Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Algocalmin fiola

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Deocamdata nu am nevoie, din fericire, dar niciodata nu stii cand te apuca febra si trebuie sa iei o fiola de Algocalmin. Prefer orice altceva decat sa mai beau fiole de algocalmin, nu e doar ca e gustul amar, dar chiar am dezvoltat o adevarata fobie fata de acesta.

As prefera o injectie cu algocalmin in loc de administrarea orala, cel mai probabil e nevoie de ser adaugat algocalminului in seringa. Ce cantitati ar trebui sa fie din fiecare? Injectia trebuie sa fie IV sau IM?

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca o pui in juma de cana de apa o dai pe gat fara sa o simti.
se poate injecta in ambele feluri dar nu iti recomanda nimeni sa o faci tu - trebuie injectat f lent.
citeste prospectul.

Edited by onlyone, 10 August 2011 - 23:11.


#3
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Sau o imprastii pe o lingurita de zahar.

#4
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
Se mai dau la liber? Parca nu se mai elibereaza decat cu reteta.

#5
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009
Am incercat cu apa, ciocolata, zahar, suc, cam tot ce am avut dulce la indemana cand a fost vorba de o fiola, in 30-60 de secunde eram cu capul in vasul de toaleta. Pur si simplu nu pot sa fac fata gustului orice as face si oricand as prefera o injectie. In loc de algocalmin ar mai putea fi redusa febra cu altceva? Nurofen Forte e recomandat?

@cvag3 - asta nu stiu, eu mai am vreo 2-3 prin casa, cumparate cam cu ceva timp inainte de introducerea retetei.

Edited by Lost_Prophet, 10 August 2011 - 23:14.


#6
Tanaka_Senshin

Tanaka_Senshin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 20.02.2010
pentru febra ia o aspirina, sau faci o frectie cu otet

#7
Briena

Briena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.08.2011
stiu ca e foarte controversat algocalminul... nu preferi ibuprofenul? scuze daca te incurc.

#8
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

 Briena, on 11th August 2011, 00:28, said:

stiu ca e foarte controversat algocalminul... nu preferi ibuprofenul? scuze daca te incurc.
Ba chiar l-as prefera. Am luat Nurofen Forte 500mg cand am avut niste dureri puternice de cap si de gat (muschi) si m-a ajutat foarte rapid. Daca ar fi sa ajung iar in situatie de febrea, Nurofen Forte 500mg e bun (administrat dupa cum scrie in prospect)?

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
paracetamolul face mai bine la febra. algocalminul e mai mult ptr durere.

#10
Briena

Briena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.08.2011
nu sunt farmacist dar eu aș recomanda nurofen sau ceva pe bază de ibuprofen decât algocalmin :)

#11
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 Lost_Prophet, on 10th August 2011, 23:05, said:

Deocamdata nu am nevoie, din fericire, dar niciodata nu stii cand te apuca febra si trebuie sa iei o fiola de Algocalmin. Prefer orice altceva decat sa mai beau fiole de algocalmin, nu e doar ca e gustul amar, dar chiar am dezvoltat o adevarata fobie fata de acesta.

Algocalminul (metamizole) este interzis in occident de mai bine de 30 ani din cauza riscului de agranulocitoza. Multumeste-te cu 1000 mg de paracetamol :)

#12
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

 Briena, on 11th August 2011, 00:28, said:

stiu ca e foarte controversat algocalminul... nu preferi ibuprofenul? scuze daca te incurc.
Controversat e ibuprofenul,nu algocalminul.Pur si simplu e o chestiune comerciala,au interzis metamizolul(de fapt nu l-au interzis dar se da doar cu reteta), ca sa se vanda mai bine noul medicament "minune" -ibuprofenul,care e o porcarie.

Da alergii la pacientii cu sensibilitate la ibuprofen, dar da si reactii incrucisate cu salicilatii (asprina), metamizolul (algocalmin) sau paracetamolul. Deci daca va stiti alergic la unul dintre ei, este bine sa incercati cu prudenta, eventual sub supraveghere medicala. Antiinflamatoarele nesteroidiene sunt foarte agresive la nivelul mucoasei gastro-duodenale, de aceea nu sunt indicate pacientilor cu gastrita, gastroduodenita sau cu antecedente de ulcer gastric si duodenal.
Ibuprofenul este toxic hepatic si renal si de aceea nu se da pacientilor cu ciroza sau insuficienta renala cronica.
De obicei retine apa in organism deci nu se da pacientilor care au edeme mai ales de origine cardiaca, sau se da sub supraveghere clinica si paraclinica. Poate da hemoragii la pacientii aflati in tratament cu trombostop. Nu se administreaza in sarcina si alaptare.


#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Sygeplejersken in Romania nu s-au raportat reactii adverse de genul agranulocitozei, sintem un pic mai caliti decat vesticii.
Underrated ibuprofenul este un medicament exceptional, nu prea cunosti istoria medicamentului daca afirmi ca e "nou". In 90% din prospecte scrie ca nu se dau in insuficienta heptica si renala asa ca....

#14
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Curios, mie îmi place gustul algocalminului. Pastila o sug ca pe o bomboană. :D

Paracetamolul e în general mai eficient în cazul febrei, dar am avut pe cineva în familie care avea uneori febre rebele care reacționau mai bine la algocalmin.

#15
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008

 Rabbit, on 15th September 2011, 08:09, said:

Paracetamolul e în general mai eficient în cazul febrei, dar am avut pe cineva în familie care avea uneori febre rebele care reacționau mai bine la algocalmin.
onlyone

" paracetamolul face mai bine la febra. algocalminul e mai mult ptr durere."

Eu as zice ca e VICEVERSA

#16
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 pgreed, on 22nd September 2011, 10:18, said:

onlyone

" paracetamolul face mai bine la febra. algocalminul e mai mult ptr durere."

Eu as zice ca e VICEVERSA
paracetamol= antiinflamator, combate febra
algocalmin= antialgic, sper ca stii ce inseamna
nu mai zice , ca zici gresit

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
terminați cu prostiile, ambele sunt analgezice și antipiretice, reduc și febra, și durerea. Efectul depinde de mai mulți factori, printre care și de bolnav.
Ca fapt divers, algocalminul are efect antiinflamator foarte slab, paracetamolul nu are deloc.

#18
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Paracetamolul este un aniinflamator slab (NSAID = Non-Steroidal Anti-Inflamatory Drug), dar are un efect slab antiinflamator:
Paracetamol has relatively little anti-inflammatory activity, unlike other common analgesics such as the NSAIDs aspirin and ibuprofen.
http://en.wikipedia....iki/Paracetamol

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate