Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GEAM termopan far-est

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
salut,am fost la mai multe firme cu schita pt.oferta in special m-a interesat geamul sa fie tipul-planitherm 4s(fara alte mentiunii),am ajuns la far-est domnisoara ma intrebat doriti planither4s cu sau fara argon(cu argon sau vid aer) nu stiu ce raspuns sa-i dau deoarece nu am intimpinat aceasta problema pe unde am mai fost cu pt. oferte si nici cind am facut un contrat pt.balcon unde am pus 4anotimpuri nimeni nu ma intrebat chestia asta.
stiu cei argonul ca in timp scaze proprietatiile,am citit si de saint-gobain,domnisoara mi-a spus ca o foie de geam este clar(cel interior) iar decit cel de exterior este 4anotipuri.si in interior aer sau argon???din moment ce este 4s ce mai conteaza argon sau nu ???daca ma decid la ei referitor la geam ce sa-i raspund???
de ce nu exista 4s4+low-e si peste tot este 4s4+float(adica geam simplu)?
VA MULTUMESC

#2
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... nu exista planitherm in combinatie cu low-e pentru ca planitherm este un low-e evoluat desi sincer eu cred ca se cam exagereaza calitatile lui... am vazut extensii la case facute din sticla planitherm in proportie de 95% (practic doar strucutra de rezistenta este confectionata din PVC sau lemn) -celebrele conservatories englezesti- si intradevar nu te mai simti ca intr-o sauna in ele... dar trebuie sa tinem cont de faptul ca soarele de uk este o palida reflectare fata  de cel din romania si la fel si iernile... adica daca nu-ti cer pe sticla aia pretul unui rinichi bun gata de transplant e bine sa optezi pentru ea daca da las-o moarta si pune-ti doar low-e cu float sau stopsol cu float (in functie de cat esti de expus la soare), pentru ca am vaga impresie ca economia de trei ori mai mare iarna si de doua ori mai mare vara suna a politica de marketing pentru mine... cat priveste argonul, depinde cat de seriosi sunt producatorii pentru ca este un produs ce nu poate fi "testat" asa usor... iti trebuie un analizor spectral cu niste surse de lumina de nu stiu care si acestea determina in functie de coeficientul de refractie daca este respectivul gaz intre foile de sticla sau aer... oricum diferenta platita pentru argon este nesemnificativa (unele firme le dadeau la acelasi pret cu cele cu aer)... in schimb conteaza foarte mult calitatea profilului, tipul de imbinare, numarul de chedere, tipul de feronerie, stabilitatea profilului in timp, stabilitatea dimensionala la expunerea solara etc. lucruri pe care vad ca tu nici macar nu le-ai amintit... poti sa ai planitherm 4x4s, daca sufla vantul pe la chedere sau feroneria nu sustine bine fereastra te-ai julit la genunchi...

Edited by primejdie_06, 02 September 2011 - 23:55.


#3
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
de ce nu se poate s4s+low-e argument?
stau la et 10 si ma omoara caldura vara
nu am auzit de tipul de geam stop solar?
de ce la tripan exista low_e+low_e+float???(deci sunt 2 foi low-e una linga alta)bine ma vazut pe site-uri si alte combinatii la 3 foi
Am vb de far-est deci ma intereseaza de la ei sa fac au profile bune....feronerie sigenia...si pretul accetabil-cu ei am de gind sa fac contract(am umblat pe la mai multe firme).
M-am oprit la KBE+SIGENIA cu pret acceptabil chiar nu mai presus ca unele firme de cartier unde totii m-au inebunit cu ROTO si combinatii rehau si gealan(si ele sunt bune nu zic nu)dar aveau accelasi pret ca si kbe+sigenia de la far est.
nu zic ca roto nu este buna dar pe unde am fost toata lumea sigenia-aubi peste roto,maco-peste roto,etcc deja chiar incepusem sa invat -poate moi face termopanist :coolspeak: AM GLUMIT :nonobad:

Attached Files



#4
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... am lucrat cativa ani buni in tamplarie lemn stratificat/PVC si am avut de a face cu tot felul de feronerii... te rog sa te gandesti la un aspect: de ce TOTI producatorii de feronerii (incepand de la siegenia aubi, maco, selve si terminand cu turcismele de ultima speta) au ca termen de comparatie ROTO?... pentru ca ROTO este pe piata de 70 ani si is still rolling... niciodata nu am avut probleme cu genul asta de feronerie (nici macar un surub sarit sau vreun opritor tocit, rupt etc.)... singurul dezavantaj este ca e un pic cam piperata dar am inteles ca se lucreaza si la aspectul asta... daca ar fi dupa mine alegerea ar fi facuta tinand cont de doua aspecte... pe de o parte ansamblu profil/feronerie/sticla, pe de alta parte dotarea tehnica/calitatea executiei/termen garantie... pentru ca poti sa pui profile SALAMANDER, feronerie ROTO si sticla SCHOTT, daca executia este proasta (pe genunchi, in garajul din spatele casei) nu ai rezolvat nimic...

... o solutie de compromis pentru problemele tale ar fi folosirea unui pachet de sticla din trei straturi 4/6/4/12/4 in care de la exterior spre interior ai: stopsol reflexiv bronze (nu geam colorat in masa) distantier de 6 mm, low-e cu stratul de oxid spre exterior, distantier de 12 mm, float... pachetul are o grosime de 30 mm si trebuie sa gasesti un profil care sa accepte acest tip de sticla... nu stiu cum s-ar comporta daca stratul doi ar fi sticla planitherm (adica low-e si stop sol un fel de 2/1) pentru ca nu stiu ce se intampla cu fluxul luminos care ti-l reflecta sticla numarul 2... in ce priveste solutia profesionala pentru tine ar fi folosirea sticlei stopsol pirolitice dar ai un mare dezavantaj la ea: pretul...

... combinatiile de sticla triplan sunt intradevar numeroase, nu stiu cat de eficient este sa "ingropi" un al doilea low-e in pachet... cel putin nordicii nu folosesc decat un singur strat de sticla tratata, ei punand accent pe grosimea totala a pachetului... s4 cu low-e se poate (poti sa pui orice in pachet - o foaie de termorezistent cu o foaie de sticla ceramica), dar nu stiu daca ai o eficienta pe masura pretului cu care esti "rugat"... plus de asta dupa cum ti-am spus parerea mea este sa ocolesti produsele 2/1 care de obicei sunt niste struto-camile care nu sunt tocmai ce te astepti dar in schimbi platesti binisor pentru ele din cauza marketingului agresiv...

... later edit: acum am vazut foto... daca ala este KBE atunci seamana aproape identic cu Gealan seria 3000 cu execeptia camerelor de izolare... depinde acum cat este de bun PVC-ul cat este de stabil la UV etc.

Edited by primejdie_06, 04 September 2011 - 14:14.


#5
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
primejdie_06 nu te contrazic la nimica ca nu,s termopanist.
dar nu inseamna ca daca roto sau alt produs din lume are anii vechime este si cel mai bun.
frate sa no mai dam in abureala--pe unde am fost cu oferta nimenii nu zice ca roto nu este bun calitate-pret. Dar mi sa spus direct :sigenia,maco etc sunt peste roto si pret mai mare si calitate cind mi sa facut oferta .
deja contractul l-am incehiat ieri cu far-est raport calitate-pret
referitor la kbe sincer profilul ma interesat pe ultimul loc,nu conteaza ca seaman cu gealan sau altele ,de ce oare profilul etse taiat la show-room pe linga aspect cum a zis pers de la vinzari conteaza si armatura sa fie minim U sau patrat.
ma inetresat cel mai mult aspectul geamului-sticla cum am mai spus, deasta am si deschis acest tread .
geamul ocupa cel mai mult dintr-o timplarie pvc
referitor la tripan daca as sta in siberia sau undeva ffffff frig sau sahara m-ar interesa si sa fim sincerii este greu acel geam.(saraca feronerie)
poate pe viitor va pune si 4 anotimpurii cu low-e si nu float .negativ nu cred ca are ce sa fie doar pozitiv chestia cu argon sper sa fie buna dar cica expira in anii,am facut contractul cu argon sper sa fie bine :confuzzled:
O ULTIMA INTREBARE CUM POT AFLA CA FOAIA DE GEAM PLANITERM4S ESTE LA EXTERIOR SI FLOAT LA INTERIOR???(ma gindeam ca din graba celor care monteaza sa nu inverseze pozitiile)

Edited by mihai311, 04 September 2011 - 19:30.


#6
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006
Si pe mine m-ar fi interesat sa pun un geam+usa balcon de la ei, dar vad ca profilul KBE nu e prea bine vazut. Toata lumea lauda VEKA sau REHAU.
Mai conteaza si sticla, evident. Altii decat FAR-E_T si Q-F_R_T mai sunt? A-_lastul mai erau, dar nu stiu cu ce profile mai lucreaza.

#7
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011

View Postthinker, on 5th September 2011, 14:28, said:

Si pe mine m-ar fi interesat sa pun un geam+usa balcon de la ei, dar vad ca profilul KBE nu e prea bine vazut. Toata lumea lauda VEKA sau REHAU.
Mai conteaza si sticla, evident. Altii decat FAR-E_T si Q-F_R_T mai sunt? A-_lastul mai erau, dar nu stiu cu ce profile mai lucreaza.
frate dute unde este calitate pret cel mai convenbabil,pe mine profilul ma interesat pe ultimul loc inafara de far est q-ford sunt o gramada de firme peste tot,la o usa de balcon puneti o feronerie sanatoasa ,am mers km pe jos pe bulevarde in cautare sunt si o pers un pic pretentioasa la calitate,am mers mult am adunat peste 10 oferte,am adunat si ideii,invataturii etc.
m-am oprit la far-est calitate pret-kbe+sigenia+planiterm.
cauta gealan ,rehau,komerling  cu feronerie sigenia sau maco,selve.ceea ce e mai greu totii mau inebunit cu roto cum am mai zis
intodeauna faci o comparatie mergi la mai multe firme.
nu am citit tread ca kbe este mai slab,slab la ce?poate da-mi un link,ce am invatat sa fie armatura sanatoasa litera U sau patrat .
si chiar mai putin ma intereseaza ce zic unii de KBE am vazut profilul taiat la show-room si chiar profil sanatos armatura grosuta in forma de U chiar mai groasa armatura la kbe decit la trocal.
noroc si bafta astept montatorii sper sa fie corectii :notangel:

#8
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... sticla planitherm este o combinatie 2/1 de low-e si reflexiv deci cred ca o poti recunoaste dupa tenta un pic mai inchisa undeva spre albastru... desi ti-am spus si ti-o repet: pentru tine un stopsol reflexiv ar fi fost o alegere mult mai inspirata... multa bafta!

#9
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postmihai311, on 3rd September 2011, 12:02, said:

de ce nu se poate s4s+low-e argument?

Aici ai informatia necesara.

View Postprimejdie_06, on 4th September 2011, 15:08, said:

... combinatiile de sticla triplan sunt intradevar numeroase, nu stiu cat de eficient este sa "ingropi" un al doilea low-e in pachet... cel putin nordicii nu folosesc decat un singur strat de sticla tratata, ei punand accent pe grosimea totala a pachetului... s4 cu low-e se poate (poti sa pui orice in pachet - o foaie de termorezistent cu o foaie de sticla ceramica), dar nu stiu daca ai o eficienta pe masura pretului cu care esti "rugat"... plus de asta dupa cum ti-am spus parerea mea este sa ocolesti produsele 2/1 care de obicei sunt niste struto-camile care nu sunt tocmai ce te astepti dar in schimbi platesti binisor pentru ele din cauza marketingului agresiv...

Poti sa vezi aici chiar si coeficientii de transfer termic.

#10
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Nu FAR EST !!!!!!!!!!!!!!!!!
Preturi exagerate, feroneria cea mai proasta si dupa ce constati ca aceasta nu corespunde cerintelor de siguranta, ei iti cer alti bani, in plus, ca sa remedieze problemele feroneriei.
Chestia este ca la acel pret nu te astepti sa primesti o asa porcarie si daca vezi prea tarziu, ai fost pacalit !!!!!!!!!!
Nu pvc de la METRO. Scump, prost si nu remediaza neconformitatile.

#11
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Mi-am pus si eu de curand termopan in balcon. Am zis sa fie ceva mai ieftin si am luat de la Far-Est. Rezultatul ... rame nefinisate, garnituri puse la repezeala, geamuri murdare de mastic ... n-au curatat si ei inainte de a le monta. Span peste tot. In ce priveste montajul - neprofesioniti ! Lucreaza dupa ureche conf vorbei .. lasa dom'le ca tine ! Nu au scule ... ciocan si surubelnita. Nu recomand !

#12
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Nu te-au pacalit ei , te-ai pacalit tu si iti spun si de ce : cauti in mai multe parti oferte si aduni 20 ,cu preturi de la 50 € pana la 100 € ,si o alegi pe cea de ,sa zicem de 65 de €, dai avans pt. ea si in drum spre casa il injuri pe ala cu oferta de 100 € ca nu se mai satura de bani si vrea sa se pricopseasca pe munca ta.

Morala este urmatoarea : ai primit calitatea de produs si montaj exact pt. banii pe care i-ai platit.

Nu le iau apararea,dar asta este realitatea pt. ca dincolo halatul era mai ieftin.


  Si ca sa mai indulcesc putin situatia :  imi pare rau ca ti s-a intamplat ce ai relatat,mai ales ca in vremurile astea banii se castiga destul de greu

Edited by bengal, 08 November 2013 - 16:18.


#13
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postphidias, on 08 noiembrie 2013 - 11:56, said:

Mi-am pus si eu de curand termopan in balcon. Am zis sa fie ceva mai ieftin si am luat de la Far-Est. Rezultatul ... rame nefinisate, garnituri puse la repezeala, geamuri murdare de mastic ... n-au curatat si ei inainte de a le monta. Span peste tot. In ce priveste montajul - neprofesioniti ! Lucreaza dupa ureche conf vorbei .. lasa dom'le ca tine ! Nu au scule ... ciocan si surubelnita. Nu recomand !
Ce ne spui tu, sunt lucruri care tin de neprofesionalism si atat, dar daca lucrurile stau asa, calitatea lucrarii cum o fi ?
In 2013 era cazul sa fi inteles toata lumea ca diferentele de finisare, atentie la detalii si profesionalismul, toate acestea pot duce la diferente de pret si de 10 % sau mai mari din valoarea unei lucrari identice din toate punctele de vedere.
Asa se intampla cand dorinta de a achizitiona tamplarie termoizolanta se rezuma la termopane ieftine, mai exista situatii in care dorinta despre care vorbeam se rezuma la Salamander, Veka Rehau si rezultatul este de regula acelasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate