Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Fac. Limbi Straine

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#19
aitooh

aitooh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.10.2005
E cineva de aici student la Limbi Straine, la Timisoara sau Cluj? Ma intereseaza orice fel de informatii despre facultatile respective (informatii care nu se gasesc pe site-urile despre admitere).

#20
mirela

mirela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 18.07.2005
Si eu sunt la engleza-spaniola, si nu e usor deloc, dar imi place :)

#21
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salutare tuturor,

este perioada de inscriere la facultate....
m-am gandit serios la Fac de litere si am ales optiunea Engleza-Franceza....

insa pana acum nu stiu nimic de faculate litere cum se desfasoara cursurile in timpul facultatii....

Desi nu sunt pasionat de literatura, am vreo sansa sa urmez limbile inca inainte de a intra in bancile facultatii?

Pe mine ma omoara literatura  :death: ......ti se cere sa citesti cuvant cu cuvant un roman de Hugo sau o nuvela de Shakespeare? :huh: pe mine ma ingrozeste ideea.....

Prefer limbile straine contemporane (in prezent) ca cele de conversatie, gramatica, traduceri uzuale pt viata de azi dar NU LITERATURII!!!!!

sunt in pauza de cativa ani de cand am absolvit prima facultate care este total opusa limbilor straine ca Engl-Franc....
Merita sa dau la Litere?

am nevoie de orice sfat....
Dave :)

#22
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 kyotortion, on Sep 27 2005, 15:26, said:

Invatatul limbilor straine acasa, sau in particular mi se pare cea mai buna alternativa. Daca intre timp ajungi sa ti se ceara un atestat sau vre-o hartie, asta se poate face foarte usor, important e sa stii limba suficient de bine, plus notiunile esentiale de gramatica, cultura limbii respective, fonetica, etc.

    Cum se invata 2 limbi in facultate? Simplu, se bate apa in piua pt 3-4 ani cu tot ce se poate sti despre limba respectiva, orice alta inventie de "aprofundare" a limbii e binevenita. E o chestie utila pentru cei ce vor sa activeze in invatamant, pentru restul ..... (my opinion)

    Nu te obliga nimeni sa citesti operele in limba respectiva, poti sa le citesti in ce limba vrei, ideea e sa stii sa expui cat mai bine subiectele unui examen in limba de studiu. Normal ca e un mare avantaj sa le citesti in limba de origine.

Mitica, zici c-ai terminat o facultate de limbi straine si tu scrii "VRE-O" ????!!!!   :eek: Spune-mi ca nu la Universitatea Bucuresti, ci la "vre-o party" !  :worthy:

#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
@diane..

Quote

sunt in pauza de cativa ani de cand am absolvit prima facultate care este total opusa limbilor straine ca Engl-Franc....
Merita sa dau la Litere?

mizez pe politehnica

#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 dave, on Jul 22 2006, 19:52, said:

insa pana acum nu stiu nimic de faculate litere cum se desfasoara cursurile in timpul facultatii....

Desi nu sunt pasionat de literatura, am vreo sansa sa urmez limbile inca inainte de a intra in bancile facultatii?

Pe mine ma omoara literatura :death: ......ti se cere sa citesti cuvant cu cuvant un roman de Hugo sau o nuvela de Shakespeare? :huh: pe mine ma ingrozeste ideea.....

Prefer limbile straine contemporane (in prezent) ca cele de conversatie, gramatica, traduceri uzuale pt viata de azi dar NU LITERATURII!!!!!

sunt in pauza de cativa ani de cand am absolvit prima facultate care este total opusa limbilor straine ca Engl-Franc....
Merita sa dau la Litere?

am nevoie de orice sfat....
Dave :)


În primul rând se numește Facultatea de Limbi Străine, nu de Litere; cea din urmă are prima specializare obligatorie Româna.

Se pune accent și pe limbă și pe literatură. Dacă vrei să studiezi o limbă, îți trebuie și literatură. Nu trebuie să citești cuvânt cu cuvânt, dar să știi să te exprimi. Ai o părere mult prea proastră. Măcar sper să-ți placă să citești. Recomand să-ți alegi o altă limbă ca a doua specializare, te-ar ajuta una mai puțin cunoscută.

#25
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
pt maxy,

de fapt prefer specializarea Limba si Liter Engleza-Limba si Liter Franceza.....aceasta este denumirea exacta.....am fost excelent la limbi straine in timpul liceului :)  insa la Romana nu m-am descurcat grozav :confuzzled:  de aceea ocolesc Romana

#26
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 romaximusro, on Jul 22 2006, 20:10, said:

@diane..
mizez pe politehnica

Ce-ai, mah, cu baiatu' ? Cand se rastoarna caruta cu poligloti n-ai ce face.  ^_^

Si eu sunt poligloata. Stiu sa dau buna ziua unei gloate in patruzeci si ceva de limbi.

#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 dave, on Jul 22 2006, 20:53, said:

pt maxy,

de fapt prefer specializarea Limba si Liter Engleza-Limba si Liter Franceza.....aceasta este denumirea exacta.....am fost excelent la limbi straine in timpul liceului :)  insa la Romana nu m-am descurcat grozav :confuzzled:  de aceea ocolesc Romana
gandeste-te ce te-ar ajuta mai mult in viitor, intr-o posibila meserie, ce ar fi mai cautat si ti-ar "usura" drumul, nu la ce te pricepi mai bine

#28
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
pt rox,

ce inseamna mai exact? te rog fii mai explicit/-a.....

#29
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ce incercam sa spun e faptul ca majoritatea absolventilor cunosc limbile engleza si franceza...asa cum ti-a sugerat si maxy, util pentru tine ar fi sa alegi o limba cunoscuta( engleza, franceza, spaniola) si una mai putin obisnuita ( araba, portugheza, japoneza, chineza, ceva in genul asta), chiar daca e mai greu, la sfarsit o sa ai un plus fata de restul...plus ca in momentul in care stii ceva la care se pricepe mai putina lume, ai mai mari sanse sa fii remarcat, sa gasesti un post, sa obtii un post. cat despre Facultatea de Litere, acolo una din specializarile obligatorii e romana, a doua e limba straina. Dar tu vorbeai aici de Limbi, asa ca romana iese oarecum din discutie.....
eu as fi vrut sa dau la Litere anul asta tocmai pentru faptul ca-mi plac foarte mult cartile, iubesc literatura, imi place la nebunie sa citesc, si ma atrage partea asta de comentariu literar, de stil, texte, analize...dar nu cred ca am vreo sansa reala....
succes!

#30
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 dave, on Jul 22 2006, 20:53, said:

pt maxy,

de fapt prefer specializarea Limba si Liter Engleza-Limba si Liter Franceza.....aceasta este denumirea exacta.....am fost excelent la limbi straine in timpul liceului :) insa la Romana nu m-am descurcat grozav :confuzzled: de aceea ocolesc Romana


Dacă intri, vei studia literaturile engleză și franceză și limbile engleză și franceză. E același lucru numai că franceza, fiind a doua specializare, va fi mai ușoară din punctul de vedere al materiei.

Spuneai că e a doua facultate, prima care e? Se potrivesc cele două domenii?

Dacă nu-ți place româna, vei da examen numai la engleză și franceză, nu? Sunt și unele specializări care fac admitere pe bază de dosare, îți recomand să cercetezi puțin - sunt limbile acelea mai puțin cunoscute despre care îți ziceam.

Edited by maxy, 22 July 2006 - 21:03.


#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 maxy, on Jul 22 2006, 22:02, said:

Dacă nu-ți place româna, vei da examen numai la engleză și franceză, nu? Sunt și unele specializări care fac admitere pe bază de dosare, îți recomand să cercetezi puțin - sunt limbile acelea mai puțin cunoscute despre care îți ziceam.
admitere la facultate?!? adica..pot sa intru doar cu dosar?

#32
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 rox, on Jul 22 2006, 22:38, said:

admitere la facultate?!? adica..pot sa intru doar cu dosar?


La unele specializări, da. ;)

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
un link, o informatie, un porumbel calator, ceva? please please please

#34
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Am dat linkuri pe prima pagină.

www.limbi-straine.ro

www.unibuc.ro caută la Admitere... ;)

#35
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
inca o intrebare..promit ca e ultima..ce inseamna limbi moderne aplicate? adica...ce faci dupa ce termini facultatea asta? ca vad ca la litere e cu exam , iar la limbi pot sa intru doar la limbi orientale, rusistica , filologie clasica si limbi germanice...plus limbi moderne aplicate aia....

Edited by rox, 23 July 2006 - 13:13.


#36
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Secția Limbi Moderne Aplicate se axează mai mult pe cursuri practice: traduceri din diferite domenii, practică pe la firme. E programul mai lejer, dar parcă are ceva restricții facultatea, nu-ți oferă atât de multe posibilități ca celelalte domenii. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate