Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Cum transmit indexul la enel

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SuperDoll25

SuperDoll25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2011
Eu am contorul de curent in casa si nu pot sa fiu acasa de fiecare data cand vine cineva de la enel sa-l citeasca. Si oricum vine doar o data la 2-3 luni, iar eu vreau sa platesc curentul la luna nu odata la 2-3 luni ca n-am bani sa platesc pt 2-3 luni deodata. Si problema e ca la telefonul meu nu merge. Am citit undeva la enel pe site ca pe telefoanele cu disc (cu touch?) nu merge, decat pe telefoanele cu taste. Este adevarat? O femeie care astepta la coada mi-a zis ca ea a sunat sa transmita indexul si ca pe telefonul ei a mers.  :(

Am fost si am vorbit la relatii cu clientii si functionara de la birou mi-a spus ca eu tastez gresit dar nu este adevarat, pentru ca eu tastez doar ciferele dinaintea virgulei adica fara ultima cifra. De ex pe ultima factura am indexul 30383 si noul index tastat pe telefon a fost 30616 si nu mi l-a luat pe motiv ca are mai multe cifre decat cadranul contorului. Cand sun la 0800 07 08 09 raspunde robotul – zice sa apas tasta tasta 1 pt telecitire – o apas, apoi zice sa tastez codul eneltel dupa semnalul acustic - il tastez, apoi zice sa tastez indexul – il tastez dupa care imi zice: “codul tastat de dvs are mai multe cifre decat cadranul contorului” desi nu e adevarat.  :angry:  Asa ca am fost nevoita sa ma duc sa astept la coada la relatii cu clientii vreo 2 ore doar ca sa transmit un nenorocit de index.

In iunie cand am mai sunat la  0800 07 08 09 robotul dadea si optiunea sa apas o anumita tasta ca sa vorbesc direct cu un operator enel si doar asa am reusit sa transmit indexul, dar ieri cand am sunat robotul nu a mai dat aceasta optiune. Si n-am gasit nici un numar de telefon pe siteul enel unde pot sa vorbesc direct cu un operator enel. La toate numerele raspund roboti sau sunt numere de fax. M-am gandit ca data viitoare sa iau telefonul si sa sun de fata cu functionara de relatii cu clientii sa se convinga. Dar ma indoiesc ca asta o sa ma ajute la ceva. Mi-am facut cont pe site la enel sa transmit indexul acolo dar nu stiu cum, ca-mi apare un document excel. Si dupa ce scriu indexul acolo cum il salvez? Stie cineva cum se transmite indexul online? :confused:

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
http://www.enel.ro/c...a_indexului.htm

Din contul my Enel se poate transmite indexul DOAR in anumite luni, iar asta iti spune sistemul.

Odata autentificat in sistem, pe partea stanga ai ultima optiune Inregistrare index

Quote

Stimate client,

Indexul dumneavoastra poate fi comunicat numai in intervalul 11 - 20 din lunile impare.

Pentru înregistrarea indexului vă rugăm să reveniți în perioada alocată.


#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
indexul se transmite odata la 2 luni, la fel si factura se elibereaza odata la 2 luni...nu poti plati lunar asa cum vrei.
pentru a tranasmite indexul fiecare abonat are un cod si o perioada alocata de 10 zile la fiecare 2 luni in care poate transmite indexul telefonic, nu-l poti transmite de fiecare data cand vrei. ca un exemplu eu pot transmite indexul doar in perioada 11 - 20 ale lunilor impare.

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Eu stau la bloc, primesc factura lunar si trimit indexul lunar intre 16 si 25 ale lunii (asa scrie pe factura). Ultimul index (18550) a fost primit fara probleme.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fiecare abonat are o anumita perioada in care poate trimite indexul. Eu am alocata perioada 5-15 ale lunii.

Nu cred ca merge telefonul cu disc. La un moment dat trebuie apasata tasta diez (#), ce tasta diez ai la un telefon cu disc?

#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postjumborom, on 11th August 2011, 09:22, said:

Eu stau la bloc, primesc factura lunar si trimit indexul lunar intre 16 si 25 ale lunii (asa scrie pe factura). Ultimul index (18550) a fost primit fara probleme.
esti abonat enel? mi s epare ciudat ca primesti factura lunar si tot lunar trimiti indexul

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si eu la fel, lunar. Bloc.

Edited by don_dannielo, 11 August 2011 - 09:50.


#8
SuperDoll25

SuperDoll25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2011
Gata s-a rezolvat, le-am trimis sesizare si mi-au activat toate functiunile contului :thumbup: In cont scria ca activarea efectiva se va face a doua zi dimineata dar se facuse dimineatza si eu tot nu aveam cum sa bag indexul  <_< Si da - indexul se poate transmite lunar si se poate plati lunar intr-un interval atribuit de zece zile, care este scris sub codul eneltel pe factura, la mine de ex este intre 6 - 15 ale lunii. Eu pe telefon am si diez dar pur si simplu nu merge de nici o culoare. N-am stiut ca trebuie neaparat telefon cu taste  <_<

#9
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Cum se transmite indexul la gaze la enel? Ca vad ca pe app e doar pentru electricitate

#10
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
La telefon :)

#11
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013
Cum se poate transmite indexul contorului de curent la enel din strainatate pentru o locuinta din Ro?La ce nr. de tel?

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 calincosma, on 04 septembrie 2022 - 17:38, said:

Cum se poate transmite indexul contorului de curent la enel din strainatate pentru o locuinta din Ro?La ce nr. de tel?
Descarca aplicatia MyEnel

#13
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.03.2013
E pentru o persoa a in varsta care nu stie sa foloseasca emailurile sau au alte aplicatii (nu are tel smart, poate doar sa dea telefon, asa cum a facut pana acum in Ro).

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 calincosma, on 04 septembrie 2022 - 19:20, said:

E pentru o persoa a in varsta care nu stie sa foloseasca emailurile sau au alte aplicatii (nu are tel smart, poate doar sa dea telefon, asa cum a facut pana acum in Ro).
Te duci la oricare din sediile lor si ceri cardul myenel. Este exact ce iti trebuie pentru o persoana mai in varsta
https://www.enel.ro/...dul-myenel.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate