Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mac-urile descarca singure OS-ul!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Thread-ul original a fost aici: http://forum.softped...howtopic=795995 , Dar nu prea era "popular". Și eu mor de nerăbdare să aflu niște păreri :D Așa că poate am noroc mai mare la aria Dezbateri :)

[ http://images.apple.com/macosx/recovery/images/macbookair_loading.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Internet Recovery.
If your Mac problem is a little less common — your hard drive has failed or you’ve installed a hard drive without OS X, for example — Internet Recovery takes over automatically. It downloads and starts Lion Recovery directly from Apple servers over a broadband Internet connection. And your Mac has access to the same Lion Recovery features online. Internet Recovery is built into every newly-released Mac starting with the Mac mini and MacBook Air.
Chestia asta e inclusă în EFI (Echivalentul BIOS-ului la Mac-uri).
Interesant că EFI-ul are driver de Mouse, Firewire, Ethernet, Wi-Fi și Bluetooth, nu? Și acum mai și descarcă OS-ul singur  :thumbup:


Esimarea vitezei...

1MB/s Download:

3.9GB = 3900MB ; 3900MB / 1MB/s =3900s ; 3900s / 60s = 65min = ~1 oră

Sau, dacă descarci cu 10MB/s (Ex: internet de la GMB)

3.9GB = 3900MB ; 3900MB / 10MB/s =390s ; 390s / 60s = 6.5min = ~6 minute și jumătate

Edited by andreigherghe, 21 August 2011 - 22:22.


#2
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
Nu e ceva nemaivazut . Si Windows se poate instala direct de pe retea de multa vreme.  Pe de alta parte atsa deschide si poarta pentru virusi si trojani. UN mic spoofing, un mic dns poisoning si se instaleaza un OS "aranjat" beton  :naughty:

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
BIOS-ul este o antichitate. Apple controland hardware a putut trece fara probeme mai departe (EFI).
E o facilitate interesata.

Eu mi-am instalat prin WIFI Mac Air, folosind unitatea optica altui mac din retea.

#4
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Aici nu e vorba de Windows,e vorba de diferenta intre BIOS si EFI,in acest moment fiind mare.

#5
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postfux, on 21st August 2011, 23:38, said:

Nu e ceva nemaivazut . Si Windows se poate instala direct de pe retea de multa vreme.

Direct de pe un server ftp din Redmond, WA?

#6
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postfux, on 21st August 2011, 22:38, said:

Nu e ceva nemaivazut . Si Windows se poate instala direct de pe retea de multa vreme.  Pe de alta parte atsa deschide si poarta pentru virusi si trojani. UN mic spoofing, un mic dns poisoning si se instaleaza un OS "aranjat" beton  :naughty:

Serios? Conectezi tu BIOS-ul la internet prin Wi-Fi? se duce el singur pe serverele Apple (Microsoft în cazul Windoze, dar oricum, M$ te-ar pune să plătești...)? Există viruși pe Mac? (Răspunsul e nu la toate :D)

Și chiar vreau să te văd editând un DMG protejat la scriere... Dacă știi ce să editezi... :rolleyes:

View PostCourage, on 21st August 2011, 22:40, said:

BIOS-ul este o antichitate. Apple controland hardware a putut trece fara probeme mai departe (EFI).
E o facilitate interesata.

Eu mi-am instalat prin WIFI Mac Air, folosind unitatea optica altui mac din retea.

Da, dar acum descarcă SINGUR OS X-ul de la Apple, prin internet :) Pe gratis, bineînțeles...

View Postasasinuxp, on 21st August 2011, 22:40, said:

Aici nu e vorba de Windows,e vorba de diferenta intre BIOS si EFI,in acest moment fiind mare.
Corect :thumbup:

#7
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View PostJJackFLASH, on 21st August 2011, 23:50, said:

Direct de pe un server ftp din Redmond, WA?
Nu,din locatia numita vecinul.

Edited by asasinuxp, 21 August 2011 - 22:52.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Eu zic sa nu mai faci flame.

#9
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postasasinuxp, on 21st August 2011, 22:51, said:

Nu,din locatia numita vecinul.

Și dacă nu există "vecinul"?  :rolleyes:

View PostAnn0nyym0us, on 21st August 2011, 22:54, said:


Prostii... iOS nu e tot una cu OS X. Și oricum, ești în pericol pe iOS doar dacă deblochezi softul...

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postasasinuxp, on 21st August 2011, 23:40, said:

Aici nu e vorba de Windows,e vorba de diferenta intre BIOS si EFI,in acest moment fiind mare.

E vreo diferenta intre EFI-ul apple si UEFI comercializat pe placile de baza pentru pc-uri?

#11
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postandreigherghe, on 21st August 2011, 23:51, said:

Da, dar acum descarcă SINGUR OS X-ul de la Apple, prin internet :) Pe gratis, bineînțeles...

Îl descarci astfel, deoarece ai Mac ID, și este "gratis", deoarece cumpăraseși Snow Leopard, nu?

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
A nu se intelege ca-s anti-mac. Acu 2 ani frecventam si eu aria asta (chiar de aici am inceput pe SP). Ideea e ca metoda asta de auto-install de pe net e pe langa o modalitate de inslensire a procesului si una de a asigura ca nu mai furi softul.

#13
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postxeleron, on 21st August 2011, 22:58, said:

E vreo diferenta intre EFI-ul apple si UEFI comercializat pe placile de baza pentru pc-uri?

Da. Una destul de mare... EFI-ul Apple e mult mai optimizat pentru OS X, dar UEFI-ul nu e optimizat pentru nimic... Plus că Linux-ul și Windows-ul nu au suport atât de bun pentru EFI :)

Quote

Îl descarci astfel, deoarece ai Mac ID, și este "gratis", deoarece cumpăraseși Snow Leopard, nu?

Exact. Și pentru că ai cumpărat un Mac, deci le-ai dat bani :D

Quote

A nu se intelege ca-s anti-mac. Acu 2 ani frecventam si eu aria asta (chiar de aici am inceput pe SP). Ideea e ca metoda asta de auto-install de pe net e pe langa o modalitate de inslensire a procesului si una de a asigura ca nu mai furi softul.

Nu. Este ca să te ajute să descarci OS-ul în cazul în care schimbi hard disk-ul, sau se întâmplă ceva cu el :)

Edited by andreigherghe, 21 August 2011 - 23:07.


#14
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostJJackFLASH, on 21st August 2011, 23:50, said:

Direct de pe un server ftp din Redmond, WA?

nu, de pe un CDN al producatorului de la care ai cumparat hardware cu incarcator cu tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate