Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ormos Panagias

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
aristotelro

aristotelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2010
Buna.
Nu a deschis nimeni un asemenea topic dar el e mentionat de multe ori macar pentru piata de peste si plecarile spre Athos. Cred ca e util un topic separat.
Sa incep cuprima intrebare: se agseste cineva pe acolo in aceste zile? Poate ne intalnim...

Daca nu oricum e important sa descrieti experientele voastre legate de acest loc.

#2
aliantasudului

aliantasudului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.01.2006

 aristotelro, on 14th August 2011, 15:43, said:

Buna.
Nu a deschis nimeni un asemenea topic dar el e mentionat de multe ori macar pentru piata de peste si plecarile spre Athos. Cred ca e util un topic separat.
Sa incep cuprima intrebare: se agseste cineva pe acolo in aceste zile? Poate ne intalnim...

Daca nu oricum e important sa descrieti experientele voastre legate de acest loc.


Dar de ce nu incepi tu cu informatii de la fata locului, daca tot ai deschis topicul?!?!?!

#3
aristotelro

aristotelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2010

 aliantasudului, on 14th August 2011, 21:43, said:

Dar de ce nu incepi tu cu informatii de la fata locului, daca tot ai deschis topicul?!?!?!

Pentru ca inca nu am ce, la drept vorbind. Sunt aici de doua zile si sunt cam dezorientat. Informatiile disparate din postarile anterioare sunt cam tot ce stiu deocamdata.  Asteptam sa posteze mai mult cei care au mai fost.

De pilda primul soc a fost ca mi s/au cerut 40 de euro pentru un pranz compus din Calamari prajiti, o dorada grill si o portie de cartofi prajiti, la o taverna din port. Inca nu stiu ce sa zic. Are cineva un termen d e comparatie?

#4
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008
Intr-adevar, greu de crezut ca dupa 800 de km preferi Ormos Panagias in loc de Vourvourou la 10 km sau Sarti la 30.
Dar daca e asa, si OP devine o destinatie, mica mea contributie pentru respectivii turisti romani este ca oricum actualizasem pe harta Vourvourou si o parte din locatiile de cazare din Ormos, si chiar mai din nord.
Nu am sa reiau aici insa link-ul, ci doar in topicul Vourvourou din acelasi considerent ca informatia nu trebuie  diluata.
Attached File  om.JPG   71.02K   110 downloads
Am sa actualizez in continuare zona cu vile, taverne, plaje si obiective de vizitat, pentru o informare si orientare "vizuala" mai clara si concentrata pentru toti cei interesati de nordul Sithoniei. Necunoscand insa in amanunt localitatea (3 vizite cu masina in port, o ancorare personala, o masa la taverna x) astept sugestiile si colaborarea cunoscatorilor. Dar pe un topic existent sau PM.

#5
aristotelro

aristotelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2010
Hai sa fim seriosi si sa raspundem in cunostinta de cauza. chiar mi-am dat seama ca OP poate fi o destinatie separata. Cei care au fost doar in port dupa peste la kil nu au priceput nimic din locatia Ormos Panagias. In spatele dealului se afla o zona foarte mare de case si pensiuni iar plaja Livrochios este cel putin competitiva cu Vourvourou. La Vourvourou am vazut plin de alge in apa, gretos, la OP apa e curata si plaja mult mai ingrijita.

Deci Ormos Panagias nu e numai piata de peste. Chiar va rog sa mai cautati.

#6
thor4ever

thor4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.01.2007
Ajungem si noi miercuri la Ormos Panagias. Ceva recomandari pt restaurante sau nu sunt foarte multe. O sa incercam sa vizitam si Vourvorou, Nikiti

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Evitaţi să mâncaţi în Ormos Panagia, am povestit pe topicul "Halkidiki" cum a fost în 2016. Mai bine mâncaţi în Nikiti la Ta Tria Skalopatia, care nu e pe faleză, ci pe strada ce vine de la semafor către faleză. Înainte de a ajunge la ţărm, la vreo 50 de metri pe dreapta se observă firma cu cele 3 tridenturi roşii. Preţuri ok şi produse din ferma proprie.


Sănătate şi toate cele bune !

#8
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Am mancat in Ormos Panagias chiar ieri, foarte ok. Sunt vreo 3 taverne una langa alta, cu mese si pe plaja, Barbouni,Aristos si Avra. Noi am fost la Avra, la pranz. Totul ok si preturi normale.Intr-adevar nu am luat niciun fel de baza, doar startere, dar o ajuns pe toata ziua :) . 2 beri, salata greceasca,fried zuchini, ardei copti umpluti cu branza, anchoa in otet, halloumi, tzatziki...a fost 36 de euro.

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
36 de euro e imens pentru ce ai enumerat. Salata grecească la 7 euro e mult, în condiţiile în care se găseşte şi la 5 - 5,5 euro şi mai mare şi mai gustoasă.
Dar în fine, fiecare face cum crede.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 09 September 2019 - 00:41.


#10
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Scuza-ma dar daca stau sa ma uit unde e salata greceasca mai ieftina cu un euro,atunci ori nu merg in vacanta,ori merg in camping si imi gatesc eu.


#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Eu îmi cer scuze, îţi respect părerea, chiar dacă nu sunt deloc de acord. Am explicat cu lux de amănunte de ce.
Aş adăuga că Ormos Panagia este portul de pe Sithonia de unde se fac mai multe croaziere, ceea ce face ca afluenţa de turişti să fie mare şi implicit preţurile la acele taverne să fie mari. Aşa încât eu consider că e de evitat a mânca în Ormos Panagia. Sunt multe alte locuri la 5 - 10 minute depărtare (Nikiti, Agios Nikolaos, Vourvourou etc.) unde se poate mânca cel puţin la fel de bine, dar semnificativ mai ieftin.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 September 2019 - 19:55.


#12
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Am mancat in Nikiti la Kazanis,Marina, Rizes...Asta ultimul deschis mai nou, foarte, foarte bun, dar si preturile pe masura. Ieri in 2 am lasat vreo 80 de euro.In Porto Koufo la Tzitzikas, foarte bun.In Sarti,Megas Alexandros sau ceva de genul,in Neos Marmaras la nu stiu ce Canadian Pizza, aici am cam muscat-o, e cam naspa, dar nici nu aveam mari pretentii.La Psakoudia la Mesogios, foarte bun, taverna mica de familie. La Ta tria skalopatia am mers intr-o seara nu aveau jumate din meniu, aveau doar gratare. In concluzie vreau sa iti spun ca am mancat in foarte multe locuri, ca si anii trecuti, preturile intr-adevar nu sunt foarte mici,dar nu sunt diferente deloc mari intre Ormos Panagias si pe unde am fost, de fapt aproape nesemnificative. Sanatate !

#13
thor4ever

thor4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.01.2007
Încă sunt în ormos panagias
Este foarte scump tot
Am mâncat la barbouni de 3 ori și o dată la aristos și la white restaurant pe plajă o dată
Din start la aristos apă 2e și pâine 6e. Am fost 3 persoane. În rest cam scump. Salata 7e,kalamari proaspăt pe grill 15e. 3 persoane 90e. F mult
La barbouni la fel pâinea 6e și apă 2e. Mâncarea decentă la fel ca prețuri. Ieri am luat un mix fish pt 2 la 30e. Souvlaki 8.5, steamed vegetables salad 7e
La white restaurant extrem de scump. Se vrea un La Terrasa din skala panagia thassos dar doar se vrea. Salata 9e calamari congelati 12e și cireasa de pe tort o dorada la 580gr 30e.
Am mâncat in nikiti chiar lângă ponton nu rețin numele , sunt ceva mașinuțe pt copii acolo. Preturi asemănătoare calitate cam la fel.
Am mâncat de 3 ori salata grecească pt că îmi place. Eram obișnuit cu thasos. Dar aici este dezastru. În nikiti jumate a fost ceapă și toate fără gust
Mo pus dracu să merg în vizită la paralia pt o zi. Nu as sta acolo nici gratis dar prețuri mult mai mici
La masa apă 1e pâine 2e pt 2 persoane, mai precis 3 chifle. Dar tot mai ieftin
La aprozare struguri 1e-1.5e aia dulci roșii albi fără semințe. La ormos sunt 3e. Și în rest tot cam dublu preț.
Acum plec în nikiti și cred că încerc la skalopatia pt ultima dată pt ca deseară plecăm
Când mă întorc revin cu păreri și poze

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate