Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cele mai indatorate națiuni sunt și cele mai dezvoltate națiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 inius, on 18th August 2011, 10:03, said:

De exemplu, daca eu pun la banca 10.000 de lei - economii facute din munca mea de un an -, peste un an voi avea 10.600 de lei. Castigul net e de 600 de lei. Insuficient ca sa traiesc un an de zile. In schimb un gigel care are o singura calitate, e fiul lui tacsu care a stiut sa faca bani, si primeste pleasca o mostenire de 10.000.000 de lei, daca ii depune la banca va obtine 600.000 de lei. Suficient cat sa traiasca pe picior mare. Pai, asta e feudalism.

Teoretic, beneficiile dobânzii sunt date de forța pieței.
Un agarici care a primit o moștenire și o dă în grija băncii beneficiază de dobândă în funcție de beneficiile pieței.
Dobânzile, cam peste tot în lume, sunt real negative. Mă refer aici la erecțiile inflației.
Teoretic, averile puse la mezat în bănci, se pierd...în ziua de azi.

Dacă vrei să pui în discuție moralitatea dreptului de moștenire versus averea făcută prin muncă, aici putem discuta poate pe un topic de filosofie.

Am convingerea totuși că mediu concurențial în care ne desfătăm aspirațiile duc la echitate.
Orice agarici, oricâtă moștenire ar avea, dacă este incompetent, o pierde.
Sunt alții mai isteți și mai competenți care și-o însușesc...întodeauna.

 inius, on 18th August 2011, 10:03, said:

Capitalismul precedent taxa toate aceste aberatii si incuraja munca si creativitatea fiecarei generatii si a fiecarui individ. Capitalismul de azi incurajeaza, la fel ca feudalismul de pe vremuri, renta si osificarea sociala.
Averile și moșternirile se pierd mai ușor în ziua de azi decât în trecut.

Din punctul ăsta de vedere, cred că ar trebui să-ți reconsideri poziția între versusul celor două tipuri de capitalism sau să cauți alte exemple.

Edited by paradigmatic, 18 August 2011 - 10:19.


#20
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 paradigmatic, on 18th August 2011, 11:18, said:

Teoretic, beneficiile dobânzii sunt date de forța pieței.
...

Exemplul cu banca era doar un exemplu, usor de inteles pentru oricine. Mecanismele de perpetuare a averilor nedobandite ca urmare a unei activitati productive (adica munca, investitii inteligente etc.) sunt astazi destul de multe. Inclusiv transferul in diverse rahaturi de tarisoare offshore, care nici nu existau in geopolitica lumii acum 50 de ani. Sigur, pana la urma daca ADN-ul e prost, urmasii vor ajunge sa piarda tot ce a acumulat strabunicul. Dar nici feudalismul nu era lipsit de "nobilii scapatati" - e suficient sa-l citim pe Cervantes. Chestia e ca toata lumea credea ca s-a depasit perioada anilor 1200, cand ne permiteam sa pierdem generatii intregi. Acum chiar nu ne permitem sa aruncam la cos generatii intregi pe considerentul: "Lasa, ca Popestii or sa saraceasca natural in 100 de ani, si Ionestii or sa le ia locul, ca sunt baieti destepti."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate