Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazare Chamonix

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
f frumos ! ma bucur ca ai pus fotografiile . e o destinatie superba si pacat ca aici sunt atat de putine informatii depre ea .
asa e : o excurie de vis care trebuie musai macar o data in viata !  de la magazinul cu suveniruri se poate cumpara o diploma prin care iti e atestata  ascensiunea .Posted Image   mai avem cate una si de la cabo da roca , de la castelul din bled ,  iar ideea mi se pare tare faina !
cu aerul rarefiat sa stii ca nu-i de glumit ! eu si copiii n-am avut nimic , insa sotul meu a avut ceva probleme .
ovidiu , la helbronner n-ati incercat sa ajungeti ?

#20
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 22 februarie 2013 - 13:04, said:

... cu aerul rarefiat sa stii ca nu-i de glumit ! eu si copiii n-am avut nimic , insa sotul meu a avut ceva probleme .
ovidiu , la helbronner n-ati incercat sa ajungeti ?

Ştiu că nu-i de glumit, chiar m-am îngrijorat când ne-a spus tanti aia ora la care trebuia să coborâm. Dar a fost ok.

Dacă megeam şi la Helbronner nu ne-am mai fi încadrat în timp. Dura cel puţin 2 ore dus-întors. Mi-ar fi plăcuuuuut, evident. Totuşi am sperat să putem coborî mai repede, ca să fim la autocar la ora stabilită. Cum spuneam, cu autocarul nu ai timp să vizitezi pe îndelete, dar tot a fost bine că am dat cu nasu' pe la multe obiective.
Hellbroner rămâne pe altă dată, când vom fi pe cont propriu. Şi atunci vom încerca să facem turul complet prin Italia. Sau invers. Doar că nu sunt convins că vom mai avea vreodată parte de vreme aşa frumoasă (cred că am avut un noroc chior).
Din câte înţeleg, voi aţi făcut deja turul complet, nu ? Cum e mai bine să urci, plecând din Chamonix, sau plecând din Courmayeur ?
Întreb, fiindcă acum câţiva ani mă gândisem la o vacanţă în zona Torino, şi una din baze o gândisem la Courmayeur.
Pe de altă parte, fiind un urmăritor fidel al Turului Franţei la ciclism (încă din 2001), am visat mult să parcurg cu maşina toate drumurile alea de munte. Ca urmare, am făcut şi planificări pentru mai multe vacanţe cu bază/baze în Franţa. Aşa că mă interesează părerea ta despre ce am întrebat.

Sănătate şi tcb !

#21
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostOvidiuNS, on 22 februarie 2013 - 15:42, said:

Pe de altă parte, fiind un urmăritor fidel al Turului Franţei la ciclism (încă din 2001), am visat mult să parcurg cu maşina toate drumurile alea de munte.
Vis la vis cu bucurie! Posted Image
Dar cu fotografiile alea... m-ai facut sa ma ia cu rau de inaltime doar privindu-le.
Pentru mine, care nu vreau sa zbor cu avionul este ca si cum as fi facut-o deja.

Pentru cine ajunge acolo, exista asistenta medicala in caz ca ai probleme din cauza inaltimii (a concentratiei de la aceasta alltitudine, nu ma refer la "raul meu de inaltime") mai ales ca se urca destul de rapid, nu prea ai cand sa se acomodeze organismul? De fapt mai mult ma refer la o asistenta dpdv al sustinerii organismului cu ceva oxigen - si desigur, prioritate la coborare  Posted Image    .

Respecte si aprecieri maxime pentru tot ce impartasesti pe aria aceasta de turism.

#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBlueKing-69, on 22 februarie 2013 - 16:09, said:

Pentru cine ajunge acolo, exista asistenta medicala in caz ca ai probleme din cauza inaltimii (a concentratiei de la aceasta alltitudine, nu ma refer la "raul meu de inaltime") mai ales ca se urca destul de rapid, nu prea ai cand sa se acomodeze organismul? De fapt mai mult ma refer la o asistenta dpdv al sustinerii organismului cu ceva oxigen - si desigur, prioritate la coborare  Posted Image .

Mulţumesc, mulţumesc ! Şi felicitări şi ţie pentru pasiunea pt. ciclism !

În Franţa se poate ajunge uşor cu maşina, nu e nevoie de avion, din fericire !

În ce priveşte asistenţa medicală, uite că nu ţin minte. Culmea ! Şi chiar eram îngrijorat acolo. Dar când am ieşit afară pe pasarela de jos şi am dat de panoramele alea superbe, îngrijorarea mea s-a topit.
Se simţea la respiraţie aerul rarefiat, dar nu a fost deranjant. Aveam doar senzaţia că nu reuşesc să trag în piept suficient aer, aşa încât inspiram mai adânc decât de obicei.
Bun, eu am uitat atunci să mă uit după vreun punct de prim ajutor, m-a furat peisajul, dar sunt convins că există aşa ceva. Nu are cum să nu existe. E o adevărată industrie (ce e acolo), e logic să aibă asistenţă medicală.

În ce priveşte prioritatea la coborâre, nu a fost cazul, am găsit locuri libere cu două curse înainte de a noastră. Dar, iarăşi bănuiesc că există această prioritate.

În fine, să vedem ce spune şi Dariuscha, mai ales că a avut probleme soţul ei.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 February 2013 - 16:31.


#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu ,
studiind traseele de acasa, evident ca a fost in carti si turul complet prin italia . am renuntat din 2 motive :  bani si timp . asta pt ca am avut doar 2 zile pline in chamonix ( 3 nopti ) si am vrut sa beneficiem la maxim de cardul pe 2 zile . in concluzie , intr-o singura zi am facut atat aiguille du midi ( + traversarea panoramica la helbronner pe care am platit-o separat ) cat  si montenvers . planuiam traseul '' balconul de nord'' ca legatura intre cele 2 , insa am renuntat , fiind doar noi . asa ca la plan de l'aiguille am facut doar un traseu de cca 15-20 min/sens , iar pt montenvers am coborat si am luat trenul din chamonix. la telecabina am fost la prima ora , n-am prins coada nici la urcare , nici la coborare , totul a mers snur.


BlueKing-69 ,
ca si Ovidiu , banuiesc ca-i imposibil sa nu existe acolo asistenta medicala ( si mai mult ca sigur ai prioritate la coborare )  . e drept , sotul meu a avut ceva probleme , insa din fericire n-au fost majore incat sa apelam la primul ajutor. ma gandesc insa  ca ,  daca mi-a impartasit disconfortul in a resprira , nici de neglijat total nu e . eu am propus sa coboram imediat , insa n-a vrut .  
in alta ordine de idei : eu , care am rau de inaltime , n-as spune ca am avut parte acolo de ''senzatii tari '' . poate am avut o zi mai buna , poate a fost din cauza aerului  Posted Image ,  cert e ca m-am putut bucura din plin de privelisti .

a! ca uitasem ! asa e , nu se ajunge greu in FR  .  noi tot cu masina am fost  si chiar as vrea sa spun ca o masina e f utila , pt ca ai o multime de locuri/trasee  frumoase de vazut/vizitat in zona .

Edited by dariuscha, 22 February 2013 - 17:14.


#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 22 februarie 2013 - 17:07, said:

... am renuntat din 2 motive :  bani si timp . asta pt ca am avut doar 2 zile pline in chamonix ( 3 nopti ) si am vrut sa beneficiem la maxim de cardul pe 2 zile . in concluzie , intr-o singura zi am facut atat aiguille du midi ( + traversarea panoramica la helbronner pe care am platit-o separat ) cat  si montenvers . planuiam traseul '' balconul de nord'' ca legatura intre cele 2 , insa am renuntat , fiind doar noi . asa ca la plan de l'aiguille am facut doar un traseu de cca 15-20 min/sens , iar pt montenvers am coborat si am luat trenul din chamonix. la telecabina am fost la prima ora , n-am prins coada nici la urcare , nici la coborare , totul a mers snur ...

Bănuiesc că a doua zi aţi urcat şi pe Brevent, nu ?
Ca să spun totul, trebuie să mărturisesc că la plecarea în vacanţă nu aveam de gând să urcăm pe Aiguille du Midi. Bănuiam că nu vom avea prea mult timp la dispoziţie (deh, unul din dezavantajele autocarului), aşa încât planul meu a fost să ne despărţim de ghid şi de grup şi să urcăm pe Brevent, de unde se vede totul foarte frumos. Iar Aiguille du Midi să-l lăsăm pentru când vom fi pe cont propriu, ca să facem tot circuitul.
Însă comoditatea a învins, iar tentaţia a fost prea mare. Din moment ce ghidul s-a ocupat de organizare şi de bilete, am preferat să nu-mi mai bat capul şi să fumez liniştit câteva ţigări. Şi elementul hotărâtor a fost vremea excelentă. Aşa încât a fost cea mai bună alegere urcarea pe Aiguille du Midi. Când am plecat de acolo eram fericiţi.

Sănătate şi tcb !

#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
din pacate n-am mai apucat sa urcam si pe brevent . am inceput cu tramvaiul pe mont blanc , vrand ca la intoarcere sa facem o urcare/coborare rapida pe  brevent .in la fayet  am ales sa mergem cu trenul ( mont blanc express )  , tren care la intoarcere a plecat cu vreo 20-30 min intarziere , impreuna cu mii de  scuze din partea angajatilor care ne-au mutat dintr-un tren in altul si apoi iar in primul . oricum in conditii normale trebuia sa facem un tur de forta de la gara la telecabina ca sa putem prinde  una din ultimele urcari/coborari  , nici nu ne-am mai agitat !
ce-mi pare rau e doar ca , daca stiam ca se intampla asa ( prea ne mersese bine in prima zi ! )   , la intoarcere coboram la bellevue si fie mai stateam ceva pe-acolo continuand apoi tot cu tramvaiul  , fie coboram de acolo cu telecabina in les houches ( varianta la care ma gandisem de acasa ) apoi bus sau tren pana in chamonix   . insa speranta ca prindem si brevent in programul zilei ...  stii tu , cine alearga dupa 2 iepuri ... bine ca am prins unul , asa cum a fost ! singura parte buna e ca speram sa revenim candva ...

Edited by dariuscha, 22 February 2013 - 21:30.


#26
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Nu au trecut 2 ani de cand am facut topicul, ca deja planuiesc sa ma intors la Chamonix, de data asta la ski in 2014 Posted Image. E mult prea frumos!
  Cam care ar fi cea mai buna solutie pentru transport cu avionul ?

  PS : Va pun 2 poze, de cand am fost eu,  prima zi si a doua zi pe Aiguille du Midi .. Posted Image Sunt zile consecutive. nu fac misto.

Attached Files


Edited by DominatoR, 26 March 2013 - 10:33.


#27
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
eu zic ca un zbor la geneva .
pt zbor direct , urmareste daca wizz va mai avea in iarna curse si mai ales la ce bani .
uita-te si pe airfrance , stiu ca au preturi bune , insa faci escala la paris .
pt mai multe raspunsuri , cel mai bine ar fi sa intrebi la ,, transport,, !

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Indiferent cu ce aparat foto ai face fotografiile, senzaţia pe care o trăieşti acolo, la Aiguille-du-Midi, nu poate fi transpusă în imagini. Nu poate fi nici scrisă în cuvinte. Este un fel de orgasm al tuturor simţurilor, al întregului organism - iertată fie-mi expresia, dar efectiv n-am găsit altă rimă - mai ales pentru cineva care ajunge pentru prima dată acolo.
Să fii conştient că eşti la aşa o înălţime mare, să n-ai alte probleme în afară de înfundarea urechilor, să vezi vulturii zburând jos de tot, să vezi cu proprii tăi ochi, în aer liber şi nu din avion, ceea ce până acum vedeai numai cu Google Earth, să te afli pe acoperişul Franţei, deasupra norilor (dacă, precum Ovidiu în 2012 şi mine în 2013, ai noroc chior de vreme bună), să pleci de la 28 grade şi să ajungi la 5 grade în 30 minute - de nepreţuit.

#29
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Hai ca readuc la viata acest topic.
Peste doua saptamani aveam ideea sa mergem in Croatia.
Cu balamucul asta si locuind in Germania, ne-am reorientat spre Chamonix vreo 3 zile si inca doua zile trecem granita si mergem in Italia, in Aosta.
Cum acum vreo 3 saptamani am ajuns la Zermatt si pe Kleine Matherhorn la 3800m,am zis ca este randul acooerisului Frantei.
In afara de Aiguille-du-Midi pe care o vom folosi evident, alte recomandari de vizite prin zona aceea?
Multumesc.


#30
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Noi am mai fost cu trenul (Montenvers) la Mer de Glace si din St Gervais cu cu “tramway de mont blanc”. Am fi vrut sa urcam cu telecabina si pe Brevent, insa nu am mai avut timp.
Poti face drumetii, sunt trasee pt toate “gusturile”.
F aproape sunt Chambery, Aix- les -Baines si mai ales Annecy.

#31
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ma uitam pe net si am vazut ca Aiguille-du-Midi costa vreo 200 euro doua persoane.
In schimb, daca cumpar un Mont Blanc Summer Pass costa vreo 180 doua persoane si am si trenul la Mer de Glace si tramway de Mont Blanc incluse.

#32
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Trebuie sa verifici ce includ cei 200€. Poate si trecerea la Helbronner! Cand am fost noi pass-ul nu includea trecerea peste ghetar, am platit separat. Iar cei 180 sunt probabil pt cel de o zi. Nu ai timp sa le faci pe toate 3 intr-o zi.

#33
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu include Helbronner.
Pass-ul este pentru doua zile. Pentru o zi este putin mai ieftin.

#34
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Noi acum 2 ani am luat pass-ul pe 3 zile - acum vad ca e 97 euro, pe 4 zile e 107. Merita luat pe mai multe zile, prima data cand am urcat la Aguile era ceata, nu s-a vazut mare lucru, a doua zi am mers din nou, tot in costul pass-ului si a fost o zi superba - am pus poze si aici, pe forum. Neaparat trebuie mers si cu telegondola pe marea de gheata. Daca plecati de dimineata aveti timp sa coborati si in Italia (segmentul asta nu e inclus in pass). Pe langa tramvaiul Montblanc mai sunt incluse si alte telecabine, plus transportul in comun intre ele - noi am apucat sa le facem pe toate in 3 zile si nu am avut masina.

#35
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Nu stiu cat de activ esti Groh dar eu iubesc zona aia pentru alergat pe munte.

Daca vrei sa iti incerci fortele fa "the vertical kilometer".

Traseul catre Col de la Balme si Trient este foarte frumos.

Daca vrei ceva cu masina, fa traseul catre Elvetia si treci peste Col de Forclaz.

#36
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postsomething00, on 14 iulie 2020 - 10:24, said:

Nu stiu cat de activ esti Groh dar eu iubesc zona aia pentru alergat pe munte.

Daca vrei sa iti incerci fortele fa "the vertical kilometer".

Traseul catre Col de la Balme si Trient este foarte frumos.

Daca vrei ceva cu masina, fa traseul catre Elvetia si treci peste Col de Forclaz.

Sincer, mai mult pasiv-)))
La 20 ani alergam si eu pe muntii patriei.
Acum, la 41,desi merg la sala si ridic ceva greutati, la conditie fizica sunt praf.
Daca alerg 10 minute, zici ca am Covid, respiratia mea este la 20%.
Acum merg batraneste, iau telecabina, beau niste beri, etc, etc-))).
Momentan planul este sa vin pe ruta:
Heidelberg-Bern-Montreux-Chamonix 510km.
Si o zi vreau sa trec si in Italia, in Aosta.
App, parca francezii si italienii nunau vigniete. Platesti doar taxe acolo unde este cazul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate