Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cancer pulmonar? Astm?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
I'm back cu alte probleme. Povestea e cam asa. Toata copilaria mea am avut astm (din cate stiu din cauza mucegaiului), fundul meu a fost ciuruit de injectii, mult timp prin spitale, ventolin+becotyde dar din cate stiu si am inteles odata cu pubertatea a cam disparut astmul si bronsita astmatiforma. crize nu stiu sa fi mai facut. ideea e ca de vreun an am inceput sa "fumez", poate o tigara sau doua pe saptamana, zic ca nu e ceva ingrijorator avand in vedere ca fac si sport si totusi... Am incheiat si cu asta, adica m-am jurat ca nu mai pun tigara in gura, dar de aproape o saptamana am inceput cu tuse. Tuse destul de productiva inca de la inceput, m####itati nazale destul de multe, senzatia de .. muci in gat. Am folosit olynth-ul 3 zile iar acum a inceput sa-mi curga si sange din nas. mi-a fost prescris augmentin de 1g 5 zile, maine termin, am luat in paralel si aerius (am alergie la aproape orice) si eurespal + ibuprofen. Mai tusesc destul de rar si putin, dar m####itatile sunt prezente iar cand inspir si expir se aude acea gajaiala. Dupa ce urc scarile obosesc destul de repede. Febra nu am avut decat intr-o zi la mijloc, si doar 37.6. Sa fie ceva grav?

Mentionez ca folosesc Ventolinul de vreo 2-3 ori pe zi.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cati ani ai?

#3
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
18, si uneori chiar ma bucur ca sunt ipohondru si de fapt nu am nimic.

Dar totusi am ceva.... la radiografie se vede ceva?

Edited by rooibos, 17 July 2011 - 23:54.


#4
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Mah nu tu erai ala caruia ii era frica de tumoarea pe creier? Acuma ai cancer pulmonar? Nu mai polua forumul!

#5
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Si eu sunt la fel de convins ca cele doua topicuri ale mele duc la o proasta functionare a forumului...

Astept raspunsuri eventual la ce am intrebat.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu prea ai sanse sa ai cancer pulmonar la 18 ani. Poti insa avea astm.
Oricum, daca ti-e teama inexplicabil de o boala, sau dupa cum vad in cazul tau, de mai multe, mergi la un psiholog. Nu glumesc. Nu este bine sa-ti incepi viata, deh, 18 ani, traind in incertitudine si stres.

#7
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011
Pneumonie? Eu am avut asa ceva, si aveam toate simptomele enumerate de tine mai sus, in afara de sangerari nazale. Incearca sa faci aerosol cu Ventolin (1 ml ventolin, 2 ml de ser fiziologic), si sa iei Symbicort sau Pulmicort 160/4,5. Mai bine ai consulta un medic, eu ti-am spus ce am luat eu pt. simptomele acelea.

#8
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Am vorbit deja cu un psiholog si voi merge la consiliere incepand cu luna august. Uneori mai ca imi induc singur bolile.

Am zis totusi...astm si crize de astm mi-au nenorocit copilaria. Numai Grigore Alexandrescu vedeam zilnic. Iar eu ca prostul am inceput cu tigarile (dar foarte putine, totusi).

#9
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 rooibos, on 18th July 2011, 00:53, said:

18, si uneori chiar ma bucur ca sunt ipohondru si de fapt nu am nimic.

Dar totusi am ceva.... la radiografie se vede ceva?
daca aveai cancer se vedea pe radiografie.
ai facut probabil doar o pneumonie, caci altfel nu ti s-ar fi prescris antibiotice. e normal sa ai probleme cu efortul si respiratia dupa o pneumonie, trebuie sa dai timp plaminilor sa se vindece. singe din nas curge de la suflat si frecat nasul des si apoi dat cu olinth, ca sa il torturezi si mai mult
nu te mai gindi la timpenii de genul...astm..cancer...pitici pe creeier&co
incearca tratamentele homeopate. alea sunt numai bune pentru nenii cu pitici pe creier, nu ajuta, dar nici nu strica

Edited by 90210, 18 July 2011 - 00:25.


#10
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Inteleg despre ce zici. :D Dar  ... eu am astm. Sau cel putin pana la 12-13 ani am avut. Am descris mai sus. ^ .. iar radiografie vreau sa fac maine.

#11
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Era un film in care un baiat ii zice lu tasu de fiecare data ca e bolnav de ceva. La un moment dat tasu ii zice un nume de boala si baiatul il intreaba ce e. Acesta ii raspunde : o boala in care crezi permanent ca ai o boala. La care baiatul : daaa !! asta am ! daca v-ati prins...

#12
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Mi-am facut radiografia, nu am nimic "grav".. e ceva usor la plamani, continui cu klaritromicina, seretide, eurespal, sirop de patlagina, daca este nevoie si niste ventolin. Dar ma ingrijoreaza ce mi-a zis doamna radiolog ... cica: "Cand ai facut ultima radiografie?"   "Pai, acum 6 luni.."   "Aoleu....eh, asta e, cu Dumnezeu inainte!" .  A glumit sau vorbea serios? Stiu ce riscuri presupune, dar avand in vedere aceste doua radiografii care le-am facut acum si in ianuarie, pot pati ceva? Intuiesc ca sunt mai putin periculoase decat CT sau RMN. Precizez ca nu voi mai face niciuna in urmatorii trei ani.

#13
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Stai liniștit în ceea ce privește iradierea! Poți face în fiecare zi radiografii toracice fără probleme.

Astmul nu se vede pe radiografie decât dacă e foarte grav, dacă plămânii sunt plini cu aer care nu poate fi expirat.

Acum ai făcut o suprainfecție bacteriană care va trece. Eu aș lua claritromicina măcar 7 zile, dar na. :)

Important e să încerci să reduci ventolinul. Ar trebui luat rar, doar în criză (preferabil deloc). Acum cred că ai nevoie de el, dar ai grijă să nu te înveți cu ventolin zilnic!

Ca să vezi cum stai cu astmul, ar trebui să faci o spirometrie peste câteva săptămâni (după ce trece infecția).

#14
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Iti multumesc din suflet! Esti foarte informata, probabil lucrezi si in domeniu. Ti-as fi recunoscator daca mi-ai spune despre ventolin ( mi s-a recomandat la 6 ore :huh: ), de ce sa schimb augmentinul cu klacid iar astm cred ca INCA am.
am suflat intr-un aparat care mi-a masurat nu stiu ce si a iesit 80 si ceva de habar n-am ce :huh: cred ca era spirometru. m-a pus sa respir usor iar apoi sa suflu cat de tare pot. din cate am inteles sunt nevoiti sa-l desfiinteze, nu mai au voie cu asa ceva in cabinete, din nou habar n-am de ce.

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mă bucur să fiu de ajutor! :)

Ventolinul e bun în criza de astm, pentru că acționează rapid (câteva minute), dar are efect de scurtă durată (câteva ore). Nu trebuie luat zilnic pentru că dă dependență, adică e nevoie de doze tot mai mari pentru a-și face efectul. Dacă tratezi astmul cu ventolin zilnic, când chiar vei avea o criză nu vei răspunde la ventolin. Și dacă nu răspunzi la ventolin e... nasol.

Dacă simți nevoia, ia Ventolin, dar probabil în curând își va face Seretide-ul efectul.

Claritromicina se recomandă în infecții pulmonare (de genul pneumonii, bronșite), pentru că penetrează și difuzează bine în țesuturi.

Da, ai suflat într-un spirometru. Felicitări! :) Peste 80% e bine. Hmm... nu știu ce spui cu desființarea. Poate în cabinetele medicilor de familie? Eu lucrez într-un cabinet de alergo (sunt medic rezident), și nu s-a auzit nimic despre asta.

#16
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Ani de zile in copilarie am folosit Ventolin 1 puf cu Becotide 2xpuf cu aparatul ala baby inhaler de la Glaxo parca. M-am lasat de tot de el, abia mai tusesc la vreo ora, respir usor, practic mi-a cam trecut. Pneumologul a zis de ceva viral si sa continui cu alea. Medicul de familie mi-a zis sa mai iau azi si maine Augmentin si sirop de patlagina (cica eurespalul e un rahat cu paie iar seretide-ul nu mi-l recomanda ca cica are reactii adeverse mult mai neplacute decat as suporta boala in sine). E genul de persoana care e cu picioarele pe pamant, adica daca te duci la el si-i zici: cred ca am cancer! el iti raspunde: ai pe dracu :lol:  adica pare destul de inteligent si e redactor la o revista de sanatate. Bine, asta e putin important, dar la fel ca si mine, nu e de acord cu atatea medicamente. Mi-a explicat ca daca as opri acum orice tratament mi-ar trece tot in aceeasi perioada de timp, si ca daca nu am pneumonie sa stau linistit.

Plus ca am cu seretide-ul antecedente. Eu am o sensibilitate sporita la orice imi trece prin gat: pastile pot sa iau doar gen aerius, augmentinul abia il iau, cu chiu si vai. Stiu ca dupa o repriza de seretide intr-o zi am vomitat tot ce mancasem...

Edited by rooibos, 18 July 2011 - 17:31.


#17
rooibos

rooibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.10.2010
Aaa, si tin minte ca la spirometru la sfarsit scria acolo data viitoare sa expir mai cu putere. :huh:

Iti mai cer o parere, maine e a 5 a zi de augmentin 625. Tuse destul de sporadic...mai merita sa incep cu claritromicina? Nu au fost destule pentru ficat? :(

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ai avut probleme cu Seretide diskus? Înțeleg că poate fi scârbos... Ai încercat Seretide inhaler (adică spray)? Și să îl iei cu spacer? (pentru că acum ești prea mare pentru baby-haler) Sau Symbicort? Sau Flixotide (ăsta n-are și bronhodilatator)? Adică Seretide-ul nu e singura opțiune...

Eu aș urma tratamentul dat de pneumolog, mai degrabă. Dar nu am înțeles dacă el știe că până acum ai luat Augmentin. Ficatul rezistă, nu e o problemă, dar s-ar putea să ai probleme gastro-intestinale (adică greață și diaree).

Cu spirometria... da. Trebuie să sufli cu putere. Poate nu ai putut din cauză că ești bolnav, dar în mod normal trebuie să sufli din tot corpul și sufletul, să simți că îți ies ochii din cap de efort.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate