Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

apartamente noi brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

#1099
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Coresi e ani lumina peste orice se face in Romania.Strazi pietonale, blocuri cu spatii comerciale la parter, urbanism clar, finisajele exterioare ale cartierului superioare, cartier integrat cu mall si business park foarte mare, se vor construi 2 hoteluri in cartier.

Edited by TheChosen1, 24 October 2018 - 16:19.


#1100
bc_stefan

bc_stefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2006

 danny, on 24 octombrie 2018 - 15:16, said:

In primul rand defineste ce inseamna investitie. Mizezi pe cresterea preturilor (revanzarea mai scumpa) sau pe chirie?
Dpmdv investitia in apartamente acum nu e o investitie buna acum. In imobiliare era si o vorba, sa cumperi cand toata lumea vrea sa vanda si sa vinzi cand toata lumea vrea sa cumpere. Acum, dupa cum vad in ultimele mesaje, toata lumea vrea sa cumpere.



Toate sunt in camp, intr-o zona unde se construieste destul de mult si infrastructura nu tine pasul cu noile constructii. Plus, ca se construieste in continuu fara a se gandi la sustenabilitate - 13 decembrie - in dreptul pasajului CFR deja e super aglomerat la orele de varf.
Daca vrei neaparat in tractorul, eu m-as uita la coresi avantgarten, intre coresi mall si parcul tractorul. Tot terenul e al lor deci nu ai suprize mai tarziu din partea altor dezvoltatori ca iti trantesc un alt bloc la 3m, si isi pot amenaja/asfalta cum vor strazile interioare. Dezavantajul e ca apartamentele sunt mai mici si mai scumpe decat in celelalte ansambluri.


Apartamentul va fi pentru inchiriat. Din ce am vazut eu Coresi/Qalis2/Urban si Isaran au drum ok asfaltat de acces.De Coresi am auzit majoritar de bine.Din pacate ,cum ziceai ,preturile sint un pic cam mari.Qalis are preturi mici dar nu am reusit sa aflu foarte multe despre ei.

#1101
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

 bc_stefan, on 24 octombrie 2018 - 20:56, said:

Apartamentul va fi pentru inchiriat. Din ce am vazut eu Coresi/Qalis2/Urban si Isaran au drum ok asfaltat de acces.De Coresi am auzit majoritar de bine.Din pacate ,cum ziceai ,preturile sint un pic cam mari.Qalis are preturi mici dar nu am reusit sa aflu foarte multe despre ei.
Parerea mea e sa tot visati la chirii, cat timp sunt cu mult peste o rata bancara o sa fie cam nasol. Vine criza soon, in max 2 ani o sa pice toate preturile. Eu de exemplu am luat cash in Coresi tocmai din cauza chiriilor nesimtite din BV. Sunt convins ca multi altii idem au facut. Si da, nu o sa stau in el si nici in chirie nu o sa stau, dar am unde sa imi depozitez stuff.
Probabil ati vazut cate becuri sunt aprinse in tot cartierul, in fata mea a luat cineva cash 4ap tot pt inchiriat. S-a trezit tarziu romanul, din chirie iti recuperezi investitia in 25 de ani, chiar daca le-ai luat cash. Mergea schema in 2007, acum nu prea.

Edited by g0t0g0, 24 October 2018 - 21:41.


#1102
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
A aparut in Brasov un dezvoltator dubios, recomand o mare atentie:

Acelasi dezvoltator defapt construieste 4 blocuri impartite in 2 proiecte diferite, primul este VALCOM RESIDENCE al doilea proiect fiind "PLATINUM RESIDENCE"
4 blocuri de 10 etaje, pe aceasi parcela de teren
Aceasta tactica este folosita de dezvoltatori pentru a evita obligativitatea de a facilita si spatii de recreere - locuri de joaca / piste de biciclete sau crese / gradinite
Acest dezvoltator agresiv construieste pe un teren impropriu de mic, un numar de ~ 348 de apartamente impartit pe doua proiecte diferite
Apartamente extrem de mici - ex: ap cu 2 camere cu 46 mp ...
Are in oferta "Garsoniere" ...
Va atrag atentia la problemele din zona pe care acest dezvoltator agresiv le ignora:
"Reglementarea situaţiei drumurilor din faza de proiect, inclusiv elaborarea proiectelor tehnice pentru aceste drumuri, prezentarea soluţiei de transport public, piste de biciclete, stabilirea foarte clară a zonei destinată construirii facilităţilor pentru învăţământ (creşă, grădiniţă, şcoală), platforme de depozitare a deşeurilor, îngropate şi cu pubele pentru colectarea selectivă."
Mai multe detalii din presa:
http://www.mytex.ro/...construire.html
http://www.mytex.ro/...t-pacaliti.html
Recomand sa cititi si sa va informati cu atentie, evitati acest dezvoltator!
La acest moment nu au autorizatie de constructie, sa speram ca nu va indrazni sa inceapa sa si construiasca!

Tepe de acest fel au mai fost in Brasov - SIGNATURE si CARTIERUL AMERICAN

#1103
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 TheChosen1, on 24 octombrie 2018 - 16:18, said:

Coresi e ani lumina peste orice se face in Romania.Strazi pietonale, blocuri cu spatii comerciale la parter, urbanism clar, finisajele exterioare ale cartierului superioare, cartier integrat cu mall si business park foarte mare, se vor construi 2 hoteluri in cartier.
Pe de alta parte, tot ce vezi in jur sint blocuri, ai o parcare imensa cu vinzoleala specifica chiar sub nas. Blocurile sint frumoase, nimic de zis. In final totul se rezuma la gusturile personale, pe mine unul ma enerveaza aglomeratia.

#1104
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 dan78rom, on 25 octombrie 2018 - 14:26, said:


Pe de alta parte, tot ce vezi in jur sint blocuri, ai o parcare imensa cu vinzoleala specifica chiar sub nas. Blocurile sint frumoase, nimic de zis. In final totul se rezuma la gusturile personale, pe mine unul ma enerveaza aglomeratia.
Ai parcul Tractorul la nici 100m.

#1105
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 bc_stefan, on 24 octombrie 2018 - 10:18, said:

Ma aflu in acceeasi situatie:Am cautat in Bucuresti Initial insa preturile depasascu bugetul pe care l planificasem pentru investitie asa ca am inceput cautarile in Brasov.
Pina in acest moment am gasit urmatoarele(ordinea este aleatorie) pentru apartament de 2 camere:

1.Maurer Villas-Tractorul
-pret aproximativ 60k pentru 59m patrati
-blocuri de 2 etaje plus masarda
-loc de parcare platit separat 5000 subteran si 2300 suprateran


2 Coresi Tractorul
-pret aproximativ 69k pt 56m patrati+9m terasa
-loc de parcare si boxa incluse in pret
-incalzire prin pardoseala inclusa in pret

3.Urban -Tractorul
-pret 65k pentru 2 camere-63m patrati
-loc de parcare si boxa inclusa in pret
-incazire prin pardoseala inclusa in pret

4.Qualis 1 si 2
-preturi ceva mai mici incepind de la 50k in Q2 unde sint foarte multe disponibile(cred ca proiectule este la inceput)
-loc de parcare 3000 suprateran

5.Isaran
-pret aproximativ 68k petru 71m patrati
-loc de parcare 2900 suprateran si 6900 subteran


Orice parere/cometariu/corectura la lista de mai sus este binevenita

Uita- te si la alphaville arena. Sunt in oras in spate la stadion. Langa se va construi carefour. Esti in oras nu departe de universitate, deci ai posibilitatea de a inchiria destul de usor.

#1106
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 blotunga, on 26 octombrie 2018 - 21:42, said:


Ai parcul Tractorul la nici 100m.
Toti cei 100 de copaci ramasi, mda. Daca or fi 100.

#1107
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

 dan78rom, on 25 octombrie 2018 - 14:26, said:


Pe de alta parte, tot ce vezi in jur sint blocuri, ai o parcare imensa cu vinzoleala specifica chiar sub nas. Blocurile sint frumoase, nimic de zis. In final totul se rezuma la gusturile personale, pe mine unul ma enerveaza aglomeratia.
Nu îți place aglomerația?iti iei 2000mp teren și îți faci casa in sanpetru.

#1108
FloraAlina

FloraAlina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2017
Buna ziua!

Ce parere aveti despre Ambiance Residence Brasov din Tractoru'?


Buna ziua,
Ce parere aveti despre Ambiance Residence Brasov din Tractoru'?

#1109
P-etru

P-etru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.11.2018
Alphaville a vandut aproape toate apartamentele.

#1110
bc_stefan

bc_stefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2006

 FloraAlina, on 08 noiembrie 2018 - 12:54, said:

Buna ziua!

Ce parere aveti despre Ambiance Residence Brasov din Tractoru'?


Buna ziua,
Ce parere aveti despre Ambiance Residence Brasov din Tractoru'?

Din cite vad au numai ap de 3 camere

#1111
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 P-etru, on 10 noiembrie 2018 - 00:19, said:

Alphaville a vandut aproape toate apartamentele.
Nu e vorba despre cel din racadau, Au in spate la stadion un nou proiect.

#1112
badboy_marius

badboy_marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.03.2007
Ambiance residence....dezvolatatorul asta  a inceput constructia blocurilor prin vara-toamna lui 2016, apoi cateva luni buneeeee, au avut santierul inchis, nu mai era acolo decat paznic si atat....apoi in 2017 toamna i-am vazut la targul imobiliar din brasov si am intrebat ce s-a intamplat...pentru ca aveau niste termene pe care le-au depasit grosolan...si blocurile tot nu erau gata, raspunsul lor e ca au avut niste amenzi de platit...ceva probleme, nimic detaliat. Ideea e ca acum de jumatate de an cel putin, e forfota mare pe acolo, blocurile par finalizate pe exterior, parcarile asfaltate....arata bine per total. Doar ca mie personal, mi s-au parut foarte scumpi referitor la ce preturi erau in zona, chiar la dezvolatotorii de langa si cereau bani si pe boxa si pe locul de parcare.
Nu cunosc personal pe nimeni sa isi fi cumparat acolo.

#1113
FloraAlina

FloraAlina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2017
badboy_marius Multumesc!

#1114
Bianca1972

Bianca1972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.10.2018
Spuneți-mi anslambruri rezidențiale care sunt date în expluatare în Brasov?

#1115
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Vai, Bianca !

#1116
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

 TheChosen1, on 24 octombrie 2018 - 16:18, said:

Coresi e ani lumina peste orice se face in Romania.Strazi pietonale, blocuri cu spatii comerciale la parter, urbanism clar, finisajele exterioare ale cartierului superioare, cartier integrat cu mall si business park foarte mare, se vor construi 2 hoteluri in cartier.

Sunt in Brasov acum. Am vazut Coresi ieri, deoarece si eu vreau sa imi iau ceva nou. Mai....este o aglomeratie acolo de iti vine sa o iei razna. Cu mall-ul ala peste drum e jale. In plsu, blocurile sunt efectiv unul peste altul, intimitate zero. Nu stiu, nu m-a innebunit zona.

Ce parere aveti despre Top City: https://new.flatfy.ro/top-city-brasov ? E frig in Bv de iti ingheata si gandurile si m-am saturat de umblat aiurea sa vad case :(((

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate