Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Probleme cu filme DIVX

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
vladutb

vladutb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.08.2002
Probleme cu filme DIVX. Am un Celeron la 366 Mhz, windows 98, placa video Riva 16Mb, sistem de operare 98, directx7... etc. Merg foarte bine filmele divx daca nu instalez placa de sunet (e o placa onboard). Cum pun driverele de sunet (cele mai noi) filmele merg foarte incet. Are cineva vreo solutie. (am instalat si alte placi de sunet si face la fel)????

#2
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
errrrrrrrr... sa le vezi fara sunet? /smarty/

#3
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Problema este de resurse. Esti la limita cu ele. Exista un program sub 98 care se instaleaza separat si care iti indica ca si task managerul din NT (4, 5) ocuparea procesorului (nu imi aduc acum aminte daca se cheama la fel). Instaleaza-l si verifica cat de mult iti creste utilizarea dupa instalarea placii de sunet.

O solutie ar fi sa degrevezi procesorul de ceva sarcini:
1. Elimina toate procesele care functioneaza in background (eg. antivirusi, scheduler...) si curata calculatorul de tot ce este inutil (verifica si acest thread ).
2. Pentru DivX exista "Decoder Configuration" unde poti micsora "Quality Level" (folosesti mai putine resurse pentu stream-ul video). Nota: Unele playere (eg. bsplayer) stiu sa se joace cu resursele folosite de DivX.
3. Poti seta din control panel --> multimedia, la sectiunea de audio, nivelele de "Hardware acceleration" si "sample rate conversion quality" astfel incat sa obtii o calitate mai proasta audio, dar performante mai bune. Nota: setarile sunt ascunse sub un buton de advanced.

Cred ca asta e cam tot ce poti sa faci. Sper sa-ti rezolve problema.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
si nu in ultimul rand, micsoreaza rezolutia, sau mai ales adancimea de culoare a desktopului, !

apoi cauta pe google "ffdshow download" un filtru optimizat de decodare orice format bazat pe mpeg4 (DivX, XviD, sa), care o sa-ti mearga vizibil mai rapid pe procesorul ala

are si o setare de automatic quality setting, adica scade calitatea la minim pt cursivitate in timp real, intr-un cuvant exact ce-ti trebuie tie. pe langa 100 de alte setari f utile si unice (numai la el)

daca nu gasesti iti pun eu linkul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate