Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gata m-ati convins mi-am pus linux -_-

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Aseara intr-un moment de inspiratie divina inarmat cu o lada de bere am instalat Slackware 10.2. Nu mai instalasem niciodata pana aseara, nu avusesem nici o tangenta cu linuxul, dar cu o convorbire telefonica de vreo 30 de min de genul "acum ce-i dau?" am reusit. Prima impresie despre KDE este ca seamana mai mult cu OS-X decat cu windows.  :w00t:
Oricum in seara asta o sa incerc si Fedora care am vazut ca seamana ceva mai mult cu windows si pe urma o sa decid pe care il pastrez  :)
Ideea este ca trebuie sa gasesc o solutie free pentru un PC ce va fi folosit pentru aplicatii office (secretariat) in prima faza. Sincer nu am chef sa mai arunc inca cateva sute de euro pentru licente si pe calculatorul asta asa ca varianta linux pare a fi solutia.
Intrebari.
1. Unde gasesc un programel gen office din windows.
2. Ce player gen Winamp se poate folosi?
3. Un prajitor de discuri free care sa scrie si cd si dvd (am vazut ca nerolinux nu este free).
4. Un soft gen Power DVD pentru a play-a dvd-uri...
....si nu stiu pe urma va mai intreb ce si cum deocamdata atat... :peacefingers:

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

Night Elf, on Sep 18 2005, 12:27, said:

Intrebari.
1. Unde gasesc un programel gen office din windows.
2. Ce player gen Winamp se poate folosi?
3. Un prajitor de discuri free care sa scrie si cd si dvd (am vazut ca nerolinux nu este free).
4. Un soft gen Power DVD pentru a play-a dvd-uri...
....si nu stiu pe urma va mai intreb ce si cum deocamdata atat... :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

Răspunsuri
1. Openoffice
2. xmms
3. k3b (face parte din kde)
4. DVD players

#3
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
ca dvd/movie playere... mplayer kicks ass ... nu am gasit pina acum un player mai bun ca el. Iti instalezi si interfata grafica gmplayer care probabil vine default cu mplayer-ul + codecurile de la ei de pe site si esti tatic. :D (il gasesti si in link-ul lui mufa)

Daca ramii pe slack, atunci ai  http://linuxpackages.net/ (gasesti si aici mplayer-ul) de unde poti sa iti mai iei pachetele pt Slackware + swaret (un manager pt pachete si dependinte, asta fiind punctul slab al slackware). In caz ca te muti pe Fedora, trebuie sa stii ca xmms nu vine mp3 enabled default din cauza de licenta. Pluginul poate fi instalat dupa in schimb, vezi ca s-a mai discutat.

Edited by cianura, 18 September 2005 - 12:12.


#4
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Saru`mana mult de linkuri. Acum downloadez. Cred ca o sa raman pe Fedora din cate am citit si vazut pana acum e cel mai apropiat de windows :D
Problema este ca pe acel calculator va lucra prietena mea mai mult. Nu vreau sa par misogin dar stiti vai ca femeile si calculatoarele sunt ca precum liniile de la calea ferata asa ca incerc sa gasesc o solutie linux care sa substiutuie aproape perfect softurile pe care le foloseste ea pe windows. Eu din pacate pe compu meu trebuie sa raman pe windows  :deadtongue:
Avand in vedere ca s-ar putea sa mai folosesc si eu din cand in cand compu asta va mai intreb ceva:
Un soft de prelucrare audio ceva gen sound forge, un encoder de mpg2 si ceva de authoring dvd-uri exista?
:cheers:

#5
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Prelucrare audio - Audacity.
Encoder - Mencoder linie de comanda, AviDemux grafic.

#6
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Mai am o intrebare... dupa cum spuneam pana aseara n-am avut tangenta cu linux-ul.
Cum se instaleaza programele in linux? Adica mai exact sa luam exemplu pentru Fedora ce trebuie sa downloadez de pe oppenoffice.org si cum instalez?  :o

Edited by Night Elf, 18 September 2005 - 13:55.


#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Night Elf, on Sep 18 2005, 13:48, said:

Eu din pacate pe compu meu trebuie sa raman pe windows  :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>



Night Elf, on Sep 18 2005, 14:55, said:

Mai am o intrebare... dupa cum spuneam pana aseara n-am avut tangenta cu linux-ul.
Cum se instaleaza programele in linux? Adica mai exact sa luam exemplu pentru Fedora ce trebuie sa downloadez de pe oppenoffice.org si cum instalez?  :o

<{POST_SNAPBACK}>


acuma o sa vezi tu ce inseamna "din pacate"  :coolspeak:

#8
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Mosotti, on Sep 18 2005, 13:58, said:

acuma o sa vezi tu ce inseamna "din pacate"  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

Da stiu dar mai bine prefer sa vad ce inseamna din pacate decat sa ma arda baietii veseli ca n-am licente la softuri  :P
La celalalt pc sunt in regula dar la astalalt.... :coolspeak:

#9
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Nu e nici un din pacate. In primul rand ca reguli de baza:

1) COMPILAREA E ULTIMA SOLUTIE!

2) ORICE DISTRO ARE PACKAGE MANAGER!

Asa ca http://fedora.redhat.com/docs/yum/
Inveti in acest caz cum se foloseste yum, si gata... 90% din probleme au disparut.

Apoi, chiar daca pare cam vag
http://fedora.redhat.com/

"you need motivation and initiative and the ability to educate yourself. Start now..."
ESR

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Pentru Fedora sugerez folosirea apt-ului, dar merge și yum-ul.

#11
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

mufă, on Sep 18 2005, 15:28, said:

Pentru Fedora sugerez folosirea apt-ului, dar merge și yum-ul.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu zic că apt este pentru linux ceea ce este google pentru web.

Edited by dixy, 18 September 2005 - 15:45.


#12
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Merci mult la toti. Hai ca mi-am luat nste pdf-uri cu documentatii despre Fedora si redhat. Am 2 zile libere asa ca ma apuc de studiat@experimentat  :)

#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Night Elf, on Sep 18 2005, 13:48, said:

Cred ca o sa raman pe Fedora din cate am citit si vazut pana acum e cel mai apropiat de windows
mi se pare destul de eronată părerea ta.
dacă te referi la aspectul interfeței grafice, și alte distribuții au aceiași "manageri de ferestre" ca și fedora.
în general lumea e de părere că asemănător cu win este kde. (care poate fi și setat să se comporte în multe privințe ca și winul).

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

retele, on Sep 18 2005, 20:17, said:

mi se pare destul de eronată părerea ta.
dacă te referi la aspectul interfeței grafice, și alte distribuții au aceiași "manageri de ferestre" ca și Fedora.
în general lumea e de părere că asemănător cu win este kde. (care poate fi și setat să se comporte în multe privințe ca și winul).

<{POST_SNAPBACK}>

KDE e un "graphical desktop environment"
Fedora e o distribuție de linux.
Haideți să nu confudăm caii cu măgarii.

#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

mufă, on Sep 18 2005, 20:31, said:

excepționale observații, ca de obicei, mufă! :)
numai că tu ești rj45 și găurica era de rj11  :D
omul când a spus că "fedora seamănă cu windows", teoretic a spus bine, a comparat două sisteme de operare, în realitate însă precis s-a gândit la aspectul grafic, și aici am intervenit eu, deci kde versus win!

#16
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
daca mai ai intrebari de genul " care este echivalentul linux al programului cutare din win?" uite aici o lista cu destul de multe alternative.

e valabila pentru oricine desi multi stiu deja de ea  :)

win-userii au tendinta de a face linuxul sa se comporte ca si win... un lucru de care  tre sa te dezobisnuiesti este ca in linux nu exista c: d:.

#17
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Merci mult la toti. Va tin la curent in cateva zile in ce stadiu sunt cu trecerea de la win la linux.  :cheers:

@dane-boy lista aia va fi foarte utila pentru mine imediat ce o sa invat cum se instaleaza programe in linux :)

#18
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004

Night Elf, on Sep 19 2005, 19:28, said:

Merci mult la toti. Va tin la curent in cateva zile in ce stadiu sunt cu trecerea de la win la linux.  :cheers:

@dane-boy lista aia va fi foarte utila pentru mine imediat ce o sa invat cum se instaleaza programe in linux :)

<{POST_SNAPBACK}>

:D vrei sfatul meu? incearca sa gasesti rpm-uri sau deb-uri (depinde de distro). in kde mi se pare la fel de usor ca si in win... nici in consola nu se instaleaza greu. rpm -ivh ...

cum spunea si i_m_meen compilarea ultima solutie.
sunt incepator insa am reusit sa fac aprox tot ce mi-am dorit in linux

vezi ca peste putin timp vei veni sa intrebi cum se dezinstaleaza programele din linux  :P  faina situatia, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate