Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultatea de geologie (stat)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
378 replies to this topic

#1
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Tocmai am intrat aici, la Facultatea de geologie de stat, la buget, din Bucuresti. Am dat aici pt ca in liceu mi-a placut geologia (materia, parca se facea in clasa IX, nu mai tin minte exact) iar la alta facultate nu prea aveam ce sa caut, din diverse motive. Nu le insir aici pe toate pt ca sunt prea multe. Oricum, vorbesc de facultatile de stat numai.
Voi ce ziceti, am facut o greseala dand aici? Imi va folosi diploma la ceva? Ce posibilitati\avantaje exista? Din pacate am auzit ca se face matematica, fizica si chimie, la care eu niciodata nu am fost prea bun. Stie cineva daca se face la un nivel avansat, sau e ceva mai soft, ca sa zic asa...:) Ma refer la cele 3 discipline.

Multumesc anticipat.

Edited by DG, 17 September 2005 - 13:18.


#2
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Ai facut bine.
Sunt posibilitati sa ajungi presedinte.

#3
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Mda..... :mellow:

Alte opinii?:(

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

DG, on Sep 17 2005, 13:17, said:

Tocmai am intrat aici, la Facultatea de geologie de stat, la buget, din Bucuresti. Am dat aici pt ca in liceu mi-a placut geologia (materia, parca se facea in clasa IX, nu mai tin minte exact) iar la alta facultate nu prea aveam ce sa caut, din diverse motive. Nu le insir aici pe toate pt ca sunt prea multe. Oricum, vorbesc de facultatile de stat numai.
Voi ce ziceti, am facut o greseala dand aici? Imi va folosi diploma la ceva? Ce posibilitati\avantaje exista? Din pacate am auzit ca se face matematica, fizica si chimie, la care eu niciodata nu am fost prea bun. Stie cineva daca se face la un nivel avansat, sau e ceva mai soft, ca sa zic asa...:) Ma refer la cele 3 discipline.

Multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai..dooh...ce credeai? ca o sa studiezi numai roci????Fizica si chimie pregateste-te ( macar sufleteste), ca o sa fie, (cel putin fizica o sa fie sanatos), despre mate nu stiu ce sa-ti spun...

#5
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Hai s-o luăm altfel : cunoști vreun geolog ??

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
man, s-a cam aflat totul despre pietroaie. de-aia chiar si aia care au studait cataroaie pina au ajuns bolovani s-au apucat de politica (dupa ce si-au lasat un cioc ciumeg ca sa semene cu statuia lu cuza)

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

maxy, on Sep 17 2005, 15:52, said:

Hai s-o luăm altfel : cunoști vreun geolog ??

<{POST_SNAPBACK}>

Nu cunosc vreun geolog, cunosc pe cineva care e la geologie....si mi-a zis ca se face fizica serios, chimie la fel( dar poate nu asa serios ca fizica) si mate( de mate nu prea m-a interesat).
dar normal ca materia de baza ramane aia cu studiatul cataroaielor... :D

#8
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

rox, on Sep 17 2005, 15:58, said:

Nu cunosc vreun geolog, cunosc pe cineva care e la geologie....si mi-a zis ca se face fizica serios, chimie la fel( dar poate nu asa serios ca fizica) si mate( de mate nu prea m-a interesat).
dar normal ca materia de baza ramane aia cu studiatul cataroaielor... :D

<{POST_SNAPBACK}>

Rox, eu am intrat la inginerie geologica, unde cineva din cadrul universitatii mi-a spus ca fizica, chimie si mate nu se fac decat in primul an, doar la geofizica se fac in toti cei patru ani. Probabil ca prietenul tau este la Geofizica. Sau nu?  :confused:  
Ideea e ca eu am terminat liceul in 2001 si am cam uitat tot la materiile respective, plus ca nici atunci nu prea m-am omorat eu cu ele. Daca in primul an se incepe treptat, repetandu-se anumite lucruri din liceu, at. n-ar fi asa o mare problema pt ca pot sa invat. Dar daca ne iau de la un nivel deja avansat, atunci e cam nasol pt mine. :(

Edited by DG, 17 September 2005 - 21:10.


#9
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005

DG, on Sep 17 2005, 22:05, said:

Rox, eu am intrat la inginerie geologica, unde cineva din cadrul universitatii mi-a spus ca fizica, chimie si mate nu se fac decat in primul an, doar la geofizica se fac in toti cei patru ani. Probabil ca prietenul tau este la Geofizica. Sau nu?  :confused: 
Ideea e ca eu am terminat liceul in 2001 si am cam uitat tot la materiile respective, plus ca nici atunci nu prea m-am omorat eu cu ele. Daca in primul an se incepe treptat, repetandu-se anumite lucruri din liceu, at. n-ar fi asa o mare problema pt ca pot sa invat. Dar daca ne iau de la un nivel deja avansat, atunci e cam nasol pt mine. :(

<{POST_SNAPBACK}>


armata te asteapta tinere........ :bigeyed:

#10
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

Maurice, on Sep 17 2005, 21:13, said:

armata te asteapta tinere........ :bigeyed:

<{POST_SNAPBACK}>

Of, ce nu-mi plac mie off-topicurile...
Armata nu este o problema pt mine si nici n-a fost vreodata. Nu e asta motivul pt care dau aici.

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
man, ai dat la geologie pentru ca ti-a placut in liceu de numa numa. pe de alta parte nici nu mai stii cind in liceu ai facut geologie. nu vezi nimic suspect? io, de ex, daca afirm ca mi-a placut in liceu de profa de biologie pentru ca era bunoaca si chicotea nostim cind ne explica despre reproducere pot sa iti spun si in ce an, luna si zi a fost lectia respectiva

#12
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

Mosotti, on Sep 17 2005, 21:21, said:

man, ai dat la geologie pentru ca ti-a placut in liceu de numa numa. pe de alta parte nici nu mai stii cind in liceu ai facut geologie. nu vezi nimic suspect? io, de ex, daca afirm ca mi-a placut in liceu de profa de biologie pentru ca era bunoaca si chicotea nostim cind ne explica despre reproducere pot sa iti spun si in ce an, luna si zi a fost lectia respectiva

<{POST_SNAPBACK}>

Foarte bine, tu stii data exacta, eu stiu profesorul pe care l-am avut si cam ce se facea la materia respectiva. ;) Nu mai stiu exact data, si anume daca in clasa a IX-a sau a X-a. Multumit?

Ce intreb eu si ce raspundeti voi.... :wallbash:

#13
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005

DG, on Sep 17 2005, 22:37, said:

Foarte bine, tu stii data exacta, eu stiu profesorul pe care l-am avut si cam ce se facea la materia respectiva. ;) Nu mai stiu exact data, si anume daca in clasa a IX-a sau a X-a. Multumit?

Ce intreb eu si ce raspundeti voi.... :wallbash:

<{POST_SNAPBACK}>


cred ca deja stii raspunsul ,dar vrei sa te incurajeze cineva .....sa fim seriosi...

edit :si daca esti la stat ce ? facultatea tot de geologie e........

Edited by Maurice, 17 September 2005 - 21:41.


#14
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Din moment ce am dat la ea, normal ca am avut motivele mele. Si da, oarecum caut o incurajare, pt ca vreau sa stiu si parerile unor oameni care au avut cat de cat tangenta cu aceasta facultate sau cu acest domeniu de studiu (sau stiu de le prieteni). Vreau sa stiu daca am facut o greseala sau nu.
Cate despre precizarea mea in titlu cu "facultate de stat", stiu ca unii au diverse idei preconcepute cu privire la facultatiile particulare si nu vroiam sa le dau un motiv in plus sa se ia de mine sau sa-si faca o parere gresita. Desi vad ca a fost cam inutil, ca tot acolo s-a ajuns....

Edited by DG, 17 September 2005 - 21:54.


#15
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005

DG, on Sep 17 2005, 22:51, said:

Din moment ce am dat la ea, normal ca am avut motivele mele. Si da, oarecum caut o incurajare, pt ca vreau sa stiu si parerile unor oameni care au avut cat de cat tangenta cu aceasta facultate sau cu acest domeniu de studiu (sau stiu de le prieteni). Vreau sa stiu daca am facut o greseala sau nu.
Cate despre precizarea mea in titlu cu "facultate de stat", stiu ca unii au diverse idei preconcepute cu privire la facultatiile particulare si nu vroiam sa le dau un motiv in plus sa se ia de mine sau sa-si faca o parere gresita. Desi vad ca a fost cam inutil, ca tot acolo s-a ajuns....

<{POST_SNAPBACK}>


cred ca ma confunzi  B) eu chiar sprijin facultatile particulare.......oricum vei afla daca ai facut o greseala sau nu dupa ce o termini si vei obs ca nu/vei face ce ti-ai dorit........daca nu iese bine poate o sa o cunosti pe doamna DG acolo si tot te-ai scos.....in ziua de azi nu prea mi se mai pare safe sa zici "Da dom'ne fac facultatea asta si ajung X sau Y" ,in facultate inveti/faci ceva iar la munca altceva.........so  :peacefingers: si BAFTA multa !

#16
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
lasa domnu' .. totul e sa-ti placa ce faci, ... si meseria de geolog nu e chiar asa de rea..eu am facut 3 anu la geografie, nu am terminat ca m-am plictisit, dar daca m-as fi preocupat mai mult, afli lucruri interesante si utile, chiar daca ulterior nu vei profesa in domeniu...chimie va trebui sa inveti, ceva fizica, de ce, pai o sa trebuiasca sa sti cum s-au format , prin ce procese, tot felul de soluri si roci...
e placut, mai bine decat ase sau altceva.. dar va trebui sa inveti ca cu copiatul mai greu

#17
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

DG, on Sep 17 2005, 22:37, said:

Foarte bine, tu stii data exacta, eu stiu profesorul pe care l-am avut si cam ce se facea la materia respectiva. ;) Nu mai stiu exact data, si anume daca in clasa a IX-a sau a X-a. Multumit?

Ce intreb eu si ce raspundeti voi.... :wallbash:

<{POST_SNAPBACK}>

Chiar a XI-a...

#18
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
chiar ma gandeam zilele astea ca la facultatea de geologie merita sa te dyuci ca n-ai cum sa nu inveti ceva de acolo.

parerea mea e ca daca iti place si te intereseaza, poti fi un geolog bun, cautat.

nu mai zic ca poti sa te angajezi in constructii, domeniu cu salarii mai mult decat bune. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate