Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calatorie Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Va salut, urmeaza sa plec cu masina spre Vest, prima destinatie fiind Budapesta. Eu cunosc foarte bine drumul spre Oradea, si ma gandeam sa ies prin Bors dupa care ori sa merg putin spre nord prin Debrezen si sa ma urc pe autostrada, ori sa continui pe E60, pe nationala spre Budapesta.
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Iar in Franta, stiu ca taxeaza bine autostrazile, insa cu toate astea nu prea am timp de pierdut, si daca merg [pe nationale se lungeste bine drumul. Spre exemplu, de la Paris la Chamonix Mont Blanc, de la 5,6 ore pe autostrada ma duce la 9, 10 pe nationale conform google. E ceva de vazut pe nationale ? E frumos si merita sa pierd timpul ocolind autostrazile si facand si economie astfel ?

A, si daca tot am deschis topicul, din Venetia inapoi in tara , google maps ma aduce prin Ljubliana si Budapesta. E ok ruta ?

#2
Supipex

Supipex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 12.05.2009

View PostDominatoR, on 21st July 2011, 12:44, said:

Va salut, urmeaza sa plec cu masina spre Vest, prima destinatie fiind Budapesta. Eu cunosc foarte bine drumul spre Oradea, si ma gandeam sa ies prin Bors dupa care ori sa merg putin spre nord prin Debrezen si sa ma urc pe autostrada, ori sa continui pe E60, pe nationala spre Budapesta.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Buna, poti sa mergi si spre Debrecen (M3), dar e mai lung drumul, mai ales daca nu vrei sa intri in Budapesta. In schimb cel mai scurt este daca mergi inainte pe drumul E60 si dupa vreo doua sute  km  urci pe autostrada M5. Eu am fost pe ambele variante si pot sa spun ca nu castigi mult pe prima varianta decat daca o calci peste limita legala pe autostrada. Se poate circula bine si pe E60, sunt portiuni cu 4 benzi.

#3
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Aha, mersi de informatii. Eu in Budapesta voi opri o noapte, deci intru in oras.

#4
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Daca mergi mai departe pe M1, merita sa mergi spre M3/Debrecen. Da, e mai lung, dar e mai putin aglomerat. In max. o ora esti pe autostrada dupa ce ai trecut granita. In ultimii ani o data am mers pe nationala 4 (E60) si am regretat, trafic mare, drum denivelat...
Spre Debrecen ori mergi spre dreapta la prima intersectie dupa granita (drum mai prost, ingust, denivelat, dar trece prin mai putine sate si nu este deloc aglomerat, totusi iti trebuie un GPS sau atentie mare unde te duci) sau la Berettyoujfalu, acolo drumul e foarte bun, dar ai mai multe sanse la radare si sunt cateva localitati mai mari. Totusi nu e grav si e mai usor pe acolo.

Edited by amandigi, 21 July 2011 - 14:35.


#5
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Mersi. Ah, apropo, stie cineva daca pot cumpara roviniete online, si daca da, ce site ? Imi trebuie pentru Ungaria, Austria, Slovenia .

Edited by DominatoR, 21 July 2011 - 14:36.


#6
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Ungaria da - eu am luat de la http://vinieteungaria.evignette.com, Austria nu stiu, intotdeauna am cumparat la Shell dupa granita HU/AU. In Slovenia nu am fost.

#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Pe M3 este mai lung dar mai liber, pe E60 drumul este mai scurt, insa mai aglomerat, treci prin localitati unde ai limita de 50 si de obicei sunt si radare.

Ruta Lubliana-Budapesta este super ok, mai scurta decat ruta Itala-Viena-Budapesta cu aprox. 100 km. Probabil o sa prinzi drum mai aglomerat in apropiere de Lubliana si de Maribor, in rest e ok, aparte pretul pt vigneta in Slovenia (15 euro/sapt. sau 30 euro/luna). In schimb nu cred ca ai posibilitatea de a cumpara vigneta on-line, este diferit de Ungaria, unde se inregistreaza numarul de la masinia, aici vigneta este practic o folie autocolanta cu un cod de bare care se lipeste pe parbriz.

Edited by florinppv, 21 July 2011 - 23:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate