Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Leucemia se transmite?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005
vreau sa va intreb ceva...  nu stiu nimic despre leucemie. dar vreau sa va intreb daca stiti cum se transmite.
ma intereseaza mult daca se transmite prin sarut, relatii sexuale sau mangaieri...  sau tot ce implica o apropiere sau relatie cu aceea persoana...

#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
prin mangaieri clar!

da frate un gugl


edit: hai ca dau eu daca nu le ai p-astea cu butoanele:

http://www.google.ro...b...aută&hl=ro


si in romana daca nu stapanesti limba lu' shakespeare:

http://www.sanatatea...=bolis&page=011

Edited by add, 20 September 2005 - 15:25.


#3
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
http://web.ask.com/w...mia transmitted
:rolleyes:

#4
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

add, on Sep 20 2005, 16:16, said:

prin mangaieri clar!

da frate un gugl
edit: hai ca dau eu daca nu le ai p-astea cu butoanele:

http://www.google.ro...b...aută&hl=ro
si in romana daca nu stapanesti limba lu' shakespeare:

http://www.sanatatea...=bolis&page=011

<{POST_SNAPBACK}>


scuza-ma "maestre" dar... daca te crezi asa de bun si le stii pe toate.. ai fi vazut ca in linkul pe care l-ai postat nu scrie despre problema pusa de mine... plus sa stii ca deja am citit aia inanite de a posta, aici...

vreau un raspuns calar de la cineva care chiar se pricepe si stie despre ce e vorba cu boala asta.... va rog... :(  problema mea e majora...

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
da, se ia, iar dupa fiecare contact te prostesti din ce in ce mai rau ...

:console: pune mana si citeste ca nu doare, promit. Si nu mai fi argatos, tu esti cel aerian.

majora zici ? iti este frica de moarte ? .... dar sa il sustii pe cel bolnav de leucemie ce va muri nu iti este frica ? sa il privesti in ochi, tu sanatos si el pe moarte ?

acum serios ...leucemia nu se ia, este fatala pentru cel ce o are, exista ceva tratamente, dar ca la orice cancer ...da, este un cancer... sansele sunt, dar mici din pacate.

Poti sa zambesti linistit, altul va muri, tu esti nemuritor ..pana la urmatoarea data cand loteria te va alege pe tine.

p.s. nu stiu daca sa fiu indignat de ignoranta si aroganta ta sau sa-mi fie mila.

Edited by Celestin, 20 September 2005 - 15:58.


#6
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

Celestin, on Sep 20 2005, 16:54, said:

da, se ia, iar dupa fiecare contact te prostesti din ce in ce mai rau ...

:console: pune mana si citeste ca nu doare, promit. Si nu mai fi argatos, tu esti cel aerian.

<{POST_SNAPBACK}>


ok.. nu am vrut sa fiu artagos.. imi pare rau! dar chiar nu stiu.. si vreau sa ma ajutati voi... nu am gasit nimic unde am cautat... asa ca va rog :(

#7
itf_tkd

itf_tkd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.05.2005

Celestin, on Sep 20 2005, 16:54, said:

da, se ia, iar dupa fiecare contact te prostesti din ce in ce mai rau ...

:console: pune mana si citeste ca nu doare, promit. Si nu mai fi argatos, tu esti cel aerian.

majora zici ? iti este frica de moarte ? .... dar sa il sustii pe cel bolnav de leucemie ce va muri nu iti este frica ? sa il privesti in ochi, tu sanatos si el pe moarte ?

acum serios ...leucemia nu se ia, este fatala pentru cel ce o are, exista ceva tratamente, dar ca la orice cancer ...da, este un cancer... sansele sunt, dar mici din pacate.

Poti sa zambesti linistit, altul va muri, tu esti nemuritor ..pana la urmatoarea data cand loteria te va alege pe tine.

p.s. nu stiu daca sa fiu indignat de ignoranta si aroganta ta sau sa-mi fie mila.

<{POST_SNAPBACK}>



imi pare rau daca asa crezi... eu vroiam sa stiu pt. ca pt mine este foate important... nu vreau sa spun aici exact de ce este vorba.. dar.. nu am vrut nici nu pot sa fiu ignorant nici sa "zambesc linistit" cum zici tu.. sau asa ceva.. stiu ca este ceva serios.. si de aceea v-am intreb pe voi... pt ca sa fiu sigur... multumesc pt raspuns!


PS. stiu ca nu sunt nemuritor... si imi astept si eu sfarstiul ca oricine de altfel... indiferent prin ce metoda toti avem acelasi sfarsit... Va rog sa ma scuzati daca am fost prea artagos...

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mai, daca ai fi citit cu atentie, asa cum ai spus, ai fi remarcat, asa cum a zis si Celestin, ca leucemia este o forma de cancer. Se mai numeste cancer al sangelui. Dupa cum stii si tu, cancerul nu se transmite pe cale sexuala( inteleg ca de asta ti-e tie frica), deoarece nu este o BTS. Foarte simplist explicat,leucemiile sunt cauzate de diviziunea haotica( necontrolata) a eritrocitelor( =hematii=globule rosii) malignizate.

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
later edit la postul anterior: celulele care se divid necontrolat nu sunt eritrocitele, ci celulele hematopoietice . :P
http://www.sanatatea...=bolis&page=011

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
@itf_ ... tu nu te-ai prins pana acu ca medicii nu stau pe forum? cel mai bine e sa te informezi singurel de pe Gogu... e sfant, belive me!

#11
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
virusul ATL-mama poate fi   bolnava de leucemie dar nu se transmite la fat, doar prin laptele matern.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate