Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Teapa cu fotoliu de masaj

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#73
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Multumim pentru atentionarea in ungureste. Era sa cadem in plasa, ca limba romana nu este punctul nostru forte.

In alta ordine de idei, un smarfphone nu ati avut la voi sa dati un search pe google? Daca nu, cred ca e cazul sa va dotati cu unul. Si cu abonament cu internet.

Edited by Arkouda, 06 July 2013 - 21:53.


#74
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Cum sa platesti +4000 lei pentru jaful ala ! uitati aici un scaun adevarat, dar nici asta nu costa cat au dat unii pe chinezaria aia de 2 bani. Totusi boli nu vindeca asta :lol:.

Ma mir cum de inca mai fac aia prezentari, din 2010 vad ca e treaba asta si inca se descurca.

Cei care au facut reclamatii si-au recuperat banii si gata nu au mai facut nimic?

#75
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Cu privire la SC R&R Serendipity SRL din Zetea, si eu am fost dus in eroare si am achizitionat la un pret de 3190 Ron  o saltea cu rezonanta magnetica BNM+ care seamana la fel ca gemenii cu un produs similar  Impulse ,doar asta am vazut doar acuma ( DAI DOAMNE MINTEA DE DUPA - nu ma dat! ) si Filtru de apa Model Home MO-0039 care nu filtreaza cantitatea de apa de 7 litri nici in 24 de ore de si pe ambalaj mentioneaza 0,3 litri pe minut, plus o perna  cu memorie.La prezentare a fost vizionat un video in care asa zisa doctorita  mentiona ca aparatul BNM+ se recomanda si in cazul celor cu pacemake( se foloseste la stimularea inimi ), si diferite alte boli.   In instructiuni si pe saiturile de specialitate acest lucru este interzis pentru pericol de moarte sigura.
La solicitarea prin telefon a raspuns numai secretara indiferent ce birou am solicitat de la robot.
Prin urmare am fost dusi in eroare  prin informare tendentios falsa,plus si certificatele de garantie  sant incomplete fara nr de serie a produselor.
Am trimis in email adresa de cerere pentru  recuperarea banilor, si voi merge si la Protectia Consumatorilor pentru ajutor doar mai folositi-va si de indicatiile de pe acest forum scris de ela30 pagina 1.  daca nu ma inseli.Daca stie cineva unde vor face o asemenea prezentare sa scrie aici,ca sa mergem si sa strangem la gat.
Ca invatamant  : Instiintati pe toti pe care puteti pe diferite cai sa nu mai mearga la asemenea invitatii si daca vor sa cumpere ceva sa faca de la magazine de specialitate.
In atentia guvernantilor !!! daca nu sant partasi la aceste inselaciuni sa  interzica aceasta activitate.

#76
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013
Shade14, nu ai ce alte demersuri (legale) sa faci impotriva acestor "afaceri". Totul este perfect legal, doar ca iei un produs la un pret mult mai mare decat cel cu care-l cumpara respectivii. Adica vanzarea e cu acte... tot ce poti face e afurisita aia de denuntare unilaterala a contractului, asa cum spune legea, si sa te duci peste ei ca sa-ti recuperezi banii mai repede. Si cam atat...

Nu stiu cum e cu produsele povestite de Arhangelul, insa la afacerea fotoliile, e business legal in care e ca si cum iti vand o Cola de 5 lei la 50 lei, adevarat ca iti spun ca aceasta cola te vindeca chiar si de hemoroizi...

Ma suprinde insa ca nu au fost subiect de stiri... sau poate ca au fost si nu am vazut eu. La momentul respectiv am scris televiziunilor, insa niciuna nu a fost interesata, adica nu ne-au raspuns.

Da, am postat eu mai in urma pasii denuntarii si cam ce recomand facut, plus inca un site pe care sa solicitati informatii despre urmatoarele "vizionari". Succese! Eu macar am satisfactia ca socrii mei si-au recuperat banii si ca am mai ajutat cel putin 4 persoane sa-si recupereze banii cu postarile pe aceste site-uri.

#77
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Procedura de inselaciune s-a facut in felul urmator:  -te invita prin telefon la investigatie gratuita a sanatati si tot odata la o prezentare de mod de viata sanatos, deobicei intr-un hotel  lux,in cazul meu Hilton din Oradea. Cine nu este interesat de o asemenea invitatie? Incepe  vrajala cu prezentatorul foarte serios,hotarat, care nu mai lasa sa intre cei intarziat cu  aer intelectual  doar si cu simtul umorului, vorbeste continuu. Incet te capteaza, vorbeste de binefacerile produsului,prezinta si  videouri cu diferiti oameni cu titlul de doctor, lucru ce vezi si la teleshoping.prezinta pretul lor care bine inteles este mult mai mic ca alti, La un moment dat ofera o cuplare de mai multe produse la pretul de 1 doar numai acum  pentru promotie. Uite asa incet caz in capcana .Dupa cateva zile te prezinti dupa marfa , o primest, platest bani grei,pleci acasa bucuros cu promisiunea sufleteasca ca de acuma vei fi sanatos tun.
Cand incep sa asamblezi filtrul de apa si incepe sa functioneze  constati ca in loc de 0,3 litri pe minut nu filtreaza 6 litri nici in 24 de ore,-deci produs ce nu functioneaza la parametri documentatiei, ai fost fals informat.Atunci incep sa stai pe ganduri si sa -ti pui niste intrebari  la restu produselor,si uite asa am ajuns sa constat ca  salteaua cu pulsare magnetica nu este pe lista producatorului mentionat  deci eticheta este falsa, certificatele producatorului ISO,EU etc ,prezentate in forma de fotografi in asa zisa  instructiun de folosire nu au nici o lagatura cu produsul, si cunoscand limba maghiara gasesc  un sait unde se refera la un produs identic ca infatisare doar cu alte denumire si o ampla analiza din care reiese ca esista un srl cu denumire similara cu cel de referinta ( Oxford Medical Instruments Limited ) care printr-o alta firma importa chinazeri contrafacute.
Prin urmare nu a-si mira daca nu am avea de a face cu o retea  multinationala de contrabanda  si falsificator  in spatele careia sunt persoane din inalta elita politica, altfel nu a-ri  fi luat o asemenea amploare acest fenomem.
Inca ceva : s-a facut un fel de investigatie medicala prin asezarea palmi pe un suport cu doua bile metalice a carei rezultat a fost primit pri internet de o asa numita echipa de medici doar acum sant convins ca a fost o inselaciune deoare ce ni sa cerut buletinul pe motiv sa fie trecut numele corect parca nu ami fi putut pronunta.Ulterior dau seama ca in felul acesta cunosc toate datele noastre si poate maine ne trezim pe strada poate si fara haine de pe noi cu locuintele vandute.Au mai fost cazuri.Luni merg la politie sa schimb buletinul, mai bine platesc acum putin decat poimaine mai mult.De unde stiu numerele de telefon? si varsta?pentru ca numai persoane peste 50-60 de ani au fost prezenti.
Dragi mei!  asa a fost si multumesc lui ela30 ca ezista speranta sa recuperez paguba.

#78
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Singura speranta sa recuperam paguba noastra este procedura propusa de  ela30  sa trimiteti prin email si scrisoare recomandata cu confirmare de primire  catre furnizr ca nu mai doriti produsul si vreti sa returnati ca sa primiti bani napoi.Doar atentie trebuie sa incadrat in cele sapte ( 7 ) zile conform Ordonanta  106/19999 republicat 2008  pe care propun sa cititi si de doua ori pana la capat. http://www.dreptonli...6_1999_2008.php
Am trimis emailul si a si raspuns telefonic doar am pus si scrisoarea la posta.Auuy propus ca trimite curier sa ridice marfa.
O sa mai scriu ce se intampla.Suces si mii de multumiri pentru  ela30 .

#79
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cascati ochii si nu va mai lasati pacaliti de nesimtitii aia. Verificati inainte sa cumparati si cumparati doar de ce aveti nevoie, nu doar pt ca ar fi o 'oferta'. Daca ar fi ilegal ce fac ei atunci ce spuneti de asta:
Primesc mail de la orange ca pot cumpara la pret redus un ebook reader Kindle la 112 euro cu tot cu transport. Asta doar daca fac prelungire la abonament si folosesc si punctele acumulate. OK, dar acest ereader e doar 339 de lei la emag. Sa inteleg ca Orange da tepe? Da, chiar da tepe, doar ca sunt legale. Oricine are voie sa vinda orice produs cu ce pret vrea el atita timp cit gaseste fraieri sa cumpere.

#80
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Vezi și farmacia proștilor, Catena, care are reduceri tot timpul și prețuri mai mari ca la Belladonna.

Edited by albastru, 10 August 2013 - 20:30.


#81
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postblackcat, on 10 august 2013 - 08:01, said:

Oricine are voie sa vinda orice produs cu ce pret vrea el atita timp cit gaseste fraieri sa cumpere.
Vezi ca nu ai dreptate. Ai auzit cumva de practici neconcurentiale care se pedepsesc cu inchisoare? Ai auzit de pret de dumping? Dar de concurenta neloiala? Asa ca nu mai vorbi prostii.

#82
Mircea212121

Mircea212121

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2013
Pentru cei interesati de recuperare sume, prezentare Puls+Max la Targoviste 14 August 2013,ora 9:30 - Restaurant Bulevard -Bd. Regele Carol I nr.7. Bafta!Posted Image

Edited by Mircea212121, 12 August 2013 - 08:22.


#83
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Daca santem cu adevarat sincer trebuie sa recunoastem ca si  -blackcat-  are dreptate.Fiecare de fapt, din punctul lui de vedere, doar in ansamblu  moralitatea nu mai este la moda am si uitat sa respectam cele zece porunci,mai mult nici nu cunoastem ,atunci cand cei care sunt deasupra prostimi dau dovada de imoralitate,ne fura,ne exploateaza, incita pe uni impotriva altuia,iar ei rad si imbogatesc de prostia noastra.

#84
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
se numesc 'pulsomax co'

din ordonanta nr. 106/1999, republicata 2008

Capitolul III - Dreptul de denuntare unilaterala a contractului

Art.8
(1) In situatiile prevazute la art. 3-5 comerciantul va informa in scris consumatorul, inainte sau cel mai târziu in momentul incheierii contractului, despre dreptul acestuia din urma de a denunta unilateral contractul in termenul prevazut in prezenta ordonanta, indicând numele si adresa persoanei fata de care isi poate exercita acest drept.
(2) Contractul trebuie sa stipuleze, cu caractere mari si in imediata vecinatate a locului rezervat pentru semnatura consumatorului, clauza expresa despre dreptul de denuntare unilaterala a contractului, in termenele si in conditiile prevazute in prezenta ordonanta, precum si numele si adresa comerciantului fata de care consumatorul poate sa isi exercite acest drept.
(3) Comerciantul este obligat sa inmâneze consumatorului un exemplar din contractul incheiat si sa poata proba acest lucru in fata organelor de control.

Art.9
(1) Consumatorul are dreptul de a denunta unilateral contractul, in termen de 7 zile lucratoare, care incepe sa curga:
a) de la data incheierii contractului, daca aceasta este concomitenta cu data livrarii produsului;
b ) de la data incheierii contractului de prestari servicii;
c) de la data primirii produsului de catre consumator, daca livrarea a fost efectuata dupa data incheierii contractului.
(2) Partile pot stipula in contract un termen mai mare decât cel prevazut la alin. (1), daca considera necesar.
(3) Pentru a-si exercita dreptul de denuntare unilaterala, consumatorul trebuie sa anunte comerciantul, in scris, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, data expedierii acesteia trebuind sa se incadreze in termenul prevazut in contract. Anuntarea comerciantului exonereaza consumatorul de orice obligatie, cu exceptia celei de a inapoia comerciantului produsele livrate, contractul considerându-se desfiintat.

Art.10
Daca comerciantul a omis sa informeze consumatorul despre dreptul de denuntare sau daca informatia a fost incompleta ori gresita, astfel incât nu ar permite exercitarea unui asemenea drept, termenul prevazut la art. 9 se prelungeste cu 60 de zile lucratoare.


adica 67 zile termen de denuntare unilaterala daca in contract vanzatorul nu a specificat nimic in contract despre dreptul consumatorului de a denunta unilateral mizeria - adica exact ce se intampla - totodata sanctionabil cel putin contraventional de catre ANPC cu amenda contraventionala de la 200 lei la 500 lei

Edited by marcusdefeis, 13 August 2013 - 01:15.


#85
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Cu ingaduinta lui  -marcusdefeist- a-si adauga si urmatoarele din Ordonanta 106/1999  
Art.7
Contractul trebuie sa fie intocmit in forma scrisa, incheiat cel mai târziu in momentul livrarii produsului sau serviciului, si sa contina cel putin datele complete de identificare a partilor contractante, obiectul si pretul contractului, data si locul incheierii acestuia.  
Art.11
Comerciantul este obligat sa primeasca produsele returnate de consumator in termenele prevazute in prezenta ordonanta.
Art. 15
(3) Cheltuielile de expediere sunt in sarcina comerciantului.
Art.16
(1) Comercianul, in termen de 15 zile de la primirea comunicarii conform art. 9 sau, dupa caz, art. 10, trebuie sa ramburseze consumatorului toate sumele platite de acesta, precum si eventualele cheltuieli aferente, conform prevederilor prezentei ordonante.
(2) Sumele se considera rambursate la termenele la care au fost efectiv restituite, expediate sau a fost ordonata plata lor.
(3) Se considera nula orice clauza care prevede limitari la rambursarea catre consumator a sumelor sus-mentionate.

Art.17
Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, aceasta fiind considerata nula de drept.

Deoarece la asemenea prezentari de produse se intocmeste doar o Foaie de comanda, iar la livrare nu se intocmeste nici-un contract,in concluzie toti cei pagubiti cu lipsa de contract si eventual contract doar intocmit incomplet sau gresit au castig de cauza in termenul prevazut de 7+60 zile.
Pregatitiva ca dupa ce veti putea lua legatura prima data cu ei prin telefon,a doua oare sau mai tarziu acesta nu va fi posibila numarul v-a suna ocupat,folosit alt telefon,eu asa am patit,doar totusi am returnat marfa prin curier. Om vedea ce va fi! Suces tuturori!

#86
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postmarcusdefeis, on 13 august 2013 - 01:12, said:

*edit*
adica 67 zile lucratoare termen de denuntare unilaterala daca in contract vanzatorul nu a specificat nimic in contract despre dreptul consumatorului de a denunta unilateral mizeria - adica exact ce se intampla - totodata sanctionabil cel putin contraventional de catre ANPC cu amenda contraventionala de la 200 lei la 500 lei

View PostArhangelul, on 13 august 2013 - 21:45, said:

Art. 15
(3) Cheltuielile de expediere sunt in sarcina comerciantului.
asta e important pentru ca gunoaiele incearca sa te convinga in prima instanta ca e obligatia cumparatorului sa plateasca transportul retur, ceea ce e perfect fals

View PostArhangelul, on 13 august 2013 - 21:45, said:

Deoarece la asemenea prezentari de produse se intocmeste doar o Foaie de comanda, iar la livrare nu se intocmeste nici-un contract,in concluzie toti cei pagubiti cu lipsa de contract si eventual contract doar intocmit incomplet sau gresit au castig de cauza in termenul prevazut de 7+60 zile.
Pregatitiva ca dupa ce veti putea lua legatura prima data cu ei prin telefon,a doua oare sau mai tarziu acesta nu va fi posibila numarul v-a suna ocupat,folosit alt telefon,eu asa am patit,doar totusi am returnat marfa prin curier. Om vedea ce va fi! Suces tuturori!
numele firmei de unde ai cumparat minunea ?

#87
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Am scris anterior citeste pag 4. Este vorba de firma S.C R&R Serendipity SRL din Zetea jud Harghita proprietar Tassi Robert, cine cunoaste limba maghiara aici gaseste parerile despre ei  ( http://www.udvarhely...?lap=velemenyek )

#88
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Concluzia ? Multi prosti in Romania :|

#89
Arhangelul

Arhangelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.08.2013
Pentru   -lawrence38-  da asa este, nu mi este rusine sa spun, doar si mai multi hot pana la varfurile cele mai inalte a sociatati. Este foarte usor sa critici  doar sant ferm convins ca si dta ai luat teapa  sau vei lua in viata asta daca vei trai destul, nu avem in permanenta numai asi in maneca!

#90
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostArhangelul, on 14 august 2013 - 06:29, said:

Pentru   -lawrence38-  da asa este, nu mi este rusine sa spun, doar si mai multi hot pana la varfurile cele mai inalte a sociatati. Este foarte usor sa critici  doar sant ferm convins ca si dta ai luat teapa  sau vei lua in viata asta daca vei trai destul, nu avem in permanenta numai asi in maneca!

Perfect adevarat, nu te contrazic!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate