Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vizita la Sintra cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,

voi ajunge si eu in 2 saptamani in Portugalia si unul din obiective va fi Sintra la care voi ajunge cu masina inchiriata. As vrea sa va intreb pe cei care ati fost cu masina si nu numai care este situatia parcarilor si dat fiind ca inteleg ca e mult de urcat/coborat unde ar trebui sa parchez si care ar fi ordinea de vizitare a obiectivelor de acolo ptr o eficientizare a efortului depus. Multumesc !

#2
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
ca sa vezi cat mai mult , evident ca trebuie sa ajungi cat mai de dimineata . daca esti pe la 9,30 in sintra ai toate sansele sa prinzi unul din locurile de parcare de sus , de la maur+ pena . n-am vazut nimic referitor la tarife ( sau automate de taxare ) , ar putea fi free . intre maur si pena mergi pe jos, distanta nu-i mare si risti sa nu mai gasesti alt loc de parcare .in plus ,  atentie !  'strada' e cu sens unic din cate am vazut . la pena te-as sfatui sa urci pe jos de la intrare la palat ( distanta nu-i asa mare ) si sa iesi pe iesirea B , pt a diversifica traseul .
in continuare , depinde ce vrei sa mai vzitezi . in principiu , nu ai timp sa gusti cu adevarat intr-o zi toate obiectivele din sintra , insa poti incerca un tur de forta. dac-as in cazul tau , eu as vizita monserrate  pt parcul absolut superb  ( palatul e micut , iti ia cca. 10 min. )  . ai si aici parcare chiar vizavi de intrare, vezi ca-i 'ascunsa' in padure . apoi m-as intoarce in sintra , as vedea palatul national  (  vizita aici iti ia cam 45 min. ) si apoi quinta da regaleira . intre palat si quinta mergi pe jos ( 5 min. ) .
in sintra am vazut o parcare mare jos , aproape de centru , insa nu stiu exact cum se ajunge in ea ( sunt sensuri unice ) si nici ce tarife sunt . atasez o harta, poate ti-e de ajutor .  http://www.starkinsi...rtugal-map1.png  
acum , tu vezi cum te organizezi , chiar si la fata locului , 'din mers' , prioritizandu-ti obiectivele . raman totusi la concluzia ca sintra nu poate fi facuta intr-o zi daca vrei sa te bucuri cu adevarat de frumusetile obiectivelor . daca luam in considerare si  plimbarea cu tramvaiul pana la praia das macas ( posibila vineri-duminica ) , deja poti umple 2 zile lejer .

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
La o plecare de dimineata catre Sintra ma gandeam si eu ca ar fi utila. Din pacate (sau din fericire) am planificat mai multe ptr vacanta asta: 4 nopti in Algarve, 3 nopti in Lisabona si inca 4 nopti in Madeira. La sfarsitul vacantei vad unde mi-a placut si revin :)

#4
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
f. putine nopti pt. fiecare dintre locatii ( zic eu ) .  atunci nu rata cascais ! am stat 4 nopti acolo si ne-am simtit excelent . si nu ma refer la plaja !

#5
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdariuscha, on 13 august 2011 - 13:45, said:

f. putine nopti pt. fiecare dintre locatii ( zic eu ) .  atunci nu rata cascais ! am stat 4 nopti acolo si ne-am simtit excelent . si nu ma refer la plaja !

Daca 3 nopti in Lisabona si 4 in Algarve ti se par foarte putine, mi se pare aproape o crima sa pun o intrebare pe acest topic.... Ma aventurez totusi: daca ar fi vorba de o dupa-amiaza in Sintra, ce ar fi de ales?

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Intr-o dupa amiaza la Sintra poti vizita castelul Pena si te plimbi prin gradinile acelea din jur care sunt superbe sau poti vizita Palatul Quinta da Regaleira care mie mi se pare si mai spectaculos datorita traseelor subterane care ii dau o nota de inedit.

#7
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdariuscha, on 13 august 2011 - 13:45, said:

....nu rata cascais ! am stat 4 nopti acolo si ne-am simtit excelent . si nu ma refer la plaja !

Hmmm....ma tot intreb....Posted Image

View Postatupi, on 07 ianuarie 2013 - 18:46, said:

Intr-o dupa amiaza la Sintra poti vizita castelul Pena....

@atupi....draguta de @fly s-a intors de mult din Portugalia...Posted Image

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Nu am fost atent la data postarii dar poate e o inf utila si altcuiva.
Mi-a placut mult de tot Portugalia si daca as gasi un zbor mai ieftin si mai rapid as mai da o fuga.

#9
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postmetalactual, on 08 ianuarie 2013 - 22:22, said:

@atupi....draguta de @fly s-a intors de mult din Portugalia...Posted Image

Mea culpa..... Am avut niste probleme personale si nu am reusit sa va povestesc, dar in weekendul care vine PROMIT solemn sa fac asta. A fost o vajaiala franco-italo-spano-lusitana destul de interesanta....Posted Image

#10
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postfly_dream, on 16 ianuarie 2013 - 11:02, said:

Mea culpa..... Am avut niste probleme personale si nu am reusit sa va povestesc, dar in weekendul care vine PROMIT solemn sa fac asta. A fost o vajaiala franco-italo-spano-lusitana destul de interesanta....Posted Image

Celor care pleacă doar acum spre Sintra le-ar prinde bine orice detalii, chiar și mai târziu. Posted Image

Edited by miticat, 13 September 2016 - 15:44.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de neratat in Sintra : Quinta da Regaleira (vezi imagini pe google foto ;) )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate