Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primii kilometri - drum lung

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
asa e, nu ai voie sa conduci in afara ca incepator, dar omul poate a luat carnetul acum 10 ani si n-a condus de atunci

#20
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Din punctul meu de vedere marele pericol este viteza. Nu o sã poþi merge tot drumul cu 60km/h iar la >120km/h neavând experienþã va fi nasol.
Iar sã mergi atât de mult cu morcovu-n fund nu-i prea bine...

#21
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013

 nepot, on 22nd June 2011, 16:07, said:

asa e, nu ai voie sa conduci in afara ca incepator, dar omul poate a luat carnetul acum 10 ani si n-a condus de atunci
Nu poate. E sigur. A spus-o deja.

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Riscurile sunt mult mai mari in Romania decat in afara insa in Romania sunt sigur ca nu vei face 1000km in cateva zile ca incepator. Nici eu nu te incurajez sa pleci la un drum asa lung pana nu mai capeti mai multa experienta. Garantat vei obosi f repede si poti face si greseli. Ia-o usor!

#23
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Sincer, singurul impediment major pe care il vad e oboseala. Ca incepator, te asigur ca dupa 150 de KM de condus fara oprire prin romania esti MORT. Nu mai vezi nici stopurile celui din fatza. Eu inainte sa ma aventurez la drumuri lungi (>300 km) aveam suficienta experienta, dar tot oboseam repede. Tata conduce de dim pana seara si ii e OK (adica...si el oboseste dupa 12 ore de condus de exemplu, dar macar se poate concentra in continuare...ca incepator nu ai puterea asta)

#24
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pe unii ii manaca in cur, nici macar nu a condus 100m in tara ca vrea sa plece cu masina pana in franta.

#25
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
nu stiu de ce am eu senzatia ca nu mai e valabila treaba cu incepatorul la volan in strainatate :)
a, ba da.. in ultimele versiuni ale legilor nu mai scrie nimic despre asta ;)

http://www.mae.ro/node/1564
http://bpr.b.politia...ie-rutiera.html

ca incepator, iti recomand ruta pe partea de sud a tarii ca e mai lejer dpdv al aglomeratiei (Craiova- DTSeverin-Lugoj-Timisoara=>vama )
apoi, cred ca te-ar rupe traficul pe autostrazi (mers alert, depasiri, etc.) asa ca nu pot decit sa iti recomand sa folosesti cind autostrada cind drumurile judetene alaturate

#26
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007

 ripper, on 22nd June 2011, 15:56, said:

Tu cum de ai calculat cifra aia exacta? :D


 d4m4g3, on 22nd June 2011, 16:03, said:

Aia nu e exacta, e aproximativa! Daca vrei, iti spun eu cifra exacta: 78.893km! De aici in sus esti sofer cu experienta.


N-am calculat-o eu,e o cifra aproximativa.Asa scria in cartea de circulatie rutiera din anii '90.

#27
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 d4m4g3, on 22nd June 2011, 16:03, said:

Eu zic ca mai bine nu te duci pe un asemenea traseu... Difera oamenii, drumurile, vremea, masina nu ti-o cunosti bine si tot asa.
Greseli exista si la cei cu experienta, dar cand nu o ai nici pe aia e chiar greu si nesigur. Circula prin oras, in afara orasului cu grija, mai capata experienta in diverse conditii si abia apoi...
Ia-o usor, pas cu pas, nu e nevoie sa te bucuri de permis si sa pleci la drum (atat de) lung acum. :)

Totusi, concediu placut! Cam asta pare a fi... Mai bine sa mergi linistit si sa te bucuri de drum/timp/o bere fara sa ai grija masinii.


Aia nu e exacta, e aproximativa! Daca vrei, iti spun eu cifra exacta: 78.893km! De aici in sus esti sofer cu experienta.
Pai pe principiul asta, inseamna ca nu se mai duce niciodata, nu? Zicea cineva ca de-abia dupa 80000 de kilometri, pai fratilor, ganditi-va si voi, poate omul in mod normal o sa circule cu masina sub 10000km/an, sau poate chiar sub 5000km., ce ar trebui sa faca in cazul asta, sa astepte pana la batranete pentru a merge in strainatate? Daca omul are nevoie ACUM?! Lasati omul in pace, sa invete sa se descurce, trebuie sa cunoasca si traseele si regulile din afara tarii, nu numai din Romania!
Nebuni sunt peste tot, daca e sa se intample ceva rau, se intampla oriunde! Ce sa facem acum, sa ne retragem intr-un glob de cristal de teama?
Sa ia pe cineva cu el, si-apoi doar nu conduce intr-una, fara pauze, nu? Ca doar nu e robot!

#28
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 d4m4g3, on 22nd June 2011, 16:03, said:

De aici in sus esti sofer cu experienta.
nu mai stiu care zicea (aici sau in real life) ca esti sofer cu experienta de abia dupa vreo 2 3 accidente....

 D_FENS, on 22nd June 2011, 16:18, said:

Asa scria in cartea de circulatie rutiera din anii '90.
E depasita de situatie

Edited by Evergreen, 22 June 2011 - 15:23.


#29
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Am 6. :)

Hai sa fim seriosi ca incepator sa pleci in F/DE e un risc inutil. doar daca mai merge alt sofer cu experienta si conduceti pe rand.

#30
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Ok, in primul rand tin sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sincer sa fiu nu ma asteptam la atatea reply-uri pertinente :).

Ce am retinut, intr-o ordine relativ aleatoare:

- circulatia noaptea / in conditii de vreme diferite fata de ce sunt eu obisnuit (ploi abundente, ceata, etc);
- sanse mai mari de a se intampla ceva, fiind incepator + faptul ca in romania te poti descurca mult mai simplu (gasesti ajutor mai repede, etc);
- nu cunosc masina, iar cunoasterea ei se face in timp, in nici un caz dupa 200km;
- nu stiu ce presupune condusul la viteze in regim de autostrada civilizata (si e greu sa ma obisnuiesc cu asta in bucuresti sau chiar si pe autostrazile noastre); e ok sa invet la un moment dat, dar nu si cand am alte lucruri mult mai basic de asimilat;
- oboseala la drum lung scade pe masura ce iti creste experienta. In acelasi timp, e de preferat sa capeti experienta cate putin (maxim cateva zeci de km "dintr-o bucata" la inceput, ceea ce nu se poate face intr-o excursie de genul asta);

Sunt motive mai mult decat suficiente pentru a nu pleca nicaieri (in sensul de excursii de ordinul sutelor de km) anul asta. O sa ma limitez, o perioada, la drumuri in oras si, maxim, imprejurimile "apropiate".

Referitor la apelul vostru la ratiune si respect pentru vietile celorlalti, nu pot sa spun decat ca sunt de acord. De-asta si caut raspunsuri / argumente contra pentru ideea mea, pentru ca stiu ca nu stiu si incerc sa inteleg riscurile. Daca tineam neaparat sa fiu teribilist sau daca as fi cautat adrenalina cu orice pret nu mi-as mai fi pus problema asta :).

Multumesc mult inca o data,
crz.

#31
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010

 Evergreen, on 22nd June 2011, 16:22, said:

nu mai stiu care zicea (aici sau in real life) ca esti sofer cu experienta de abia dupa vreo 2 3 accidente....


Si sa stii ca are dreptate cel care a spus asta :lol:. Eu am avut doua accidente (nu grave ce-i drept...unul dintre ele putea fi mult mai grav dar am reusit sa evit LA MUSTATZA si masinutza mea a primit doar o zgarietura pe aripa) pana m-am linistit cat de cat  :naughty:

#32
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Dar daca se face drumul pe bucati? maxim 400-500 km/zi, cu opriri la fiecare 1-2 ore..
Si noi suntem in aceeasi situatie. Un sofer, vechime permis +10 ani, experienta vreo 500 de km, calm si precaut :)
Drumul va fi facut cu pasager in dreapta (eu) care o sa-l tina pe sofer treaz prin metode clasica precum cicaleala.  :lol:
Pana plecam o sa mai facem probabil 1000-1500 de km in tara dar..

#33
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Pe principiul asta, in primii X km toti ar trebui sa stea in tara.

La o saptamana dupa ce am luat permisul am facut un drum de Bucuresti dus-intors (aprox. 750 km in total), singur, fara pasager.
La vreo 2-3 saptamani, am facut un drum dus-intors pana in Lituania. De data asta e drept, cu tatal meu langa mine.

Si culmea, inca sunt in viata, teafar si nevatamat.

Si ce e mai exagerat, primul accident l-am avut dupa 6 ani jumate, cand m-am "urcat" pe un caine. Al doilea la o saptamana dupa ce am lovit cainele, cand m-am trezit cu un scuter remodelandu-mi bara spate.

Deci nu e dracul asa de negru. Se poate daca vrei cu adevarat.

L.E.: pentru a nu lasa loc de interpretari, am fac cam 20000-25000 km/an. Deci pana in momentul asta am minim 150000 km facuti.

Edited by VladCatalin, 22 June 2011 - 15:36.


#34
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Evergreen, on 22nd June 2011, 16:22, said:

nu mai stiu care zicea (aici sau in real life) ca esti sofer cu experienta de abia dupa vreo 2 3 accidente....
Rahat. N-are nicio logica. Cu totii stim o gramada de oameni cu sute de mii de km - fara accident si pramatii cu 1000 de km si 5 accidente.

#35
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 duculeana, on 22nd June 2011, 16:19, said:

(...)
Nebuni sunt peste tot, daca e sa se intample ceva rau, se intampla oriunde! Ce sa facem acum, sa ne retragem intr-un glob de cristal de teama?
(...)


 VladCatalin, on 22nd June 2011, 16:31, said:

(...)
Deci nu e dracul asa de negru. Se poate daca vrei cu adevarat.

Cam astea sunt ideile de la care am plecat cu gandirea mea. Doar ca morala pana la urma este sa nu imi asum (eu sau cineva intr-o pozitie similara cu a mea) riscuri inutile, in conditiile in care e o lista destul de mare de lucruri care sunt specifice drumurilor pe afara si care pot sa mearga prost :).

#36
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013

 duculeana, on 22nd June 2011, 16:19, said:

N-ai inteles nimic. 80.000km era o cifra teoretica, "dintr-o carte din anii "90". Eu zis de cifra aia amintita mai sus de cineva in gluma.
Ca asa sunt unii care conduc ca boii si desi au 20.000km nu stiu nici sa plece frumos de pe loc sau sa parcheze masina, sau altii cu 5000km care au prins mult mai bine lucrurile astea, dar si altele.
Evident ca face pauze, dar o pauza de 1h spre exemplu nu te relaxeaza indeajuns de mult ca incepator, cand te stresezi si stii ca urci din nou in masina si mai ai de parcurs alte mii de km.
Nu cred ca vrea cineva mai mult sa faca pauze pe drum decat sa conduca sa ajunga la destinatie. Plus ca nu stie nici el cum va reactiona cand oboseste si nu va avea unde sa traga pe dreapta.
O sa-i amorteasca picioarele, fundul, mainile, ochii, nu-i asa simplu, pentru ca stai cu morcovu-n fund pe drum in conditiile astea.

Evident, se poate si sa fie bine, dar riscurile sunt mai mari pentru toti asadar consider ca nu merita. E bine sa eviti pana nu esti sigur pe tine. Daca mergi la noroc...

 crz, on 22nd June 2011, 16:25, said:

Pareri au fost, analizeaza-le. Vezi daca merita sa faci asta sau nu. Decizia e a ta, chiar daca parerea celor mai multi este de a nu pleca pe un asemenea traseu. :)
Spor la acumulat experienta, fara evenimente neplacute!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate