Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Este adevarat?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 Andrine, on 17th August 2011, 15:28, said:

Buna, desi stiu multe despre animale, uite ca pe asta nu o stiu. E adevarat ca daca iti intr-a un par de pisica in ochi  ramai chior de ochiul ala? Mie una mi se pare o aberatie daia si deschid aceasta tema, am auzit ca daca inghiti un par de pisica se face chist pe ficat, ma rog in locul unde este firul de par, dar bunica toata viata ei a avut pisici si niciodata n-a avut chist si nu a ramas nici oarba.
Parerea mea (si totusi acest lucru e destul de evident chiar si pentrul ochiul chior): Ai auzit cam multe... [ http://i299.photobucket.com/albums/mm315/Lavinia_035/animated%20gif/_blah_blah__by_pixelisto-d31m4rx.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://i299.photobucket.com/albums/mm315/Lavinia_035/animated%20gif/flying_emote_by_Emoticlown_ist.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :) :) :) :)

Edited by DiaboliKa, 23 August 2011 - 23:33.


#20
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
O ruda a inhalat de la o haina de blana un fir subtirel. Firicelul a ajuns la plaman. Nu a durat mult dar intr-un an s-a transformat in chist, si stiu sigur ca din aceasta cauza a decedat. De regula trebuie avut grija.

#21
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
cristutzu, ce scrii tu acolo eu zic ca e o coincidenta. Iti dai seama ca de-a lungu vietii inspiram o groaza de mizerii, constienti sau nu. De exemplu parintii mei au lucrat toata viata-n croitorie, au lucrat si cu blanuri, naturale si sintetice si n-au nici o problema cu plamanii.

Edited by cyberDJ, 26 August 2011 - 09:13.


#22
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Voi sunteti medici de va dati repede cu parerea? Exista oameni din care s-au scos ghemotoace de par de pisica din ficat. Nu-i de joaca, aveti grija, eu nu dau voie pisicii in pat dar tot mai urca din cand in cand. Cu parul in ochi e legenda, dar cu zgariatul repetat, parul inhalat sau inghitit si toxoplasmozele nu se glumeste. O igiena buna te fereste de probleme.

#23
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Inspiram multe, dar multe nu ajung in plamani ca de aia avem par in nas.

#24
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 andreim77, on 26th August 2011, 10:23, said:

Voi sunteti medici de va dati repede cu parerea? Exista oameni din care s-au scos ghemotoace de par de pisica din ficat. Nu-i de joaca, aveti grija, eu nu dau voie pisicii in pat dar tot mai urca din cand in cand. Cu parul in ochi e legenda, dar cu zgariatul repetat, parul inhalat sau inghitit si toxoplasmozele nu se glumeste. O igiena buna te fereste de probleme.

Ahamz, si ghemotoacele alea s-au format din...?

Au aspirat oamenii aia parul ca pe cocaina sau cum?

M-au innebunit "binevoitorii" cu ghemotoacele lor de par. E ca la faza cu copiii rapiti si returnati fara organe, toata lumea stie un caz, poveste transmisa pe cale orala, din cunoscut in cunoscut, dar daca le ceri date - cum le cheama pe victime, ce varsta au, se poate vorbi direct cu ele - dau din umeri si spun "nu stiu, da' eu asa am auzit".

#25
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Problema parului de pisica nu e parul in sine; anumite fibre din covoare sau din haine pot fi mult mai subtiri si cu siguranta ar avea sanse mai bune de a ajunge in plamani - presupunand ca nu am avea par in nas sau reflex de tuse in faringe. Pisica are prin natura ei "la purtator" tot felul de alergeni insa 99% din oameni nu au sensibilitate la asa ceva. Din pacate cei care au astfel de sensibilitati chiar se manifesta destul de urat, au probleme de respiratie, pot sa le apara bube pe piele - nu ceva ce nu apare uzual la o alergie la praf sau la polen. Bun, problema e ca "sensibilitatile" sunt mult mai pronuntate la copiii mici si instictiv adultii incearca sa ii protejeze, de aici si legenda urbana cu parul de pisica. Realitatea e ca pisica este de fapt unul dintre cele mai curate animale si ca nu exista in conditii normale niciun risc de "schimb de virusi".

#26
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

 Deria_Leena26, on 26th August 2011, 11:16, said:

Ahamz, si ghemotoacele alea s-au format din...?
Au aspirat oamenii aia parul ca pe cocaina sau cum?
M-au innebunit "binevoitorii" cu ghemotoacele lor de par.

Pe mine ma innebuneste (dar nu prea) ignoranta. Omul avea 4 pisici si le trata ca pe surori, dormea cu ele, dar probabil e mai important sa aperi o pisica (vai saracutza) care traieste pe spatele altor animale omorate (ca doar nu o hranesti cu foi de varza). Insa ooo ce buni suntem salvam animale, hai sa ne luam un catelus, o pisicuta sa le dam hrana din alte animale, vacuta, pui, peste, curcan...oaaa...ce bine ne simtim, ce mult le place carnita...

Trecand peste ideile voastre inchipuite, pisica in mediul natural este un animal bolnavicios plin de paraziti, nici pe departe printre cele mai curate. Pisicile maidaneze au viermi, probleme oculare, purici, tot felul de boli, blana aspra din cauza prafului si mizeriilor prin care intra, a gunoaielor din care mananca. Ele traiesc 4-5 ani si duc o viata grea. Dar alaturi de caini mentin sub control raspandirea soarecilor si sobolanilor.

Pe de alta parte, salvatorii de animale, cand iau pisica de pe strada o deparaziteaza, o spala, ii face vaccinuri, o sterilizeaza si o tin in puf. Pisica de apartament e mai mereu sanatoasa, se spala toata ziua si e curata cu blana fina. Se simte bine si exceptand ca e placida in mare parte a timpului, se simte f bine slugarita de stapan. Asa ca traieste in medie 15 ani. Am vazut un motan care cica are aproape 20, abia mai scheauna, parca macaie, iar de curand am auzit de recordul unei pisici care a murit la 30 sau 33 de ani.

Problemele de piele, respiratie, inhalatii sunt reale, unele chiar sunt alergii sau si astea tot legende sunt?

http://www.pisici-de...sicilor-20.html

Edited by andreim77, 26 August 2011 - 11:16.


#27
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 andreim77, on 26th August 2011, 10:23, said:

Voi sunteti medici de va dati repede cu parerea? Exista oameni din care s-au scos ghemotoace de par de pisica din ficat.


Sunt medic si iti spun ca la faza asta aberezi rau de tot!!!!!!!!!!!!! :death:

Edited by cojocaru-diana, 26 August 2011 - 12:20.


#28
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Da? Ce specializare ai? Si daca zici ca ai dreptate, atunci ce tipi in halul asta? Argumente aduci?

Hai sa-ti spun eu cum e cu medicii in Ro: se duce soacra la medic...control la organele...alea...Verdictul medicului: aveti anexita. Soacra: zau? eu am extirpate anexele! (sau cum le cheama...trompele...) Daca esti medic intelegi...sper...

Deci ma scuzi...unde esti tu medic? La ce cabinet sau clinica, in ce oras...?
Competenta ta (fara argumente) te trimite la invatat.

#29
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Andrei, ca vad ca te pricepi, poate imi explici pe unde au ajuns firele alea de par (un ghemotoc intreg, iti dai seama!) in ficat? Cum au trecut prin portalul hepatic? Sau s-au teleportat?

#30
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 BlueSky2009, on 17th August 2011, 16:12, said:

Da, scrie corect, sa inteleaga tot omul, sau, corecteaza !  :angry:  :death:  :puke:

Mai daca nu ai inteles ce am scris pentru o liniuta, da de gandit nivelul  tau de inteligenta nu crezi? Acum precis ai sa imi dai un reply infantil si ai sa vrei sa te certi cu mine pentru o liniuta. Astept reply tau ca sa ma amuz.

P.S. Chiar nu ai ceva mai bun de facut decat sa verifici greseli de gramatica pe un forum? Esti atat de plictisit de viata? Come on!!!!!!!!!

 andreim77, on 26th August 2011, 09:06, said:

Pe mine ma innebuneste (dar nu prea) ignoranta. Omul avea 4 pisici si le trata ca pe surori, dormea cu ele, dar probabil e mai important sa aperi o pisica (vai saracutza) care traieste pe spatele altor animale omorate (ca doar nu o hranesti cu foi de varza). Insa ooo ce buni suntem salvam animale, hai sa ne luam un catelus, o pisicuta sa le dam hrana din alte animale, vacuta, pui, peste, curcan...oaaa...ce bine ne simtim, ce mult le place carnita...

Trecand peste ideile voastre inchipuite, pisica in mediul natural este un animal bolnavicios plin de paraziti, nici pe departe printre cele mai curate. Pisicile maidaneze au viermi, probleme oculare, purici, tot felul de boli, blana aspra din cauza prafului si mizeriilor prin care intra, a gunoaielor din care mananca. Ele traiesc 4-5 ani si duc o viata grea. Dar alaturi de caini mentin sub control raspandirea soarecilor si sobolanilor.

Pe de alta parte, salvatorii de animale, cand iau pisica de pe strada o deparaziteaza, o spala, ii face vaccinuri, o sterilizeaza si o tin in puf. Pisica de apartament e mai mereu sanatoasa, se spala toata ziua si e curata cu blana fina. Se simte bine si exceptand ca e placida in mare parte a timpului, se simte f bine slugarita de stapan. Asa ca traieste in medie 15 ani. Am vazut un motan care cica are aproape 20, abia mai scheauna, parca macaie, iar de curand am auzit de recordul unei pisici care a murit la 30 sau 33 de ani.

Problemele de piele, respiratie, inhalatii sunt reale, unele chiar sunt alergii sau si astea tot legende sunt?

http://www.pisici-de...sicilor-20.html

Ok hai nu  va certati, eu am deschis topicul mai mult pentru un zvon, in care nici eu nu credeam, vroiam sa ascult unele pareri. Cum am si scris bunica avea 100 de pisici si nu a patit nimic.

#31
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Si le tinea in casa, in pat? :) Sansele sa patesti ceva sunt mici daca ai grija de igiena.

@Dev, intreaba medicul, si-a dat mai sus cu parerea...

#32
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 andreim77, on 26th August 2011, 10:23, said:

Voi sunteti medici de va dati repede cu parerea? Exista oameni din care s-au scos ghemotoace de par de pisica din ficat.
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

mah, am vazut multe dobitocenii pe forumul asta, dar nu incetez sa ma minunez ce perle pot sa mai vad! :roflmao:

 andreim77, on 26th August 2011, 12:06, said:

Pe mine ma innebuneste (dar nu prea) ignoranta

 andreim77, on 26th August 2011, 15:58, said:

Da? Ce specializare ai? [...]
Hai sa-ti spun eu cum e cu medicii in Ro: se duce soacra la medic...[...] Daca esti medic intelegi...sper...

Deci ma scuzi...unde esti tu medic? La ce cabinet sau clinica, in ce oras...?
Competenta ta (fara argumente) te trimite la invatat.
taci dracu din gura ca te umpli de cacat! :lol:

auzi bai nene, PAR IN FICAT! :roflmao: eu stiu ca lume e cam analfabeta, dar chiar asa... si culmea, mai si insista cu ignoranta si alte alea... :lol:

#33
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 andreim77, on 26th August 2011, 14:09, said:

Si le tinea in casa, in pat? :) Sansele sa patesti ceva sunt mici daca ai grija de igiena.

@Dev, intreaba medicul, si-a dat mai sus cu parerea...
Da dormea cu ele.

#34
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

 gtk, on 26th August 2011, 17:27, said:


Si tu esti medic din ala competent...? A, tu stai pe forum toata ziua si esti mai in tema...probabil ca-n viata de zi cu zi n-ai tupeul asta dar ce sa faci toti pechinezii se cred pitbuli in spatele calculatorului.

#35
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
andreim77, eu vad ca tu tot latrii aici, fara a veni cu argumente. De povesti batranesti suntem cu totii satui.
PS: tu unde esti medic?

Edited by cyberDJ, 26 August 2011 - 17:00.


#36
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 andreim77, on 26th August 2011, 17:55, said:

Si tu esti medic din ala competent...? A, tu stai pe forum toata ziua si esti mai in tema...probabil ca-n viata de zi cu zi n-ai tupeul asta dar ce sa faci toti pechinezii se cred pitbuli in spatele calculatorului.
nu trebuie sa fii medic, si nici nu trebuie sa stai pe forum, trebuie doar sa ai un minim de educatie generala ca sa pricepi de ce nu poate ajunge parul in ficat! :) orice persoana cu 8 clase ar trebui sa stie! :)

tu tot un parlit aberator esti si-n viata de zi cu zi, ca nu ai cum sa fii altfel! :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate