Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vă plac MacBook Air-urile noi?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: Ce credeți despre noile Air-uri? (Citiți topicul înainte de a răspunde). (40 member(s) have cast votes)

Vă plac?

  1. Sunt SUPER! (13 votes [32.50%])

    Percentage of vote: 32.50%

  2. Sunt OK. (12 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

  3. Nu prea imi plac. (4 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  4. Sunt ORIBILE. (11 votes [27.50%])

    Percentage of vote: 27.50%

Ce credeți despre preț? (Prețul din US (999$), nu din RO).

  1. Trebuia să fie mai mare. (3 votes [7.50%])

    Percentage of vote: 7.50%

  2. E OK așa cum este. (9 votes [22.50%])

    Percentage of vote: 22.50%

  3. Trebuia să fie mai mic. (28 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

Vote Guests cannot vote

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de fitze

#20
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Argumenteaza :D

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
foarte proaste pentru pretul lor = de fitze. singurul motiv pentru care cineva isi ai un mac air este pentru cum arata = de fitze. cam cum am facut eu cu lg chocolate. puteam sa-mi iau de banii aia un telefon cu android care sa faca 10 milioane de chestii, dar atunci nu s-ar mai fi holbat nimeni la el, ar fi fost doar inca un borhot banal, de pe toate gardurile. am si io fitze...

#22
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
i7 la 1.8GHz, cu Sandy Bridge, cu 4GB de ram la 1333MHz, e slab? E mai puternic decat MacBook Pro-ul de anul trecut (Care avea un Quad-core la 2.3 GHz) :D Si 4000RON nu e foarte mult...
PS: Nu uita de Mac OS X ;)

W00T!!! E al 900-lea post al meu  :eek: :clapping:

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

The new MacBook Air is an extraordinarily pretty bit of kit, but it has already attracted some derision, most of which boils down to this: only Apple could expect people to pay nearly eight hundred and fifty quid for a machine running a mere 1.4GHz processor and 64GB of storage.
http://www.techradar...pensive--902329

Quote

But that does not stop me from saying the the MacBook is simply a very expensive secondary netbook that cannot replace your primary laptop. Here is my reasoning behind this statement by looking at the entry level MacBook air that is priced at $999.00.
http://technorati.co...air-still-just/

etc etc etc si alte enspe mii de review-uri

64 de giga pe un laptop e fucking ridichiulos. ipodu meu din 2005 are 80. e clar ca targetul pentru aceste laptoape "ultraportabile" sint niste indivizi/individe cu bani cacalau care o freaca o tira pe net

#24
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
64GB dar SSD! Și oricum, are și model de 256GB... TOT SSD!

Și vezi că ăla e review la vechiul Air. Cel Core 2 Duo. Astea au i5/i7 cu 1.6/1.7/1.8 :)

Edited by andreigherghe, 05 August 2011 - 23:53.


#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu conteaza, poa sa aibe si i5689384839, aia care le iau sint niste habarnisti in calculatoare plini de bani, care le folosesc numai pentru email si feisbuc. si iutub. jucarii frumoase pentru oameni cu bani

ah, da si ala cu 256 de giga costa aproape dublu. un kilypyr :first:

#26
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Eu am Mac. Nu am cont pe Feisbuc (AKA Facebook), folosesc Y! Messenger FOARTE rar, și nu am chiar așa mulți bani. Fac programe pentru iPhone/iPod/iPad (iOS), și ca hobby editez filme/Fac muzica/Fac Site-uri. și toate astea cu soft-urile INCLUSE, care vin cu ORICE Mac :D și știu că nu mă trezesc cu un trojan/worm/whatever cu care să mă complic. De ce să stau să devirusez, când pot să-mi petrec timpul făcând ce am spus mai sus :)

Pentru un an am folosit Windows (Primul meu PC) Aveam ultimul Service Pack, Windows cumpărat, cu Bitdefender, update la zi. Îmi dadea un prieten un stick, BAM, TROJAN, STUFF... și la mulți viruși Bitdefender-ul nu făcea fața. Apelam la SP, bineînțeles :D Acum nu mai am griji când bag un stick (autorun-ul e OFF la Mac-uri. By default. De ce să stau eu să configurez? Îmi face viața mai ușoară :D Plus că virușii de pe Windows (99.9%) nu funcționează pe Mac-uri... )

Nu sunt habarnist, ținând cont că am folosit Linux pentru 4 ani, și știu Objective-C (AKA Cocoa)

Am contrazis tot ce ai spus tu :roflmao:

Edited by andreigherghe, 06 August 2011 - 00:27.


#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
[ http://www.themightyginge.com/blog/wp-content/uploads/2011/02/no-one-cares.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am intrat aici sa vad care e parerea oamenilor despre noile Air-uri si dau de life story-ul lui Andrei, misionar Apple. :coolspeak:

P personal mi se par la fel de aiurea plasate pe piata ca pana acum si cu aceeasi gresala imensa facuta de aproape toti producatorii anul asta, Sandy Bridge si nici un USB 3.0. Au magaria aia de port proprietar (Thunderbolt) cu cabluri care costa 50$ bucata, 2 usb-uri (e mai ok ca nesimtirea de a oferi doar 1 - si de fiecare data cand pomenesc monoportul de pe Air imi aduc aminte de un prieten care umbla cu un hub usb in buzunar care era de 3 ori mai gros ca Air-ul lui), cititor carduri SD doar pe cel de 13 (de parca nu incapea pe cel de 11). Macar nu mai are cacarezele alea de harduri de 1,8 si au trecut pe SSD-uri peste tot. E frumos, dar cam atat, vorba lui Mosotti...

Faza care m-a amuzat pe mine si m-a convins sa postez e cea cu standby time. :roflmao: Ca si cum i-ar pasa cuiva. Asa poate zice orice producator, uite, laptop-ul meu tine 3 ani in hibernare, pana imbatraneste acumulatorul in el. Cred ca au mentionat timpul de standby pentru ca atata s-ar putea sa-l tina cineva intre folosiri, though.

Ma mir ca n-a pomenit nimeni noile mini-uri, pe care ultimul upgrade le-a transformat tot in niste inutilitati. Alea mi se pareau chiar interesante.

#28
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
O utilizare pentru Thunderbolt: Apple a scos și niște display-uri noi de 27", ce se conectează pe Thunderbolt. Monitoarele devin un fel de hub cu muuulte porturi:

3 USB-uri
1 Firewire 800
1 Ethernet
1 Thunderbolt (Încă unul :D )

Pe un USB / Firewire nu duceai atâtea porturi... Plus Displayul...

#29
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostFratello_2007, on 5th August 2011, 22:14, said:

Ii place sa se repete.
Asa pare interesant.

Scriam de pe telefon...si am gresit...sorry.Acum ce vreti...:P

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postandreigherghe, on 6th August 2011, 00:14, said:

Eu am Mac. Nu am cont pe Feisbuc (AKA Facebook), folosesc Y! Messenger FOARTE rar, și nu am chiar așa mulți bani. Fac programe pentru iPhone/iPod/iPad (iOS), și ca hobby editez filme/Fac muzica/Fac Site-uri. și toate astea cu soft-urile INCLUSE, care vin cu ORICE Mac :D și știu că nu mă trezesc cu un trojan/worm/whatever cu care să mă complic. De ce să stau să devirusez, când pot să-mi petrec timpul făcând ce am spus mai sus :)

Pentru un an am folosit Windows (Primul meu PC) Aveam ultimul Service Pack, Windows cumpărat, cu Bitdefender, update la zi. Îmi dadea un prieten un stick, BAM, TROJAN, STUFF... și la mulți viruși Bitdefender-ul nu făcea fața. Apelam la SP, bineînțeles :D Acum nu mai am griji când bag un stick (autorun-ul e OFF la Mac-uri. By default. De ce să stau eu să configurez? Îmi face viața mai ușoară :D Plus că virușii de pe Windows (99.9%) nu funcționează pe Mac-uri... )

Nu sunt habarnist, ținând cont că am folosit Linux pentru 4 ani, și știu Objective-C (AKA Cocoa)

Am contrazis tot ce ai spus tu :roflmao:
well, asta nu inseamna ca nu l-ai luat de fitze. orice programator iti poate explica faptul ca ai o productivitate mult mai mare pe un ecran mare si foarte mare. si si mai mare pe mai multe ecrane. deci faptul ca te kci pe tine sa programezi pe kikineatza aia de 13 inchi nu inseamna decit ca te autoflagelezi ca sa ai mac air. ti-ai luat calculatorul gresit pentru ceea ce faci. de fitze

cit despre windoze si ce se intimpla cu el, prostii pe care nu mai am chef sa le dezbat :lol:

#31
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Subscriu cam la tot ce a zis mosotti pan' acum.

#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Moso, citeste sub poza de avatar a lui andreigherghe, ca scrie si citi ani are, si apoi judeca-l raportat la asta.
Eu recunosc cinstit ca MBP-ul l-am luat de fite cind l-am luat, dar s-a dovedit o alegere buna, nu am regretat niciodata banii dati pe el, chit ca il folosesc doar la prostioare. Ecranul de 17" chiar este un desktop replacement eficient.
Pe noile Air nu am pus mina, dar m-am jucat cu alea vechi, si n-am fost impresionat, pentru mine sint prea mici la 11", si ma enerveaza sa trebuiasca sa car dupa mine o unitate optica externa.
In loc de Air, prefer un iPad, e mai mult decit suficient pentru mail, si browsing pe net.
Dar cind MBP-ul actual o sa crape, tot un MPB de 17" o sa-i ia locul pe birou. Pentru ca-mi place, si pentru faptul ca rezista optic si mecanic foarte bine in timp. Al meu este modelul3.1, nu este unibody, si inca se tine excelent.

Edited by dan78rom, 06 August 2011 - 08:31.


#33
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
64 GB SSD sunt extrem de putini. mai ales ca SSD-ul nu-i pentru muzica, filme etc.
placa video e iarasi foarte slaba. ce-i drept, e de ajuns pentru browsing  si un film. laptop cu performante mai bune gasesti cu 1000 de lei mai ieftin. chiar daca punem pretul AV-ului si al SO tot iesi mult mai bine cu un laptop ce ruleaza windows.

Edited by doctorwho, 06 August 2011 - 09:42.


#34
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
De data asta trebuie sa fiu de acord cu Mosotti.

#35
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
La cele de 11 mi se pare prea mare rezolutia pentru diagonala aia, ma oboseste sa ma uit la ecran.

Cel de 13 e mai ok daca primeaza portabilitatea. Daca primeaza viata bateriei atunci un macbook pro de 13 tine mai mult (atita ca vine cu hdd dar poti sa-i infigi ce ssd vrei, de cind au trecut la unibody le desfaci la minut).

Poate cind avanseaza suficient de mult bateriile o sa dispara pro-ul.

Pentru mail/net/filme e bun si OSX, e alta viata cind booteaza in cca 11 secunde (cu ssd), face resume in cca 2 secunde si nu are rost sa-l stingi pt. ca consuma foarte putin din baterie in sleep. Pt. ce nu merge decit sub windows am masini virtuale cu xp si w7. Sub Lion iChat stie de Yahoo, asa ca nu mai trebe Adium. Exista si microsoft office for mac doar ca e cam scump.

#36
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
On topic: Noul Air si Mini descarca singure OS-ul!

Off topic:

View PostMosotti, on 6th August 2011, 07:54, said:

well, asta nu inseamna ca nu l-ai luat de fitze. orice programator iti poate explica faptul ca ai o productivitate mult mai mare pe un ecran mare si foarte mare. si si mai mare pe mai multe ecrane. deci faptul ca te kci pe tine sa programezi pe kikineatza aia de 13 inchi nu inseamna decit ca te autoflagelezi ca sa ai mac air. ti-ai luat calculatorul gresit pentru ceea ce faci. de fitze

cit despre windoze si ce se intimpla cu el, prostii pe care nu mai am chef sa le dezbat :lol:

Am luat Air-ul deoarece Romtelecom aveau (și au) ofertă la computere (IT Manager) Dacă nu, Îmi luam lejer un MacBook Pro de 15"
Și oricum, nu am nevoie de display așa mare. Tot ce am nevoie este Xcode (în care s-a integrat Interface Builder în 4.0, pentru cunoscători, ceea ce e excelent :D ) în stânga, și simulatorul în dreapta.

Și pe lângă asta, programatul e tot un fel de Hobby. Până la urmă nu pot face atâtea la 12 ani  :rolleyes: . Mă străduiesc să învăț Objective-C,  și sper că în câteva luni să lansez aplicația în App Store. Asta după ce plătesc 99$ la Apple...  :lol:
Singura modalitate de a programa pentru iOS este pe Mac, și tati știind că îmi plac Mac-urile, mi-a luat un MacBook Air. Rata: 2-3 milioane pe lună + 2 milioane internetul de 12MB/s. Asta pentru că era singurul Mac de la IT Manager :) . Și pentru că fiind luat de la IT Manager, nu mai trebuie să facă credit. Și mi-au dat și un Superdrive (AKA Unitate optică externă) gratis. Sau poate era inclus în preț, dar nu contează.

Apropo, eu am tastatură luminoasă în întuneric. SUPERBĂ! Apple au așa ceva din 2007-2006 (Nu mai țin minte dacă o au de la trecerea PowerPC-Intel/PowerBook-MacBook Pro, sau dacă Air-ul a fost primul)

Îl am de un an, și pot zice că sunt mulțumit. Nu vreau să o dăm într-o discuție de genul Mac = Awesome ; Windows = Rubbish (sau vice-versa) pentru că nu aș dori să se închidă topicul. Din acest motiv mai trântesc un "ON Topic" deasupra  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate