Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sony-Ericsson Xperia Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
440 replies to this topic

#37
yce_marvel

yce_marvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.01.2011
deci...dupa o anume revizie de forumuri...am uramtoarele nalamuri pt cei ce s-au jucat cu el sau au idee despre android in realtie cu ray...:

1.inregistare de sunet nu are...dar exista aplicatii de android care suplinesc cerinta...?
2.apelare video nu are, camera frontala da...dar exista aplicatii de android care suplinesc functia...?
3.radio are dar equalizer nu...exista aplicatii andoid pt aceasta...?
4.temporizator nu are (stingere si aprindere automata) nu are....dar exista aplicatii...?
5.daca mi-l voi lua la liber...prin wi-fi sau legatura prin calculator pot instala aplicatii...?

cum sunt incepator in domeniul android...dar ma tenteaza mult exmor, noise shied si durata bateriei...exista vreun raspuns fiabil pt cele de mai sus?

multumesc frumos anticipat! ^_^

Edited by yce_marvel, 16 November 2011 - 10:28.


#38
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
De vreo cateva zile telefonul ma atentioneaza ca a aparut o noua versiune de Android disponibila pt el (probabil ca varianta 4.0 Ice Cream Sandwich).
L-am legat la PC, dr zice ca e actualizat deja si ca are ultima varianta (ceea ce nu cred)...probabil ca in Romania si pe siteul romanesc al celor de la SE, nu a fot pus acest Android 4.0 , nu?

Voi l-ati luat de undeva?

#39
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006

View Postyce_marvel, on 16th November 2011, 10:27, said:

deci...dupa o anume revizie de forumuri...am uramtoarele nalamuri pt cei ce s-au jucat cu el sau au idee despre android in realtie cu ray...:

1.inregistare de sunet nu are...dar exista aplicatii de android care suplinesc cerinta...?
2.apelare video nu are, camera frontala da...dar exista aplicatii de android care suplinesc functia...?
3.radio are dar equalizer nu...exista aplicatii andoid pt aceasta...?
4.temporizator nu are (stingere si aprindere automata) nu are....dar exista aplicatii...?
5.daca mi-l voi lua la liber...prin wi-fi sau legatura prin calculator pot instala aplicatii...?

cum sunt incepator in domeniul android...dar ma tenteaza mult exmor, noise shied si durata bateriei...exista vreun raspuns fiabil pt cele de mai sus?

multumesc frumos anticipat! ^_^


1. La ce te referi? Inregistrare sunet ca si un reportofon?
2. Nici eu nu am gasit cum sa fac apel video. M-am dus intr-un Orange shop si aia s-au uitat crucis la telefon si nu mi-au zis cum se face... :-(
3. Chiar ca n-are egalizator la radio...nu mai stiu daca are macar la playerul de muzica.
4.N-are.

Poate ca noul Android 4.0 o sa rezolve problemele astea?

#40
yce_marvel

yce_marvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.01.2011
cei de la orange nu m-au ajutat mai deloc  :( ...habar nu aveau de android dar nah pareau ca avocatii ce au terminat cu 10 faculatea dar 'cazul de fatza' le e varza...in fine  :closedeyes: ...
ma refeream la reportofon da...si aplicatii android care sa ajusteze asta...temporizator la fel, nu exista aplicatii android?!...si daca imi iau la liber..pot face instalare de aplicatii prin wi-fi ori prin cablu de date?!...cel putin de astea sa ma conving ca e ok...altfel e cam scump zic eu... ^_^

Edited by yce_marvel, 17 November 2011 - 10:09.


#41
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008

View PostWorkman, on 17th November 2011, 06:08, said:

De vreo cateva zile telefonul ma atentioneaza ca a aparut o noua versiune de Android disponibila pt el (probabil ca varianta 4.0 Ice Cream Sandwich).
L-am legat la PC, dr zice ca e actualizat deja si ca are ultima varianta (ceea ce nu cred)...probabil ca in Romania si pe siteul romanesc al celor de la SE, nu a fot pus acest Android 4.0 , nu?

Voi l-ati luat de undeva?

Este vorba de versiunea de Android 4.0.2.A.0.42. Update-ul de soft se face automat pe telefon si se instaleaza singur dupa ce s-a downloadat folosind o cartela cu internet gen DIGI NET MOBILE.

#42
danielav

danielav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.02.2007

View Postflorin_trs, on 19th November 2011, 22:33, said:

Este vorba de versiunea de Android 4.0.2.A.0.42. Update-ul de soft se face automat pe telefon si se instaleaza singur dupa ce s-a downloadat folosind o cartela cu internet gen DIGI NET MOBILE.
Stie cineva daca se pot mari caracterele la mesajele text primite?

#43
smcriminal

smcriminal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.04.2008
nu mai spune nimeni nimic de acest telefon, sa inteleg ca lumea nu e multumita de el sau e foarte multumita de a ramas fara cuvinte :)

Edited by smcriminal, 05 December 2011 - 21:44.


#44
gegsy

gegsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2011

View PostWorkman, on 12th November 2011, 18:38, said:

Pe langa treburile de mai sus la care nu am gasit o rezolvare, mai am o alta mare nelamurire: telefonul asta chiar nu stie Video Call????????????    Am setarile facute pe SIM pentru acest lucru, dar din telefon nu gasesc optiunea de apel video! :-( :-(  Daca nu are, atunci la ce i-au mai pus camera frontala????


hmm..se pare ca nu! merg apelurile video numai pe skype si yahoo mess :nonobad:

View Postmircea40, on 2nd November 2011, 22:22, said:

Va salut.  Sunt pe cale de a lua si eu acest telefon de la Orange, si asteptam mai multe pareri de la cei care il au. Acum am un samsung mini, care nu a facut nici o problema referitor la conectarea wi-fi, sau ce am mai citit aici. Cei care au problema cu conectarea wi-fi, ati rezolvat problema?


da, merge wi-fi!! la mine era o problema de la router, dar s-a rezolvat!

#45
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Cum sta la capitolul Emisie/Receptie deoarece cei de la CONNECT l-au desfiintat cu valori de 16 din 33 pe GSM si 10 din 17 pe UMTS?
Precizez ca testele lor s-au facut cu versiunea Android 2.3.3 la lansare.
Am inteles ca au mai aparut update-uri si deaceea va intreb.

#46
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007

View Postflorin_trs, on 19th November 2011, 21:33, said:

Este vorba de versiunea de Android 4.0.2.A.0.42. Update-ul de soft se face automat pe telefon si se instaleaza singur dupa ce s-a downloadat folosind o cartela cu internet gen DIGI NET MOBILE.


Nu, nu, este vorba de update la ANdroid 2.3.4. Firmware-ul are acea denumire cu 4.0...etc.
Update-ul l-am facut cu laptopul, fara probleme.
Am tellu de 3 saptamani. L-am zapacit in toate felurile. Nu am avut nicio problema. Mi s-a blocat o singura data in timp ce scriam un SMS. Il folosesc la greu cu net inclus de la vodafone si wireless (retea de cartier).

#47
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Craciun fericit.

Am luat in considerare acest telefon si cred ca-l voi achizitiona de la Portocala, dar sunt putin nedumerit sistemul de operare Android. La iOS e usor, update/jailbreak/restore/downgrade, dar la Android nu stiu cum sta chestia cu root-atul si de asta va intreb daca acest telefon necesita root-at sau OS-ul cu care vine din fabrica e fluent/stabil etc.

Am sa trag o fuga pana la un Orange shop sa vad daca il au la "mana" sa il "simt" si cred ca-l trec pe numele meu.

#48
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Il rootezi doar daca ai nevoie, pt. asta mai intai trebuie sa inveti la ce te ajuta root-area.
Rootare nu inseamna Jailbreak.

#49
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Din cate am citit pe fuga, root-area inseamna accesul complet in toate fisierele telefonului. Dar nu prea sunt custom ROMs si nici custom Kernels (ROM am o  idee vaga ce e, dar Kernel chiar nu stiu la ce e folosit la telefon). Root-area in cazul Ray se face deblocand mai intai "bootloader"-ul si apoi cu SUperOneClick.

http://androidforums...root-guide.html

http://rumah-android...xperia-ray.html

Dar am gasit ceva si pe cyanogenmod si pare interesant
http://www.cyanogenm...sson-xperia-ray

Duce lipsa de customs datorita aparitiei relativ noi sau lipsei de interes?

#50
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Cat va tine bateria in medie?
Mai mult de o zi juma maxim 2 nu tine in conditiile in care tin luminozitatea la jumate, net-ul folosit destul de putin si numai la nevoie (in rest tin inchise traficul de date si wi-fi), vorbit cam juma de ora pe zi in medie si jocuri.

La versiunea android 2.3.4 se intample sa se agate? Oare ce procese se ruleaza in spate?

#51
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,066
  • Înscris: 28.04.2004
Si eu am telefonul de vreo 2 zile si m-a frapat cat de putin tine ii bateria cam in aceleasi conditii enuntate de tine mai sus, respectiv doar o zi jumate. Inainte aveam un Nokia care ma tinea in aceleasi conditii de folosinta (vb, chat, mail si ceva surf pe net) macar vreo 4 zile. E enervant sa trebuiasca sa-mi pun tel la incarcat in mijlocul zilei....

#52
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Nokia de care? smartphone? si eu am avut un 6303 care tinea vreo 2-3 zile forjat pe net. Dar un smartphone e altceva. Oricum sa vedem cand apare ICS-ul cum va sta cu autonomia.

#53
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,066
  • Înscris: 28.04.2004
E63

#54
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostClayman, on 1st January 2012, 10:46, said:

Si eu am telefonul de vreo 2 zile si m-a frapat cat de putin tine ii bateria cam in aceleasi conditii enuntate de tine mai sus, respectiv doar o zi jumate. Inainte aveam un Nokia care ma tinea in aceleasi conditii de folosinta (vb, chat, mail si ceva surf pe net) macar vreo 4 zile. E enervant sa trebuiasca sa-mi pun tel la incarcat in mijlocul zilei....

nu compara un smartphone android cu un nokia sau alt telefon obisnuit... la android cel putin 50% din aplicatii ruleaza automat singure si 90% se conecteaza la net cand le utilizezi, etc ...daca il configurezi cum trebuie mai putin de 15% din aplicatii vor lucra automat singure si la net se va conecta numai daca vrei si cand vrei tu ...insa trebuie sa ai telefonul rootat

oricum in afara de cum iti configurezi telefonul conteaza si cum il utilizezi: daca il folosesti la capacitate maxima beneficind de toate avantajele androidului atunci max 24 de ore te tine... in functie de servicii si aplicatii nu folosesti autonomia bateriei va creste ...chiar pana la 5 zile daca il folosesti numai ca telefon normal dar cine isi cumpara smartphone cu android doar sa vorbeasca la el?!

eu incarc noaptea xperia neo al meu (aproximativ ora 23:30) si pana a doua zi la aceasi ora am aproximativ 10% baterie, in conditiile in care il utilizez la MAXIM posibil!

Edited by KapitaK, 06 January 2012 - 11:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate