Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Predestinare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#19
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 25th July 2011, 09:45, said:

Învățătura despre predestinare nu este Biblică!

Scoti tu din scriptura cu nonsalanta ,ca asa te incurajeaza superturnul ?


Insa, fiindca avem acelasi duh de credinta, potrivit cu ceea ce este scris: "Am crezut, de aceea am vorbit!", si noi credem, si de aceea vorbim. (2Cor.4:13)


Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, cu privire la mine si la Apolo, ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6)


Este scris:

Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultati, pentru ca nu sunteti din Dumnezeu." (Ioan.8:47)


nu la tot norodul, ci noua, martorilor alesi mai dinainte de Dumnezeu, noua, care am mancat si am baut impreuna cu El dupa ce a inviat din morti. (Fapt.10:41)







Drum bun.

Edited by husand, 25 July 2011 - 09:07.


#20
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View PostEugen3, on 25th July 2011, 09:45, said:

Învățătura despre predestinare nu este Biblică!
Slava Domnului ca se mai pot citi pe formul acesta si cuvinte care sa ajute spre zidire!
Sa spui ca exista predestinare e ca si cum i-ai lua omului speranta si poti, eventual, sa smintesti pe unii dintre acei pe care Hristos ii numea "micuti", ca altceva nu stiu ce se mai poate reusi prin propagarea unei astfel de idei.

Edited by Clara22, 25 July 2011 - 09:06.


#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 25th July 2011, 09:57, said:

Scoti tu din scriptura cu nonsalanta ,ca asa te incurajeaza superturnul ?


Insa, fiindca avem acelasi duh de credinta, potrivit cu ceea ce este scris: "Am crezut, de aceea am vorbit!", si noi credem, si de aceea vorbim. (2Cor.4:13)


Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, cu privire la mine si la Apolo, ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6)


Drum bun.

Eu nu scot nimic din Scriptură.  Te ajut să înțelegi doar care este interpretarea ei corectă.  Dar se pare că tu aplauzi ideile filozofice ale oamenilor.  Ignori dovezile biblice pe care ți le-am prezentat .....

Biblia arată clar că "oricine" manifestă credință în Isus poate obține darul vieții veșnice.
(Ioan 3:16?17) . . .Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credință în el să nu fie distrus, ci să aibă viață veșnică. 17 Fiindcă Dumnezeu nu l-a trimis pe Fiul său în lume ca să judece lumea, ci pentru ca lumea să fie salvată prin el.

Dacă ar exista predestinare, aceste cuvinte n-ar mai avea niciun sens.  Nu înțelegi că predestinarea este o învățătură a demonilor?

Mult succes .....

Edited by Eugen3, 25 July 2011 - 09:02.


#22
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 25th July 2011, 08:38, said:

Dacă Dumnezeu ar fi prevăzut și chiar ar fi ordonat căderea lui Adam în păcat, aceasta ar însemna că, atunci când l-a făcut pe om, Dumnezeu a devenit autorul păcatului și, astfel, el ar fi răspunzător de toată răutatea și suferința oamenilor.
Acest lucru nu este în armonie cu faptul că Iehova este un Dumnezeu al iubirii, care urăște răutatea (Psalmul 33:5; Proverbele 15:9; 1 Ioan 4:8)
Uite ce cred eu. Sarpele Bercovitzi [e clar ca era evreu. Doar evreii sunt vinovati dupa definitie] nascut in Mioritica, nu era important in desfasurarea dramei. De ce? Pai sa isplic. Adam fusese inzestrat cu ceva spirit spitos si era normal ca dorea sa nu ramina de prost. Adica a dorit cunoastere. Dumnezeu a facut o regula pe care Adam nu o putea respecta. De ce regula asta? Aici am un rapuns solemn.
HABAR NU AM.

#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Levitii, care reprezinta spiritual pe cei salvati, au facut ceva ca sa fie alesi preoti? Dupa eugen3 Dumnezeu este nedrept si nu le-a dat nicio sansa celorlalte triburi.

Deuteronom 18:5
căci pe el l -a ales Domnul, Dumnezeul tău, dintre toate semințiile, ca să facă slujba în Numele Domnului, el și fiii lui, în toate zilele.

Deuteronom 21:5
Atunci să se apropie preoții, fiii lui Levi; căci pe ei i -a ales Domnul, Dumnezeul tău, ca să -I slujească și să binecuvinteze în Numele Domnului, și ei trebuie să hotărască în orice ceartă și în orice rănire.

Ce a FACUT Levi? A avut vreo secunda posibilitatea alegerii? Nu.

David?

1 Imparati 8:16
,Din ziua cînd am scos din Egipt pe poporul Meu Israel, n'am ales nici o cetate dintre toate semințiile lui Israel ca să Mi se zidească în ea o casă unde să locuiască Numele Meu, ci am ales pe David să împărățească peste poporul Meu Israel!`

Ioan 15:16
Nu voi M'ați ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; și v'am rînduit să mergeți și să aduceți roadă, și roada voastră să rămînă, pentru ca orice veți cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.

Hopa! Pai e nedrept Dumnezeu, nu? Desi scrie sa alegi, scrie ca nu l-am ales pe El.

Ia sa vedem cu Paul, care si el avea porunca sa aleaga binele.

Faptele Apostolilor 9
1Dar Saul sufla încă amenințarea și uciderea împotriva ucenicilor Domnului. S'a dus la marele preot,

    2și i -a cerut scrisori către sinagogile din Damasc, ca, dacă va găsi pe unii umblînd pe Calea credinței, atît bărbați cît și femei, să -i aducă legați la Ierusalim.

    3Pe drum, cînd s'a apropiat de Damasc, de odată a stălucit o lumină din cer în jurul lui.

    4El a căzut la pămînt, și a auzit un glas, care -i zicea: ,,Saule, Saule, pentruce Mă prigonești?``

    5,,Cine ești Tu, Doamne?`` a răspuns el. Și Domnul a zis: ,,Eu sînt Isus, pe care -L prigonești. ,,Ți-ar fi greu să arunci înapoi cu piciorul într'un țepuș.``

    6Tremurînd și plin de frică, el a zis: ,,Doamne, ce vrei să fac?`` ,,Scoală-te,`` i -a zis Domnul, ,,intră în cetate, și ți se va spune ce trebuie să faci.``

    13,,Doamne,`` a răspuns Anania, ,,am auzit dela mulți despre toate relele, pe cari le -a făcut omul acesta sfinților Tăi în Ierusalim;

    14ba și aici are puteri din partea preoților celor mai de seamă, ca să lege pe toți cari cheamă Numele Tău.

    15Dar Domnul i -a zis: ,,Du-te, căci el este un vas, pe care l-am ales, ca să ducă Numele Meu înaintea Nemurilor, înaintea împăraților, și înaintea fiilor lui Israel;

Pai...nu a contat nici ce a vrut Saul nici ce a vrut Anania. Din p tau dv Dumnezeu este nedrept. Auzi! Scrie ca poti sa alegi si pe Paul nu l-a lasat sa aleaga!!! Nedrept rau de tot!

Faptele Apostolilor 22:14
El mi -a zis: ,Dumnezeul părinților noștri te -a ales să cunoști voia Lui, să vezi pe Cel Neprihănit, și să auzi cuvinte din gura Lui;

Efeseni 1
4În El, Dumnezeu ne -a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, dupăce,
în dragostea Lui,

5ne -a rînduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voiei Sale,

11În El am fost făcuți și moștenitori, fiind rînduiți mai dinainte, după hotărîrea Aceluia, care face toate după sfatul voiei Sale,


Scrie clar ca cei sfinti sunt alesi inainte de intemeierea lumii. Nu poti sa stergi aceste versuri, doar sa le ignori, cum fac toti adeptii lui satan.

Edited by zexelica, 25 July 2011 - 09:18.


#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 25th July 2011, 10:00, said:

Biblia arată clar că "oricine" manifestă credință în Isus poate obține darul vieții veșnice.



Minciuni De tip religios. Credinta se primeste.


Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos. (Rom.10:17)




Dar Scriptura a inchis totul sub pacat, pentru ca fagaduinta sa fie data celor ce cred prin credinta lui Isus Hristos. (Gal.3:22)
KJV with Strong's
But the scripture hath concluded all under sin that the promise by faith of Jesus Christ might be given to them that believe

ΠΡΟΣ ΓΑΛΑΤΑΣ 3:22 Greek NT: Textus Receptus (1894)
αλλα συνεκλεισεν η γραφη τα παντα υπο αμαρτιαν ινα η επαγγελια εκ πιστεως ιησου χριστου δοθη τοις πιστευουσιν

Caci cine te face deosebit? Ce lucru ai pe care sa nu-l fi primit? Si daca l-ai primit, de ce te lauzi ca si cum nu l-ai fi primit? (1Cor.4:7)


Dati voi slava lui Dumnezeu pentru mila sa si credinta salasluita in voi ? Nici vorba. De fapt scrie: se va slavi pe sine

Quote

Nu înțelegi că predestinarea este o învățătură a demonilor?

Deci scriptura este opera DIAVOLULUI ?

CEA MAI TARE AXIOMA A MARTORILOR ?

Edited by husand, 25 July 2011 - 09:32.


#25
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 23rd July 2011, 08:00, said:

Dacă oricum nu putem face nimic pentru a ne schimba cursul vieții, dacă acesta e deja stabilit de Dumnezeu sau pentru că am fost predestinați, ce rost mai are să ne rugăm?
Sau de ce să ne mai luăm măsuri de protecție?
De ce să nu conducem sub influența alcoolului sau de ce să purtăm centura de siguranță?

Biblia nu încurajează nici pe departe un asemenea comportament care ne pune în pericol viața. Ea nu susține credința în soartă.
De exemplu, israeliților li s-a spus să-și ia măsuri de precauție în multe situații. Întrucât casele lor aveau acoperișul plat li s-a poruncit să construiască în jurul lui un parapet de protecție.
De ce ar mai fi dat Dumnezeu această poruncă dacă unei persoane i-ar fi fost scris să moară căzând de pe acoperiș? (Deuteronomul 22:8)

Învățătura despre predestinare nu este o învățătură Biblică.
Asa e.

#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 25th July 2011, 10:33, said:

Asa e.

Mai ales ca :

El prinde pe cei intelepti in viclenia lor, si planurile oamenilor inselatori sunt rasturnate: (Iov.5:13)

"Mai inainte ca sa te fi intocmit in pantecele mamei tale, te cunosteam, si mai inainte ca sa fi iesit tu din

pantecele ei, Eu te pusesem deoparte
si te facusem proroc al neamurilor." (Ier.1:5)


Da pseudomartorii si rabinii neaga o buna parte a scripturii si trec peste ce este scris.



Quote

Dumnezeu si-a ales poporul Sau.


Da.


tu, pe care te-am luat de la marginile pamantului si pe care te-am chemat dintr-o tara departata, caruia ti-am zis: "Tu esti robul Meu, te aleg, si nu te lepad! (Isa.41:9)


Numai ca dupa ce au fost nascuti in casa lui Dumnezeu au lepadat ei pe Tatal lor:

Cum sunt priviti acum fiii Sionului, cei alesi si pretuiti ca aurul curat altadata, cum sunt priviti acum, vai! Ca niste vase de pamant si ca o lucrare facuta de mainile olarului! (Pling.4:2)

si aceasta pentru ca au lepadat poruncile Mele si n-au urmat legile Mele si pentru ca au pangarit Sabatele Mele, caci inima nu li s-a departat de la idolii lor. (Ezec.20:16)

Edited by husand, 25 July 2011 - 14:57.


#27
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Posthusand, on 25th July 2011, 15:36, said:

Da.


tu, pe care te-am luat de la marginile pamantului si pe care te-am chemat dintr-o tara departata, caruia ti-am zis: "Tu esti robul Meu, te aleg, si nu te lepad! (Isa.41:9)


Numai ca dupa ce au fost nascuti in casa lui Dumnezeu au lepadat ei pe Tatal lor:

Cum sunt priviti acum fiii Sionului, [b[u]cei alesi [/b]si pretuiti ca aurul curat altadata, cum sunt priviti acum, vai! Ca niste vase de pamant si ca o lucrare facuta de mainile olarului! (Pling.4:2)

si aceasta pentru ca au lepadat poruncile Mele si n-au urmat legile Mele si pentru ca au pangarit Sabatele Mele, caci inima nu li s-a departat de la idolii lor. (Ezec.20:16)
Si ce vina aveau ei daca au fost asa predestinati?
Nu asa ziceti voi?
Dupa gandirea voastra, lui Dumnezeu ii place sa-si petreaca timpul uitandu-se la oameni cum nu reusesc decat sa faca raul pentru ca asa au fost predestinati.
Pur si simplu fascinant!  :huh:

#28
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 25th July 2011, 15:36, said:

tu, pe care te-am luat de la marginile pamantului si pe care te-am chemat dintr-o tara departata, caruia ti-am zis: "Tu esti robul Meu, te aleg, si nu te lepad! (Isa.41:9)


Numai ca dupa ce au fost nascuti in casa lui Dumnezeu au lepadat ei pe Tatal lor:

Cum sunt priviti acum fiii Sionului, cei alesi si pretuiti ca aurul curat altadata, cum sunt priviti acum, vai! Ca niste vase de pamant si ca o lucrare facuta de mainile olarului! (Pling.4:2)

si aceasta pentru ca au lepadat poruncile Mele si n-au urmat legile Mele si pentru ca au pangarit Sabatele Mele, caci inima nu li s-a departat de la idolii lor. (Ezec.20:16)
Alesi, alesi, dar cerintele-s mari.
Mai bine ca Badea Ghita. ciobanul  de la Olarestii pe Vale care isi vede in tihna de mioarele sale.

#29
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostClara22, on 25th July 2011, 15:00, said:

Si ce vina aveau ei daca au fost asa predestinati?
Nu asa ziceti voi?
Dupa gandirea voastra, lui Dumnezeu ii place sa-si petreaca timpul uitandu-se la oameni cum nu reusesc decat sa faca raul pentru ca asa au fost predestinati.
Pur si simplu fascinant!  :huh:
Prea sfintenia dvs. pierdut(a) in globalism, va rog cititi Scripturile ca sa fiti invatat(a) de Dumnezeu sa glumiti atunci cand trebuie!

Vai de cine se ceartă cu Făcătorul său! - Un ciob dintre cioburile pământului! - Oare lutul zice el celui ce-l fățuiește: "Ce faci?", și lucrarea ta zice ea despre tine: "El n-are mâini"? Isaia 45:9

Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
Fiindcă Scriptura zice lui faraon: "Te-am ridicat înadins, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea și pentru ca Numele Meu să fie vestit în tot pământul."
Astfel, El are milă de cine vrea, și împietrește pe cine vrea.
Dar îmi vei zice: "Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voii Lui?"
Dar, mai degrabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a făcut: "Pentru ce m-ai făcut așa"?
Nu este olarul stăpân pe lutul lui, ca din aceeași frământătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară? Romani 9

Ce vrea sa spuna Duhul prin Pavel? Ciobul ridica glasul, cand el trebuia de fapt sa:

Drept răspuns, Isus i-a zis: "Înapoia Mea, Satano! Este scris: "Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai Lui să-I slujești." Luca 4:8

#30
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostVali29, on 25th July 2011, 18:21, said:

Prea sfintenia dvs. pierdut(a) in globalism, va rog cititi Scripturile ca sa fiti invatat(a) de Dumnezeu sa glumiti atunci cand trebuie!

Vai de cine se ceartă cu Făcătorul său! - Un ciob dintre cioburile pământului! - Oare lutul zice el celui ce-l fățuiește: "Ce faci?", și lucrarea ta zice ea despre tine: "El n-are mâini"? Isaia 45:9

Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
Fiindcă Scriptura zice lui faraon: "Te-am ridicat înadins, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea și pentru ca Numele Meu să fie vestit în tot pământul."
Astfel, El are milă de cine vrea, și împietrește pe cine vrea.
Dar îmi vei zice: "Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voii Lui?"
Dar, mai degrabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a făcut: "Pentru ce m-ai făcut așa"?
Nu este olarul stăpân pe lutul lui, ca din aceeași frământătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară? Romani 9

Ce vrea sa spuna Duhul prin Pavel? Ciobul ridica glasul, cand el trebuia de fapt sa:

Drept răspuns, Isus i-a zis: "Înapoia Mea, Satano! Este scris: "Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai Lui să-I slujești." Luca 4:8

Dar evanghelistul Matei spune "singele lui pa capul nostru si al copiilor nostri".
Drept e ca nu sunt amintiti nepotii, insa ce e sigur, e sigur.
CLAR?

Edited by Ben_Gal_1, 25 July 2011 - 18:01.


#31
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEugen3, on 25th July 2011, 07:38, said:

Dacă Dumnezeu ar fi prevăzut și chiar ar fi ordonat căderea lui Adam în păcat, aceasta ar însemna că, atunci când l-a făcut pe om, Dumnezeu a devenit autorul păcatului și, astfel, el ar fi răspunzător de toată răutatea și suferința oamenilor.
Acest lucru nu este în armonie cu faptul că Iehova este un Dumnezeu al iubirii, care urăște răutatea (Psalmul 33:5; Proverbele 15:9; 1 Ioan 4:8)
In general sunt de aceeasi parere, insa cum explicam ca Dumnezeu nu ar fi prevazut caderea omului. Bineinteles ca nu are mare importanta sa stim daca a prevazut sau nu, dar
avand in vedere ca vorbim de Dumnezeu care este Atotstiutor este cam greu de crezut ca a fost luat prin surprindere.

View PostBen_Gal_1, on 25th July 2011, 09:00, said:

Dumnezeu a facut o regula pe care Adam nu o putea respecta. De ce regula asta? Aici am un rapuns solemn.
HABAR NU AM.
Necunoscute sunt caile Domnului  :coolspeak:

#32
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostVali29, on 25th July 2011, 18:21, said:

Prea sfintenia dvs. pierdut(a) in globalism, va rog cititi Scripturile ca sa fiti invatat(a) de Dumnezeu sa glumiti atunci cand trebuie!

Vai de cine se ceartă cu Făcătorul său! - Un ciob dintre cioburile pământului! - Oare lutul zice el celui ce-l fățuiește: "Ce faci?", și lucrarea ta zice ea despre tine: "El n-are mâini"? Isaia 45:9

Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nicidecum!
Căci El a zis lui Moise: "Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; și Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur."
Așadar, nu atârnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
Fiindcă Scriptura zice lui faraon: "Te-am ridicat înadins, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea și pentru ca Numele Meu să fie vestit în tot pământul."
Astfel, El are milă de cine vrea, și împietrește pe cine vrea.
Dar îmi vei zice: "Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voii Lui?"
Dar, mai degrabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a făcut: "Pentru ce m-ai făcut așa"?
Nu este olarul stăpân pe lutul lui, ca din aceeași frământătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară? Romani 9

Ce vrea sa spuna Duhul prin Pavel? Ciobul ridica glasul, cand el trebuia de fapt sa:

Drept răspuns, Isus i-a zis: "Înapoia Mea, Satano! Este scris: "Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai Lui să-I slujești." Luca 4:8

.....mai trebuie sa spui si care este CRITERIUL lui D-zeu.....in functie de care are mila....sau
tu crezi ca joaca cumva zaruri ?.... :coolspeak:

#33
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostBen_Gal_1, on 25th July 2011, 18:00, said:

Dar evanghelistul Matei spune "singele lui pa capul nostru si al copiilor nostri".
Drept e ca nu sunt amintiti nepotii, insa ce e sigur, e sigur.
CLAR?

View Postleoluke, on 25th July 2011, 20:49, said:

.....mai trebuie sa spui si care este CRITERIUL lui D-zeu.....in functie de care are mila....sau
tu crezi ca joaca cumva zaruri ?.... :coolspeak:
Depărtează de la mine neadevărul și cuvântul mincinos; nu-mi da nici sărăcie, nici bogăție, dă-mi pâinea care-mi trebuie.
Ca nu cumva, în belșug, să mă lepăd de Tine și să zic: "Cine este Domnul?" Sau ca nu cumva, în sărăcie, să fur și să iau în deșert Numele Dumnezeului meu. Proverbe 30:8~9

...
Drept răspuns, Isus i-a zis: "Este scris: "Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu." Matei 4:3~4

----------------------------------------

Înainte de toate, să știți că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor și vor zice: "Unde este făgăduința venirii Lui? Căci, de când au adormit părinții noștri, toate rămân așa cum erau de la începutul zidirii!"
Căci înadins se fac că nu știu că odinioară erau ceruri și un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă și cu ajutorul apei și că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă.
Iar cerurile și pământul de acum sunt păzite și păstrate, prin același cuvânt, pentru focul din ziua de judecată și de pieire a oamenilor nelegiuiți. 2 Petru 3


#34
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postleowatcher, on 25th July 2011, 21:13, said:

In general sunt de aceeasi parere, insa cum explicam ca Dumnezeu nu ar fi prevazut caderea omului. Bineinteles ca nu are mare importanta sa stim daca a prevazut sau nu, dar
avand in vedere ca vorbim de Dumnezeu care este Atotstiutor este cam greu de crezut ca a fost luat prin surprindere.

Necunoscute sunt caile Domnului  :coolspeak:

Iehova are liberul arbitru.  Biblia arată că noi am fost creați după "chipul și asemănarea sa", deci și noi avem acest dar.  
Acest lucru înseamnă că Dumnezeu nu a stabilit dinainte viitorul fiecărui individ în parte.

Dumnezeu are un scop.  El are și capacitatea de a privi în viitor atunci când acest lucru devine necesar.  El poate să prevadă viitorul dacă vrea.  Dar asta nu înseamnă neapărat că El se folosește încontinuu de această capacitate.  

De exemplu, dacă tu ai avea o voce frumoasă, ai cânta tot timpul?  Puțin probabil.  

Posesorul unui aparat de radio poate asculta știrile transmise din diferite părți ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că și face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul și apoi să aleagă postul. La fel, Iehova are capacitatea de a cunoaște dinainte evenimentele, dar Biblia arată că Dumnezeu se folosește de această capacitate în mod selectiv și așa cum consideră necesar, cu o cuvenită considerație față de liberul arbitru cu care și-a înzestrat creaturile umane. ? Compară cu Geneza 22:12; 18:20, 21.

(Geneza 22:12) . . .Și îngerul a continuat: ?Nu întinde mâna asupra băiatului și nu-i face nimic, căci acum știu că te temi de Dumnezeu, fiindcă n-ai ezitat să mi-l dai pe fiul tău, pe singurul tău fiu. . .

(Geneza 18:20?21) . . .Așadar, Iehova a zis: ?Strigătul de plângere din cauza Sodomei și Gomorei este, într-adevăr, puternic, iar păcatul lor este foarte grav. 21 Sunt hotărât să cobor ca să văd dacă într-adevăr se poartă potrivit strigătului care a ajuns până la mine și, dacă nu, voi ști?.

Edited by Eugen3, 26 July 2011 - 07:00.


#35
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostClara22, on 25th July 2011, 16:00, said:

Si ce vina aveau ei daca au fost asa predestinati?
Nu asa ziceti voi?
Dupa gandirea voastra, lui Dumnezeu ii place sa-si petreaca timpul uitandu-se la oameni cum nu reusesc decat sa faca raul pentru ca asa au fost predestinati.
Pur si simplu fascinant!  :huh:


Ce este greu in a  intelege ?


Simon a spus cum mai intai Dumnezeu Si-a aruncat privirile peste Neamuri, ca sa aleaga din mijlocul lor un popor care sa-I poarte Numele. (Fapt.15:14)


Liberul arbitru incepe dupa ce ai fost ales. Inainte erai mort.

Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile. (Col.2:13)


Acum daca sant viu am si porunca. sa fiu sfant sa fiu credincios, sa iubesc dreptatea...


Incolo, ce se cere de la ispravnici este ca fiecare sa fie gasit credincios in lucrul incredintat lui. (1Cor.4:2)

Asa ca uni sant necredinciosi.

stapanul robului aceluia va veni in ziua in care el nu se asteapta si in ceasul in care nu stie si-l va taia in bucati; si soarta lui va fi soarta celor necredinciosi in lucrul incredintat lor. (Luc.12:46)

Altii credinciosi;

A fost o mare bucurie pentru mine cand au venit fratii si au marturisit ca esti credincios adevarului si ca umbli in adevar.

(3Ioan.1:3)

Nu exista scuza;

Dumnezeiasca Lui putere ne-a daruit tot ce priveste viata si evlavia, prin cunoasterea Celui ce ne-a chemat prin slava si puterea Lui, (2Pet.1:3)

5. De aceea, dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta; cu fapta, cunostinta;

6. cu cunostinta, infranarea; cu infranarea, rabdarea; cu rabdarea, evlavia;

7. cu evlavia, dragostea de frati; cu dragostea de frati, iubirea de oameni.

8. Caci, daca aveti din belsug aceste lucruri in voi, ele nu va vor lasa sa fiti nici lenesi, nici neroditori in ce priveste deplina cunostinta a Domnului nostru Isus Hristos.

11. In adevar, in chipul acesta vi se va da din belsug intrare in Imparatia vesnica a Domnului si Mantuitorului nostru

Isus Hristos.

Concluzie.

1  eram mort

2  Dumnezeu m-a adus la viata in Isus

3  meritul este al lui Dumnezeu

4  a pus Duhul Sau in mine ca ajutor

5  ascult sau nu de El.(Rom.8:14)


Pentru cel viu este posibil ,pentru cel mort nu este.

Edited by husand, 26 July 2011 - 07:57.


#36
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEugen3, on 26th July 2011, 06:58, said:

Iehova are liberul arbitru.  Biblia arată că noi am fost creați după "chipul și asemănarea sa", deci și noi avem acest dar.  
Acest lucru înseamnă că Dumnezeu nu a stabilit dinainte viitorul fiecărui individ în parte.

Dumnezeu are un scop.  El are și capacitatea de a privi în viitor atunci când acest lucru devine necesar.  El poate să prevadă viitorul dacă vrea.  Dar asta nu înseamnă neapărat că El se folosește încontinuu de această capacitate.
Desi suna cam ciudat faptul ca Dumnezeu nu priveste mereu in viitor, totusi avand in vedere ca isi exprima mirarea sau
dezamagirea cu privire la multe alegeri facute de om, iar numele Lui mai este si Dreptate (printre altele) este foarte
probabil sa ai dreptate si eu tot asa cred cu privire la acest punct. Adica El nu poate sa-si exprime dezamagirea si
surprinderea daca stia mai dinainte ce o sa faca Adam de exemplu, intreband-ul mirat "Ce-ai facut, nu cumva ai mancat din...?".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate