Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

apartamente noi brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

#1171
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.09.2007
La complexul Privilegio sunt doua lucruri care nu imi plac: totul este open space, si pe partea mai linistita care nu e la strada e cu privire la uratenia de incinerator de deseuri medicale din curtea Spitalului Judetean Brasov. Macar bine ca incineratorul a fost scos din functiune in 2006, ca incalca normele de poluare UE.

Spitalul se afla si el in renovare si extindere de mult timp, iar de cand a inceput pandemia a fost santier in curtea sa si pentru ridicarea de corpuri modulare, dar cred ca acum s-a terminat cu amenajarea lor.

#1172
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Privilegio Brasov

- Dezvoltator: Volumetric Romania - reprezinta filiala din teritoriul romanesc a puternicului grup spaniol Volumetric ( https://www.facebook...umetricromania/ ). Cred ca este printre singurele blocuri noi din Brasov ce nu a fost construit de o firma de Brasov sau Moldova (Vrancea & co)
- Constructor: Virom - https://www.facebook...48211398578018/
- Constructia a inceput in 2009 si s-a terminat in 2011.
- Ce zicea presa la vremea respectiva: https://bzb.ro/stire...o-brasov-a27953 .Pentru vremurile alea, preturile erau cam mari...
- Cred ca pentru vremea respectiva, ce au facut ei, se putea considera premium (2 lifturi Schindler pentru fiecare scara, parcari subterane, parchet triplu stratificat, usi la intrare Gardesa, granit sau ceva asemanator pe etaje, scari separate de eraje cu usi antiincendiu, alarma anti incediu, sistem de stingere incendii la subsol, subsol cu ventilatie si incalzire, tamplarie veka maronie, balcoane cu granit pe jos,  curte cu bariera si portal)
- Am auzit ca dupa finalizarea constructiei dezvoltatorul a dat faliment (a investit o groaza de bani si a trebuit sa vanda in pierdere...)
- Imagini din timpul constructiei: https://imgur.com/a/xs3tz7g
- Blocul are 2 scari, fiecare cu 2 subsoluri (parcari si boxe) si 11-12 etaje
- Blocul are 150 si ceva de apartamente, tot atatea locuri de parcare la subsol si cam tot atatea boxe. Nu exista locuri de parcare afara.


Pro:
- lifturi Schindler pentru fiecare scara (foarte rapide), parcari subterane, parchet triplu stratificat,  granit sau ceva asemanator pe etaje, scari separate de etaje cu usi antiincendiu, alarma anti incediu, sistem de stingere incendii la subsol, subsol cu ventilatie si incalzire, tamplarie veka maronie, balcoane cu granit pe jos,  curte cu bariera si portal
- deoarece scarile sunt separate de etaj prin usi anti incendiu, pe etaje e foarte liniste
- izolatie fonica buna intre apartamente (pe orizontala si verticala)
- portar si bariera - teoretic nu intra oricine in curte
- centrala pe bloc (in drepturi fiecarui apartament exista contoare pentru apa calda, apa rece, gaz pt aragaz si pentru incalzire). platesti doar cat consumi!
- blocul are sistem propriu de hidrofoare cu vase de expansiune si rezervoare cu apa de rezerva (2-3 metri cubi pe scara). Cand se opreste apa pe strada, e posibil sa treaca cateva ore pana sa se opreasca si pentru cei din bloc
- blocul e inconjurat cu gard, exista un loc de joaca (minuscul) si sunt multi parinti care isi lasa copiii singuri
- rampa auto degivrata
- esti in mijlocul Brasovului si poti ajunge usor in toate directiile
- cei ce merg cu autobuzul au la dispozitie statiile de pe zizinului dar si cele de pe calea bucuresti

Con:
- usile de la intrare in apartamente sunt foarte proaste (chiar daca sunt de "firma"). Daca vecinul asculta muzica, il auzi prin usa...
- peretii interiori sunt din rigips (dar in interior au vada minearala si nu se aude dintr-o camera in alta)
- deoarece exista portari, costul intretinerii creste
- cand se strica ceva la centrala, sufera tot blocul. Si se cam strica diverse piese care sunt destul de scumpe.
- instalatiile blocului sunt foarte complexe si foarte SF comparativ cu ce se construieste acum. Cand se strica ceva, costa de te ustura - exemplu - sistem  hidrofoare
- in partea din spate e galagie de la locul de joaca. in partea din fata e galagie de la strada
- aproape de spital deci auzi toata ziua ambulantele
- la ploi puternice se inunta locul de joaca
- se vede ca blocul asta are deja 10 ani - fatada e prafuita, incepe sa se coscoveasca pe ici pe colo
- cei de la carfurul de jos fac galagie cand primesc marfa si nu mentin curatenia
- comparativ cu ce se construieste acum, finisajele pot parea demodate (la cum arata, nu la calitate)
- nu exista bai cu geam
- bucatariile sunt destul de inguste si tind spre open space
- scarile nu sunt iluminate natural

Sper sa te ajute in luare unei decizii.

#1173
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Ma intereseaza un apartament de 3 camere la brasov si nu sunt hotarat daca sa fie nou sau vechi. De exemplu am gasit unul vechi la 90k si cam necesita renovari majore. Ma uitam si la cele noi, de exemplu urban si cosmopolit, dar cele construite sunt foarte scumpe. Atat urban invest cat si cosmopolit au proiecte faine pe hartie la care m-as incadra. De exemplu la cosmopolit zenit am gasit ceva care imi place dar e 40% avansul la stadiu de proiect si restul la predare (2024). M-am uitat si pe portalul Primariei Brasov si nu gasesc autorizatie la acest proiect. Are cineva mai multe informatii despre aceste viitoare blocuri?

#1174
aGVsbG8

aGVsbG8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.11.2020
Cei de la Cosmopolit au preturile mult mai mari decat urban. Sub preturile de la ei pe site scrie "PREȚURILE AFIȘATE ÎN TABEL NU CONȚIN TVA ȘI REPREZINTĂ VARIANTA DE CUMPĂRARE CU PLATĂ INTEGRALĂ." iar pretul cu credit (avans 40% si restul credit) e cu 15% mai mare. Cand mai adaugi parcare, boxa  si TVA afli ce pret enorm au. Si dai avans 40% ca sa primesti ceva, in cel mai bun caz, in 2024. De ce zic in cel mai bun caz? Pentru ca la lansare ziceau 2023. Dupa un timp au schimbat 2024. Ca idee, inafara de daramat cladirea existenta, nu au mai facut nimic la zenit...

Asta https://www.cosmopol...ian-grozavescu/ are finalizare 2021. Aici e ce zic ei legat de stadiu - https://www.cosmopol...-grozavescu-7/. Treci pe acolo si vezi cum arata santierul lor. Imagineaza-ti ca proiectul asta e mult mai mic decat Zenit.

La cate proiecte anunta ei (cam lunar primesc un email ca incep un nou proiect Rise, Cantacuzino), cat de incet se misca cu cele curente, mi-e greu sa cred ca vor respecta vreun termen. Si daca cineva se gandeste ca o sa gaseasca ei alte firme care sa lucreze pentru ei si sa termine aceste proiecte il rog sa-mi zica unde o sa le gaseasca.

#1175
gibex

gibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.10.2005
In Rise era ceva miscare ieri :) , dar mi se pare tare aiurea accesul acolo.

#1176
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Am trecut zilele trecute sa vad si eu santierul la zenit, care ma intereseaza, dar se pare ca are dreptate aGVsbG8 pentru ca din primavara nu au mai miscat nimic.

Edited by ffm, 04 December 2021 - 13:02.


#1177
gibex

gibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.10.2005
In cosmpolit rise au consolidat peretii gropii.
In zenit ar avea ceva probleme, stadiu 0.

#1178
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

 gibex, on 20 decembrie 2021 - 19:04, said:

In cosmpolit rise au consolidat peretii gropii.
In zenit ar avea ceva probleme, stadiu 0.
Este cineva pe forum care a rezervat la zenit? Ce probleme sunt?

Edited by ffm, 24 December 2021 - 00:21.


#1179
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Frumos la Brașov: https://m.adevarul.r...68fd/index.html

#1180
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Daca nu te uiți unde dai banii ... vorba unui clasic în viata: ghinion!

#1181
dexterpok

dexterpok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.11.2009

 ffm, on 24 decembrie 2021 - 00:20, said:

Este cineva pe forum care a rezervat la zenit? Ce probleme sunt?
Din ce am gasit pe internet, le-a fost refuzat conceptul arhitectural (erau probleme cu studiul de insorire). Astfel s-a ajuns la un concept arhitectural acceptat de comisia de urbanism diferit de ceea ce au prezentat ei in proiect, adica cele 2 blocuri cu cate 11 etaje. Ei deocamdata nu au modificat proiectul la ei pe site (si sunt curios cum vor face asta, pentru ca multi oameni au achitat deja avans pentru apartamente la etajele superioare (7-11) Posted Image. Si eu am achitat avansul pentru un apartament, sunt curios cum va merge totul mai departe. Din pacate, cred ca sunt sanse minime sa mai finalizeze proiectul asa cum au mentionat ei. Daca mai sunt pe forum clienti sau oameni interesati de cosmopolit zenit, ma puteti contacta. Poate aveti informatii care nu au ajuns la mine. Posted Image

#1182
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Intrebare pentru brasoveni! E nevoie de AC (aer conditionat) in zile caniculare in cazul unui apartament cu orientare S-E in cartier Noua?

#1183
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012
Doar dacă stai la ultimul etaj în blocuri vechi. În rest nu este chiar așa de caniculă ca-n sud, nu te îngrijora!

Edited by popicoo, 25 March 2022 - 15:56.


#1184
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Depinde cât soare ai și cât de bine tolerezi căldura. Eu am expunere directa pana la ora 13, și recordul de temperatura a fost 27,5.
Când afara sunt 30, dacă deschid gramul trec de 28,5. Și asta e cam nasol.



#1185
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Si apoi in intervalul 16-19 cum e temperatura la interior?

Intreb intrucat la blocuri noi nu prea mai poti sa-ti pui un AC unde vrei si cand vrei din cauza pastrarii esteticii intacte a blocului, iar pentru o pregatire de dotare AC (conducte de cupru in perete plus scurgere condens) si unitate de AC pusa jos in balcon, constructorul mi-a estimat 700 euro (bineinteles fara aparatura de AC propriu-zisa si instalare) si mi s-a parut exagerat. Apoi mi-a spus ca de fapt, la Brasov nu e nevoie...Nu m-as inghesui sa investesc 1500 euro intr-o instalatie de AC plus pregatirea respectiva.

Edited by clausio, 01 April 2022 - 20:31.


#1186
gibex

gibex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.10.2005
Eu in Astra (pe S-E) nu am AC, et. 4. Este suportabil vara, ajuta si izolatia (daca e ceea ce trebuie).

#1187
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Se ciopârțesc parcurilor voastre pentru residence-uri: https://www.bizbraso...lunecari-teren/

#1188
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 24.01.2016
Acum e alt scandal intr-un cartier nou in Tractorul. Lumea se plange ca se construieste o cresa intre blocuri si se distruge spatiul verde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate