Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Cum pot face adolescentii bani?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Betaky

Betaky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2009
Intotdeauna mi-am dorit sa am la fel ca toti prietenii mei bani de buzunar de fiecare data cand ies din casa, sa am bani de pachet la scoala, lucru care se intampla foarte rar din cauza conditiei financiare a familiei.

Atat vara aceasta, cat si vara trecuta mi-am cautat de munca insa nu am gasit nicaieri ceva. Am incercat sa ma angajez ca babysitter, toata lumea spune ca un parinte nu si-ar lasa copilul cu o adolescenta de 17 ani, am incercat pe la restaurante, cluburi, dar spuneau ca prefera pe cineva cu un minim de experienta si tot asa.

Nu am fost niciodata cu prietenii la mare, iar anul acesta imi doresc asta mai mult ca oricand, pentru ca vara urmatoare voi avea bac, admitere si este ultima vara cand as putea face asta. Pentru excursie am nevoie de 320 de lei si nu stiu cum as putea sa fac banii acestia intr-o luna, fiind adolescenta. Plus mi-ar mai trebui niste bani de buzunar, dar cei 320 de lei sunt baza.

Stiu sa lucrez foarte bine in photoshop, stiu foarte bine engleza si m-as putea ocupa de anumite traduceri, dar nu am gasit nicio oferta pe internet sau ceva asemanator. Dar as putea sa fac orice... De asemenea sunt pasionata de fotografie si am un aparat Canon S5 SI, si as putea sa fotografiez la nunti, botezuri, majorate, evenimente, pentru oameni care nu isi pemit sa dea 200 de euro sau mai mult pe un fotograf, eu as fi cerut 100-200 de lei.

Eu sunt din Tulcea, stie cineva un loc unde as putea sa ma angajez sau imi poate face cineva o oferta, ceva ce as putea face de la distanta? (cum am dat exemplul cu traducerile, cu Adobe Photoshop).

Va multumesc anticipat si v-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
cam greu pentru ca esti minora!

#3
merdeneaprajita

merdeneaprajita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2007
incearca aici http://www.vworker.com

#4
anapoiana

anapoiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.01.2010
In Bucuresti sunt multe firme de publicitate care angajeaza copii de la 16 ani in sus pentru promotii,poate sunt si la tine in oras.

#5
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
Sa faci poze la evenimente pentru 100 lei nu e o idee buna.
1- Ai strica piata
2- Eu nu as plati cuiva  100 lei pentru fotografiile cele mai importante din viata mea.

Asta fiind zise, daca te pricepi la Photoshop poti incerca pe diferite site-uri ce au oferte in domeniu sau intermediaza oferte de genul asta.  (sa lucrezi ca freelancer photoshop ) In timp o sa castigi bani si experienta :)
Incearca pe  http://www.thefreelancenation.com/
sau  http://www.rent-acoder.com/

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmerdeneaprajita, on 25th June 2011, 20:18, said:


Nu merita sa te angajezi acolo ca writer! Sau in nici-un caz pe freelancer dot com. Proprie experienta negativa.

#7
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011
Chiar sunt curios si eu.. ma cam plictisesc pe timp de vara, in unele zile.

#8
Greencold

Greencold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.04.2009
Sau poate sa imparti fluturasi pe la vreun supermarket? Desi nu stiu cat de mult poti sa castigi din asta..

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Votez si eu cu freelancing in photoshop pe situri de profil daca zici ca stii sa lucrezi foarte bine. Mai greu la inceput dar apoi dupa 3-4 lucrari facute incepe sa mearga. In plus poti face asta cand vrei, nu iti impune nimeni program fix. Sunt discutii despre asta pe net la greu.

#10
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
nici ca ajutor de ospatar nu ai gasit,ca acolo nu se cere experieta.
Sau cum a mai spus cineva mai devreme,sa imparti pliante prin oras de la diferite firme(telefonii mobile,banci,oferte de supermarket,etc)vazusem asa ceva pe net si se plateau binisor,in jur de 40-50ron/zi

#11
Betaky

Betaky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2009
Am incercat cu fluturasii, la vodafone. Se plateste pe ora... 10 lei/ora. Da, este avantajos daca te cheama des. Dar se duc foarte multi adolescenti si nu te cheama de mai mult de 2 ori pe luna sa lucrezi cam 2 ore de fiecare data. Si asta inseamna 40 de lei intr-o luna... bani care se duc instant... fara sa vrei mai mult

Iar cu fotografia... am fost la nunti care nu aveau fotograf pentru ca era prea scump si si-au adus vecina/vecinul cu un aparat compact, gen canon a550 sa le faca poza... da, poate as strica piata, nu stiu foarte multe lucruri despre asta, dar cineva care nu are posibilitati sa angajeze un fotograf profesionist, care cere mult pentru ca din asta traieste... cred ca ar da 100 de lei pentru cele mai importante fotografii din viata lor daca sunt mult mai bune decat pozele facute de vecina.

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Dar sunt lenes :P. Poate dupa examane.

Edited by miki07, 25 June 2011 - 20:33.


#13
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Prin Constanța umblă cu fluturași pentru bursa auto (bine, că pe ei scrie „particular cumpăr...” e partea a doua), ai putea strica un telefon-două la unii din ăștia.

#14
Greencold

Greencold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.04.2009

View PostBetaky, on 25th June 2011, 21:27, said:

Am incercat cu fluturasii, la vodafone. Se plateste pe ora... 10 lei/ora. Da, este avantajos daca te cheama des. Dar se duc foarte multi adolescenti si nu te cheama de mai mult de 2 ori pe luna sa lucrezi cam 2 ore de fiecare data. Si asta inseamna 40 de lei intr-o luna... bani care se duc instant... fara sa vrei mai mult

Iar cu fotografia... am fost la nunti care nu aveau fotograf pentru ca era prea scump si si-au adus vecina/vecinul cu un aparat compact, gen canon a550 sa le faca poza... da, poate as strica piata, nu stiu foarte multe lucruri despre asta, dar cineva care nu are posibilitati sa angajeze un fotograf profesionist, care cere mult pentru ca din asta traieste... cred ca ar da 100 de lei pentru cele mai importante fotografii din viata lor daca sunt mult mai bune decat pozele facute de vecina.

Atunci incearca si in alte parti. Du-te la toate supermarketurile din oras si intreaba. Esti fata,ai 17 ani,si daca mai arati si bine sigur o sa gasesti ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate