Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Brasov Buzau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
marouffb

marouffb

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.08.2011
Ce stiti de DN10, cum o fi drumul?

#2
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,083
  • Înscris: 14.09.2007
Intorsura BZ , e foarte bun drumul .

#3
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Se circula pe un sens la Ciuta (30km de bz) , in schimb nu se sta mai mult de 2minute la semafor ....si mici probleme in zona Siriu.Drumul in proportie de 95% e ok.......uneori chiar super liber.

In week-end sunt sanse ca ruta Brasov-Buzau-Bucuresti (aprox 250km) sa o parcurgi cu cel putin 1h mai repede(si poate cu acelasi consum) decat Brasov-Ploiesti-Bucuresti ( aprox 170km).

Edited by polizei, 15 August 2011 - 12:44.


#4
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Pentru ca traseul pe care mi l-am propus sa-l parcurg pe la inceputul lui septembrie cuprinde si o bucata din DN 10, voi pune aici intrebarile legate de traseu.
Deci, doresc sa plec din Slanic Moldova (Bacau) la Ploiesti (mai exact, Albesti Paleologu, Prahova). Varianta cu DN 2 (Targu Ocna – Onesti – Adjud – Focsani - Buzau) deocamdata o exclud, pentru ca va fi traseul de dus la Slanic Moldova. Doresc ca la intoarcere sa merg prin pasul Oituz, Targu Secuiesc, Intorsura Buzaului, Siriu-Patarlagele-Cislau, apoi catre Lapos-Sangeru-Apostolache-Urlati.
Acum, in ordinea traseului, am mai multe intrebari:
1. Pe o harta mai veche, pe hartie, am o varianta de iesire din Slanic Moldova catre DN 11 - pasul Oituz cu patrundere in DN 11 pe la Poiana Sarata, nemaifiind necesara intoarcere prin Targu Ocna – Oituz (de fapt ar fi prelungirea drumului Targu Ocna – Slanic Moldova, care se indreapta apoi catre DN 11). Intrebare: drumul exista cu adevarat (pe harta era marcat ca un drum secundar) si daca da, care este starea lui? (Pentru Google Maps nu exista acest drum, de la Slanic la DN 11).
2. Intre Targu Secuiesc si Intorsura Buzaului ar fi mai multe variante de drumuri, care se apropie mai mult sau mai putin de Brasov. Ma intereseaza daca se poate parcurge in conditii relativ bune varianta cea mai scurta, adica cea mai aproape de munti: Targu Secuiesc – Catalina – Zabala – Covasna – Zagon – si apoi patrundere pe DN 10, intre Intorsura Buzaului si Sita Buzaului (DN 121 pana la Covasna apoi DN 13 E) ? Sau exista alte variante, cu drumuri mai bune (parca totusi nu as merge pana in apropierea Brasovului ca sa o iau apoi pe DN 10).
3. De la Cislau – Sangeru – Apostolache (DN 102 C) se merge in conditii bune de drum? Dar Apostolache – Urlati?

Multumiri anticipate!

#5
travel_tech

travel_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2011
Salut, pe DN10 am vazut niste probleme, pe la Gura Siriului erau caderi de pietre, la Siriu e un pod foarte subred si se mai lucra la Ciuta, Viperesti si Chirlesti, dar cum a zis si cineva mai sus, se merge destul de bine.

Pt. geocosma: Nu iti recomand sa faci experimente (Slanic Moldova direct in DN11 spre Poiana Sarata), mai bine mergi clasic, DN12B pana in Targu Ocna si pe urma DJ116 pana in DN11. E adevarat, poti scurta pe acolo dar e si riscul sa se blocheze aproape de DN11 si astfel pierzi cateva ore. Si la Poiana Sarata sunt 2 lucrari mici dar treci repede peste ele.

#6
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007

View Posttravel_tech, on 16th August 2011, 12:30, said:

Salut, pe DN10 am vazut niste probleme, pe la Gura Siriului erau caderi de pietre, la Siriu e un pod foarte subred si se mai lucra la Ciuta, Viperesti si Chirlesti, dar cum a zis si cineva mai sus, se merge destul de bine.

Pt. geocosma: Nu iti recomand sa faci experimente (Slanic Moldova direct in DN11 spre Poiana Sarata), mai bine mergi clasic, DN12B pana in Targu Ocna si pe urma DJ116 pana in DN11. E adevarat, poti scurta pe acolo dar e si riscul sa se blocheze aproape de DN11 si astfel pierzi cateva ore. Si la Poiana Sarata sunt 2 lucrari mici dar treci repede peste ele.

Multumesc pentru informatie. Voi tine cont de acest lucru.

#7
travel_tech

travel_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2011

View Postmarouffb, on 14th August 2011, 17:02, said:

Ce stiti de DN10, cum o fi drumul?

Vad ca intrebi de DN10, si ai inclus si Buzau in traseu. Daca totusi, te hotaresti sa ajungi direct Brasov-Bucuresti sau invers, iti recomand DN1A, drum la fel de spectaculos dar mult mai liber decat DN1 si fara lucrari.

#8
marouffb

marouffb

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.08.2011
multumesc de raspunsuri.

este ok drumul, se merge bine

#9
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Targu Secuiesc – Catalina – Zabala – Covasna e descoperit, drumul era cu piatra cubica, acum este in reparatie capitala. Nu te du pe acolo! Din Tg. Secuiesc mergi pe DN11 spre Brasov si dupa localitatea Lunca Calnicului urci pe pasarela spre Buzau. DN10 (Brasov-Buzau) e bun, in 2-3 locuri sunt reparatii si mai dai de vreun semafor.

#10
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Ok! Mersi mult!
Chiar m-am uitat pe Google Earth si am studiat si configuratia intersectiei dintre DN 11 si DN 10, la pasarela.

Deci doua treimi din traseu l-am lamurit. O sa mai intreb la "starea drumurilor" despre ultima parte a traseului.

Inca o data, multe multumiri!

#11
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007

View Posttravel_tech, on 16th August 2011, 12:30, said:

Pt. geocosma: Nu iti recomand sa faci experimente (Slanic Moldova direct in DN11 spre Poiana Sarata), mai bine mergi clasic, DN12B pana in Targu Ocna si pe urma DJ116 pana in DN11. E adevarat, poti scurta pe acolo dar e si riscul sa se blocheze aproape de DN11 si astfel pierzi cateva ore. Si la Poiana Sarata sunt 2 lucrari mici dar treci repede peste ele.

M-am intors de la Slanic. De curiozitate, am incercat varianta pe care am propus-o (de la Slanic Moldova direct in DN 11) dar la iesirea din Slanic am vazut ca drumul nu mai era asfaltat, asa ca am facut imediat stanga-imprejur, deci nu am intrat pe drumul pietruit. La intoarcere am mers pana Targu Ocna si apoi Onesti, pentru ca in Tg.Ocna nu am observat vreun indicator care sa ma duca in DN 11 (aici a fost in special vina mea, nu m-am documentat suficient cu privire la DJ116). O mica problema am avut-o in Onesti, pentru ca in sensul giratoriu nu este indicator de orientare catre Brasov. Am luat-o instinctiv la dreapta iar la vreo 50 m dupa iesirea din giratoriu am intalnit un indicator de confirmare a directiei catre Brasov. Restul traseului initial s-a schimbat, de la Brasov continuandu-ne drumul catre... Sibiu.
Multumesc pentru indicatii, au fost la obiect, si scuze de off-topic.

#12
travel_tech

travel_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2011

View Postgeocosma, on 14th September 2011, 11:16, said:

... Restul traseului initial s-a schimbat, de la Brasov continuandu-ne drumul catre... Sibiu.

Spontaneitate, de ce oare nu o intalnim mai des ? Drumuri frumoase (nu bune) in tara asta ;)

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
A mai fost cineva recent pe DN10 (intre Brasov si Buzau) ? Zilele trecute auzisem ca au cazut pietre si blocat drumul (sau o banda din el).
Intre Valea Prahovei si Valea Siriului ce ati alege acum ?

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Pe DN10 mici probleme cum aproape sunt intotdeauna.(dar asta nu prea afecteaza  timpul de mers)  
-la Magura se circula pe o singura banda vreo 10m.
-la Siriu se circula pe o singura banda vreo 40 m si apoi inca vreo 10-20 m.

Sunt probleme cu alunecarile de teren si pe Valea Prahovei - DN1 la Nistoresti .Vreo 10 m.

Intotdeauna as alege DN10 . E frumos si mult mai liber.

Edited by polizei, 24 July 2018 - 17:25.


#15
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Prin pasul Siriului cad permanent pietre .  Dar sunt de mica amploare si  de luni pana vineri e o echipa care curata drumul  .  Posibil sa lucreze si in weekend  - am vazut pietre pe carosabil intr-o vineri seara si ma gandeam ca le gasesc acolo duminica dimineata la intoarcere.  Surpriza placuta a fost ca drumul era curatit !
Daca e de ales intre ruta  Siriu sau Valea Prahovei : depinde de ziua deplasarii .  Daca e Vineri sau duminica : clar Siriu.  In restul zilelor pe drumul mai scurt.

Edited by ggelu, 28 July 2018 - 18:30.


#16
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
ce stitii de dn1 brasov ploiesti bucuresti e bun sau.... ?

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 printzul69, on 29 august 2018 - 17:00, said:

ce stitii de dn1 brasov ploiesti bucuresti e bun sau.... ?
E crunt.

#18
alexdumbravean

alexdumbravean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.08.2021
Cea mai buna ruta Buzau-brasov, s-a mai schimbat ceva? Sau e de preferat pe intorsura buzăului?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate