Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

turcia fara all inclusive

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Sora-mea si sotul ei au fost intr-un astfel de concediu acum cativa ani buni, au stat cu cortul in campinguri dar la fel de bine se gasesc mici pensiuni sau hoteluri de familie unde poti sa stai. Ei au facut un fel de circuit, s-au oprit in mai multe locuri; cel mai mult le-a placut la Kas si Kalkan. Au fost si la Pamukkale, s-au cazat chiar acolo.

Mai aproape de noi s-au oprit la Ayvalik, le-a placut si acolo.

Edited by mdt, 13 July 2019 - 09:48.


#20
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
in ultimii 12 ani am facut urmatoarele trasee in interiorul turciei cu minivan (5 persoane) inchiriat de la istanbul:

1. frig vadisi, kutahya, konya, kaiseri, nevsehir, malatiya, nemrut dagi, adiyaman, urfa, harran, diyarbakir, mardin, nusaybin, kalecik, midiyat, hasankeyf, bitlis, van, ararat, dogubayazit, erzurum, sumela, trabzon, samsun, amasiya, hattusa, istanbul
nimic rezervat, intrat in hotel si intrebat.

2. frig vadisi, konya, nevsehir (m-am dat cu balonul), adana, gaziantep, rumkale, urfa, harran, gobeklitepe, mardin, nusaybin, kalecik, midiyat, hasankeyf, diyarbakir, nemrut dagi, malatya, kemaliye, erzincan, amasiya, safranbolu, amasra, ankara
rezervari pe booking.com

in majoritatea cazurilor am mers pe drumuri nationale cu 4 piste (ca o autostrada dar trece prin localitati), in rest autostrazi. mergand la kalecik, midiyat, hasankeyf, rumkale, nemrut dagi, kemaliye am mers pe sosele zonale (sa zicem 15%) dar asfalt peste tot si nu comentez despre calitatea drumurilor, nu are rost.

totdeauna se gaseste cineva (tanar bineinteles) care rupe ceva engleza.

observatie negativa: in 12 ani am observat cum autenticitatea mancarii a scazut....

pe acest teritoriu a fost Asiria.

Edited by avenirv, 13 July 2019 - 11:02.


#21
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
Multumesc pentru informatii!

#22
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postgabikry, on 12 iulie 2019 - 13:33, said:

Cautand informatii despre cum ajung mai usor in Kos si Rhodos am aflat ca exista feribot din Bodrum, cautand pe net  trasee ma tentau si cateva zile de cazare in Turcia apoi am descoperit frumusetiile si atractiile din diferitele zone turistice asa ca acum cochetez cu gandul la a renunta la insulele grecesti si a planifica un concediu de 18 zile pe coasta turceasca. Problema mea este ca nu stiu nimic de Turcia, am exclus-o total din planurile mele de concediu, in mintea mea asociez Turcia doar cu all-inclusive ceea ce nu ma atrage, desi citisem candva pe un forum englezesc de alt tip de turism, erau acolo si site-uri unde puteai gasi cazare.Noi suntem genul care umblam mult, imbinam plaja cu diferite obiective turistice, nu citim etichete, mancam de pe strada si nu facem imprastiat, nu suntem pretentiosi . As dori sa stau cate 3-4 zile in diferite zone, eventual ultimele 3 zile in Istambul, rugamintea mea e sa-mi dati idei, am mai citi cateva pe topicul cu masina spre Turcia, mentionez ca vom merge cu masina.  Multumesc!
păi dacă nu vrei olinclusiv poți alege să stai la hoteluri fără olinclusiv. Eu fac așa de vreo cîțiva ani. În toate stațiunile de pe riviera turciei, de la kușadasi și pînă la anamur găsești așa ceva.

#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
poate cel mai misterios loc de vizitat. si este drum asfalt/pavat pana sus la peste 2100 m.
mai sunt multe altele dar asta este straniu.

Attached Files



#24
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011
Salut,

Caut pentru decembrie o cazare ( familie cu 2 copii mici), de preferinta hotel si nu prin Airbnb in Edirne.Cautam un hotel cat mai apropiat de moschei si de bazarul mare.Nu as vrea sa ne deplasam cu masina, pur si simplu sa o las la hotel si sa ne plimbam pe jos prin oras.

Imi puteti recomanda un hotel?

Multumesc.

#25
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postamedeuss, on 22 noiembrie 2021 - 10:49, said:

Salut,

Caut pentru decembrie o cazare ( familie cu 2 copii mici), de preferinta hotel si nu prin Airbnb in Edirne.Cautam un hotel cat mai apropiat de moschei si de bazarul mare.Nu as vrea sa ne deplasam cu masina, pur si simplu sa o las la hotel si sa ne plimbam pe jos prin oras.

Imi puteti recomanda un hotel?

Multumesc.

Alan Suites - Unisite. Preț ok, mic dejun excelent, aproape de centru.

#26
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010

View Posteumorocanosul, on 24 noiembrie 2021 - 09:25, said:

Alan Suites - Unisite. Preț ok, mic dejun excelent, aproape de centru.


Buna recomandarea si ieftina....dar cam departe de centru (2 km).

Edrin Hotel, camere Ok, cu chicineta, mic dejun inclus (fara cafea/ceai = contracost), posibilitate negociere directa (pret camera dl 3 nopti/80 euro, pret oficial 37 euro /1 noapte), distanta foarte mica fata de zonele de interes (~300 m), parcare moca, vsv Carefur....

#27
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postamedeuss, on 22 noiembrie 2021 - 10:49, said:

Salut,

Caut pentru decembrie o cazare ( familie cu 2 copii mici), de preferinta hotel si nu prin Airbnb in Edirne.Cautam un hotel cat mai apropiat de moschei si de bazarul mare.Nu as vrea sa ne deplasam cu masina, pur si simplu sa o las la hotel si sa ne plimbam pe jos prin oras.

Imi puteti recomanda un hotel?

Multumesc.
Am stat  in vara la Trakya City Hotel, 23 euro/dubla cu mic dejun,plata la receptie,negociat pe whatsapp.Are parcare gratuita  in curte si este foarte aproape de zona cu terase din centru.Are site.Altadata am stat la  ACR PALACE,situat tot in  centru, cu parcare proprie gratuita,dar a fost foarte galagios,30 euro/dubla cu mic dejun.Stiu ca sunt hoteluri mult mai bune  si moderne,dar si eu prefer sa las masina in siguranta,sa fiu aproape de centru si sa ma plimb pe jos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate