Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Maramureșul ucrainean

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Odată cu vizitarea Maramureșului nostru, aș vrea să trec și pe la vecinii noștri dragi, cu care împărțim această provincie. Știu că în acea zonă există multe comunități românești, cu care aș vrea să interacționez. De asemenea, aș vrea să vizitez (într-o zi, maxim două) tot ce e interesant de văzut în acea parte a Ucrainei (atât din punct de vedere cultural, cât și natural), iar informațiile găsite pe net sunt mult mai puține față de cele legate de Maramureșul românesc. Înțeleg că există multe biserici din lemn (asemenea părții românești), dar e vreuna care merită vizitată în mod special?

Așadar, dacă cineva a vizitat acea zonă e rugat să ridice două degete. :)

#2
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Tind să cred că vei rămâne dezamăgit pentru că nu e aproape nimic interesant de vizitat în acea parte (nici din punct de vedere cultural, nici din punct de vedere al peisajelor). În Hust există ruina unei cetăți din sex. al XVII-lea parcă, dar nu îți închipui cine știe ce; s-au păstrat doar vreo 2-3 ziduri. Orășelul ca atare este dezolant.

Mai interesant ar fi castelul medieval Palanok (sec. XIV) și mănăstirea ortodoxă (sec. XIV-XVIII) din Mukachevo. Iar în Ujgorod poți să vizitezi castelul, deși nu e cine știe ce. E în renovare, plus că eu mă așteptam să păstreze camerele așa cum fuseseră mobilate în trecut; ei în schimb au deschis tot felul de expoziții în fiecare sală (instrumente muzicale, costume tradiționale, etc.). Eu cel puțin am rămas dezamăgit. Chiar lângă castel este Muzeul Satului, cu tot felul de căsuțe și bisericuțe de lemn. Mi s-a părut mai interesant.

Poze de la castelul din Ujgorod:

Attached Files



#3
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Well, oricum nu mă așteptam la cine știe ce. Ideea era de experiență nouă și, cum n-am mai fost până acum în Ucraina, am zis că e o ocazie bună, aflându-mă oricum la graniță.

Peisaje ar putea fi în Carpații ucraineni, deși probabil că nu va fi nimic diferit față de ce poți vedea la noi. Nu cred că o să mă aventurez la Ujgorod (care oricum nu face parte din Maramureș) și o să mă limitez la ce găsesc strict la nord de Baia Mare și Sighetu Marmației, până la Hust inclusiv.

#4
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Peisaje mai interesante cât de cât găsești pe lângă Vinogradovo și Beregovo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate