Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ouranopolis

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
juve1312

juve1312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.06.2009
a fost cineva cazat la aristoteles hotel in ouranopolis? as vrea sa aflu cateva informatii despre acest hotel si ce s-ar putea vizita prin imprejurimi?merg acolo pe 2 iulie

#2
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Nu am fost cazat insa as fi interesat de cateva pareri despre hotelurile din Ouranopolis.

#3
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Ati verificat pe topicul de Halkidiki?
Daca nu, gasiti review-ri pe booking sau tripadvisor pentru hotelul mentionat / localitatea Ouranopolis!

@ juve1312:  Ca repere de vizitat... Mt Athos (croaziera doar, desigur), Stagira ( localitate traditionala, legata de viata lui Aristotel), pestera Petralona si manastirea Souroti (Sf Ioan Evanghelistul), Saint Terms, Old Olinthos, alte localitati traditionale: Parthenonas, Arnaia (sau Arnea)...
Oricum, doar facand turul celorlalte doua brate (Sithonia si Kassandra) si ai ce vedea!

Edited by BlueKing-69, 03 April 2010 - 19:16.


#4
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Intreb ca sa fiu sigura : Se fac excursii cu vaporul din Ouranopolis la muntele Athos? Cat dureaza si cat costa? Stiu ca si de pe  bratul Sithoniei se fac excursii de acest gen.

Multumesc.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Uite, ai aici site-ul firmei / vasului cu care noi am fost anul trecut!
Plecari vad ca are la 10:30 si 13:45, iar croaziera dureaza ceva peste 3 ore (asa a fost anul trecut, cand am fost noi)!
Te duci ceva mai inainte de ora plecarii la vas si vezi ca se negociaza: noi anul trecut am mers la un 12 eur / persoana - ceva la 15 eur dar ne-au oferit si cate un espresso la fiecare....   :peacefingers:

Avantajele croazierei cu nava Ioanna (acum doi ani am fost cu Menia Maria III din Ormos Panagias de pe Sithonia):
- mergand cu masina, ai ocazia de a vedea mai pe indelete Ouranopoli: merita batut putin la pas si de intrat neaparat in magazinele de icoane apoi in Turn si in expozitia de icoane din cladirea de langa acesta!
- Cu Menia Maria a fost interesant, dar a costat 45 eur, a fost foarte aglomerat vasul si nu prea ne-am ales nimic nici din oprirea de o ora in Ouranopoli!
- "Ioanna" trece mai aproape de tarm, ceea ce mi se pare cel mai important atu, avand in vedere ca ne-am dorit sa facem foto mai ok manastirilor!

Am vazut si in acest an vasul plecand si intorcandu-se din croaziera, deci este viabila relatia (noi nu am mai fost pe mare in acest an, am preferat sa ne dedicam timpul studierii si achizitionarii unor icoane, apoi ne-am petrecut ceva timp si prin Turn)!

Foto din 2008 cu vasul Ioanna:

Attached Files


Edited by BlueKing-69, 17 July 2010 - 23:28.


#6
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 BlueKing-69, on 18th July 2010, 00:17, said:

Uite, ai aici site-ul firmei / vasului cu care noi am fost anul trecut!

Imi cer un milion de scuze, am uitat sa pun ce era cel mai important: site-ul...

http://www.athos-cruises.gr/

#7
baronee

baronee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.05.2009
Eu am fost anul trecut in iunie la acest hotel, si una peste alta a fost ok. Zic una peste alte pentru ca au facut rabat de la multe chestii, toboganele care le au acolo cu piscina nu mergeau, pe motiv ca sunt in reparatii din 2008, terenurile de tenis si baschet putea fi folosite doar ziua pe 45 de grade...si nicidecum seara pe nocturna, motivul invocat fiind consumul de lumina sau ca nu sunt becuri, informatii diferite de la persoane diferite :)) ce sa mai crezi. In schimb mancarea este ft buna, hotelul este curat, insa sincer, camerele nu se pot ridica la nivelul de 4 stele a acestui hotel pe care ei spun ca il ofera, in sensul ca in Thassos spre exemplu acum 2 ani am fost la un hotel de 3 stele care cu parere de rau iti spun ca nu exista grad de comparatie intre cele doua..... si era cu mult peste Aristoteles. Aici o sa gasesti un mobilier destul de vechi, iar camerele nu foarte ingrijite. In schimb castiga la capitolul asezare, gradina plina de palmieri, mancarea buna, o piscina curata cu un bar destul de accesibil. Ca si activitate in Ouranopolis... nu prea ai ce gasi, iti recomand in schimb sa inchiriezi o barca cu motor (circa 40 de E pe zi plus benzina pe care o consumi) si sa mergi in insula din fata statiunii, ai foarte multe plaje ascunse acolo cu nisip foarte fin, cu multe taverne unde se mananca foarte bine, terase si baruri cu asezare sapata in stanca, etc. Bafta!

#8
ioanarosianu

ioanarosianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2009
ma poate ajuta cineva cu informatii despre hotel theoxenia din ouranopolis?  cica de fapt nu ar fi chiar in ouranopolis ci undeva izolat si nu am gasi taverne in zona sa luam pranzul. a fost cineva la hotelul acesta?  mi-ati fi de mare ajutor ca sa ma decid pt. plecarea din 23.07.2011
multumesc anticipat.

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este un complex unde nu te vei plictisi.
Cât vei sta?
Eu am plãtit anul trecut pentru o sãptãmânã, vreo 800 euro cu demipensiune.
Distracþie plãcutã!

#10
crisssa14

crisssa14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2010

 ioanarosianu, on 9th July 2011, 23:56, said:

ma poate ajuta cineva cu informatii despre hotel theoxenia din ouranopolis?  cica de fapt nu ar fi chiar in ouranopolis ci undeva izolat si nu am gasi taverne in zona sa luam pranzul. a fost cineva la hotelul acesta?  mi-ati fi de mare ajutor ca sa ma decid pt. plecarea din 23.07.2011
multumesc anticipat.



sal scrie si tu impresii cand te intorci despre hotel,plaje.mancare...........

 ioanarosianu, on 9th July 2011, 23:56, said:

ma poate ajuta cineva cu informatii despre hotel theoxenia din ouranopolis?  cica de fapt nu ar fi chiar in ouranopolis ci undeva izolat si nu am gasi taverne in zona sa luam pranzul. a fost cineva la hotelul acesta?  mi-ati fi de mare ajutor ca sa ma decid pt. plecarea din 23.07.2011
multumesc anticipat.



sal scrie si tu impresii cand te intorci despre hotel,plaje.mancare...........

#11
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
Eu am fost la Theoxenia in 2011, in regim All-Inclusive. Pot spune ca am fost multumit. mancarea a fost k, bauturile acceptabile. nasol era ca la ora 21 se inchidea barul , pe terasa putei ramane pana la ce ora doreai. Noi ne-am facut provizii din timp si am avut ce consuma :) Tavernele sunt in Ouranopolis la 2-3 km. Adevarul este ca nu e comod sa mergi la ora pranzului prin soare 2-3 km pentru a servi masa.

#12
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
hotel Theoxenia Ouranopoli

Attached Files


Edited by catalinicola, 02 February 2013 - 13:22.


#13
sonia73

sonia73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2013
Buna,

As vrea sa stiu daca a fost cineva recent (vara trecuta) in croaziera la Muntele Athos cu plecare din Ouranopolis si cat costa. Noi vom sta pe Sithonia si ne-am gandit daca e mai ok sa mergem pe celalalt brat pentru a lua vasul (atat ca bani, cat si ca plimbare) sau nu.
Multumesc

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Da, este ok sa procedati asa.
Ajunsi in Ouranopoli cautati sa negociati direct cu cei de pe vas si veti obtine un pret de cca 15 eur / persoana.

http://www.athos-cru...thos-cruise.php

Va duceti acolo si va interesati ce vas pleaca mai repede, nu este neaparat sa mergeti cu Kap Fotis - mai este de exemplu si vasul Ioanna.
Fata de o croaziera de pe Sithonia, puteti petrece mai mult timp in Ouranopoli (vizitati pe indelete Turnul si muzeul mic de icoane de langa port - face toti banii; stati mai mult si relaxati-va la o taverna de pe malul marii; vizitati si eventual cumparati ceva din magazinele de icoane - exista cel putin un magazin de icoane cu adevarat deosebit).

Dinspre Sithonia spre Athos v-as recomanda sa o luati prin Pyrgadikia (apoi Ag Ioannis - Ierissos - Ouranopoli), drumul ala face toti banii.
Iar la plecare sa urcati de la Ierissos pana la Stagira (mereu recomand parcul tematic Aristotel de aici), apoi sa coborati pe la Paleochori spre Sithonia.
Din Sithonia spre Athos drumul este bun si liber, veti intalni foarte putine masini.

Micul dar impresionantul muzeu de icoane de langa Turul din Ouranopoli:
http://www.gohalkidi...ouranoupoli.asp
Imaginile nu spun nici pe departe ce veti gasi acolo.

Edited by BlueKing-69, 31 March 2013 - 12:45.


#15
sonia73

sonia73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2013

 BlueKing-69, on 31 martie 2013 - 12:27, said:

Da, este ok sa procedati asa.
Ajunsi in Ouranopoli cautati sa negociati direct cu cei de pe vas si veti obtine un pret de cca 15 eur / persoana.

http://www.athos-cru...thos-cruise.php

Va duceti acolo si va interesati ce vas pleaca mai repede, nu este neaparat sa mergeti cu Kap Fotis - mai este de exemplu si vasul Ioanna.
Fata de o croaziera de pe Sithonia, puteti petrece mai mult timp in Ouranopoli (vizitati pe indelete Turnul si muzeul mic de icoane de langa port - face toti banii; stati mai mult si relaxati-va la o taverna de pe malul marii; vizitati si eventual cumparati ceva din magazinele de icoane - exista cel putin un magazin de icoane cu adevarat deosebit).

Dinspre Sithonia spre Athos v-as recomanda sa o luati prin Pyrgadikia (apoi Ag Ioannis - Ierissos - Ouranopoli), drumul ala face toti banii.
Iar la plecare sa urcati de la Ierissos pana la Stagira (mereu recomand parcul tematic Aristotel de aici), apoi sa coborati pe la Paleochori spre Sithonia.
Din Sithonia spre Athos drumul este bun si liber, veti intalni foarte putine masini.

Micul dar impresionantul muzeu de icoane de langa Turul din Ouranopoli:
http://www.gohalkidi...ouranoupoli.asp
Imaginile nu spun nici pe departe ce veti gasi acolo.
Multumesc mult! Ca intotdeauna, prompt!

#16
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
Am fost si eu in anul 2011 in Ouranoupoli, prilej de a face o croaziera spre Muntele Athos.

Cateva poze aveti aici:

Attached Files


Edited by catalinicola, 06 April 2013 - 08:47.


#17
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Ati fost cu <Ioanna>  Posted Image
Ce este bine la plecarile din Ouranopoli este faptul ca vasele nu sunt atat de aglomerate ca la plecarile din Ormos Panagia.

Edited by BlueKing-69, 06 April 2013 - 10:43.


#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
A stat cineva cazat in Ouranapoli? Caut un loc mai linistit. Si apa ok. Cum sunt plajele?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate