Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caut WebHost ieftin (gen 1$ lunar) / Accept advertising din partea Hostului

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007
Am 2 site-uri la HostGator (unul din cele mai bune) ...
Acum aș mai avea nevoie de un alt site (dar nu sunt dispus să plătesc mare lucru, în schimb accept reclamele hostului în paginile site-ului ... Am tot dat căutări pe Google, am vizitat zeci de pagini .. Nu găsesc ce vreau !)

Deci : caut WebHost ieftin (gen 1$ lunar, poate chiar free)
Accept advertising din partea Hostului ...

Dar nu vreau să mă tot treacă prin chestia cu înregistrarea de domeniu nou , care costă (practic mă duce tot cam ca la HostGator, și atunci de ce nu aș lua acolo ... Chestia e că ce fac aici e neplătit, așa că n-am chef de asta acum .. pe criza asta)

Dacă tot e să mă treacă prin înregistrarea de domeniu atunci măcar să plătesc o dată la 3 luni (deci ar cam fi vreo 10$ înregistrarea plus vreo 3$ pentru cele 3 luni). Deci din prima să dau maxim 12-15 $ iar apoi, din 3 în 3 luni cate 3$ ... Dar poate există ceva cu reclame ale hostului, ceva care e mai ieftin ...

Aici : http://help.godaddy.com/article/994
am citit că ar fi free ... Dar pașii nu mai corespund, deși postarea e de 2 luni ... (am făcut cont etc..)

EVIDENT că vreau ca site-ul să meargă bine, să nu pice serverul .. etc ... (la WebHost-urile free mai mult nu-mi merg site-urile decât îmi merg ... iar când merg păi merg ca cu căruța ...)

REPET : Accept publicitatea lor la mine în site (chiar și excesivă).

Aș vrea să fie vorba de site-uri cât mai cunoscute (și cu asistentă 24/7 etc ...). Adică nu vreau ofertele oricui .. totuși ..

Thanks !

:OK:

#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Pai de ce nu il postezi tot la hostgator.

Daca ai nu ai nevoie de spatiu mult, cred ca iti pot oferi eu...

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
La hostgator poti sa hostezi cate site-uri vrei pe acelasi cont de hosting...

#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
La Hostgator, domenii nelimitate, dar nu la planul Hatchling.

#5
zengaro2

zengaro2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 12.07.2010
ia vezi http://www.icserv.ro/
mi se pare ca e complet gratis daca accepti bannerul lor, sau 2 euro fara banner. si parca's toate nelimitate.

#6
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdjandrey08, on 26th June 2011, 17:05, said:

Pai de ce nu il postezi tot la hostgator.

Daca ai nu ai nevoie de spatiu mult, cred ca iti pot oferi eu...
S-ar putea să am nevoie de mult spațiu ...

View PostJayBird, on 26th June 2011, 17:13, said:

La hostgator poti sa hostezi cate site-uri vrei pe acelasi cont de hosting...
Dar nu pot folosi domeniul respectiv (numele e prea depărtat față de ce vreau să fac în noul site). Dacă fac subdomenii tot rămâne în link ceva ce nu vreau să fie acolo...

View PostSorin84k, on 26th June 2011, 17:24, said:

La Hostgator, domenii nelimitate, dar nu la planul Hatchling.
Am avut Baby Plan, acum am Hatchling Plan (că am văzut că nu câștig nimic având Baby Plan).
Adică dacă am www.site111.com pot face forum.site111.com, dar nu pot face www.site222.com (decât dacă plătesc alți bani .. și nu vreau .. Mai degrabă renunț și îl las acolo unde e free-hosted..)

View Postzengaro2, on 26th June 2011, 17:48, said:

ia vezi http://www.icserv.ro/
mi se pare ca e complet gratis daca accepti bannerul lor, sau 2 euro fara banner. si parca's toate nelimitate.

Am fost acum acolo, aș fi vrut ceva cu un suport 24/7 adevărat (cu Chat, telefon ...) nu doar cu adresă de mail. Mai studiez site-ul ...
Eu când am început cu HostGator nu știam că e unul din cele mai bune, dar avea forum !.. Asta contează foarte mult, fiindcă te duci acolo și te informezi cât vrei.
Sunt mirat că nu toate WebHost-urile mari au forum atașat. Ori mie forumul mi se pare unul din lucrurile de bază ..
---

Am 3 forumuri la FreeForums.Org (forumuri personale - adică sper ca în timp prieteni de limbă română, franceză, engleză, pt fiecare din forumuri, să vină acolo .. și e ceva între prieteni ..).
Acolo sunt free (evident), sunt destul de bune, merg repede, nu pică ... și au reclamele lor (care nu mă deranjează deloc). Așa ceva aș vrea și pentru site ...

(Nu știu dacă e reclamă la FreeForums - dacă este, șterg numele ... iar dacă nu mai pot edita, că am văzut că aici butonul de Editare dispare după un timp, atunci poate cineva, un Moderator, pune *** în loc de nume ... Si îmi cer scuze anticipat ...)

#7
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Tocmai la baby plan puteai sa faci www.site1.com, www.site2.com, etc etc cate vroiai tu. Asta era castigul despre care vorbeam. La hatchling plan ai doar un site www.site1.com si la revedere!

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
El vrea domeniu dar fara sa-l plateasca, nu v-ati prins? :)

#9
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

View PostJayBird, on 26th June 2011, 23:53, said:

Tocmai la baby plan puteai sa faci www.site1.com, www.site2.com, etc etc cate vroiai tu. Asta era castigul despre care vorbeam. La hatchling plan ai doar un site www.site1.com si la revedere!

Încă mai am un Baby Plan până pe 6 Octombrie. Dar nu am reușit să fac asta ... Poate o să încerc din nou să fac, și poate reușesc, ca să văd dacă în octombrie renunț la el .. sau poate prelungesc ...

(Bănuiesc că e vorba de Add-Ons, de Parked Domains .. Dar nu trebuie să ai alt domeniu înregistrat ? Și asta costă ! ... În fine, o să văd .. Poate aflu și ceva detalii aici ...)

View PostDarkAngelBv, on 26th June 2011, 23:59, said:

El vrea domeniu dar fara sa-l plateasca, nu v-ati prins? :)

Pentru alt site: Eu vreau să nu plătesc sau să plătesc ceva în genul a 1 $ lunar ... Am găsit mai multe site-uri, destul de cunoscute ... făceam pașii de acolo .. iar la sfârșit nota de plată era că trebuie să plătesc și "înregistrarea unui nou domeniu" ... (10 $ în plus ... și nu am chef, că nu sunt deloc sigur că mă țin de site-ul ăsta (prin septembrie, la școală, poate o să aflu mai multe ... dacă se mai implică cineva, etc) ... e un site francofon ... Poate arunc iar banii degeaba ...

Vechiul site era găzduit la HostGator, acum sunt doar niște link-uri acolo : http://www.roumanie-site.com/ ... Acum e mutat la http://www.roumanie.my3gb.com/ (free hosted, dar mai mult nu merge ... La ByetHost e mai sigur, dar e prea lent ... Google refuză să indexeze site-urile prea lente ... scrie în cartea aia "Cum să ajungi în top pe Google"... Dar eu vroiam să meargă, nu de Google îmi păsa mie ...)

Rog să-mi zică și mie cineva dacă trebuie să șterg link-urile astea ... Poate e contrar regulamentului .. și nu vreau să am probleme ...)

EU VREAU ceva la care să plătesc foarte puțin ... și accept reclamele lor pe site (nu știu dacă pot publica adrese de forumuri - eu am citit în regulament că la semnătură nu se acceptă asta -  ca să vedeți cum sunt reclamele la unul din cele 3 forumuri ale mele de la FreeForums.Org --- nu plătesc nimic pt forumuri, și se mișcă destul de repede , nu cad niciodată serverele lor ... Așa ceva aș vrea și pt site ... Poa' să bage ei destule reclame ...)

#10
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Normal ca e vorba de Add-On domain si inregistrarea domeniului (daca nu-l ai deja) te costa $10 pe an ($8.97 la Namecheap cu cupon). Plata domeniului se face separat de hosting care e gratuit la baby plan. Domeniul il vei plati separat ORIUNDE, nu are legatura cu hostingul. Daca il ai platit deja atunci adaugarea la Add-On e gratuita. Ce e asa greu de inteles?

#11
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

View PostJayBird, on 27th June 2011, 00:38, said:

Normal ca e vorba de Add-On domain si inregistrarea domeniului (daca nu-l ai deja) te costa $10 pe an ($8.97 la Namecheap cu cupon). Plata domeniului se face separat de hosting care e gratuit la baby plan. Domeniul il vei plati separat ORIUNDE, nu are legatura cu hostingul. Daca il ai platit deja atunci adaugarea la Add-On e gratuita. Ce e asa greu de inteles?

Din păcate nu mai pot să plătesc acuma - am multe alte priorități, și în Învățământ sunt bani prea puțini ... (știu că poți înregistra oriunde un domeniu ..). Plus că asta e un fel de "muncă patriotică" (poate rămân doar cu forumul francofon, dacă nu găsesc nimic ...)

Totuși mai caut ceva "bazat" pe reclame, cum am mai zis ...

#12
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Trebuie sa fie foarte trist sa nu-ti permiti 30 de lei... In orice caz daca nu te-ai prins pana acum, domeniu gratis sau bazat pe reclame NU EXISTA. Faci o confuzie grava intre domeniu si hosting.

#13
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

View Postjulianms, on 27th June 2011, 00:42, said:

Din păcate nu mai pot să plătesc acuma - am multe alte priorități, și în Învățământ sunt bani prea puțini ... (știu că poți înregistra oriunde un domeniu ..). Plus că asta e un fel de "muncă patriotică" (poate rămân doar cu forumul francofon, dacă nu găsesc nimic ...)

Totuși mai caut ceva "bazat" pe reclame, cum am mai zis ...


View PostJayBird, on 27th June 2011, 01:20, said:

Trebuie sa fie foarte trist sa nu-ti permiti 30 de lei ... In orice caz dacă nu te-ai prins pana acum, domeniu gratis sau bazat pe reclame NU EXISTA. Faci o confuzie grava intre domeniu și hosting.

Este trist că pe card nu am decât 50 de lei .. Comisionul de întreținere e de 4 lei lunar (că sunt multe servicii incluse, dar cu care eu n-am ce face ..) ... Si nu am drum curând măcar până la Bolintin ca să pun 30 de lei in plus ... (peste vreo 3 săptămâni, dar eu vroiam să iau acuma ...)

Însă ai dreptate, în Învățământ salariile sunt f. mici (eu nu am făcut practic niciodată meditații - pur și simplu nu pot să fac meditații .. ), și nu mai vreau să dau bani degeaba. Astă toamnă am dat peste 300 (trei sute) de lei degeaba ... Nu mai vreau să arunc cu bani - mai bine îi dau nepoatelor mele (dacă aș fi sigur că aș câștiga ceva atunci e altceva .. dar nu câștig nimic, decât poate "stima" colegei de franceză, care habar nu are de Informatică .. În fine ..
Ce-i drept și mie mi-ar place să continui să conversez în franceză, dar am deja forum pentru asta ...)

Cred că știu cam care e diferența între un domeniu și hosting .. din moment ce am scris acolo sus cu roșu ...
Nu sunt un expert dar nu cred că fac confuzie (.. și aș vrea ca pe site-uri, de câte ori se vorbește de un preț, să se spună și cât costă înregistrarea unui nou domeniu .. La fel cum e cu TVA-ul în magazine, pe site-uri .. văd că acum au început să afișeze din ce în ce mai des direct prețul cu TVA ...)

--------

Îmi pare rău dacă nu există hosting bazat pe reclame ... Ar fi fost frumos, ca pe forumurile alea de care am vorbit (pe mine mă sâcâie foarte tare și când tre să plătesc cu cardul ... Intru în Ubuntu - pentru siguranță - .. accesez de acolo PayPal ... Am cardul ăsta de 3 ani, dar o singură dată, în magazin, am cumpărat o carte cu el ... Ne-au cam păcălit la scoală pe toți, a fost un fel de "vot" .. și toată lumea are acum carduri, din alea cu cu chip-uri, cu aparat din ăla pentru autentificare pe Internet, cu serviciu telefonic .. etc ...)
Asta e ... Trebuie să mă reorientez .. Poate cumpăr un domeniu și apoi iau o găzduire de 1 $ pe lună ..

Unde o fi mai bine la din astea cu 1$ pe lună ? .. Or fi mergând "acceptabil" ? Sau dacă sunt lente măcar să nu pice așa ca cele gratuite ... care sunt mai mereu nefuncționale ...

Aici http://www.1dollar-webhosting.com/  arată destul de bine, îmi place ... O fi bun ? ..

#14
iri_dan

iri_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.04.2007
incearca la 000 webhost.com si iti iei un domeniu free de gen .co.cc , .tk etc


ps. fara spatiu dupa "000"

Edited by iri_dan, 27 June 2011 - 13:13.


#15
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

View Postiri_dan, on 27th June 2011, 14:12, said:

incearca la 000 webhost.com si iti iei un domeniu free de gen .co.cc , .tk etc


ps. fara spatiu dupa "000"

Am acolo http://www.julianms.site11.com/ ... (acolo am testat la forum integrarea unui editor WYSIWYG în phpBB3 ...)

Dar nu îmi place deloc acel site11 din URL (unii, pe forumuri, consideră că asta ar fi reclama lor .. la fel cum e și la ByetHost ... și la toate găzduite gratuit bagă ceva în URL ...).

Am conturi free în vreo 10 locuri. Dar site-urile găzduite gratuit merg prea lent sau nu merg deloc (la cel de mai sus, când intram pe forum începea să meargă cumplit de greu după 5 minute, iar în Admin CP era aproape imposibil de lucrat...)

Site-urile gratuite le țineam în principiu pt teste .. dar acum nu mai am nevoie nici de asta ...

PS Parcă mi-aduc aminte că făcusem rost și de un domeniu free cc (nu de acolo .. nici nu mai știu de unde ). NU stiu dacă asta ar fi o solutie pentru mine ...
Apropo, de unde vine acel cc ? ... Care e semnificația lui adică ?

Edited by julianms, 27 June 2011 - 13:29.


#16
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Postjulianms, on 27th June 2011, 14:27, said:

Apropo, de unde vine acel cc ? ... Care e semnificația lui adică ?

.cc is the Internet country code top-level domain (ccTLD) for Cocos (Keeling) Islands, an Australian territory.

Cat de neprofesional e sa ai un asemenea domeniu.... Nu inteleg ce cauti in domeniul siteurilor cand nici cativa euro pt un domeniu nu ai....

#17
julianms

julianms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 19.08.2007

View Postnetul, on 27th June 2011, 14:35, said:

.cc is the Internet country code top-level domain (ccTLD) for Cocos (Keeling) Islands, an Australian territory.

Cat de neprofesional e sa ai un asemenea domeniu.... Nu inteleg ce cauti in domeniul siteurilor cand nici cativa euro pt un domeniu nu ai....

Da' nu prea e pentru mine (pe mine mă interesează doar forumul francofon - și asta am rezolvat-o repede) ... și dacă alți colegi profesori nu vor să-și plătească site-ul (eu m-am oferit să-l fac așa, pentru a mai testa chestii în PHP, MySQL etc) atunci nici eu nu vreau să mai dau bani ..

Speram să găsesc ceva gratuit (care să funcționeze mereu, așa cum e forumul) fiindcă ei (colejii) abia știu să navigheze pe Internet ...

Eu am site-ul meu propriu de Mate (la care încă lucrez, nu am afișat acolo decât un meniu ..) și pt el am plătit la HostGator ...

Plus că acel site francofon e făcut aproape pe jumate (acuma e pus la http://www.roumanie.my3gb.com/  ... dar multe (sub)pagini nu merg, că nu am schimbat peste tot rădăcina URL-ului ... și nu folosisem o variabilă superglobală PHP pentru asta ...). Numai că acel site mai mult nu merge decât merge (e mult mai bine la Byethost ... Eu văzusem că la my3GB mergea repede .. și l-am pus acolo .. Dar cred că am nimerit atunci într-o perioadă când mergea ... Într-adevăr, dacă merge atunci merge binișor .. Problema e că mai mult nu merge decât merge ...)

Asta e ... (dar să lăsăm detaliile astea ... că ar fi mult de scris ...).
Eu am creat acest topic pentru informații, dar nu legate de ce site e, pentru cine e ... etc ...

#18
iri_dan

iri_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.04.2007

View Postjulianms, on 27th June 2011, 14:27, said:

Dar nu îmi place deloc acel site11 din URL (unii, pe forumuri, consideră că asta ar fi reclama lor .. la fel cum e și la ByetHost ... și la toate găzduite gratuit bagă ceva în URL ...).


de aceea am scris sa iei un domeniu free sa scapi de acel site11
daca e site mai mult personal si nu vrei sa fie pentru o firma sau ceva de genul nu cred ca se supara nimeni daca ai ca si domeniu .co.cc , .tk sau ce domenii free mai sunt

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate