Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Catelus bolnavior

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Sautare!
Am un catelus in varsta de vreo 5 luni. Nu a fost vaccinat, dus la veterinar pentru ca nu sunt posibilitati. Grija de el am avut mereu dar de ieri i s-a facut rau. Saracutul are diaree si vomita intr-una tot ce ii dau sa pape. Veterinarul din sat este plecat... Totusi, ce as putea sa ii fac saracutului ca mi-e o mila de el cand il vad cum plange si mi se rupe sufletul. Ce ii pot face? Trebuie sa ii dau ceai neaparat?

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Tu traiesti intr-un sat din romania si ai pc si net:OO?

Edited by danutz96, 26 August 2011 - 08:53.


#3
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Da. 50 mega extern si 100 metro plus router wireless. Stau pe veranda in acest moment. Ceva ontopic va rog?

Edited by cristutzu, 26 August 2011 - 08:55.


#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da-i lapte, e intoxicat/otravit.

#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Ai observat sange in fecale sau in ceea ce vomita? Ce i-ai dat sa manance? Catelul sta in curte in cusca sau in casa?
Voma si diareea sunt probabil cele mai comune manifestari la catei, si pot sa aiba cauze banale dar si cauze foarte grave (ar putea fi intoxicat cu ceva sau otravit sau ar putea avea parvoviroza care e o boala ingrozitoare si cu mortalitate mare, mai ales daca zici ca nu e vaccinat). Daca in 1- maxim (MAXIM) 2 zile nu observi nici o ameliorare trebuie sa il duci urgent la veterinar!
Nu ii mai da mancare, nu il forta sa manance, cel mai probabil il doare si burta (ca si pe tine cand vomiti si ai diaree) si nu ii arde sa manance. Are nevoie de repaus digestiv, asta inseamna din nefericire si de apa....Contrar credintei generale, apa s-ar putea sa ii agraveze starea (desi s-ar putea sa bea foarte multa....). Incearca sa ii dai cate putina, fiarta si racita, si la interval regulat de timp (gen 2 ore) si observa daca vomita mai rau dupa ce bea apa. In cazul in care da, ar trebui sa il opresti sa bea pana cand nu mai vomita. Poti incerca sa ii dai ceai de menta (daca o sa vrea sa bea....) sau lapte (desi cu laptele s-ar putea sa fie o problema in cazul in care are intoleranta la lactoza.... mai exista si asa ceva la unii caini; daca stii ca inainte bea fara probleme si fara sa faca diaree de la lapte poti incerca sa ii dai).

Repet, poate fi ceva usor si care sa treaca fara medicamente, doar cu repaus alimentar, putin regim si ingrijire, dar poate fi ceva grav si mortal! In locul tau as face tot posibilul sa il duc la un veterinar.

LE: NU sunt veterinar, dar sper ca ceea ce merge la oameni functioneaza si la animale (intr-o oarecare masura macar)

Edited by rox, 26 August 2011 - 09:09.


#6
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
daca ai mila cum spui, nu mai pierde timpul pe forum, fugi rpd la un veterinar sa nu fie prea tarziu , sanatate lui cutzu :peacefingers:

#7
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Sange in scaun sau in voma nu a avut. Vomita ca o spuma alba. Ceai nu i-am mai dat, decat atunci cand vrea el si ii dau cu o pipeta. Am sunat mama la un veterinar si dupa ce a vb cu vetul s-a dus sa ia niste pastilute. Sper sa se faca bine cutu ca mi-e dor sa ma mai muste de degete chiar daca il certam atunci.

#8
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postripper, on 26th August 2011, 09:57, said:

Da-i lapte, e intoxicat/otravit.

Cica NU, ca favorizeaza prelucrarea otravii de catre ficat.

Tu, daca ai face intoxicatie cu ceva, ai bea lapte??? Te asigur ca n-ai bea nici apa, ca vomiti de nu mai stii de tine...

@cristutzu

Spuma alba este semn de otravire, intr-adevar. Vezi sa nu fie prea tarziu. :(

Edited by Deria_Leena26, 26 August 2011 - 10:11.


#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu am avut grija de o gramada de catei otraviti si cu lapte si-au revenit. Sau macar sa mearga la o farmacie veterinara, au aia ce sa-i dea acolo.

#10
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Cu o seara inainte de a i se face rau, a mancat salata de vinete.

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcristutzu, on 26th August 2011, 09:42, said:

Nu a fost vaccinat,
Parvoviroza. Du-l urgent la tratament.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca a mancat salata de vinete, care e o mancare grasa, probabil va are o criza de ficat/bila si laptele ii va face si mai rau.  Sunt multe boli de luat in consideratie( gastroenterita sau parvoviroza) Daca e de la bila cum banuiesc eu, trebuie repaus alimentar 24 ore, ceai de sunatoare, apa daca vrea sa bea. Dar cum drku dati salata de vinete la un pui de 5 luni? Ce a fost in capul vostru? Dupa ce se face bine, trebuie neaparat deparazitat si vaccinat. Parvoviroza si jigodia(maladia Carre) sunt boli care nu iarta si sunt extrem de contagioase. Jigodia se ia aproape ca gripa, daca s-a mirosit cu un caine infectat, e mai mult decat sigur ca se va imbolnavi si el. Dupa ce termina cu varsaturile, da-i sa manance orez fiert cu morcovi pasati cel putin 1-2 zile. Apoi adaugi treptat carne sau il hranesti cu bobite intestinal cel putin o saptamana.

Edited by Freddy12, 26 August 2011 - 11:12.


#13
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostDeria_Leena26, on 26th August 2011, 11:10, said:

Cica NU, ca favorizeaza prelucrarea otravii de catre ficat.

Tu, daca ai face intoxicatie cu ceva, ai bea lapte??? Te asigur ca n-ai bea nici apa, ca vomiti de nu mai stii de tine...

@cristutzu

Spuma alba este semn de otravire, intr-adevar. Vezi sa nu fie prea tarziu. :(

Acuma, cred ca depinde si ce fel de substanta a ingerat (ca nu vreau sa cred ca a fost otravit intentionat de cineva); la unele clase functioneaza laptele, la altele nu... Oricum ce facem noi aici sunt doar presupuneri, de aia intrebam ce a mancat si daca sta in curte sau in casa catelul. Ca daca sta in casa e f putin probabil sa aiba parvo sau sa fi fost otravit/ intoxicat, si atunci situatia e ceva mai fericita

#14
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcristutzu, on 26th August 2011, 06:42, said:

Sautare!
Am un catelus in varsta de vreo 5 luni. Nu a fost vaccinat, dus la veterinar pentru ca nu sunt posibilitati. Grija de el am avut mereu dar de ieri i s-a facut rau. Saracutul are diaree si vomita intr-una tot ce ii dau sa pape. Veterinarul din sat este plecat... Totusi, ce as putea sa ii fac saracutului ca mi-e o mila de el cand il vad cum plange si mi se rupe sufletul. Ce ii pot face? Trebuie sa ii dau ceai neaparat?

Daca are sange in materie fecale  e parvoviroza si nu ti-l mai salveaza nimeni, dar boala e comuna mai multa la cateii sub 3 luni, poate e intoxicat, incearca sa ii dai doar apa sau cumpara de la farmacie ser, nu stiu daca numele e la fel in romania, e un lichid care se da bebelusilor ca sa ii hidrateze... si nu-i da de mancare o zi,  dai  serul asta de care iti spun si ziua urmatoare dai un pic de mancare, ceva ce nu refuza, de ex carne dar putin sa vezi daca respinge sau nu, daca respinge continua cu serul. Sa nu ii dai hrana uscata, cum sunt boabele pentru caini, asteapata sa isi revina. Serul se da cu o seringa, fara ac, nu e injectat, il dai pe gura, o seringa plina la fiecare ora.

Edited by Andrine, 26 August 2011 - 16:16.


#15
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostAndrine, on 26th August 2011, 17:14, said:

Daca are sange in materie fecale  e parvoviroza si nu ti-l mai salveaza nimeni, dar boala e comuna mai multa la cateii sub 3 luni, poate e intoxicat, incearca sa ii dai doar apa sau cumpara de la farmacie ser, nu stiu daca numele e la fel in romania, e un lichid care se da bebelusilor ca sa ii hidrateze... si nu-i da de mancare o zi,  dai  serul asta de care iti spun si ziua urmatoare dai un pic de mancare, ceva ce nu refuza, de ex carne dar putin sa vezi daca respinge sau nu, daca respinge continua cu serul. Sa nu ii dai hrana uscata, cum sunt boabele pentru caini, asteapata sa isi revina. Serul se da cu o seringa, fara ac, nu e injectat, il dai pe gura, o seringa plina la fiecare ora.

In Romania nu am auzit de ser, in Romania exista pliculete cu saruri de rehidratare, care se dizolva in apa, gen Electrolyt de la Humana.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostAndrine, on 26th August 2011, 17:14, said:

Daca are sange in materie fecale  e parvoviroza si nu ti-l mai salveaza nimeni, dar boala e comuna mai multa la cateii sub 3 luni

Nu numai de la parvo poate avea diaree cu sange. Si o enterita mai serioasa sau daca a mancat lemne, oase si alte prostii pe care le mai rontaie cateii in perioada cat isi schimba dintii.

#17
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Da-i pace. In lipsa ajutorului de specialitate odihna e sfanta, cu tot felul de leacuri ad hoc risti sa faci mult mai rau. Cand vei avea acces la veterinar du-l la consultatie sau adu consultatia la el functie de cat de rau e.

#18
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Topic inchis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate