Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Casa de schimb valutar!

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Edmondblue

Edmondblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2008
Nu stiu daca am postat in cel mai potrivit loc, insa rog sa fie mutat daca locul subiectului e in alta parte.

Vreau sa stiu care sunt pasii pentru deschiderea unei case de schimb valutar? Stiu ca trebuie printre altele o aprobare de la BNR...

(a) Daca are cineva o casa de schimb, a avut, ori lucreaza la una il rog sa ma lamureasca legat de partea de rulare a valutei... cursul oficial e 4.2 roni pentru 1 euro. Cumpar 5000 euro intr-o zi la pretul de 4.1 roni pe euro... eu vand in aceeasi zi 1000 euro cu 4.3 roni pe euro... ce fac cu surplusul de 4000 euro? Se poate face un contract cu o banca pentru vanzarea catre respectiva  la un alt pret pe euro (eventual pretul de referinta pentru acea zi... sunt constient ca poate suna stupid intrebarea, de aceea intreb) decat pretul cu care respectiva banca cumpara euro?

Imi este un putin neclar, cum poate o casa de schimb sa obtina profituri suficient de mari care sa o tina pe linia de plutire dupa ce achita toate costurile cu salariile, chiria si utilitatile... avand o diferenta foarte mica intre suma cu care cumpara si vinde valuta, mai ales tinand cont ca sunt foarte rare situatiile in care suma cumparata de casa in valuta e mai mica sau egala cu suma vanduta (pentru a face rulajul...)

Ex: curs de referinta 4.2 roni/ euro
casa cumpara euro cu 4.18 si vinde cu 4.22... avem astfel o diferenta de doar 0.04 roni intre cumparare si vanzare. Acest lucru aduce totusi profit, insa in situatia in care zilnic ruleaza sume mari atat de lei cat si de euro. Daca insa cumpara 10000 si vinde 2000... la un moment dat excesul de valuta va fi mult prea mare. Ce face atunci? Revin la intrebarea initiala de la punctul (a).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate