Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

defecte majore EOS 350D

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005
fratilor,salutare!
Tre sa recunoastem ca 350D-ul are mari probleme cu auto focusul.
Eu il am numai de 3luni am facut numa 7500 de foto cu el si blitul incorporat nu vrea sa se mai deschida...desi nu am dat niciodata cu el de pamant... <_<
;plus ca mi-a dat de cateva ori eroare99 cea ce nu e de bine. asta nu inseamna ca va sfatuiesc sa nu va cumparati,dar sa fiti atenti la optiuni!!! :P
Vroiam sa va intreb daca aveti cumva habar daca Sigma Zoom Super Wide Angle 18-200mm f/3.5-6.3 DC Aspherical (IF) Lens for Canon Digital EOS ...am inteles eu gresit ca nu este compatibil cu 350D-ul?

#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Ai inteles gresit. Un membru de pe forum are exact aceeasi combinatie, 350 cu 18-200 si ii merg perfect.

#3
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

Quote

Tre sa recunoastem ca 350D-ul are mari probleme cu auto focusul.
Adica?

Quote

Vroiam sa va intreb daca aveti cumva habar daca Sigma Zoom Super Wide Angle 18-200mm f/3.5-6.3 DC Aspherical (IF) Lens for Canon Digital EOS ...am inteles eu gresit ca nu este compatibil cu 350D-ul?
Eu am XT-ul cu Sigma 18-125 si merge bine, 18-200 e varianta mai noua deci exclus sa nu fie compatibil.

#4
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

monoceros, on Sep 21 2005, 12:05, said:

fratilor,salutare!
Tre sa recunoastem ca 350D-ul are mari probleme cu auto focusul.
;plus ca mi-a dat de cateva ori eroare99 cea ce nu e de bine.

<{POST_SNAPBACK}>

probleme cu AF? poate la tine... IN CEL MAI RAU CAZ du-te la service. dar nu cred ca e vina camerei ;)

intr-adevar, err99 nu e deloc un lucru bun. am avut problema si s-a rezolvat cu 4 milioane jumate lasate in service ca sa-mi schimbe obturatorul. ia descrie tu cam in ce conditii iti apare...

#5
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
daca voua va merge bine 350D nu inseamna ca nu sunt alte 350D-uri care au probleme.

#6
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Poate ai noroc si e genul de chestie care se rezolva cu un update de firmware.

#7
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005
sincer sper sa existe o rezolvare!

Edited by monoceros, 22 September 2005 - 00:27.


#8
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

bchendran, on Sep 21 2005, 18:44, said:

Poate ai noroc si e genul de chestie care se rezolva cu un update de firmware.

<{POST_SNAPBACK}>

OK,te rog sa imi spui mai multe despre "firmware" pt ca in manual nu specifica mai nimic de el!
350D-ul meu este complet. Folosesc un 420EX speedlite si cu el imi face clarul si pe suprafete cu un contrast slab sesizabil, insa intr-o compozitie cu personaje, in momentul cand trebuie sa surprind un eveniment (care dureaza una sau doua secunde) si nu am timp sa caut puncte de focalizare, clarul il face exact unde nu trebuie. Cei de la canon puteau sa faca un sistem mult mult mai rapid de cautare a punctelor de focalizare, cel putin, la fel cum gasesti o alta expunere(rotind de main dial) cand lucrezi in program<P>mode, pentru ca trebuie sa recunoastem, in aceste conditii in care tre' sa surprinzi momente unice de scurta durata, nu ai timp de "mofturi si lungi cugetari".
Cine crede ca nu am altceva mai bun de facut, decat sa fac antireclama...se inseala!
Oricum nu sunt singurul nemultumit de AF si am mai intalnit persoane care s-au plans de blitzul incorporat care nu se mai deschide...error 05...dar si mai jenant momentul in care din senin... :death:  error 99! <_<

Edited by monoceros, 22 September 2005 - 01:23.


#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

Quote

350D-ul meu este complet (tote softurile sunt instalate pe pc-ul meu),

Update firmware = upgrade la software-ul camerei.

#10
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

Necronomikon, on Sep 21 2005, 11:15, said:

Ai inteles gresit. Un membru de pe forum are exact aceeasi combinatie, 350 cu 18-200 si ii merg perfect.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu nu am sa fac altceva decat sa  citez dand copy/paste de pe site-ul  www.sigmaphoto.com: "Vignetting will occur if the lens is used with digital cameras with image sensors larger than APS-C size or 35mm SLR cameras.";  iar 350D-ul are senzor CMOS APS-C (22.2 x 14.8mm),3:2 ratio. Ce inseamna "vignet" habar nu am, nu am inteles...nu am gasit prin dictionare...probabil o fi termen de specialitate, asta este si motivul pt care va intrebam.
Obiectivul  Sigma 18-200 F3.5-6.3 DC inca nu l-am achizitionat  !!! Actualmente obiectivul meu este Canon 18-55mm...cel cu care a venit camera.

Edited by monoceros, 22 September 2005 - 00:51.


#11
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

AlexIP, on Sep 21 2005, 23:29, said:

Update firmware = upgrade la software-ul camerei.

<{POST_SNAPBACK}>


ok,merci am gasit pe sit-ul: http://web.canon.jp/...firmware-e.html
Ce si cum :)

Edited by monoceros, 22 September 2005 - 01:11.


#12
R.E.M

R.E.M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 31.01.2005

monoceros, on Sep 21 2005, 23:43, said:

Eu nu am sa fac altceva decat sa  citez dand copy/paste de pe site-ul  www.sigmaphoto.com: "Vignetting will occur if the lens is used with digital cameras with image sensors larger than APS-C size or 35mm SLR cameras.";  iar 350D-ul are senzor CMOS APS-C (22.2 x 14.8mm),3:2 ratio. Ce inseamna "vignet" habar nu am, nu am inteles...nu am gasit prin dictionare...probabil o fi termen de specialitate, asta este si motivul pt care va intrebam.
Obiectivul  Sigma 18-200 F3.5-6.3 DC inca nu l-am achizitionat  !!! Actualmente obiectivul meu este Canon 18-55mm...cel cu care a venit camera.

<{POST_SNAPBACK}>



http://www.fotomagaz...ermen.php?n=194

#13
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

R.E.M, on Sep 21 2005, 23:57, said:

Merci,credeam ca sun singurul care are insomni si este activ pe forum! :coolspeak:

Edited by monoceros, 22 September 2005 - 01:04.


#14
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005
salut!
eu sunt cel care, dupa cum spunea necro, detin combinatia 350d + sigma 18-200 dc.
functioneaza ok, n-am primit niciodata err99, blitul incorporat se deschide fara probleme. af e fara probleme cu obiective canon, cu sigma e mai gangav.cu toate sigmele pe care am avut ocazia sa pun mana pana acum( adica 18-200 propriu si personal si 55-200). si chestia cu af nehotarat la obiectivele sigma am mai intalnit-o discutata si pe alte forumuri, pe la sua ale americii:).
vignetarea ( intunecarea colturilor imaginii) se observa intr-o oarecare masura si la mine, chiar pe senzor mic, in anumite conditii., desi se spune pe net ca 18-200 sta mai bine la acest capitol decat 18-125

#15
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Cred ca sigmele astea mai ieftine au AF-ul subtire. Alea EX vor sa tinda catre L-urile de la Canon. Prin urmare au si AF-ul mai rapid.

#16
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

Necronomikon, on Sep 23 2005, 10:15, said:

Cred ca sigmele astea mai ieftine au AF-ul subtire. Alea EX vor sa tinda catre L-urile de la Canon. Prin urmare au si AF-ul mai rapid.

<{POST_SNAPBACK}>

poti sa imi spui,te rog,daca ai exact Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC Aspherical (IF)?

#17
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
exista un singur model de la sigma cu 18-200 in lista asta

#18
monoceros

monoceros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.09.2005

bodox2, on Sep 24 2005, 09:47, said:

exista un singur model de la sigma cu 18-200 in lista asta

<{POST_SNAPBACK}>

ok,merci
te-am intrebat pt ca eu pot sa iti trimit foto. cu doua obiective distincte(diafragma difera)

Edited by monoceros, 24 September 2005 - 11:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate