Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vacanta in Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007
Buna ziua!
O sa plec sambata la Cascais pt o saptamana si o sa aterizam in Lisabona! Am inteles ca din aeroport pot sa iau aerobus pana in Cais de Sodre si din Cais de Sodre tren pana in Cascais. Se gasesc usor statiile? In Cascais sunt mai multe statii?( Noi o sa stam pe langa Boca do Inferno.) Exista si alta alternativa? Cam cat ar costa taxiul? Noi suntem 6 persoane.
Va multumesc!

#38
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007
Buna ziua!
M-am intors de vreo 2 saptamani din Portugalia, am avut cazare in Cascais care m-a impresionat placut.Nu ma gandeam ca o sa fie atat de frumos, cu atat de mult farmec, cu stradutele inguste pavate, cu specialitati de peste nemaipomenite, cu temperaturi placute, chiar destul de rece seara vreo 16- 18 grade. Apa oceanului a fost f rece, cu greu rezistam mai mult de 1 minut in ea...statiunea f cocheta, cu multe terase cu faleza pana la Estoril, fff frumos. Preturile bune pt Europa: cam 10-11 Euro o portie de peste (somon, peste spada, dorada, etc) cu garnitura, cam 7-8 Euro pui cu sos piri piri, 11 euro vita la gratar, toate cu garnitura si salata, etc...o sticla de vin de 750 ml de la 10 Euro in sus...de 30- 40 Euro te saturai, mancai bine, beai si ceva vin, in comparatie cu Parisul, unde am fost cu 2 luni inainte si era mult mai scump.
Am fost si la Lisabona cu trenul, cam 35- 40 min, aprox 3.80 E drumul dus- intors. Mi-a placut si Lisabona, are farmecul ei, cu stradutele pavate pe care urci si urci, cu balcoanele mici cu rufe intinse, terase, mancare buna...e destul de multa mizerie, dar iti lasa o impresie puternica, pleci de-acolo impresionat...cel putin pt mine asa a fost, m-a impresionat placut Portugalia, va recomand sa mergeti macar o data!

Edited by loriuta, 22 August 2012 - 08:31.


#39
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postloriuta, on 22nd August 2012, 07:25, said:

Buna ziua!
M-am intors de vreo 2 saptamani din Portugalia, am avut cazare in Cascais care m-a impresionat placut.Nu ma gandeam ca o sa fie atat de frumos, cu atat de mult farmec, cu stradutele inguste pavate, cu specialitati de peste nemaipomenite, cu temperaturi placute, chiar destul de rece seara vreo 16- 18 grade. Apa oceanului a fost f rece, cu greu rezistam mai mult de 1 minut in ea...statiunea f cocheta, cu multe terase cu faleza pana la Estoril, fff frumos. Preturile bune pt Europa: cam 10-11 Euro o portie de peste (somon, peste spada, dorada, etc) cu garnitura, cam 7-8 Euro pui cu sos piri piri, 11 euro vita la gratar, toate cu garnitura si salata, etc...o sticla de vin de 750 ml de la 10 Euro in sus...de 30- 40 Euro te saturai, mancai bine, beai si ceva vin, in comparatie cu Parisul, unde am fost cu 2 luni inainte si era mult mai scump.
Am fost si la Lisabona cu trenul, cam 35- 40 min, aprox 3.80 E drumul dus- intors. Mi-a placut si Lisabona, are farmecul ei, cu stradutele pavate pe care urci si urci, cu balcoanele mici cu rufe intinse, terase, mancare buna...e destul de multa mizerie, dar iti lasa o impresie puternica, pleci de-acolo impresionat...cel putin pt mine asa a fost, m-a impresionat placut Portugalia, va recomand sa mergeti macar o data!

nu cred ca e mai multa mizerie decat in Buc..eu am gasit Barcelona si Parisul muult mai murdare.de Napoli nici nu are rost sa zic.....

Edited by SOUSA, 22 August 2012 - 11:48.


#40
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Lisabona nu se compara cu Parisul, joaca in "campionate" diferite...Lisabona este ok, nici mai murdar, nici mai curat decat alte locuri populate...insa mirosul de urina m-a intepat de mai multe ori in barnau, in special in centrul vechi,...senzatie asemanatoare cu cea din Buc.

#41
chriss80

chriss80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.06.2007
Buna tuturor,
Plec si eu in 4 sept in Lagos pt o saptamina, cu avion Bucuresti-Lisabona.Vreau sa inchiriez o masina pt 1 sapt, am citit si recitit posturile despre inchiriatul masinii, am si gasit o oferta buna la economy car hire (multumesc pt recomandare Metalactual).Problema mea este urmatoarea: am inteles ca am nevoie de un credit-card pt inchiriere.Avem 4 carduri in familie, dar niciunul nu este de credit, toate de debit.Sincer nu as vrea sa imi fac inca un card, numai pt sa pot inchiria masina pt 1 sapt.Exista vreo posibilitate sa accepte cardul de credit cei de la agentie?Sau eventual sa las un depozit cash (pina in 500 de euro)?
Va rog, cei care ati mai inchiriat masini,mai ales in Portugalia, eventual chiar prin Economy Car Hire, sa ma sfatuiti cum ar fi cel mai bine sa procedez.Mentionez ca vreau sa inchiriez de pe net, cardu mi-l accepta la rezervare dar mi-e teama sa nu il mai accepte in momentul in care ridic masina.
Multumesc mult!

#42
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru Economy Car Hire, ca dealtfel pentru toate rezervarile mele, am utilizat doar carti de debit, nu am de credit.

#43
chriss80

chriss80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.06.2007
Multumesc Metalactual,
Cardurile sunt simple sau embosate?
Si garantia cand se retine?in momentul in care platesc online suma rezervarii? sau mai trebuie sa le prezinti odata cardul in momentul in care iti predau masina.se poate sa platesc inchrierea de pe un card si sa prezint alt card in momentul in care iau masina?

#44
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Din cate imi aduc aminte, la Economy Car Hire este asa:

faci rezervarea pe net, eu intotdeauna folosesc carduri embosate de debit ( desi alte persoane utilizeaza si din cele ne-embosate, acolo unde tine ), ECH trag un comision al lor ( taxa ) si trimit catre tine, via e-mail, o rezervare electronica. Garantia nu se opreste/blocheaza cand rezervi pe net la ECH.

In rezervare afli denumirea firmei de la care inchiriezi propriu-zis masina ( ECH sunt un fel de "booking.com" pentru rent-a -car ), locul, etc. si alte detalii.
Cand preiei masina fizic, platesti cu cardul restul de bani ( totalul din rezervarea electronica minus taxa pe care o trag la inceput cei de la ECH ), nu stiu daca accepta cash. Sunt multi care nu accepta cash si vor datele cardului tau ( orice card embosat ), pentru garantie. Pot fi unii care accepta si garantie cash dar nu bag mana in foc. Mai bine intrebi firma respectiva, dupa ce afli de la ECH care este, care sunt exact modalitatile de plata/garantie acceptate de catre ei. Daca folosesti GPS, ai grija sa le spui ca vrei masina cu bricheta functionala, altfel te trezesti ca mine, facand recapitularea tuturor injuraturilor stiute, cu si fara carne :naughty:.

Oricum, daca ai harta buna, eu am primit cu masina o harta foarte buna si te uiti atent la indicatoare/semnalizari/etc., este imposibil sa nu te descurci fara GPS. Eu m-am descurcat si prin Lisabona dar aveam harta orasului in cap, la fel si zona Algarve. Lisabona este un oras foarte aerisit si prietenos cu soferii.

Edited by metalactual, 26 August 2012 - 20:13.


#45
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 06.03.2005

View Postchriss80, on 26 august 2012 - 13:58, said:

Multumesc Metalactual,
Cardurile sunt simple sau embosate?
Si garantia cand se retine?in momentul in care platesc online suma rezervarii? sau mai trebuie sa le prezinti odata cardul in momentul in care iti predau masina.se poate sa platesc inchrierea de pe un card si sa prezint alt card in momentul in care iau masina?

In principiu (in 99,99% din cazuri) inchirierea masinilor se face numai cu, carduri de credit. Pe undeva pe aici am prezentat motivele. Numai reiau.
In Portugalia am inchiriat numai cu, cardul de credit. Daca folosesti card de debit acesta trebuie sa fie embosat.

Garantia se plateste cand ridici masina si trebuie sa le prezinti cardul pentru plata ei.

Nici nu se pune problema sa platesti cash.

Legat de folosire a doua carduri diferite, ar trebui sa contactezi compania.

Edited by fabian23, 31 August 2012 - 09:56.


#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Discutia "card credit" vs "card debit" este lunga si nu are un final. Asa cum am spus, am facut rezervari pe 3 continente si am folosit doar carduri de debit embosate.
Initial am crezut ca secretul este doar sa fie embosate ( sunt f. putini cei care accepta carduri neembosate, tip MAESTRO sau VISA ELECTRON ). Dupa care am vazut ca aparatele "stiu" care sunt de debit si care sunt de credit ( chiar daca sunt embosate ), in configuratia numerelor ( cei 16 digitti ) un grup de numere indica tipul: credit/debit. Chiar si in Canada am utilizat card de debit embosat desi acolo, ca si in USA, orice cetatean care poseda card de debit este "dusman al boborului" Posted Image. In conditiile in care pe site-ul firmei de rent spunea explicit ca accepta doar carti de credit.

Confuzia vine din faptul ca f. multi folosesc acest termen: "card de credit", atat pentru cel de debit cat si pentru cel de credit....aceasta este concluzia mea dupa ceva ani de "cercetare".
Si ca dovada este faptul ca nu am avut probleme pana acum. Pe de alta parte nu se stie niciodata peste ce cap patrat dai..."ideal" este sa ai card de credit.

se comporta ciudat editarea....in noul format al forumului....sau nu stiu el sa-l utilizez.

Edited by metalactual, 01 September 2012 - 10:03.


#47
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postmetalactual, on 26 august 2012 - 20:11, said:

Cand preiei masina fizic, platesti cu cardul restul de bani ( totalul din rezervarea electronica minus taxa pe care o trag la inceput cei de la ECH ), nu stiu daca accepta cash. Sunt multi care nu accepta cash si vor datele cardului tau ( orice card embosat ), pentru garantie. Pot fi unii care accepta si garantie cash dar nu bag mana in foc. Mai bine intrebi firma respectiva, dupa ce afli de la ECH care este, care sunt exact modalitatile de plata/garantie acceptate de catre ei.

Am o mica-mare dilema: imi trebuie peste 2 saptamani o masina timp de 4 zile, luata din Lisabona (probabil Gare do Oriente sau similar), pe care sa o las in aeroportul din Faro. Chestia este ca eu niciodata (si cu atat mai putin acum) nu am bani disponibili spre a fi blocati drept garantie, motiv pentru care intotdeauna apelez la AVIS care, daca iei asigurari full-cover, nu iti opresc pe card mai mult de contravaloarea unui plin de benzina.

As merge pe ideea AVIS si in Portugalia, insa am observat ca alte firme nu te taxeaza cu one-way-fee (circa 66 euro in cazul meu) daca inchirierea este de minimum 3 zile si m-as incadra. Nu am idee care firme ar fi OK.... si nu as risca sa ajung la fata locului si sa-mi spuna la ghiseu ca fara 500-1000 euro pe card nu-mi dau masina. Any (tested) ideas?

#48
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfly_dream, on 03 septembrie 2012 - 21:25, said:


Am o mica-mare dilema: imi trebuie peste 2 saptamani o masina timp de 4 zile, luata din Lisabona (probabil Gare do Oriente sau similar), pe care sa o las in aeroportul din Faro. Chestia este ca eu niciodata (si cu atat mai putin acum) nu am bani disponibili spre a fi blocati drept garantie, motiv pentru care intotdeauna apelez la AVIS care, daca iei asigurari full-cover, nu iti opresc pe card mai mult de contravaloarea unui plin de benzina.

Any (tested) ideas?

Nu te pot ajuta din proprie experienta, poate stie altcineva.

In orice caz, ei nu blocheaza neaparat garantia cand preiei masina. Avand datele tale de pe card, se merge pe ideea ca oricand pot trage bani ( motivat ) din cardul tau, de ex: poti lua amenda si ajunge la ei dupa o luna de zile sau gasesc ceva lovituri la masina si ajung dupa o luna la concluzia ca ai lovit-o tu pe dedesupt sa zicem sau primesc o taxa de autostrada / parcare neplatita de catre tine, etc.
Eu banuiesc ca nu blocheaza garantia instantaneu dar trebuie sa-i intrebi pe ei...nici asta nu stiu daca este o idee buna in acest caz Posted Image.

Spre exemplu: mie mi-au tras bani din card dupa...un an de zile, pentru o taxa de autostrada neplatita ( in Canada nu sunt porti cu plata, citirea se face electronic la intrarea/iesirea de pe autostrada si primesti acasa suma pe care trebuie sa o achiti + dovada ). Astfel incat firmele de rent sunt interesate sa aiba datele tale de card, insa greu de spus care dintre ele blocheaza garantia si care nu, la momentul preluarii masinii.

#49
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postfly_dream, on 03 septembrie 2012 - 21:25, said:


Am o mica-mare dilema: imi trebuie peste 2 saptamani o masina timp de 4 zile, luata din Lisabona (probabil Gare do Oriente sau similar), pe care sa o las in aeroportul din Faro. Chestia este ca eu niciodata (si cu atat mai putin acum) nu am bani disponibili spre a fi blocati drept garantie, motiv pentru care intotdeauna apelez la AVIS care, daca iei asigurari full-cover, nu iti opresc pe card mai mult de contravaloarea unui plin de benzina.

As merge pe ideea AVIS si in Portugalia, insa am observat ca alte firme nu te taxeaza cu one-way-fee (circa 66 euro in cazul meu) daca inchirierea este de minimum 3 zile si m-as incadra. Nu am idee care firme ar fi OK.... si nu as risca sa ajung la fata locului si sa-mi spuna la ghiseu ca fara 500-1000 euro pe card nu-mi dau masina. Any (tested) ideas?
Cam toti iti iau garantie, pe oriunde mergi. Eu am luat o masina de la Hertz chiar de langa Oriente si mi-au ”verificat” pe cardul de credit dublul valorii inchirierii, fara sa ma informeze bine-nteles, desi aveam si eu full cover. La intoarcerea in Romania am sunat la banca si le-am dat refuz de plata, pe baza copiei procesului verbal de predare a masinii, ca sa nu stea banii blocati o luna-doua.
M-am plans la ei cand m-au intrebat daca am fost satisfacut de servicii si si-au cerut scuze si s-au jurat ca de-acum o sa informeze cand fac chestia asta. :)
Eu zic ca daca citesti cu atentie conditiile de inchiriere inainte, poti sa te lamuresti.

#50
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Ultima mea excursie-vajaiala (trip report)

Nu mai gasesc topicul pe care il initiasem pentru a incadra excursii care cuprind mai multe tari/orase/regiuni, asa ca voi povesti aventura mea din acest septembrie pe bucatele, plasand fiecare dintre fragmente in topicul destinat locatiei respective. Am inceput aici intrucat excursia era initial gandita sa cuprinda Portugalia, o tara in care nu mai fusesem, dar datorita faptului ca ne-am trezit tarziu (cu o luna inainte) posibilitatile de a gasi transport relativ ieftin pana si de acolo plus dorintele noastre de a (re)vedea unele locuri au condus la "completarea" traseului cu diverse orase.... situate in diferite... tari.

Itinerariul in forma sa finala a fost urmatorul (nu radeti...., el cuprinde o parte lusitana, dar... nu numai):  

Bucuresti - Venetia - Paris - Lisabona - Sintra - Sagres - Albufeira - Faro - Porto - Gran Canaria - Tenerife - Valencia - Pisa - Bucuresti

"Chestia" asta a insemnat:

11 nopti de cazare in 10 hoteluri din 4 tari
9 avioane
3 masini inchiriate
transport local: tren, autobuz, tramvai, vaporas etc.

De maine incep sa povestesc la sectiunea "Venetia".... si pregatesc si cateva poze pentru fiecare zona in parte.... Una peste alta, desi stiu ca ma veti critica pentru "stilul pompieristic" de a calatori, pot sa va spun ca, in ciuda oboselii acumulate si a catorva minusuri cu care ne-am confruntat, excursia a fost una reusita, am vazut multe locuri interesante (mi-am notat unde voi reveni), am revazut unele care imi sunt dragi, am invatat chestii noi, am intalnit oameni si oameni, am incercat sa vorbesc in 4 limbi si, evident, daca s-ar intampla vreo minune, maine as pleca din nou!

Edited by fly_dream, 13 October 2012 - 22:48.


#51
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postfly_dream, on 13 octombrie 2012 - 22:47, said:

Ultima mea excursie-vajaiala (trip report)

Am inceput aici intrucat excursia era initial gandita sa cuprinda Portugalia, o tara in care nu mai fusesem, dar datorita faptului ca ne-am trezit tarziu (cu o luna inainte) posibilitatile de a gasi transport relativ ieftin pana si de acolo plus dorintele noastre de a (re)vedea unele locuri au condus la "completarea" traseului cu diverse orase.... situate in diferite... tari.

....

11 nopti de cazare in 10 hoteluri din 4 tari
9 avioane
3 masini inchiriate
transport local: tren, autobuz, tramvai, vaporas etc.

Abia astept sa povestesti sau ca sa fiu corect, sa o pun pe nevasta-mea sa citeasca Posted Image
Noi ne programasem o excursie in Andaluzia ( Granada-Cordoba-Sevilla) dar  deoarece blueair face si Malaga, m-am gandit sa facem un round trip incepand cu Malaga si terminand cu Madrid, cu sudul Spaniei, apoi Lisabona si plecarea de pe Madrid.( desigur cu masina inchiriata)
9 nopti - 10 zile.
Apoi m-am gandit ca daca tot suntem in Spania, de ce sa nu luam avionul catre Marrakech (din Madrid face cca 1,5 ore) si sa stam 2 nopti si acolo.
In acel moment, sotia a zis stop Posted Image .
Pana acum a acceptat sa facem o excursie de o 1 zi cu plecare din Algeciras ( alea in care pleci dimineata si vii seara cu Ceuta-Tetuan -Tangier)
Te rog sa fii cat mai explicit in ceea ce priveste transportul, deoarece ei i se pare ca daca avem 4 avioane in loc de 2 e prea mult.

Multumesc anticipat.

Edited by Jerome4, 14 October 2012 - 08:12.


#52
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostJerome4, on 14 octombrie 2012 - 07:55, said:

Abia astept sa povestesti sau ca sa fiu corect, sa o pun pe nevasta-mea sa citeasca Posted Image
Noi ne programasem o excursie in Andaluzia ( Granada-Cordoba-Sevilla) dar  deoarece blueair face si Malaga, m-am gandit sa facem un round trip incepand cu Malaga si terminand cu Madrid, cu sudul Spaniei, apoi Lisabona si plecarea de pe Madrid.( desigur cu masina inchiriata)
9 nopti - 10 zile.
Apoi m-am gandit ca daca tot suntem in Spania, de ce sa nu luam avionul catre Marrakech (din Madrid face cca 1,5 ore) si sa stam 2 nopti si acolo.
In acel moment, sotia a zis stop Posted Image .
Pana acum a acceptat sa facem o excursie de o 1 zi cu plecare din Algeciras ( alea in care pleci dimineata si vii seara cu Ceuta-Tetuan -Tangier)
Te rog sa fii cat mai explicit in ceea ce priveste transportul, deoarece ei i se pare ca daca avem 4 avioane in loc de 2 e prea mult.

Ceea ce ti-ai propus tu aici suna destul de aproape de ideea mea initiala, care insa nu s-a materializat datorita faptului ca, daca nu pleci de capul tau, trebuie sa armonizezi pe cat posibil ideile si doleante tuturor celor care te insotesc. Eu am vrut sa inchiriem masina din Madrid, sa o luam spre nord, sa trecem prin munti, apoi sa intram in Portugalia prin nord, sa o traversam vertical, apoi sa facem sudul Spaniei, Cordoba, Toledo si inapoi in Madrid. Chestia cu Marocul o gandisem fie de undeva din sudul Spaniei, fie din Madrid la sfarsit, ca sa nu tinem masina blocata degeaba intr-o parcare spaniola.

As fi mers pe ideea unui round trip pentru ca la masina inchiriata nu am mai fi platit acea taxa de relocare (care a fost de circa 66-70 euro). Circuitul se putea scurta renuntand, de exemplu, la partea din nordul Spaniei si al Portugaliei si mergand direct Madrid - Lisabona, apoi in jos spre Algarve.

Din pacate, cum ne-am trezit tarziu, avioanele spre Madrid si retur erau infiorator de scumpe la mijlocul lui septembrie, asa ca a picat varianta asta. Apoi, exact cum ai patit tu cu Marocul, tot cautand zboruri catre si dinspre Portugalia, am dat peste unele destul de ieftine din Portugalia catre Insulele Canare, asa ca am zis...... de ce nu? Am studiat problema si, cum preturile la cazare erau extrem de interesante, iar obiectivele incitante, am inclus cate 2 nopti in 2 dintre insule. Marocul a iesit de pe lista pentru ca numai eu detineam pasaport.

4 avioane in loc de 2 nu sunt prea multe, insa pentru o astfel de excursie iti trebuie rezistenta, in special psihica, esti practic mereu pe drumuri, stil nomad.... Trebuie sa-ti calculezi bine timpul, numarul de kilometri facuti cu masina zilnic, sa iti pui la punct hartile cu obiectivele si cazarile fiindca socoteala de acasa nu se potriveste intotdeauna cu cea din targ si, cand se acumuleaza un anumit grad de oboseala psihica, se pot naste discutii gen "Nu mai bine luam un sejur de n zile in statiunea X?".

Voi incerca sa fiu cat de explicita posibil.

#53
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postfly_dream, on 14 octombrie 2012 - 14:57, said:


Ceea ce ti-ai propus tu aici suna destul de aproape de ideea mea initiala, care insa nu s-a materializat datorita faptului ca, daca nu pleci de capul tau, trebuie sa armonizezi pe cat posibil ideile si doleante tuturor celor care te insotesc.

Asa e, plec cu sotia :)

#54
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna,
A vizitat cineva Monsanto ?
Recent am vazut o prezentare cu satul asta si e absolut fabulos.
Dar stiti cum e, prezentarea pe net e una si realitatea....
Merita un drum de la Lisabona ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate