Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#217
Tierfreund

Tierfreund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.07.2010
stie cineva daca la uvt se preda limba japoneza? am cautat pe site-ul universitatii la specializarea LMA si nu este mentionata, insa am auzit ca s-ar preda.

#218
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Pentru cei ce se gândesc să se înscrie la Spaniolă – Facultatea de Limbi și Literaturi Străine - Universitatea București – mai bine nu!


Evenimente prezentate cronologic: vara anului trecut – merg să mă înscriu – 2 limbi străine, una din ele am vrut sa fie spaniola (ceasul rău!). La Secția de Spaniolă există Limba A – avansați, iar la Limba B sunt 2 grupe de începatori si 2 grupe de avansați. Eu întreb: “Dar la începători trebuie să știu ceva? Adică ar trebui până la toamnă să studiez vreo carte, o meditație ..ceva..?!” Răspunsul lor: “Nu este cazul, stați calm că vă învață aici de la toamnă tot ce trebuie să știți!”

Zis și făcut! M-am găndit că dacă spun ei la înscriere că vin de la zero și mă învață ei tot.. păi așa o fi!
FALS!  După încriere ei zic că toată lumea știe câte ceva, că toți ne uităm la telenovele … și ne și scot asta pe nas  – “Aici să uitați de spaniola învățată de la telenovele, aici noi vă invățăm limba cultă!”  . măcar dacă ar face asta!
În plus ăia de nu ne uităm la telenovele și venim de la zero… ce?!

Ok – și încep să predea ca și cum toți am fi la nivel mediu!
Într-un an de zile oricum dispare noțiunea de avansați și începători – toți suntem tratați la același nivel - adică avansați!!!!
Oricum de la început diferența între avansați și începători este de fix un curs – civilizație (pe care începătorii nu-l fac)…
Literatura spaniolă este predată în același timp și deci la același nivel pentru toți! Și structura limbii la fel – un curs pentru ambele “tabere” (avansați și începători).
Desigur – aceleași examene și aceleași subiecte… chiar dacă unii știu spaniola de câțiva ani și alții de 4 luni jumate!

Adevarat este ca in primul semestru literatura spaniola este predată în limba română.. însa din al 2 lea semestru este deja in spaniolă -  și este literatură spaniolă din Evul Mediu!!!! Și desigur textele sunt în spaniola din secolul 14, 15, 16…
Ce dacă tu abea legi 2 propoziții in spaniola modernă -  ia de aici Mio Cid în limba evului mediu și comentează la examen (în spaniolă)!
Dar asta este încă partea frumoasă!

Căci vine cursul de gramatică! Adica “cursul practic”! acolo să vezi bătaie de joc la adresa ta!
(Deja) celebra Doamnă SS!
În primul rând există un manual vai de el ce trebuie cumpărat – musai cumpărat, asta ți se va spune de la bun început, căci dacă umbli cu xerox-uri nu treci examenul! Din acest manual oricum nu se înțelege mai nimic, este făcut ca să mai vândă librăria Universității ceva… are un limbaj de lemn, greoi, este foarte multă materie și pusă haotic, exemplele sunt neconcludente și unele chiar greșite!
După care să vezi cum stai tu și tocești singurel acasă manualul ăsta! Când o vei întreba la curs pe Doamna SS – desigur, asta dacă apare pe la cursul la care tu ca fraierul vi, căci e prezența obligatorie și-ți este frică să nu iei absențe și să nu intrii în examen- deci când o vei intreba pe SS ceva din manual să vezi cum urlă la tine “dar ce nu înțelegi? Este foarte clar explicat in manual!”

Un tablou al orelor cu SS: să presupunem că ai de la ora 10 la ora 12 curs practic. Tu și restul grupei veniți ca fraierii la ora 10, dar SS nu apare până la ora 10:45, când vine și 20 de minute vă spune cum o să regretați că nu invățați nimic pentru că ea are studenți în anul 3 care nu intră in licență pentru că nu trec la gramatică spaniolă și că vin părinții să plângă să le treacă copiii și să intre în licență (mă tot întreb cu ce or veni parinții ăia, că doar nu vin cu mâinile prin buzunare!)… după prelegerea asta SS începe prin a întreba dacă cineva nu a înțeles ceva din lecția pe care ați pregatit-o acasă… că doar la facultate ea nu e plătită să vă predea ceva ! în cazul în care cineva chiar are tupeul să o întrebe ceva ce nu a înțeles i se țipă: “ce nu pricepi? este clar în manual! Mai citește o dată!”..

După se trece la cititul traducerilor ce tot voi trebuiați să le faceți singuri acasă.. ele nefiind așa de simple.. alte amenințări și oftături din partea lui SS (pe stilul “Ce mă mai fac eu cu voi?!”)
Astfel mai trec incă vreo 20 de minute.. după care vă spune că pentru săptămâna următoare aveți următoarea unitate de făcut acasă, adică teoria + exercițiile (adică vreo 40 de pagini)… și gata ora! Vă mai vedeți când o mai avea chef SS să vă mai vedeți! (ceea ce nu înseamnă că veți ști când vine și când nu vine, daca ea nu apare intr-o zi veți afla la cursul respectiv când vedeți că a trecut deja o ora din curs și ea totuși încă nu a apărut!)
Ziua de examen:  să zicem că aveți examen (tot) de la ora 10 la ora 12… voi iar veniți ca fraierii devreme.. acum chiar la 9:45… SS vine de data asta totuși la 10:35! Căutați sală.. găsiți sală.. 15 minute foială și “poliție”… după care examen .. de 40 de minute – “căci voi sunteți copii deștepți și ăsta este examen simplu pentru voi”..

Ăsta fiind examen cu vreo 8 subiecte mari, fiecare cu cate 10 fraze complexe (subpuncte)… “banal pentru voi!”
La 11:30 gata examenul! Și “bye bye”.. oricum rezultatele le mai aflați peste o lună, poate chiar mai mult! Și oricum lucrările nu le vedeți… așa că nu veți ști ce ați făcut ok și ce nu ați făcut ok!
Iar notele la final sunt crunte! Există fete care chiar învață și sunt fericite cu un 7… restul, suntem smekeri dacă luăm un 5!
Deci cuncluzia: de predat .. nimic, de venit la ore, mai deloc.. și când vine sigur este dupa 45 de minute de așteptare, în plus și cele 15 minute de umilire.. și la examen durere maximă!
Sincer – dacă mai trebuie să dați și bani pentru facultate, gasiți alt loc să dați banii!


#219
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012

View PostDenisa23, on 25th September 2005, 13:42, said:

De la cei care sunt deja studenti la Limbi Straine in unul din centrele universitare Bucuresti, Timisoara sau Cluj, vreau si eu sa aflu care sunt avantajele si dezavantajele respectivului Centru si respectivei Facultati, precum si pareri de orice fel care sa ma ajute sa aleg .
Multumesc mult de ajutor!

Denisa

PS: Spuneti-mi si localitatea in care sunteti studenti, va rog!

Pentru cei ce se gândesc să se înscrie la Spaniolă (orice secție din cadrul spaniolei) – Facultatea de Limbi și Literaturi Străine - Universitatea București – mai bine nu!

Sincer – dacă mai trebuie să dați și bani pentru facultate, gasiți alt loc să dați banii!

Edited by LawOfNature, 01 May 2012 - 17:04.


#220
AlexandraRoxana

AlexandraRoxana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2017
Buna? Eate cineva la Dimitrie Cantemir din Bucuresti? Daca da, cum este la limba chineza? In ce maniera se preda, cat de greu este, merita acea taxa pentru ceea ce se preda acolo?
Multumesc!

#221
damaris1707

damaris1707

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2019
Buna ziua. Am terminat acum 4 ani insa anul asta vreau sa dau licenta si nu mai am materiale. Am studiat engleza-spaniola. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cursuri la literatura engleza?

Edited by damaris1707, 22 June 2019 - 14:11.


#222
damaris1707

damaris1707

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2019

View Postdamaris1707, on 22 iunie 2019 - 14:11, said:

Buna ziua. Am terminat acum 4 ani insa anul asta vreau sa dau licenta si nu mai am materiale. Am studiat engleza-spaniola. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cursuri la literatura engleza?
Bine v-am gasit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate