Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ce fel de parlament doriti ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

Poll: Sunt pentru un parlament: (103 member(s) have cast votes)

Sunt pentru un parlament:

  1. Unicameral (78 votes [75.73%])

    Percentage of vote: 75.73%

  2. Bicameral (25 votes [24.27%])

    Percentage of vote: 24.27%

Vote Guests cannot vote

#19
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005

kopu, on Sep 18 2005, 13:19, said:

Cam incurci matale borcanele, dar te scuz, ca de unde nu-i n-ai ce cere.

<{POST_SNAPBACK}>

OK. Pana aici. Discut numai cu cei cu minima politete si decenta.
Hai noroc.

#20
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Bono, imi pare rau ca te-am jignit. Pentru adevar insa trebuie sa consemnam ca tu m-ai jignit primul cu faza cu "memoria scurta".

#21
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
unicameral...dar nu cred c-o sa iasa :(

#22
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005
OK
Nu am facut referire directa la tine dar acum citind vad ca se poate interpreta si asa. Scuze.

Eu nu am invatat la scoala despre forma de guvernare a Romaniei actuala asa cum o fac tinerii din ziua de azi (nu ca nu as fi si eu tanar... ;) ) dar atata lucruÂŽ macar cunosc si eu ca parlamentul este format din c.d. si senat altfel la naiba as fi deschis topicul asta.
Nu imi place in general cand discut despre ceva abaterea discutiei ba ca n-am scris ceva corect ba ca acolo n-am pus liniuta ca in final sa se ajunga la injuraturi. De obicei se dezbate ideea si nu gramatica. OK in cazul asta chiar ca as fi facut-o de oaie sa deschid un astfel de topic si sa nu stiu defapt despre ce vorbesc...
La gramatica le mai ard si eu pe langa ca a fost limba straina ptr. mine dar totusi sper ca sunt destul de atent si se intelege ce vreau sa spun:-ideea, mesajul.

Revenind ontopic, daca tu imi poti spune exact cum s-a scindat FSN cine cu cine a plecat atunci poti scrie si o carte pe care o voi astepta cu interes. Pai nici Iliescu fondatoruÂŽ sandramalei si nici Roman nu stiu exact cum s-a impartit FSN-eaua in mii de aripi si aripioare. Fiecare are varianta lui. PD-ul se credea aripa reformatoare a FSN, care tindeau spre reforma, spre nou si desprinderea de comunistii din FSN. FDSN/PDSR/PSD-ul au mers pe mana stagnarii reformei, amanarea marilor privatizari si au castigat votul popular drept urmare au fost la conducere 11 ani. Scuze dar chiar sa zici :"doar Ilici s-a desprins facand un alt partid" nu mi se pare nici macar politicaly corectly. Si dupa cate stiu, trandafirii (3) tot icon-ul PSD a ramas si cu hotarare judecatoreasca nu asa la talcioc. Ori asta a fost emblema forte FSN.
Bun, daÂŽ nici PD-ul nu poti sa zici ca au fost albi si curati n-au guvernat niciodata si nici usturoi n-au mancat...

Apoi aia cu presa din ÂŽ46 eu zic s-o lasam balta ca amandoi stim ce am vrut sa zic.
O zi buna. :)

#23
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Parlament bicameral pentru că niște legi importatnte nu le poți lăsa la îndemâna câtorva indivizi și pentru că este mai democratic. Ar trebui însă delimitate ca lumea atribuțiile camerei și ale senatului.

Aș mai vrea și vot uniniminal însă cred că asta ar dori doar cetățenii, nu și politicienii, așa că nu cred că vedem noi vot uninominal în prea scurt timp.

#24
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
bicameral, dar cu atributii legislative separate.

mi se pare destul de aiurea sa ai un parlament unicameral, cand sunt atatea proiecte elgislative de studiat si aprobat ca sa ajungem si noi la un sistem legislativ apropiat de o tara civilizata.

parlamentul nostru s-a comportat ca unul uni cameral pana acum, la ce ne-a folosit?

#25
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Unicameral si cred ca asa o sa fie  -_-

#26
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
Nea Traian ne ofera un nou subiect de discutie, ce fel de Parlament ne dorim? Unicameral sau Bicameral? Exemple de tari cu Parlament Unicameral:

National People's Congress in the People's Republic of China
Legislative Yuan of the Republic of China (Taiwan)
Croatian Sabor
The Folketing of Denmark
Parlamento Nacional of East Timor
The Eduskunta of Finland
The Vouli ton Ellinon of Greece
The Althing of Iceland
Knesset of Israel
National Assembly of Iraq
New Zealand House of Representatives
The Storting of Norway (may divide into two chambers for some purposes)
Assembly of the Republic of Portugal
The National Legislative Assembly of the Republic of Mauritius
Assemblée Nationale of Seychelles
Gukhoe of South Korea
Parliament of Singapore
Parliament of Sri Lanka
The Riksdag of Sweden (since 1971)
Turkey's BĂŒyĂŒk Millet Meclisi
Asamblea Nacional of Venezuela

Attached Files


Edited by SoSlow, 19 September 2005 - 01:10.


#27
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005
Pai in primul rind cred ca ar trebui sa lamureasca cineva cum sta treaba cu cele doua camere ...de ce bicameral..? de ce unicameral..?
Parerea mea e ca ar trebui unul unicameral macar reduci cheltuielile la jumate ...  :D

#28
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
http://forum.softped...showtopic=79000

#29
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
Sorry, nu am stiut de celalalt post. Admins mutati-l si pe asta acolo.

#30
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
La noi aberant e ca ambele camere au aceleasi atributii, ambele trebuind sa valideze o lege, altfel ajungandu-se la mediere!!! Asta mi se pare o aberatie, parerea mea e ca ne este suficient un Parlament Unicameral, in plus, suntem pe locul doi in lume ca numar de parlamentari, numai SUA ne depaseste si SUA are 290 milioane de locuitori! Noi avem un deputat la 70.000 de locuitori, luand in considerare ca numai 40.000 voteaza este o aberatie! Sistemul trebuie schimbat.

#31
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Parcurgand lista de tari cu parlament unicameral si parcurgand lista cu tari cu parlament bicameral cred ca nu mai e nevoie de facut nici un comentariu.
Pur si simplu nu ne permitem sa pierdem timpul cu astfel de schimbari.
Inca o data, basel si gionel  pentru acesta noua idee mareata :death:

#32
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

data, on Sep 18 2005, 12:08, said:

si cred ca un parlament unicameral mai simplu este mai usor de organizat si de eficientizat.

si mai usor de corupt, cumparat si manipulat.

#33
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Parlament unicameral + vot uninominal. Pe sistemul "Decat multi si prosti, mai bine putini si buni".

Oricum, parlamentarii de acum sunt de tot dezgustul. Au beneficii si avantaje imense, iar eficienta lor in conducerea tarii, de 15 ani, este nula. Cu alte cuvinte, chiar sunt "burgheji care sug sangele poporului". Sincer, nu pot am niciun respect pentru parlamentari, in conditiile in care ineficienta, indolenta si lipsa lor de respect pentru cei care i-au votat este atat de vizibila. Mai nou, in lupta pentru scaunul de sub fundul impozant al lui Nastase, ard vremea in discutii de aiurea, lasand sa se adune teancuri de proiecte legislative. La ce bun ca sunt atat de multi, daca sunt atat de inutili?

peace

#34
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
de fapt, cineva rau al draq actioneaza simultan, pe mai multe planuri, pentru a obtine... neintegrarea Romaniei in UE.

cum face asta? pai o da de gard ba cu o autostrada, ba cu alta. rezultatul? UE deja are alte proiecte pe motiv ca RO nu stie ce vrea.

basescu zbiara ca o vrea pe insecta aia patetica, musca, sef la una dintre camere. pentru ca liberalii au zis nu, marineru' a facut spume la gura si cica hai sa desfiintam o camera a parlamentului. ce rezulta de aici? timp, bani si energie pierdute pentru scopuri specifice idiotilor pe care nu-i intereseaza RO. pentru ca timpul este limitat, nu mai are cine si mai ales CAND sa se ocupe de legile si masurile necesare integrarii in UE.

se pune problema de revizuire a Constitutiei. adica iar schimbare, renovare, kkt pe batz, respectiv tot ceea ce produce repulsia si retinerea UE

marianrul face declaratii de-a dreptul tembele si iresponsabile cu privire la Marea Neagra si la Rusia, de stai si te gandesti daca respectivul e si tampit sau doar idiot. aceasta duce la tensionarea relatiilor din zona, iar UE nu are chef de scandal cu Rusia pe care o vrea in Uniune.
logic vorbind, oricare dintre noi ar fi in UE, ,ar prefera aderarea Rusiei in detrimentul RO, avand in vedere potentialul economic si militar si uman al Rusiei.

se pare ca Tariceanu a ramas singurul care mai tine la integrarea europeana desi e faultat din toate partile, in special de un anume marinar iresponsabil.
in plus, acelasi Tariceanu, prin declaratia facuta acum o vreme (Nu primim ordine de la FMI si nu avem nevoie de ei) a suparat niste gangsteri internationali care, acum, ii dau bate pe spinare prin intermediul idiotilor de care, din pacate, natiunea noastra nu duce lipsa, in categoria politicienilor.

a te apuca sa revizuiesti Constitutia, parlamentul, a-ti baga picioarele in toate contractele incheiate de statul roman pana anul trecut inclusiv, inseamna a provoca haos si dezordine si a duce la o posibila neintegrarea  RO in UE.

unde draq e pedeapsa cu moartea?????

#35
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu cred ca varianta "parlament unicameral + vot uninominal" este cel mai bun compromis IN ACEST MOMENT si pentru urmatorii 10 ani .

Reducerea numarului parlamentarilor ar avea drept consecinta o concentrare mai mare a partidelor catre alegerea candidatilor lor .  

Nu vor mai putea fi strecurati niste neica nimeni plini de bani si prosti ca noapte .

Partidele ar putea fi mai usor controlate de societate .
Candidatii lor trebuie sa fie cunoscuti si sa aiba o reputatie buna .  
Niste oameni cu reputatie buna sint mult mai greu de santajat si de controlat .

#36
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

tomaso, on Sep 19 2005, 14:56, said:

Nu vor mai putea fi strecurati niste neica nimeni plini de bani si prosti ca noapte .
vorbesti ca un super-cunoscator al fenomenului 'Romania post-decembrista' (ca pe americani i-ai terminat :) ), ia fa un exercitiu:

Daca se adopta votul uninominal, crezi ca Gigi Becali va intra in parlament? Eu cred ca da. Si pe principiul asta multi (neciopliti, corupti, manelisti - dar toti intoxica TV-ul nostru zilnic) ar intra in parlament.

Ce vreau sa arat prin asta este ca electoratul roman este inca imatur, alege dupa notorietate si nu dupa renume... Poate ca-i mai bine  sa existe institutia numita partid care sa cenzureze astfel de excese (gen PNL care l-a exclus pe Catarama). Sigur, regulile interne creeaza alte excese, nu stiu care-s mai toxice.

De aceea eu inca nu stiu cu ce sunt de acord (uni-nominal vs. liste). Despre parlament mi-am exprimat deja opinia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate