Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Teapa cu fotoliu de masaj

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdirect10, on 30 august 2011 - 14:12, said:

Culmea e ca parintii mei nu sunt veniti din varful muntelui, din contra. Problema e ca cei de la Medi Konig sunt tepari profesionisti si i-au facut din vorbe intr-un mod foarte eficient. La prezentarea respectiva au participat 50-60 de oameni, s-a creat o "emotie" suficient de puternica sa-i faca sa scoata banii din banca si sa plateasca. Corect, au gresit flagrant, acum si-au dat si ei seama. Eu tocmai de aceea vreau sa popularizez problema, sa salvam macar pe altii de la astfel de tepe. Mai ales ca publicul tinta al escrocilor e format din pensionari, persoane vulnerabile care sunt dispuse sa dea bani pe un produs care le poate ameliora sanatatea.

In rest, intr-adevar, cazul tine nu doar de teapa, ci si de inselaciune, motiv pt care voi actiona in consecinta, pe toate caile legale.
prietene scuza-ma ca intervin, dar cati pensionari isi permit sa dea peste 4000 lei pe un scaun fie el si de masaj???

Edited by Valmont43, 22 February 2013 - 13:29.


#38
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013
pot sa raspund eu... socrii mei au pensii cumulat de vreo 2000 ron... de unde au luat banii?!? asta e culmea supararii... de pe descoperitul de cont... adica sunt datori pt amaratul ala de scaun. Simplu, nu?! putem privi pozitiv: pretuiesc tare mult sanatatea... :(

Eu am vazut scaunul la socrii mei... se vede ca e cheap... cum sa valoreze 4000 ron?! se vede cu ochisorul liber. Nu stiu unde a vazut direct10 linkul, as fi si eu curioasa.

Si apoi, nu inteleg commentul tau "cati pensionari isi permit sa dea peste 4000 lei pe un scaun fie el si de masaj???"... insunuezi ca cei escocati nu sunt escrocati sau ca nu sunt pensionari sau ce?

Faptul e fapt... noi, cei tineri, mai cu mintile intregi ne luptam cu putinele tool-uri ce le avem sa avertizam pe cine va citi. In cazul de fata, am mers pe toate caile posibile: am scris televiziunilor speta (sa vedem dc ma va contacta cineva), reclamatie ANPC, discutie avocat, adrese de denuntare a contractului cu compania asta, am scris pe forumuri... si mai avem de facut reclamatie la politie, apoi reactie in instanta (la 30 zile de la denuntarea contractului).

#39
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postela30, on 22 februarie 2013 - 13:31, said:

pot sa raspund eu... socrii mei au pensii cumulat de vreo 2000 ron... de unde au luat banii?!? asta e culmea supararii... de pe descoperitul de cont... adica sunt datori pt amaratul ala de scaun. Simplu, nu?! putem privi pozitiv: pretuiesc tare mult sanatatea... Posted Image

Eu am vazut scaunul la socrii mei... se vede ca e cheap... cum sa valoreze 4000 ron?! se vede cu ochisorul liber. Nu stiu unde a vazut direct10 linkul, as fi si eu curioasa.

Si apoi, nu inteleg commentul tau "cati pensionari isi permit sa dea peste 4000 lei pe un scaun fie el si de masaj???"... insunuezi ca cei escocati nu sunt escrocati sau ca nu sunt pensionari sau ce?

Faptul e fapt... noi, cei tineri, mai cu mintile intregi ne luptam cu putinele tool-uri ce le avem sa avertizam pe cine va citi. In cazul de fata, am mers pe toate caile posibile: am scris televiziunilor speta (sa vedem dc ma va contacta cineva), reclamatie ANPC, discutie avocat, adrese de denuntare a contractului cu compania asta, am scris pe forumuri... si mai avem de facut reclamatie la politie, apoi reactie in instanta (la 30 zile de la denuntarea contractului).
tepele sunt tepe e adevarat si romanica nu duce lipsa de tepari, dar sincer din cate vad eu in tara asta cu pensionari care abia isi duc zilele cu o coaja de paine, sa spui ca dai peste 4000 lei pe un fotoliu mi se pare ciudat, de-aici rezulta cateva lucruri...
daca parintii respectivi isi permit asa ceva inseamna ca au fost din clasa de sus si implicit au ceva in creier altfel nu ajungeau acolo(parerea mea) ori daca au fost cineva la viata lor este putin probabil sa fie pacaliti atat de usor....ceva nu se leaga de cazul asta, in fine.....
eu cred ca teapa a luat-o el de fapt si pt.un impact emotional mai mare a folosit parintii...
in plus cat de naiv sa fii(sa nu zic prost de-a binelea) sa crezi ca un scaun este si miraculos???
intamplator am studiat si eu aceste fotolii de masaj si in afara de un banal masaj care oricum NU se compara cu unul profesional, nu face nimic in plus....
daca eu maine va vand TV din care va spun ca iese miros in timpul actiunii din film voi ma credeti?

#40
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013
Posted Image
Daca te ajuta, pot spune ca am luat eu teapa si nu socrii mei... desi nu ar fi adevarat. Posted Image

E clar ca teparii astia targeteaza pensioanarii ca nu sunt asa de contectati, ca nu au instinct de a face un research pe net si cred ca-s mai usor manipulabili. Socrii mei nu sunt din clasa de sus, daca avem aceasi intelegere pentru clasa de sus. Adica, fara studii superioare, workeri simplii...

Si pentru noi e o nebuloasa cum de au putut pica in plasa asta?!? Si, mai ales, de ce naiba nu ne-au sunat atunci, in clipa resp? Ca au avut timp cat au scos banii aia din bancomat.
E clar ca si teparii astia, "4 baieti destepti imbracati in costum" spune soacra-mea... au o scoala a manipularii psihologice. Eu as fi mega suspicioasa pentru astfel de intalniri, e clar ca oamenii in varsta sunt mult mai usor de pacalit. Si cand spun in varsta... nu vorbim de o varsta venerabila... au 64 de ani, deci nu chiar batrani. Posted Image

Si pe noi ne depaseste cum au putut sa se lase pacaliti.

Totusi, astazi am petrecut 3 ore pentru toate demersurile facute, si asta pentru ca vreau sa stiu ca, desi am sanse min de recuperare bani, am facut tot posibilul pentru aceasta etapa post factum. Macar asta sa ne fie alinarea... Posted Image

Edited by ela30, 22 February 2013 - 13:50.


#41
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013
Am rezolvat situatia...

Am fost astazi la adresa indicata pe blogul Iulian Urban de catre o dna ce primise si ea invitatie.

Erau acolo, am rezolvat, banii sunt recuperati. Totusi, s-au legat de aspectul legal de denuntare unilaterala a contractului ce trebuie facuta in termen de max 7 zile de la achizitionare. Denuntarea o facusem, o trimisem cu recomandata posta, aveam dovada – deci ok.

Pare ca sunt mai multe echipe, de aceea sunt prezente peste tot.

Foarte interesant: erau acolo vreo 7 pensionari, asteptau sa intre… m-am oprit si i-am intrebat dc stiu la ce au venit, i-am indemnat sa stea acasa, le-am expl sec ca si scorii mei au luat teapa, a trebuit sa intru, deci alte detalii nu am apucat sa le dau… insaaa… supriza… la iesire, oamenii erau tot acolo si au intrat, probabil nu facusem decat sa le cresc curiozitatea.

Procesul de recuperare pas cu pas, sper va fie de ajutor.:
Deci… procedura de recuperare bani:

1. denuntare unilaterala a contractului in MAX 7 zile de la achizitionarea produsului – o trimiteti prin posta catre adresa de pe documentele primite, trimiterea se face cu recomandata si pastrati dovada trimiterii (denuntare cnf contract si cnf OUG 106 din 1999 privind contractele incheiate in afara spatiilor comerciale)

2. conectare pe toate site-urile/forumurile/blogurile posibile a.i. sa aflati cand sunt urmatoarele vizionari, caci altfel NU veti da de ei, nu raspund la telefoanele de pe site-docum sau, dc raspund, spun ca nu sunt Vero Medical

3. in cel mai bun caz, aflati o locatie de vizionare in timp util (adica inainte sa se intample vizionarea), mergeti acolo cu actele si cu copie denuntare + dovada trimiterii prin posta si solicitati banii – ferm, nu au nevoie de scandal, sunt doritori sa rezolve repede, desi ungurii cu care se tot converseaza la telefon nu sunt asa de doritori sa cedeze; aaaa… si duceti ambalat frumos mega fotoliul sau ce ati cumparat.

4. dc nu aveti noroc sa aflati o locatie unde sa-i puteti gasi… trebuie sa asteptati 30 de zile de la trimiterea denuntarii unilaterale a contractului, apoi prin avocat, direct, solicitare la judecatorie; mai departe, probabil ca ei nu raspund, ajung sa fie somati, dupa care (nu stiu ce perioada) ajung cu popriri pe conturi etc

Important e ca isi schimba denumirea firmei din cand in cand… deci trebuie cautati pe internet atent.

Succes! Noi iesim din schema… din fericire, biruitori.

Edited by ela30, 27 February 2013 - 17:37.


#42
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
va scriu in speranta recuperarii unei sume de cca 4200 lei platiti pentru miraculosul scaun cu rezonanta oferit de SC Vero MedicalSRL la intalnirea din data de 25.02.2013 in localitatea Radauti, jud Suceava. Cine ma poate ajuta cu informatii privind procedura de recuperare a banilor sau locatiile viitoare in care vor face prezentari reprezentantii acestei firme rog sa-mi transmita un mail la [email protected]

#43
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007

View Postcatt2, on 02 martie 2013 - 19:50, said:

va scriu in speranta recuperarii unei sume de cca 4200 lei platiti pentru miraculosul scaun cu rezonanta oferit de SC Vero MedicalSRL la intalnirea din data de 25.02.2013 in localitatea Radauti, jud Suceava. Cine ma poate ajuta cu informatii privind procedura de recuperare a banilor sau locatiile viitoare in care vor face prezentari reprezentantii acestei firme rog sa-mi transmita un mail la [email protected]

la naiba, mama prostilor e mereu gravida....Posted Image

#44
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ce să mai zic. Ăia de la Antenă au sute de mii de suporteri. Când am văzut prima dată m-am gândit că nu e posibil așa ceva. Acum încep să pricep încet încet.

#45
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
hm, si eu am un caz in familie, niste rude mai indepartate, dar la ei e alta povestea. i-au indoctrinat hotii aia asa de bine, incat mi-au ras in nas cand le-am aratat acelasi fotoliu care costa 900 de ron.replica a fost: "normal ca e 900 de lei, ca nu-i ala originalu'..." :))). asa incat am renuntat, am tras o sedinta de 20 de minute de masaj si le-am ridicat in slavi fotoliul.
din cate observ, teapa asta prinde la pensionarii zgarciti,avari, fie ca au bani, fie ca nu, care se bucura ca au prins supermegaextraoferta.

#46
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013

View Postcatt2, on 02 martie 2013 - 19:50, said:

va scriu in speranta recuperarii unei sume de cca 4200 lei platiti pentru miraculosul scaun cu rezonanta oferit de SC Vero MedicalSRL la intalnirea din data de 25.02.2013 in localitatea Radauti, jud Suceava. Cine ma poate ajuta cu informatii privind procedura de recuperare a banilor sau locatiile viitoare in care vor face prezentari reprezentantii acestei firme rog sa-mi transmita un mail la [email protected]

Va recomand sa vizitati si site-ul lui iulian urban, acolo au comunicat multe persoane in timp util urmatoare locatii. Noi asa am rezolvat. In rest, cititi pasii descrisi de mine. Este f imp sa faceti denuntul unilateral al contractului in MAXIM 7zile de la achizitie... o pb a site-ului resp este ca nu trimite alerta mail cand pune lumea comment-uri, deci tb sa verificati des postarile.

View Postunderrated, on 02 martie 2013 - 20:19, said:

hm, si eu am un caz in familie, niste rude mai indepartate, dar la ei e alta povestea. i-au indoctrinat hotii aia asa de bine, incat mi-au ras in nas cand le-am aratat acelasi fotoliu care costa 900 de ron.replica a fost: "normal ca e 900 de lei, ca nu-i ala originalu'..." Posted Image)). asa incat am renuntat, am tras o sedinta de 20 de minute de masaj si le-am ridicat in slavi fotoliul.
din cate observ, teapa asta prinde la pensionarii zgarciti,avari, fie ca au bani, fie ca nu, care se bucura ca au prins supermegaextraoferta.

Socrii mei spuneau ca au investit in sanatate... nu cred ca, fiind avar, iei ceva scump. Motivatiile sunt bizare, sunt usor de manipulat pensionarii...

http://www.urbaniuli...omanii-creduli/

#47
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdrq101, on 02 martie 2013 - 20:00, said:

la naiba, mama prostilor e mereu gravida....Posted Image
Trebuia sa scrii complet: e o curva, naste tot timpul tripleti si e mereu gravida.

#48
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013

View Postbonygy, on 02 martie 2013 - 21:06, said:

Trebuia sa scrii complet: e o curva, naste tot timpul tripleti si e mereu gravida.

Foarte profund...  e asa usor sa critici... cred ca toata lumea face tampenii la un mom dat in viata.

#49
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, mai, asa e. Si eu am facut tampenii si poate ca o sa mai fac destule, nu ma feresc sa recunosc. Am fost prostit de multe ori, dar pe mult mai multi i-am prostit eu.
In fine. Toti, inclusiv pensionarii cu dureri de spate sau alte afectiuni (imi pare rau pentru situatia lor) ar trebui sa stie ca astfel de prezentari nu au alt scop decat sa ii imbete de cap, ca sa ia ceva care... chipurile... ii scapa de toate problemele. Si pe niste bani frumosi cu care ar face multe alte chestii mai realiste.

#50
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Multumesc pentru informatii. Orice informatie legata de viitoarele intalniri ale teparilor ma intereseaza...vreau sa schimb o vorba cu ei sa vad cum se descurca cu mine nu cu batranii. Teapa a luat-o mama mea.

#51
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007

View Postela30, on 02 martie 2013 - 21:18, said:

Foarte profund...  e asa usor sa critici... cred ca toata lumea face tampenii la un mom dat in viata.

corect, batranii sunt tinte usoare pt smecherii astia, socru' si-a luat de la un idiot niste cratite de 700 de ron... nu pot decat sa le rup picioarele la amandoi acuma....

Edited by drq101, 03 March 2013 - 21:37.


#52
ela30

ela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2013
cu ocazia asta am aflat o multime de abordari de fraude ce se fac. din categoria suna parintii si spun ca copilul a facut un mega accident, ca pers resp e avocat si nu stiu de ce naiba parintii tb sa vireze urgent niste bani... nu stiu tot contextul, dar reusesc sa puna in stres parintii si unii sa si vireze. sau tepe cu concedii fictive.... sau tepele clasice cu castigarea a nu stiu ce masini etc.

sunt suprinzator de multe, unele facute cu cap, altele la mega plesneala... cu siguranta la unii prind.

totusi teapa cu fotoliul este legala... dc esti fraier si iei o cola care costa 5 lei la 100 de lei... cam asta ar fi analogia... ilegalitatea intevine cand nu mai dai de ei pt denuntarea aia in 7 zile a contractului: nici nr de la care te-au sunat, nici cel de pe site-ul firmei, nici cel de pe contract.

#53
mghome59

mghome59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.08.2005
Maine , 05.03.2013 cei de la Vero medical sunt in Bacau la o sala din subsolul hotelului Bistrita.

#54
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
So pe ei, toata lumea!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate