Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Costuri si durata pentru ruta Spania - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
nu are rost sa urci pana in luxembourg, mergi strasbourg - karlsruhe, stuttgart, munchen, viena...

#20
misterclaude

misterclaude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2011

 ukrtel, on 5th September 2011, 11:23, said:

salut misterclaude,

cei 700? iti vor ajunge.
Conform Viamichelin pt cea mai rapida ruta ai de parcurs 3360 km in 36 ore 42 min.
Cost total 632? (370? benzina; 131? autostrada; 31? vignete; 2 x 50? cazare hotel)
http://www.viamichel...;routeConso=5.6

Masina va consuma in jur de 8l/100 km; Un plin de 65l iti vor ajunge pt ca. 800 km.
http://www.spritmoni...cht/266523.html
Pt a tine costurile cu benzina cit mai reduse faci plinul inainte de a iesi din Spania (1,35?/l)
Treci prin Franta (532 km) si alimentezi in Italia (prin Italia 681 km) ca. 35l (1,57?/l) ca sa-ti ajunga pina in Slovenia.
In Slovenia (295 km) faci plinul (1,29?/l) si inainte de a intra in Ungaria mai alimentezi o data sa intrii cu rezervorul plin.
Traversezi Ungaria (493 km) si intrii in Romania pe la Bors/Oradea. Mai ai de parcurs 599 km pina la Iasi.
Pe traseu vei innopta de 2 ori (Italia + Ungaria), distantele zilnice parcurse fiind ca. 1400 km.

Iti urezi drum bun.

P.S. Ar mai fi varianta mai pe la nord prin F-B-L-D-A-H-RO 3746 km si timp 39 ore 17 min; costuri aprox. la fel.
Escala prin Luxemburg pt benzina 1,27?/l.

Multumesc.
M-am uitat si eu pe viamichelin. Arata chiar mai putin de 600.
Ideea e ca eu nu stiu daca masina mea consuma numai 8 litri / 100km.
N-am prea multa experienta, dar motor de 1.8 pe benzina, parca stiam ca totusi consuma mai mult... E posibil insa ca pe autostrada sa consume asa cum zici tu... drum intins, etc.

 coracao, on 5th September 2011, 11:46, said:

nu are rost sa urci pana in luxembourg, mergi strasbourg - karlsruhe, stuttgart, munchen, viena...
Pana la urma cred ca merg Italia - Slovenia - Ungaria, ca vin cu prietena mea si as trece prin Venetia :).

O ultima intrebare: cum fac cu vignetele ? In Spania, Franta si Italia nu-mi trebuie, dar in celelalte tari de unde le cumpar ? De la benzinarii ? Pricep aia engleza ?

#21
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

 misterclaude, on 5th September 2011, 20:19, said:

Multumesc.
M-am uitat si eu pe viamichelin. Arata chiar mai putin de 600.
Ideea e ca eu nu stiu daca masina mea consuma numai 8 litri / 100km.
N-am prea multa experienta, dar motor de 1.8 pe benzina, parca stiam ca totusi consuma mai mult... E posibil insa ca pe autostrada sa consume asa cum zici tu... drum intins, etc.


Pana la urma cred ca merg Italia - Slovenia - Ungaria, ca vin cu prietena mea si as trece prin Venetia :).

O ultima intrebare: cum fac cu vignetele ? In Spania, Franta si Italia nu-mi trebuie, dar in celelalte tari de unde le cumpar ? De la benzinarii ? Pricep aia engleza ?
pt ungaria poti lua de la Pince, sau poti lua in urmatoarele 3 ore dupa ce ai intrat fara sa fi "pedepsit" iar pe slovenia cred ca de la fernetti, sau din primul peco, care e imediat dupa vama (pt slo nu am luat niciodata vigneta pt ca am circulat doar cu camionul).

#22
misterclaude

misterclaude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2011

 coracao, on 5th September 2011, 19:52, said:

pt ungaria poti lua de la Pince, sau poti lua in urmatoarele 3 ore dupa ce ai intrat fara sa fi "pedepsit" iar pe slovenia cred ca de la fernetti, sau din primul peco, care e imediat dupa vama (pt slo nu am luat niciodata vigneta pt ca am circulat doar cu camionul).
Pince si fernetti sunt ceva lanturi de benzinarii ? De unde stiu aia de cate ore am intrat eu in ungaria ?
Pentru camion nu-ti trebuie vigneta ?

#23
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
In Slovenia sa iti cumperi din prima benzinarie. Costa 15 euro pentru o saptamana (pretul e corect, de durata nu sunt sigur). Obligatoriu sa lipesti vigneta pe parbriz. Politistii lor mai umbla in civil.

In Ungaria din nou sa cumperi din prima benzinarie. Costa 1650 forinti pe 4 zile. Sa platesti in forinti sau cu cardul. Daca platesti in euro, iesi mult mai rau.

Combustibilul e mai ieftin in Slovenia decat in Ungaria. Cel putin asa era pana acum 3 luni cand am fost in zona.

****

In Romania, spre Iasi varianta prin Sovata/Praid - Gheorgheni - Lacu Rosu - Piatra Neamt - Roman - Iasi e mai buna decat prin Borsec-Tg. Neamt

#24
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Are dreptate VladCatalin, in Slovenia e MUSAI-NEAPARAT sa-ti lipesti vigneta pe parbriz (dupa ce o lipesti de pantaloni, tapiterie etc in prealabil de vreo 2-3 ori, altfel o sa te chinui sa o dai jos), e 15 euro/sapt si o cumperi din prima benzinarie unde iti convine sa faci si plinul.

Cea de Ungaria, eu o cumpar tot din Slovenia, (tot 1640 de forinti, insa platesc in euro, vine vreo 6 euro) de la ultima benzinarie unde mai faceam odata plinul cand mergeam cu cea pe benzina, asa eram sigur ca ajung cu acel plin pana in Romania si nici nu mai opream aproape deloc in Ungaria.

#25
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
pai daca intri la 5 de exemplu in ungaria nu sti ca pana la 8 sunt 3 ore? asa e legea, e valabil sa iei vigneta  in primele 3 ore de cand ai intrat in ungaria pe sectorul de drum pt care ai nevoie de ea. in slovenia nu se plateste pt camion vigneta ci platesti la casele de plata. la masina mica treci prin casele de plata pe zone speciale, si e foarte recomandat sa iei inainte de prima casa de plata, care e destul de aproape de granitza pt ca mai sta controlul acolo. fernetti si pince sunt granitele dintre italia si slovenia respectiv slovenia si ungaria.

#26
misterclaude

misterclaude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.09.2011
Multumesc de lamuriri.
Ce sa-i faci, prima data cand vin cu masina, pana acum am mers cu autocarul si avionul, asa ca nu m-am "lovit" de problemele astea.
Apropo... zicea cineva sa evit sa dorm in Italia, ca se fura mult din masini, etc... e chiar asa periculos, sau vorbea prostii respectivul ? Nu de alta, dar ma gandesc ca totusi sunt o gramada de oameni care tranziteaza Italia si nu patesc nimic.

A... inca o intrebare : Ma pot baza pe Nokia maps ? (am un N95, gps integrat).
Am si garmin pe el dar e "la negru" :)) . Prin Madrid ma folosesc de el, sper sa nu ma lase la greu.

Edited by misterclaude, 06 September 2011 - 19:48.


#27
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
dormi linistit in italia. cei ce fura sunt in 90% din cazuri tot romani. doar nu lasa masina in locuri ascunse sau sa o lasi deschisa...

#28
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Din Madrid pana la intrare in Romania(vama Bors) ai cam 2800 km daca alegi traseul clasic ca sa-l numesc asa pe Italia - Slovenia  sau cu 100 km mai mult daca vii pe Elvetia - Austria sau 200 km in plus pentru Germania - Austria. Nu am pomenit de Franta si Ungaria pentru ca pe astea nu ai cum sa le sari. . Pe scurt, in cazul fiecarei variante va trebui sa platesti dupa caz taxe de drum sub forma de plata pe km la bariera sau vigneta si ai asa:
Varianta 1 - Spania(Madrid - Zaragoza - La Jonquera: segment valabil pentru toate traseele)  - 35 euro, Franta - 45 euro, Italia - 50 euro, Slovenia - vigneta 15 euro, Ungaria - vigneta 1650 HUF(cam 6 euro); TOTAL = 151 euro
Varianta 2 - Spania - 35 euro, Franta - 55 euro, Elvetia - vigneta 40 CHF(cam 35 euro), Austria - vigneta 8 euro, Ungaria - vigneta 1650 HUF(cam 6 euro); TOTAL = 139 euro
Varianta 3 - Spania - 35 euro, Franta - 70 euro, Germania - nimic, Austria - vigneta 8 euro, Ungaria - vigneta 1650 HUF(cam 6 euro); TOTAL = 119 euro
La combustibil, benzina are cam urmatoarele preturi: Spania - 1.4, Franta - 1.7, Italia - 1.6, Elvetia - 1.85 CHF(1.4 EUR), Germania - 1.65, Austria - 1.45, Slovenia - 1.3, Ungaria - 390 HUF(1.5 EUR). Bineinteles acestea sunt informative putand exista fluctuatii, de regula in sus mai ales in cazul alimentarilor de pe autostrada.
Ca si calitate a drumului pot sa iti spun ca peste tot e cam la fel pentru un sofer cu experienta. Ca si particularitati, in Italia o sa ai parte de aglomeratie mai ales noaptea, ceea ce pentru un sofer fara experienta care nu anticipeaza miscarile celorlalti din trafic(iesiri in depasire a celor din fata, ...) poate deveni extrem de obositor, in Germania ai ceva portiuni pe care se lucreaza si se circula deviat pe benzi speciale mult mai inguste unde la fel pentru cine nu are experienta inseamna sa mearga cu 60-70 km/h pe prima banda in spatele masinilor de mare tonaj, Elvetia inseamna drum mai muntos cu cu tuneluri mai multe.
Ca si durata a drumului, din Madrid pana in vama Bors, cu o utilitara de 3.5 to. eu fac cam 40 ore in functie de trafic si alti factori plus timpul de odihna - asta in cazul traseului prin Germania, viteza de croaziera 110-120 km/h in anumite situatii ceva mai mult insa nu pe distante destul de mari incat sa influenteze timpul de tranzit.
Eu te-as sfatui sa o iei pe Elvetia pentru ca e cea mai lejera din punct de vedere al traficului in perioada aceasta iar drumul ceva mai greu cu consum mai mare este suplinit de combustibilul mai ieftin. Insa alegerea este strict a ta.

Edited by teRRa, 07 September 2011 - 21:58.


#29
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
salut tuturor si La multi ani !  am si eu nevoie de ajutor . La sfarsitul lunei ianuarie vreau sa plec cu masina (VW Passat 2007 1.9 tdi) din galati in madrid . as vrea sa merg pe ruta Ungaria - slovenia- italia - franta- spania  deoarece mi se pare cea mai scurta si nu am pasaport. Are cineva idee sau stie cineva prin ce orase trebuie sa trec  ex: Ungaria ..... , slovenia ..... etc va rog mult ca sa imi fac o idee.  Orice informatie  e bine primita multumesc mult !

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
merge si serbia fara pasaport, as merge prin drobeta, am fost de cateva ori
daca e vremea buna si nu e zapada treci si prin andorra. e gaz ieftin (am luat in 2013 in iunie, motorina sub €1/L) si peisaje de vis

am fost de vreo 3 ori pana acum prin sudul continentului pe malul dunarii:

https://maps.google....v&via=1&t=m&z=5

daca e nasol pe langa dunare (ceata, polei)

asta e traseul mai sigur.
daca vrei iti dau locurile in care am inoptat eu, luate de pe booking.com

https://maps.google....via=1,2&t=m&z=6

Edited by tsunnami, 07 January 2014 - 15:22.


#31
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
multumesc frumos foarte uitle informatiile o sa tin cont , multumesc mult !
daca vrei   sa imi lasi locurile unde ai inoptat tu iti las adresa de mail :[email protected]

Edited by bogdan0184, 07 January 2014 - 18:14.


#32
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
belgrade
http://booking.com/9db7347f525b788f

novara, italy
http://booking.com/d9224b4bc81c472

divaca, slovenia (langa trieste)
http://booking.com/2191703620b5b1f

pamiers, france (chiar langa andorra, peisajul, demential)
http://booking.com/acec878821a0d9e81

brescia, italy
http://booking.com/5530731db5418f44

tatabanya, hungary (langa budapesta)
http://booking.com/835d47d0c963

ultima oara am fost in nantes cu motocicleta prin septembrie
am plecat din bucuresti dimineata si am inoptat la trieste (de fapt in slovenia in hotelul de mai sus)
cand m-am intors am dormit la brescia si belgrade.
la belgrade, mancarea grozava, au un bucatar bun

succes
in serbia ia gaz cu cardul (daca nu vrei sa schimbi) numai dupa autostrada.
pe mine m-au "facut" la schimb in belgrad.

am intrebat daca pot plati cu cardul (la un shell parca)
au zis ca da, am bagat gaz (noroc ca eram cu motocicleta, am pus vreo 28L)
apoi inauntru mi-au spus ca de fapt cardul nu merge, a trenuit sa platesc cash (cu euro) si am iesit destul de scump, pe la vreo €1.8/L

drum bun

#33
bogdan0184

bogdan0184

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2014
tsunnami . Multumesc mult . foarte utile informatile date de tine o sa  tin cont sper  sa ma descurc :P

#34
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
o sa te descurci sigur.
grijanie la vreme.

prin sud ai de trecut pirineii
daca e vremea frumoasa, alege andorra, faci o cumparatura la spermarket si iei si gaz ieftin, berea e €1 halba, baubila
daca e nasol afara, mergi pe coasta pe langa girona / perpignan

la nice iesi de pe autostrada si ia gaz pe la vreun intermarche sau carrefour, asta sa-ti ajunga pana in slovenia sa nu iei in italia unde e scump
vezi ca se plateste autostrada in franta si italia, fa niste ceai de tei la pachet sa nu mori de inima

e bine ca ratezi milan-ul, altfel iti mai lua o cana de ceai si apoi trebuie sa opresti pentru pipi. e foarte aglomerat pe acolo, mi-am mancat ficatii ultima oara si eram cu motorul si mergeam pe banda de siguranta, altfel cred ca aveam acolo pe margine o cruce, lumanari si flori

gazul din slovenia ar trebui sa-ti ajunga pana in serbia.
slovenia trebuie vignetta, in croatia si serbia platesti autostrada
daca schimbi si vii prin ungaria, si acolo vignetta

daca la intrare in tara la benzinarii e aglomeratie la vignette, mergi mai departe la urmatoarea benzinarie. de regula se ia de tine la iesirea din tara. in slovenia parca am vazut ca te mai opreste pe autostrada.
slovenia e o tara fantastic de frumoasa.
merg pe euro ei deja, dar nu sunt ieftini cum m-as fi asteptat eu.
la trieste m-a prins o furtuna de zapada la intrarea pe autostrada in slovenia, vant 200km/h si au inchis autostrada vreo 4 ore. ma misca vantul cu masina si nu era tocmai usoara, cam ca a ta, un Megane break. pe loc fiind ma impingea catre un TIR in dreapta. Am miscat masina sa vin in dreptul rotii lui la cauciuc sa nu mi-o zgarie, dar alaturi de TIR, mai aproape de el, vantul avea deja un obstacol asa ca n-am atins-o. sa ai apa la tine in masina si ceva dulce, biscuiti, daca te prinde pe undeva.
slabe sperante sa te ia vreo furtuna de zapada pe malul mediteranei, circul poate incepe din slovenia si continua pana la tine la galati.

gume de iarna iti recomand daca e nasol afara. poti merge si cu cele de vara, problema apare la munte, in panta etc.

succes

#35
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 tsunnami, on 08 ianuarie 2014 - 15:56, said:


la trieste m-a prins o furtuna de zapada la intrarea pe autostrada in slovenia, vant 200km/h si au inchis autostrada vreo 4 ore. ma misca vantul cu masina si nu era tocmai usoara, cam ca a ta, un Megane break. pe loc fiind ma impingea catre un TIR in dreapta. Am miscat masina sa vin in dreptul rotii lui la cauciuc sa nu mi-o zgarie, dar alaturi de TIR, mai aproape de el, vantul avea deja un obstacol asa ca n-am atins-o. sa ai apa la tine in masina si ceva dulce, biscuiti, daca te prinde pe undeva.



Aia-i Bora, bat-o vina si nu, ....  nu e VW Posted Image

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 bogdan0184, on 07 ianuarie 2014 - 14:21, said:

salut tuturor si La multi ani !  am si eu nevoie de ajutor . La sfarsitul lunei ianuarie vreau sa plec cu masina (VW Passat 2007 1.9 tdi)

nu zise el ca e passat?
dar si Bora sau vento tot p-acolo sunt ca masa si performante la 1.9

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate