolo unde e posibilitate si cu cash.

nu stiu de lopata in italia/franta, stiu ca germania cere (dar n-am fost controlat vreodata) si am una de la metro, care se strange mica, mica.
extinctor, trusa medicala, alcool test pentru franta, 2 bucati, obligatorii din martie 2013, dar, am fost de atunci de 4 ori niciodata n-am fost intrebat.
triunghi si vesta, obligatorii dar niciodata n-am fost intrebat. cred ca vesta nici n-am, :)

daca mergi singur in masina cu nr de romania, da, te poate opri pentru control droguri. eu anul trecut in 6 drumuri am fost oprit de 2 ori o data in germania, o data in franta
bate la ochi ca folosesti masina distante asa lungi cand e mai economic cu avionul, nu au nimic cu romanii.

sa ai asigurare si cartea verde. nu mi le-a verificat nimeni niciodata in 5 ani, dar, in caz de accident....

#40
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
k ms mult , deci trebuie sa cumpar si 2 buc  alcool test ? si de unde ? asa in mare pt drum mi-ar ajunge 700 euro ?

#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
in franta la benzinarie cumperi alcool test-ul.
cand o sa ma duc jos la masina o sa-ti fotografiez unu sa-l vezi cum arata.

doar pt drum, pune €500
dac-ai trece prin andorra ai salva un €25

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu cumpara vigneta de pe net si nicicum din alta tara. In primul rind timpul curge din momentul achizitiei si-n al doilea rind in tara vecina s-ar putea sa te coste mai mult. Ar fi bine sa ai numerar destul pentru fiecare moneda

#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 vata_pa_batz, on 13 ianuarie 2014 - 19:40, said:

Nu cumpara vigneta de pe net si nicicum din alta tara. In primul rind timpul curge din momentul achizitiei si-n al doilea rind in tara vecina s-ar putea sa te coste mai mult. Ar fi bine sa ai numerar destul pentru fiecare moneda

care-i diferenta?
vreo 2-3 euro. poti cumpara in lei si opri o singura data pentru asta
eu am parcurs bucuresti-burgos-lisabona, dus prin serbia si inapoi prin franta - germania - ungaria fara sa schimb nici un ban. totul cu cardul
fals, poti cere de cand ai nevoie de vignetta in momentul cumpararii si s-o cumperi inainte. aplicat si pentru austria si pentru slovenia

#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 tsunnami, on 13 ianuarie 2014 - 19:50, said:


care-i diferenta?
vreo 2-3 euro. poti cumpara in lei si opri o singura data pentru asta
eu am parcurs bucuresti-burgos-lisabona, dus prin serbia si inapoi prin franta - germania - ungaria fara sa schimb nici un ban. totul cu cardul
fals, poti cere de cand ai nevoie de vignetta in momentul cumpararii si s-o cumperi inainte. aplicat si pentru austria si pentru slovenia

Drept, dar asta inseamna planificare la fix.
Acum doua saptamini am prins in Austria o benzinarie, unde tocmai nu le functiona plata prin card. E bine sa ai numerar la tine.

#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
acu euro nu e un capat de tara sa ai, nu-i pierzi oricum, dar forinti, dinari si alte monede neschimbabile, de ce?

la vignetta, ai dreptate, dar oricum imi rezerv hotelul on-line.
nu stiu de ce spun asta ca eu dau intitdeauna mai mult si cumpar de la iesirea din tara in lei, :lol:

sanatate

#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
E bine sa ai monezile respective pentru situatii neprevazute. Fie ca trebuie sa platesti o amenda, fie ca ai nevoie sa te traga vreunu pina la prima parcare. Bine, asta-i un sfat pe care eu insumi il urmez rar Posted Image
Pe de alta parte eu am asigurare care include totul in caz de pana, inclusiv masina la dispozitie si nu plec la un drum de anvergura asta fara un numerar de cel putin 4000 de euro. Asta trebuie sa includa posibilitatea de a lua avionul de urgenta de oriunde

#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 vata_pa_batz, on 13 ianuarie 2014 - 20:51, said:

E bine sa ai monezile respective pentru situatii neprevazute. Fie ca trebuie sa platesti o amenda, fie ca ai nevoie sa te traga vreunu pina la prima parcare. Bine, asta-i un sfat pe care eu insumi il urmez rar Posted Image
Pe de alta parte eu am asigurare care include totul in caz de pana, inclusiv masina la dispozitie si nu plec la un drum de anvergura asta fara un numerar de cel putin 4000 de euro. Asta trebuie sa includa posibilitatea de a lua avionul de urgenta de oriunde
da-mi si mie coordonatle tale... €4,000, jeez niciodata n-am vazut in mana atatia bani.
pana-n €400, restul, carduri

 tsunnami, on 13 ianuarie 2014 - 18:05, said:

in franta la benzinarie cumperi alcool test-ul.
cand o sa ma duc jos la masina o sa-ti fotografiez unu sa-l vezi cum arata.

doar pt drum, pune €500
dac-ai trece prin andorra ai salva un €25

http://www.automotob...test-nf-x2.html

succes, printeaza-l si arata-l la benzinarie in franta

Attached Files



#48
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
credeti  ca o sa am probleme  in madrid cu masina ? ma refer daca e inmatriculata in romania si daca stau mai mult de 3 luni cu ea acolo o sa am probleme stie cineva ?

#49
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu am stat in franta cu masina inmatriculata in germania (rental). 3 luni si 2 saptamani
rentalul din germania mi-au zis ca nu e legal
acum, ce sa-ti zic?
sansele sa te opreasca pentru asta sunt minime
mai greu e la un accident in care comp de asigurari se va lega de tot ce se poate sa nu plateasca. si daca ii rupi unuia piciorul, nu prea te vad bine daca nu poti demonstra ca esti in legalitate

pentru toata lumea, problema legalitatii sta in "sa nu te prinda politia", cand de fapt politia incearca sa te protejeze prin a te obliga sa respecti legea.
cel mai mare dusma este asigurarea. sa dea dumnezeu sa nu ai nevoie.

#50
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
multumesc mult , sper sa nu fie nevoie de asa  ceva .

#51
BoBo7865

BoBo7865

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2015
Buna ziua

Am gasit acest topic si m-ar interesa o recomandare pentru Tg. Mures - Barcelona (Lleida). Vreau sa plec la vara cu masina (microbus inchiriat), suntem 2 familii si as dori sa gasesc cea mai avantajoasa varianta d.p.d.v. financiar pentru a merge si a veni de acolo.

Din ce am citit aici, s-ar parea ca cea mai buna varianta, pentru mine cel putin, ar fi Tg. Mures - Budapesta - Maribor - Ljubljana - Trieste - Brescia - Genoa - Cannes - Montpellier - Lleida (cel putin asa mi-a dat Viamichelin).

E ok traseul? Ce-mi recomandati?

Vignete, din cate am inteles, trebuie pe HU - 6 euro, SLO - 15 euro, in rest se platesc autostrazile, nu?

Imi puteti recomanda, pe traseul de mai sus, cum sa evit autostrazile cu taxe? E rentabil, sau....?

Multumesc

#52
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu n-as merge prin slovenia.
motive, sa merg pe autostrada in ungaria (din cate stiu eu n-au autostrada pe langa balaton) si costul vignetei si al motorinei e mai mic in austria decat in slovenia. cel putin asa era in vara

as merge pe asta:
https://maps.google....6&via=1&t=m&z=6

italia sa eviti autostrada cu taxe..., nu-ti recomand
ajungi peste o saptamana unde vrei

#53
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,647
  • Înscris: 23.04.2007

 tsunnami, on 11 februarie 2015 - 04:37, said:

din cate stiu eu n-au autostrada pe langa balaton
M7

#54
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Corect e M7,la motorina diferenta este nesemnificativa intre A si Slo.
Ca se eviti taxe de drum ai varianta Germania dar nu o recomand cu duba si multe persoane pentru ca vei da diferenta pe mancare si motorina.
Traseul clasic e cel dat de Viamichelin.
Sa nu-ti treaca prin cap sa incerci sa mergi pe nationale in Italia si in niciun caz in sezon estival pe Coasta de Azur.

Edited by bolo, 11 February 2015 - 19:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate