Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vacanta in Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007
Buna ziua! Ne-am hotarat si noi sa plecam intre 28 iulie- 4 august in Portugalia, in Cascais, hotel Grande Real Villa Italia! Din cate am citit plaje amenajate nu sunt peste tot, hotelul fiind destul de departe de o plaja de acest gen! As vrea sa va intreb pe cei care ati fost in Cascais cum e statiunea, daca e animata, cu terase, cum sunt preturile la terase, cum sunt plajele, daca a mai stat cineva la cest hotel, etc. Am inteles ca ar fi si un mall in Cascais, dar pe harta mi s-a parut destul de departe de centru, asa este?
Va multumesc anticipat!

#20
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
despre cascais - as vrea sa incep prin a spune ca e unul dinte locurile unde as reveni cu mare drag . nu o consider o destinatie pt. plaja , ci o baza excelenta pt a inchiria o masina si a vizita imprejurimile , atat cat de departe va permite o excursie de-o zi .
satiunea e animata intr-un mod cu adevarat placut , cu terase si preturi pt. toate buzunarele . te sfatuiesc insa sa cauti restaurante si pe stradutele inguste ale pitorescului cartier de la  N-E de parc , vei avea surprize placute .
hotelul vostru vad ca nu-i deloc  rau pozitionat . aveti faleza spre 'gura infernului' pt. plimbare ,  iar spre plaja/zona comerciala o puteti lua prin parcul carmona - o adevarata oaza de relaxare . atentie insa, seara parcul se inchide !
in statiune cea mai apropiata plaja e cea a pescarilor, insa nu si cea mai buna : larguta ,nisip curat, apa cam tulbure. cea mai frumoasa mi s-a parut rainha. e insa mica si f. aglomerata. in continuare, de-a lungul falezei spre estroil plajele sunt lungi, inguste , marginite pe unele portiuni de diverse terase , unele fast food, altele mai elegante.
am vazut un mall la iesirea din cascais ( cred ca la el te referi , pt. ca centrul comercial din cascais villa e slabut rau ) . despre cum si cu ce poti ajunge la el http://www.cascaisho...localizacao.php  
http://www.scotturb.com/verao2012.htm

#21
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007

View Postdariuscha, on 26th June 2012, 09:59, said:

despre cascais - as vrea sa incep prin a spune ca e unul dinte locurile unde as reveni cu mare drag . nu o consider o destinatie pt. plaja , ci o baza excelenta pt a inchiria o masina si a vizita imprejurimile , atat cat de departe va permite o excursie de-o zi ....am vazut un mall la iesirea din cascais ( cred ca la el te referi , pt. ca centrul comercial din cascais villa e slabut rau ) . despre cum si cu ce poti ajunge la el http://www.cascaisho...localizacao.php  
http://www.scotturb.com/verao2012.htm

Multumesc mult pt raspuns!

#22
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Hello,

Eu am fost in Algarve si pot spune ca am avut si + dar si - in acele 9 nopti petrecute in Portugalia.

Ca si minusuri as putea spune ca preturile si cazarea nu fac banii pe care ii platesti, iar daca ai ghinion prinzi si oceanul cu apa rece si abia poti sa faci baie.
Ca si plusuri as spune clar plaja si zona de plaja din Algarve, precum si excursiile optionale in Lisboa si Faro.

Este frumos in aceasta zona sa vizitezi cat mai mult.. noi am mers si cu vaporasul pe laguna fluviului si a fost frumos (o poti vedea si cand aterizezi cu avionul) si poti avea un sejur frumos dar avand in vedere ca trebuie sa zbori peste 3 ore si preturile de pe litoral nu as spune ca se merita atat de mult.

#23
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostPatrick007, on 28th June 2012, 15:15, said:

Hello,

Eu am fost in Algarve si pot spune ca am avut si + dar si - in acele 9 nopti petrecute in Portugalia.
Ca si minusuri as putea spune ca preturile si cazarea nu fac banii pe care ii platesti, iar daca ai ghinion prinzi si oceanul cu apa rece si abia poti sa faci baie.
Ca si plusuri as spune clar plaja si zona de plaja din Algarve, precum si excursiile optionale in Lisboa si Faro.
Este frumos in aceasta zona sa vizitezi cat mai mult.. noi am mers si cu vaporasul pe laguna fluviului si a fost frumos (o poti vedea si cand aterizezi cu avionul) si poti avea un sejur frumos dar avand in vedere ca trebuie sa zbori peste 3 ore si preturile de pe litoral nu as spune ca se merita atat de mult.

apa oceanului e aproape tot timpul rece, de la rece la fff rece
cazarea de unde ai luat-o? de la agentie? pt ca in zona aceea sunt niste hoteluri chiar frumose si la preturi bune, insa depinde si cand faci rezervarile
in ce statiune ai avut cazare?

Edited by SOUSA, 28 June 2012 - 17:20.


#24
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Spuneti-mi si mie va rog daca stiti, cum e mai usor de ajuns de la aeroportul din Lisabona in Carvoeiro (Algarve)?
Cu trenul inteleg ca ar trebui sa merg odata de la Lisabona pana la Tunes de unde sa iau altul pana la Silves si apoi...?
Exista o varianta mai simpla, eventual un autobuz direct?

#25
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postteo_05t, on 4th July 2012, 15:37, said:

Spuneti-mi si mie va rog daca stiti, cum e mai usor de ajuns de la aeroportul din Lisabona in Carvoeiro (Algarve)?
Cu trenul inteleg ca ar trebui sa merg odata de la Lisabona pana la Tunes de unde sa iau altul pana la Silves si apoi...?
Exista o varianta mai simpla, eventual un autobuz direct?
Merg cei8 de la Renex pana la Portimao sau orice alt oras mare din Algarve:
http://www.renex.pt
Pleaca din gara Oriente, Lisabona, care e foarte aproape de aeroport (sub 2 km daca nu ma-nsel). Pana acolo poti ajunge cu autobuz sau taxi din aeroport.
Pana la Portimao te costa 35 Euro dus-intors cu Renex.
Din Portimao pana la Carvoeiro nu cred ca va fi o problema sa gasesti alt autobuz.

#26
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Multumesc frumos!
Ai fost cu aceste autobuze, stii cumva au toaleta? Mergem si cu copii, e un drum destul de lung si ma gandeam ca e mai confortabil cu trenul... insa sunt cam multe schimbari.

#27
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postteo_05t, on 5th July 2012, 11:05, said:

Multumesc frumos!
Ai fost cu aceste autobuze, stii cumva au toaleta? Mergem si cu copii, e un drum destul de lung si ma gandeam ca e mai confortabil cu trenul... insa sunt cam multe schimbari.
Din pacate nu am fost cu ei. Eu mi-am inchiriat masina de la Sixt, tot din Oriente (au un birou pe Rua da Centieira), asa ca am trecut prin zona, le-am vazut autobuzele, atat acolo, cat si pe drum, dar nu stiu cum e in autobuz.

#28
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
ok, multumesc!

#29
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postteo_05t, on 5th July 2012, 09:05, said:

Multumesc frumos!
Ai fost cu aceste autobuze, stii cumva au toaleta? Mergem si cu copii, e un drum destul de lung si ma gandeam ca e mai confortabil cu trenul... insa sunt cam multe schimbari.
Au toaleta. Oricum, cu trenul este mult mai scump.
Din aeroport, trebuie sa ajungi in Oriente. De-acolo pleaca curse Renex. Cum iesi din aeroport, traversezi strada iar statia este putin mai la vale. Astepti autobuzul nr. 44 - mijloacele de transport in comun sunt vopsite in galben - (exista o statie chiar in fata la iesirea din aeroport, dar daca-l iei de-acolo te duce in directia gresita). Biletul il cumperi de la sofer si costa ultima data 1,50EUR.

Te-as sfatui sa nu apelezi la taxi decat daca esti presat de timp. O cursa pana acolo NU ar trebui sa coste mai mult de 10EUR (cu indulgenta) iar ca strain iti asumi riscuri daca nu cunosti zona. Aparaturile de taxat ale taximetristilor din Portugalia nu elibereaza bon fiscal. Asa ca nu vei stii cat este pretul pe Km, cati Km ai parcurs s.a.m.d. Oriente este la 5min. (fara trafic) cu autoturismul din aeroport.

Legat de Algarve, este o regiune turistica care-i destinata cu precadere strainilor. Portughezul de rand nu prea isi permite datorita preturilor care-s cu mult peste posibilitatile lui. Este daca vreti o zona de fite a Portugaliei. Exista si zone care sunt in afara "resorturi-lor", (turism rural) si care sunt mai ieftine. Daca ajungeti prin Faro, fiti constienti ca este zona cu cel mai ridicat grad de criminalitate din Portugalia.

Edited by fabian23, 15 July 2012 - 08:05.


#30
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Nu mi-a mai permis sa editez. Vroiam sa adauga ca, cursa cu un taxi trebuie sa fie numai in linie dreapta (Avenida de Berlim) asa ca iti poti da seama daca taximetristul este cinstit sau nu cu tine.

#31
teo_05t

teo_05t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Multumesc pentru informatii si sfaturi!
Inca nu ne-am hotarat: tren sau autobuz?
Si cei de la hotel ne-au recomandat tot varianta autobuz... mai vedem!

#32
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postfabian23, on 15th July 2012, 06:44, said:

Te-as sfatui sa nu apelezi la taxi decat daca esti presat de timp. O cursa pana acolo NU ar trebui sa coste mai mult de 10EUR (cu indulgenta) iar ca strain iti asumi riscuri daca nu cunosti zona. Aparaturile de taxat ale taximetristilor din Portugalia nu elibereaza bon fiscal. Asa ca nu vei stii cat este pretul pe Km, cati Km ai parcurs s.a.m.d. Oriente este la 5min. (fara trafic) cu autoturismul din aeroport.
Legat de Algarve, este o regiune turistica care-i destinata cu precadere strainilor. Portughezul de rand nu prea isi permite datorita preturilor care-s cu mult peste posibilitatile lui. Este daca vreti o zona de fite a Portugaliei. Exista si zone care sunt in afara "resorturi-lor", (turism rural) si care sunt mai ieftine. Daca ajungeti prin Faro, fiti constienti ca este zona cu cel mai ridicat grad de criminalitate din Portugalia.

trebuie sa te contrazic aici.majoritatea portughezilor daca nu pleaca afara , in Algarve isi petrec concediile.si nu peste tot in Algarve ( in " resorturi " )sunt preturi mari.
??? pe ce te bazezi cand spui chestia asta?
am uitat sa precizez ca tarifele la taxi sunt afisate pe geamul taxiului.

Edited by SOUSA, 16 July 2012 - 11:31.


#33
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostSOUSA, on 16th July 2012, 10:25, said:

trebuie sa te contrazic aici.majoritatea portughezilor daca nu pleaca afara , in Algarve isi petrec concediile.si nu peste tot in Algarve ( in " resorturi " )sunt preturi mari.
??? pe ce te bazezi cand spui chestia asta?
am uitat sa precizez ca tarifele la taxi sunt afisate pe geamul taxiului.
Pai, portughezii nu-si prea petrec concediile ca nu au bani. Iar de Algarve nici nu se pune problema. Discutia este mai lunga si nu-i cazul acum.
N-am afirnat ca peste tot sunt preturi mari. Daca nu te duci in resort-uri, gasesti preturi mai joase. Am si spus, in zona rurala.

Legat de taxiuri, sunt pe naiba afisate. Nici macar nu au licenta la vedere pe portiera de te intrebi daca-i vreun rechin. De "recibo" la plata nici nu se pune problema.

Edited by fabian23, 16 July 2012 - 12:24.


#34
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postfabian23, on 16th July 2012, 11:21, said:

Pai, portughezii nu-si prea petrec concediile ca nu au bani. Iar de Algarve nici nu se pune problema. Discutia este mai lunga si nu-i cazul acum.
N-am afirnat ca peste tot sunt preturi mari. Daca nu te duci in resort-uri, gasesti preturi mai joase. Am si spus, in zona rurala.
Legat de taxiuri, sunt pe naiba afisate. Nici macar nu au licenta la vedere pe portiera de te intrebi daca-i vreun rechin. De "recibo" la plata nici nu se pune problema.

pai nu stiu cu ce taxiuri ai umblat tu, eu la toate cu care am fost au preturile afisate...si daca doresti chitanta ti se ofera ( trebuie doar sa ceri ). nu peste tot e ca la noi in Romania...masinile care au scris Taxi pe ele poti fii sigur ca au licenta.
eu am intrebat de unde ai scos tu chestia cu Faro ca avand cea mai mare rata a infractionalitatii ? si de unde afirmatia ca portughezii nu au bani? deci sa nu inlelegi gresit, nu te cunosc, nu vreau sa ajungem la polemici insa ma deranjeaza cand se prezinta o situarie care nu prea are legatura cu adevarul....ca asa cei care ar vrea sa mearga pot fi influentati de anumite afirmatii sau se trage cate o concluzie gresita.

Edited by SOUSA, 16 July 2012 - 12:37.


#35
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostSOUSA, on 16th July 2012, 11:33, said:

pai nu stiu cu ce taxiuri ai umblat tu, eu la toate cu care am fost au preturile afisate...si daca doresti chitanta ti se ofera ( trebuie doar sa ceri ). nu peste tot e ca la noi in Romania...masinile care au scris Taxi pe ele poti fii sigur ca au licenta.
eu am intrebat de unde ai scos tu chestia cu Faro ca avand cea mai mare rata a infractionalitatii ? si de unde afirmatia ca portughezii nu au bani? deci sa nu inlelegi gresit, nu te cunosc, nu vreau sa ajungem la polemici insa ma deranjeaza cand se prezinta o situarie care nu prea are legatura cu adevarul....ca asa cei care ar vrea sa mearga pot fi influentati de anumite afirmatii sau se trage cate o concluzie gresita.

Ma gandeam sa-ti dau un raspuns amplu, dar dupa o "evaluare" mi-am dat seama ca-mi bat capu' aiurea. Am sa ma rezum numai la:

Pare ca vorbesti din calitate de turist. Eu nu.  ;)

Faptu' ca iti da o chitanta nu inseamna ca-i cinstit. Nu-ti specifica cati Km au fost parcursi, cat este pretul pe Km, daca se taxeaza bagajele, daca-i tarif diferentiat etc. Ii "umfla" pe straini, ca-i foame mare si-acolo.

Quote

...ma deranjeaza cand se prezinta o situarie care nu prea are legatura cu adevarul ...
O sa-ti treaca. Pentru "ca are legatura cu adevarul".

Quote

si de unde afirmatia ca portughezii nu au bani?
Cunosc realitatile societatii portugheze.

Revenind, Portugalia este o tara care merita vizitata mai ales din prisma faptului ca este o destinatie ieftina.

Edited by fabian23, 16 July 2012 - 13:49.


#36
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postfabian23, on 16th July 2012, 12:40, said:

Ma gandeam sa-ti dau un raspuns amplu, dar dupa o "evaluare" mi-am dat seama ca-mi bat capu' aiurea. Am sa ma rezum numai la:

Pare ca vorbesti din calitate de turist. Eu nu.  ;)
Faptu' ca iti da o chitanta nu inseamna ca-i cinstit. Nu-ti specifica cati Km au fost parcursi, cat este pretul pe Km, daca se taxeaza bagajele, daca-i tarif diferentiat etc. Ii "umfla" pe straini, ca-i foame mare si-acolo.
O sa-ti treaca. Pentru "ca are legatura cu adevarul".
Cunosc realitatile societatii portugheze.
Revenind, Portugalia este o tara care merita vizitata mai ales din prisma faptului ca este o destinatie ieftina.

eu chiar nu vorbesc in calitate de turist, vorbesc in cunostinta de cauza fiind cetatean portughez :bigwhitegrin: ....la origine sunt portughez, deci nu cred ca tu cunosti mai bine realitatile societatii portugheze decat mine care m-am nascut acolo.
eu stii care cred ca e problema ta, tu crezi ca peste tot e ca in Ro , ca toata lumea vrea sa te fraiereasca, ca iti umfla nota de plata doar ca esti strain, etc...si da, e tarif diferentiat pe zona si pe ore...dar chestiile astea ar fi trebuit sa le stii daca tot zici ca ai mers cu taxi....ca e afisat....si daca nu era, atunci puteai sa intrebi...bine ca e in Romania numai lapte si miere.....perceptie tipic romaneasca: daca nu scrie pe hainele oamenilor Gucci sau D&G si nu conduc masini de masini automat tragem concluzia ca e foame mare la ei  :thumbdown:  
ce bun argument ai pt ce ar trebui vizitata Portugalia....ca e ieftina....fff tare chestia asta.....nu conteaza ca ai ce vedea ....o bucatica de istorie de fapt.....nuuu....important e ca e ieftina.... :clapping:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate