Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Problema cu "pectoralii"

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alexander_raz

Alexander_raz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2011
Salut. Am o problema cu simetria pectoralilor. Nu stiu de ce stangul este mai mare decat dreptul.  Merg de doua luni la sala si sincer incepe sa-mi fie greau sa ma intorc la antrenament, vazand asimetria pieptului. Mentionez ca am mai fost la sala in urma cu 2 ani, aprox. 5 luni. Atunci m-am lasat din acelsai motiv, stangul era mult mai mare decat dreptul, tindea spre un desechilibru grav. In cei doi ani de pauza am scazut foarte mult. Rezultatele acelor 5 luni s-au  sters complet.
Exista ceva solutii?  Daca nu, cred ca renunt. Atasez o poza. Va astept opiniile. Multumesc pentru ajutor.
http://oi53.tinypic.com/34s5y85.jpg

Edited by Alexander_raz, 26 August 2011 - 16:01.


#2
Ombilic

Ombilic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.04.2011
si eu il am pe dreptul(sunt dreptaci) un pic mai mare da nu cred ca e vreo problema.
daca esti stangaci cred ca e normala diferenta.

#3
Alexander_raz

Alexander_raz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2011
Sunt dreptaci. Ma gandeam ca poate am mai multa forta in mana dreapta, fiind dreptaci. Totusi,  nu cred ca asta e cauza, intrucat simt aceeasi intensitate in ambii pectorali in cursul antrenamentului, mai ales cand fac cu ganterele.
Unii oamnei vor sa faca ceva cu corpul lor, dar nu au materialul necesar, iar altii nu vor, desi au pe  ce sa lucreze ... :(
Merci pt. raspuns...

Incep sa cred ca e vorba de o problema osoasa, caz in care nu cred ca se poate face mare lucru.

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu cred ca e osoasa, mai degraba iti lipseste simetria musculara.

#5
mr_alexino

mr_alexino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 20.09.2009
incearca cand lucrezi sa pui greutate mai mare pe partea dreapta. si eu il am pe stangu putin mai mic decat dreptu (sunt dreptaci) si nu doar la piept, si la brate la fel stangu putin mai mic ca dreptu. nu ma deranjeaza atat timp cat nu este sesizabila

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cu ce lucrezi pieptul? Aparat? Poate impingi mai mult bara cu mana dreapta.
Incearca cu gantere, nu mai poti "trisa".

#7
Alexander_raz

Alexander_raz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.08.2011
Cred ca voi lucra numai cu gantere o perioada...sa vad ce iese. Merci mult pentru sfaturi si opinii. :)

#8
mihai_v10

mihai_v10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.02.2010
si eu sunt la fel dar nu ma stresez! stai linistit ca toti sunt la fel nu este nici un om perfect simetric! uite-te si pe postere, poze la culturisti (poate ai si la sala sau uita-te pe net) sa vezi ca toti sunt asimetrici.
la mine e mai ciudat... sunt dreptaci, dar sunt mai mare in stanga (si piept si brat)!

#9
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

 Alexander_raz, on 26th August 2011, 17:00, said:

Salut. Am o problema cu simetria pectoralilor. Nu stiu de ce stangul este mai mare decat dreptul.  Merg de doua luni la sala si sincer incepe sa-mi fie greau sa ma intorc la antrenament, vazand asimetria pieptului. Mentionez ca am mai fost la sala in urma cu 2 ani, aprox. 5 luni. Atunci m-am lasat din acelsai motiv, stangul era mult mai mare decat dreptul, tindea spre un desechilibru grav. In cei doi ani de pauza am scazut foarte mult. Rezultatele acelor 5 luni s-au  sters complet.
Exista ceva solutii?  Daca nu, cred ca renunt. Atasez o poza. Va astept opiniile. Multumesc pentru ajutor.
http://oi53.tinypic.com/34s5y85.jpg
Este normal, cred că toți avem problema asta, inclusiv măsurătorile de la biceps ar trebui să difere.
Eu am încercat să corectez, dar după ce am văzut că treaba asta era destul să mă scoată din antrenament, am zis că până la urmă se corectează automat, adică tragi până când se echilibrează, că nu crești în masă musculară la infinit, până la urma treci pe definit, de crescut mai rar.

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Pentru ca bicepsul stang mi-a ramas in urma, mai demult, am insistat mai mult pe bratul stang la antrenamente. Rezultatul? Brate simetrice, dar dreapta a ramas in urma, dpdv al fortei si rezistentei. A fost si mai nasol.
Aste e, ne uitam in oglinda la muschiul mai mare :lol:

#11
bogdan876

bogdan876

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 05.06.2007
Nici la mine nu sunt simetrici pectoralii. Stangul este mai dezvoltat decat dreptul, si la fel este in cazul tricepsului, unde am si mai multa forta. La biceps insa, este invers, partea dreapta fiind mai dezvoltata si mai puternica.

Diferenta se vede doar la pectorali. Am reusit sa echilibrez (insa nu de tot) folosind mai mult ganterele decat bara. Incearca sa lucrezi un timp cu ganterele si ai sa vezi ca se vor mai egala. Fa-ti o poza inainte, si una dupa 6 saptamani. Poti posta si aici rezultatele sa le vedem si noi.

#12
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

 mr_alexino, on 26th August 2011, 18:32, said:

.... incearca cand lucrezi sa pui greutate mai mare pe partea dreapta...


.... stai jos, nota 4 ! Sunt curios daca iti pun pe o bara 30 kg pe stanga si 40 kg pe drapta, cum o sa o ridici ? Ce zici, cazi de pe banca cu tot cu haltera ?  Gandeste inainte sa deschizi gura !

Revenind cu un raspuns pertinent ... continua antrenamentele de forta cu greutate egala pe ambele parti, iar in timp te vei echilibra. Eu am avut diametru bratelor cu o diferenta de aproape 2 cm intre ele, dreapta fiind mai mare, insa asta nu a insemnat ca am lucrat doar stanga pentru a ajunge la acelasi diametru. In timp cu un antrenament egal pentru ambele brate am ajuns la o diferenta de 0,5 cm intre ele, tinand cont ca nu exista o simetrie perfecta intre membre.

#13
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Nu inteleg de ce lumea se incapataneaza cu bara si nu face gantere, cursa miscarii este mai lunga, nu poti trisa si nici nu ai nevoie de sitter pentru ca nu o sa-ti cada ganterele pe piept daca esti prea obosit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate