Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vreau sa mi fac o casa in comuna berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
alextoader99

alextoader99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.10.2012

 monapop, on 19 iulie 2013 - 16:03, said:

multumesc pentru promptitudinea. Suntem in prag de week-end si probabil vom tropai.......deci, evit persoana.

Mona daca ajungi astăzi sunt la construcție pe eroilor. Daca ai drum astăzi....

#56
monapop

monapop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2013
Offfffffff, nu stiu cum facem noi.........pana cand stai? Sotul meu nu a ajuns acasa si n-am cu ce veni! Sunt asa "invidioasa" cand zici "sunt la constructie". Daca vine in timp util, te sun si dam o fuga....... Credeam ca ati plecat  si voi in concediu!!! (dar e clar ca nu-i momentul cu.......desfasurarea de forte). Merci din nou Alex pentru invitatie (cam pana la ce ora stai?)

#57
alextoader99

alextoader99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.10.2012
Astăzi ajung pe la 7:30 - 8 si stau pana se innopteaza :)))))))

#58
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Eu am cumparat cu ajutorul unui agent care are un birou in capatul satului chiar la intersectie.
Nu mi-a facut probleme asa ca nu-l pot acuza de nimic dar nici nu pot garanta pentru seriozitate.In plus m-a pus in legatura cu persoane de care o sa am nevoie:arhitecta de la primarie,o firma de curent,topograf,etc.
In cazul in care aveti nevoie va pot da numarul lui de telefon.

#59
catalin8508

catalin8508

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2013

 Ev1L, on 19 iulie 2013 - 14:54, said:

ce parere aveti de acest teren :
http://www.tocmai.ro...mp-9997544.html


12 euro metru patrat , teren de 320 , cred ca ramai cu 300 dupa ce se face drumu pe mijloc .. anuntul suna cam asa
Comuna Berceni, loturi in suprafete de 320 mp, cadastru, intabulare, utilitati, PUZ, drum asfaltat si pietruit.

dar nu scrie nimic in ce zona se afla terenu , in poze se vad vile in departare... etc .... merita acest teren sa il iau acum daca vreau sa construiesc pe el peste vreo 5 ani ??? o sa am vecini , drum asflatat , apa , gaze , canal peste vreo 5 ani !?!?!?



terenul respectiv cred ca este la intrare in comuna...in departare se vede o vila rosie pe partea stanga cum te duci ...dar sincer pretul mi se pare exagerat de miccccc

 monapop, on 19 iulie 2013 - 15:34, said:

PROPRIETAR – vand terenuri construibile in com.Berceni, 3km de bucuresti, zone constructii noi ,investitie de viitor,
diferite suprafete (250mp-1.000mp), pret de la 5.900Euro/LOT, utilitati disponibile la lot : gaz, apa, curent 220V-380V,
acces auto pe drumuri 9M amenajate cu asfalt si piatra,club de echitatie in apropriere,lacuri de agrement si pescuit,
diverse variante de plate (Cash, Rate direct la proprietar, etc..), consultanta GRATUITA pentru construirea casei
Locatiile terenurilor : str Ciulin, str Independentei, str Eroilor, prel str Calugareni, str Primaverii, Blv 1 MAI

Contact : Catalin 0723 569 599 / 0722 100 507
Pentru mai multe detalii accesati site-ul personal : www.teren-berceni.ro

A luat cineva de aici legatura cu omul asta? E serios?

www.teren-berceni.ro sunt cei de la ECOLAND aveti mare grija cu ei eu am luat un teren la clubul de echitatie cum am spus si mai sus si ne-am trezit ca nu este curent pe el cu toate ca ne-au promis ca utilitatuile(curentul) sunt incluse in pretul terenului.Oamenii cunt foarte ok la negociat promisiuni dar cu toate astea noi ne-am luat o mare teapa, pentru cei care nu vor neaparat sa isi construiasca in timpul apropiat casa sunt ok de luat "sa fie acolo" .Mai bine mergeti pe ciulini si gasiti cu 8000 app 420mp cu curent .Noi ne-am luat undeva pe Lacramioarei dar am dat un pret mai mare 12200/ 457mp dar avem si gaze

#60
sony123

sony123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2013
salut, tocmai am cumparat o parcela de teren la EcoLand si viitorul arata foarte bine, a mai cumparat cineva aici?

#61
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nop m-am ferit de ei ca dreaqu de tamaie:)

#62
sony123

sony123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2013

 tataiepure, on 24 octombrie 2013 - 07:55, said:

Nop m-am ferit de ei ca dreaqu de tamaie:)
poti sa mi spui de ce?

#63
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Reprezentantul lor nu a inspirat incredere, celalat vanzator da si se tine de cuvant de cand am luat terenul si colaboram in continuare
pt ce mai imi este necesar :) Nu ma lasat cum au fost lasati altii sa se descurce dupa ce sia luat banul.

#64
sony123

sony123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2013
multumesc pentru raspuns, la prima vizita am vb cu un agent, care promitea luna de pe cer :))) asa cum ai spus si tu "taieiepure", iar urmatoarele intalniri le am avut cu Edi ( super tipu ) asociat, care a fost realist in prezentarea proiectului EcoLand, cand am vazut pentru prima data terenul pe care era proiectul EcoLand era camp, acum e in plina dezvoltare si sper sa o tina tot asa.

#65
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Eu nu am luat in ecoland ....

#66
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

 sony123, on 24 octombrie 2013 - 13:30, said:

multumesc pentru raspuns, la prima vizita am vb cu un agent, care promitea luna de pe cer Posted Image)) asa cum ai spus si tu "taieiepure", iar urmatoarele intalniri le am avut cu Edi ( super tipu ) asociat, care a fost realist in prezentarea proiectului EcoLand, cand am vazut pentru prima data terenul pe care era proiectul EcoLand era camp, acum e in plina dezvoltare si sper sa o tina tot asa.

si cat ai platit sony ????
parcela cati metri are ???

#67
sony123

sony123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2013

 Ev1L, on 29 octombrie 2013 - 01:42, said:

si cat ai platit sony ????
parcela cati metri are ???

salut
parcela are 400 m utili, si am dat 10.000 euro, stalpul de curent la poarta.
ma intereseaza daca cunoaste cineva, daca primaria are planuri de dezvoltare pentru aceasta zona?

#68
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Foarte mult , cu toate ca ei isi faceau reclama cu terenuri la 5-6k  pe sit!

#69
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
da au preturi mici pe site ... eu i-am intrebat prima data si mi-au zis 6000 acum 6500 daca vreau in rate :))))))))))))))))) am toate mesajele de la ei dp site  si o sa le postez

eu :  cam care ar fi procedura achizitionarii in rate cu avans 30 % , platesc ratele la banca sau la vanzator ?

ei : Buna ziua,
Ratele se platesc direct la proprietar, in urma semnarii unui antecontract la notariat.
Cu stima,

eu : presupunand ca terenul costa 6.000 de euro , eu platesc avans 3.000 de euro , mai raman de plata 3.000 .
cat platesc eu pt restu 3000 daca vrea sa il iau intr-un an (12 rate )
se da chitanta la efectuarea fiecarei plati ?
actele finale se fac la achitarea ultimei rate ?

ei : Daca platiti 50% avans din suma se face contract de vanzare, cu ipoteca. Restul platiti in rate egale lunare (250 eur/luna).
In contract se specifica data cand trebuie sa platiti si contul proprietarului. Cand ati achitat si ultima rata se ridica ipoteca.
Daca platiti mai putin de 50% avans, se face antecontract, platiti ratele la fel lunar, egal.

eu : pe ce strada sunt situate loturile de teren care sunt la vanzare la 6000 de euro cu posibilitate in rate cu vans 50 % si care e suprafata utila a acestui teren si ce utilitati sunt icluse pe teren

ei : Loturile sunt situate pe str. Prel.Calugareni, au curent electric inclus in pret, suprafata utila este 323mp, cu deschidere de 16 m.
De mentionat ca pretul de 6.000 eur este pt achitare integral, pt varianta de rate pe 12 luni, pretul terenului este 6.500 eur


pretul difera in functie de anotimp si de cat de mult da fraieru de client banuiesc , daca platesti cash si vrei sa cumperi sigur iti zice mai mult decat vorbisei anterior la telefon ... si inca ceva zice ca e curent inclus in pret dar din pozele de pe site nu se vad fire trase pe stalpi ....

#70
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Prelungirea calugareni este defapt mai incolo de stalpii de inalta tensiune am fost si eu pe acolo....
Mai cauta sunt mai multi vanzatori si doar unii sunt pe net Posted Image restul au anunturi la fata locului!

Edited by tataiepure, 29 October 2013 - 23:39.


#71
sony123

sony123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2013

 tataiepure, on 29 octombrie 2013 - 14:33, said:

Foarte mult , cu toate ca ei isi faceau reclama cu terenuri la 5-6k  pe sit!
Da, adevarat, am vazut si eu loturi la 6000, tot de la ei dar pe camp, eu am luat langa lac, e o zona frumoasa, sper sa am si vecini linistiti :)))

 Ev1L, on 29 octombrie 2013 - 23:28, said:

da au preturi mici pe site ... eu i-am intrebat prima data si mi-au zis 6000 acum 6500 daca vreau in rate Posted Image)))))))))))))))) am toate mesajele de la ei dp site  si o sa le postez

eu :  cam care ar fi procedura achizitionarii in rate cu avans 30 % , platesc ratele la banca sau la vanzator ?

ei : Buna ziua,
Ratele se platesc direct la proprietar, in urma semnarii unui antecontract la notariat.
Cu stima,

eu : presupunand ca terenul costa 6.000 de euro , eu platesc avans 3.000 de euro , mai raman de plata 3.000 .
cat platesc eu pt restu 3000 daca vrea sa il iau intr-un an (12 rate )
se da chitanta la efectuarea fiecarei plati ?
actele finale se fac la achitarea ultimei rate ?

ei : Daca platiti 50% avans din suma se face contract de vanzare, cu ipoteca. Restul platiti in rate egale lunare (250 eur/luna).
In contract se specifica data cand trebuie sa platiti si contul proprietarului. Cand ati achitat si ultima rata se ridica ipoteca.
Daca platiti mai putin de 50% avans, se face antecontract, platiti ratele la fel lunar, egal.

eu : pe ce strada sunt situate loturile de teren care sunt la vanzare la 6000 de euro cu posibilitate in rate cu vans 50 % si care e suprafata utila a acestui teren si ce utilitati sunt icluse pe teren

ei : Loturile sunt situate pe str. Prel.Calugareni, au curent electric inclus in pret, suprafata utila este 323mp, cu deschidere de 16 m.
De mentionat ca pretul de 6.000 eur este pt achitare integral, pt varianta de rate pe 12 luni, pretul terenului este 6.500 eur


pretul difera in functie de anotimp si de cat de mult da fraieru de client banuiesc , daca platesti cash si vrei sa cumperi sigur iti zice mai mult decat vorbisei anterior la telefon ... si inca ceva zice ca e curent inclus in pret dar din pozele de pe site nu se vad fire trase pe stalpi ....
ce spui e adevarat, se schimba in fiecare zi conversatia cu ei, de la inceput trebuie sa fii ferm si sa le reamintesti ce au vorbit.
in cazul meu, au fost consegventi in discutii.

#72
gek76

gek76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2009
ATENTIE!!! Special am vrut sa intervin si sa le captez atentia si celor interesati ptr. a nu-si lua teapa . Oamenii sunt cam aburitori de fel. O spun din proprie experienta avuta cu ei si am sa detaliez exact cum sta problema:
1. Pun niste anunturi care apar sub diverse nr. de tel , preturi fictive ale loturilor care ulterior se majoreaza in cazul celor apropiate cat de cat de marginea comunei. Ex: daca luati si cautati pe GOAGAL (ca doar d aia s-a inventat) printr-o incrucisare veti vedea prin anunturi ca duc practic la aceeasi SAMSARI DE TERENURI (eu cred ca fac cu schimbul la minciuni ca sa nu se prinda lumea) . Oricum aceste nr. de tel 0737.988.996/ 0761.010.043/07337.988.992....etc sau Berceni Village , Proiect Eroilor II ,Proiect Kota,Ecoland 1-2-3-4 .....etc....din ce am descoperit eu la o mica cautare. Pana mai acum ceva timp mai aveau si site-ul acesta: www.teren-berceni.ro/  (cu preturi si pozitionari fictive) dar au mai ramas acestea  http://comunaberceni.ro/ si http://www.bercenivillage.ro/ pe care nu m-ar surprinde sa le inchida ulterior (dar au de promovat niste piftele de case construite pe niste terenuri fara pic de intimitate intre vecini - au facut si aici rabat, de teren, de parca nu aveau suficient camp dezmembrat .Hai sa fim realisti ca nu toata lumea e fraiera sa cumpere asemenea CHICINETE insiruite in scopul de a se muta la curte care de fapt e ...... Oricum oamenii lucreaza intens in promovarea MINCIUNELELOR , chiar si pe Facebook Posted Image
2. Utilitatile pe care ti le promit ptr. anumite loturi le veti avea cam la sfantul asteapta avand in vedere pozitionarea loturilor in miezul campului si dezinteresul primariei fata de extinderea unor persoane private de a vinde niste loturi in camp sau marginea localitatii.Punetiva doar intrebarea de ce mijlocul comunei cu stradute vechi de ani de zile nu detin in totalitate coloana de gaze naturale in afara de cateva din miezul comunei?Credeti ca acestea vor fi trase in urmatoarea perioada (dupa cum incerca acesti asa zis INVESTITORI DE CARTON sa va abureasca , ca si pe mine de altfel - doar ca nu pun botul la vrajeala ieftina asa oricum).
3. Nu este de neglijat nici infrastructura zonei  cu alei pietruite sau intelenite care in urma unor ploi  se vor transforma in adevarate balti care ptr. a le strabate va fi o adevarata experienta nautica ca sa nu mai zic de o ninsorare sau un viscol care te pot lasa intepenit in zona avand in vedere ca loturile sunt sitate in camp sau in marginea acestuia.
  Chiar si asa Inteleg entuziazmul unora (ca si al meu de altfel) de a-si cumpara un teren si a se muta la curte , dar ca sa ajungi sa platesti pe un lot de teren in jur de 15-25 E/mp este ceva enorm ptr. un camp unde altadata se cultiva huhuruzulPosted Image  si avand in vedere ca pretul unui hectar de teren arabil nu depaseste 1 E/mp.Dar vorba aceea nu e prost cine cere asemenea suma , ci acela care o da pe ceva nemeritat , prin simplu fapt ca s-au dezmembrat niste tarlale agrare (in loturi asa zise de case) si s-au introdus in intravilan construibil dar la un pret nemeritat.
Multa bafta acelora care nu tin seama de cele semnalate de mine dar ....gandinditi de 2 ori inainte sa faceti pasul si sa va cheltuiti economiile pe ceva care ulterior va pot da batai mari de cap.
EU UNUL M-AM CONVINS. MAI BINE MAI PUN UN BAN SI STAU IN FATA (vorba aceea) DECAT SA CHELTUI PE CEVA CU VALOARE NICI PE JUMATATE FATA DE CAT CER ACESTIA.
PS: Imi pare rau de tine  sony123  dar vad ca au reusit sa te convinga cu minciunelele lor sa faci pasul de a achizitiona un lot (le-am vazut si eu dar am zis PASS din prima). Grija ta a fost axata asupra viitorilor vecini sau vederii spre balta  decat asupra unor factori esentiali care iti pot influenta viata zilnic.Posted Image  , unde mai pui si langa lac (cred ca nu stii ce inseamna aceasta dupa o ploaie sau o ninsoare abundenta, de fapt sigur nu te-ai gandit sau ti-a fost inutila o vizualizare cu GOOGLE Earth a zonei unde constatai cu proprii ochi ca infrastructura este aproape ZERO ( si asa va fi si peste 4-5 ani datorita dezinteresului Primariei sau o coloana de gaze sau canalizare va fi doar un VIS in tot acest rastimp), case construie lipsa ...poate daca se apuca niste temerari ca tine si mai sunt cativa prin mijlocul campului sa repopuleze zona in urmatoarea perioada. Dar de PRETUL ZONEI (cum spun ABURITORII) si asa umflat cu pompa.Posted Image  Hmmmm...lipsa de experienta.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate