Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Penalizare pentru intarzierea platii la intretinere

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010
Poate cineva sa-mi raspunda cat de legala este penalizarea pentru intarzierea platii la intretinere atat timp cat nici un furnizor de utilitati nu a aplicat la randul sau penalizari? Am avut unele probleme financiare ce m-au impiedicat sa ajung la zi cu plata intretinerii si am acumulat o datorie de 3500 RON. Acum mi-am revenit cat de cat financiar dar am ramas socat de suma pe care trebuie sa o dau acum ca penalizare. Azi am platit o mica parte dar din pacate presedintele ma someaza sa platesc toata suma in interval de 10 zile. Chiar nu am cum sa fac asta. Va sunt recunoscator pentru un raspuns in acest sens...

PS
Rog un raspuns, nu o morala...

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Penalitatea la intretinere este perfect legala, dar poti sa scapi de suma care ti s-a pus in plus, platind intretinerea la zi.
Mai exact, sa zicem ca ai de plata pe luna mai si iunie 50 ron si o penalizare de 20 ron, total 70 ron.
Daca platesti aia 50 ron integral, o singura data( o singura chitanta), scapi de penalizarea de 20 ron..

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
In general, da, se cam percep penalitati, DAR, astea sunt stipulate in Contract. Asadar, in acest caz, cred ca sunt un pic fortate si nejustificate. Chiar asa, cine reglementeaza chestiile astea? Ca doar, in calitate de proprietari (sau chiriasi) NU am semnat nimic intre noi si Asociatie.

Si daca da, cine le cuantifica? Ca este 1 leu pe zi, sau 20 sau 50 sau 100 sau cat or mai fi..

DA, exista restate care trebuie platite (insumand lunile restante). Asteapta sa vezi ce pareri mai primesti, desi nu cred ca a fost nimeni intr-o situatie similara. Poate vreun jurist sau avocat printre userii acestui site, sau care chiar sa fie Administrator, Presedinte sau Responsabil de scara, care sa te poata lamuri mai bine...

Repet insa: dupa parerea mea, nu prea e in regula  si cred ca ar trebui sa consulti si un avocat.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
http://www.infolegal...-zi/2008/05/12/

#5
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Bun sa zicem ca platesc si penalizarile, dar vreau sa vad in fata mea si penalizarile date asociatiei de bloc inainte. Trebuie cerut toata hartogaraia, iar omuletul trebuie sa dea o explicatie legala si bine fondata (se mai pratica si manereala la bloc).

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
1. Pentru a se percepe penalitati, asociatia trebuie sa dea o hotarare in acest sens. Penalitatile nu curg ca efect al legii.
2. Pana in iulie (nu stiu momentan data exacta) daca proprietarii isi platesc in intregime baza (adica intretinerea propriu-zisa), sunt scutiti de plata penalitatilor.

View Postcolombo2003, on 21st June 2011, 21:13, said:

In general, da, se cam percep penalitati, DAR, astea sunt stipulate in Contract.

Care... contract?

#7
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View PostWittmann2, on 21st June 2011, 22:35, said:

1. Pentru a se percepe penalitati, asociatia trebuie sa dea o hotarare in acest sens. Penalitatile nu curg ca efect al legii.
2. Pana in iulie (nu stiu momentan data exacta) daca proprietarii isi platesc in intregime baza (adica intretinerea propriu-zisa), sunt scutiti de plata penalitatilor.
Care... contract?
Exista o hotarare de acum cativa ani a adunarii generale a proprietarilor privind penalizarile...
Nu am inteles punctul 2 cu scutirea penalitatilor daca se achita integral baza. Poti detalia?

#8
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Este vorba de art.II al Legii nr.175/2010 și se referă la scutirea de la plata penalităților la întreținere a celor care plătesc integral restanțele până la 19 iulie 2011, dacă venitul net pe membru de familie al solicitantului nu depășește 1000 lei.

#9
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View Postsilviu_n, on 22nd June 2011, 00:47, said:

Este vorba de art.II al Legii nr.175/2010 și se referă la scutirea de la plata penalităților la întreținere a celor care plătesc integral restanțele până la 19 iulie 2011, dacă venitul net pe membru de familie al solicitantului nu depășește 1000 lei.
Multumesc. Se pare ca chiar daca achit toata restanta in aceasta clipa tot nu scap de plata penalizarilor.  Venitul pe membru de familie depaseste cu mult 1000 RON...

#10
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Trebuia să îți atrag atenția de la început: asociația are dreptul să perceapă penalizări dacă au trecut mai mult de 30 de zile de la data scadenței sumei datorate. Aceasta este de 20 de zile de la afișarea listei de plată.

Cere administratorului să îți prezinte modalitatea de calcul a penalităților, să nu fie o greșeală, dar dacă spui că se acumulaseră 3500 de lei asta înseamnă că erau datorii mai vechi de 1 an :confuzzled: La așa întârziere este justificat și chiar obligat să înscrie privilegiu imobiliar și să recupereze suma prin instanță, de aceea te presează să achiți în 10 zile. Propune-i să semnezi un angajament că vei achita datoria într-un anumit termen, convenit de comun acord. Dacă se duce în instanța va trebui să plătești și cheltuieli de judecată, dacă apelează la un avocat o să-ți bage pe gât și onorariul acestuia.

#11
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View Postsilviu_n, on 22nd June 2011, 10:44, said:

Trebuia să îți atrag atenția de la început: asociația are dreptul să perceapă penalizări dacă au trecut mai mult de 30 de zile de la data scadenței sumei datorate. Aceasta este de 20 de zile de la afișarea listei de plată.

Cere administratorului să îți prezinte modalitatea de calcul a penalităților, să nu fie o greșeală, dar dacă spui că se acumulaseră 3500 de lei asta înseamnă că erau datorii mai vechi de 1 an :confuzzled: La așa întârziere este justificat și chiar obligat să înscrie privilegiu imobiliar și să recupereze suma prin instanță, de aceea te presează să achiți în 10 zile. Propune-i să semnezi un angajament că vei achita datoria într-un anumit termen, convenit de comun acord. Dacă se duce în instanța va trebui să plătești și cheltuieli de judecată, dacă apelează la un avocat o să-ți bage pe gât și onorariul acestuia.
Nu a pomenit nimic de judecata, dar nu se stie niciodata ce poate coace un pensionar... Multumesc mult de tot pentru sfaturi.

#12
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View Postsilviu_n, on 22nd June 2011, 10:44, said:

Dacă se duce în instanța va trebui să plătești și cheltuieli de judecată, dacă apelează la un avocat o să-ți bage pe gât și onorariul acestuia.
Revin c u o informatie. Vrea toata suma pana pe data de 30! E nebun... Stie cineva un avocat bun prin Cluj care sa nu ma jupoaie? Cred ca vrea sa ma dea in judecata...

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si ce sanse de castig crezi ca ai?
"Venitul pe membru de familie depaseste cu mult 1000 RON" daca afla asta judecatorul te-ai ars, neplata intretinerii este pur si simplu nesimtire in aceste conditii
mai bine o dai la pace cu pensionarul si ii explici ca va trebui sa prezinte actele in perfecta ordine, sa explice modalitatea de calcul...

#14
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postsilviu_n, on 22nd June 2011, 10:44, said:

Propune-i să semnezi un angajament că vei achita datoria într-un anumit termen, convenit de comun acord.
Explică-i că, și dacă apelează la justiție  apoi executor, se lungește mai mult. Și executorul n-o să treacă direct la executare, mai întâi va propune o eșalonare.

#15
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View Postsilviu_n, on 23rd June 2011, 17:11, said:

Explică-i că, și dacă apelează la justiție  apoi executor, se lungește mai mult. Și executorul n-o să treacă direct la executare, mai întâi va propune o eșalonare.
Am convenit sa platesc in 3 rate si e toata lumea multumita.  :coolspeak:  Nu a vrut sa auda de "stergerea" penalizarilor! Merita sa incerc...  :notangel:

PS
Incercati sa va platiti "aproape" la zi cotele de intretinere pentru ca exista in lege stipulata clar faza cu penalizarile si... patiti ca mine.

#16
goldyloli

goldyloli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2011
Ar putea cineva sa-mi dea detalii la ce mi se intampla si anume: anul trecut in iulie, m-am trezit la tabelul de intretinere la rubrica caldura cu o suma de aprox.65 lei, ulterior am aflat de la administratora asoc. ca, de fapt sunt penalitati calculate la intarzierile de plata ale intretinerii, calculate din perioada 2003-2009 ( intarzieri cauzate programului de incasari, 1 zi/ sapt dupa amiaza, dovada si sumele mici conf. fisei, de cate 1.50 lei sau 1.75 lei etc), suma de care nu sunt de acord pt ca eu platesc uneori si in avans toccmai pt ca exista un program de incasare f idiot ( doar o zi pe sapt cu program dupa amiaza). Cum sa procedez oare?!

#17
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Dacă, până în iulie anul trecut, aceste penalități nu au fost evidențiate pe listele lunare, atunci președintele asociației este bun de plată întrucât sumele s-au prescris.

Asociația are dreptul de a percepe penalități numai în condițiile în care furnizorii au impus penalități pentru neplata în termen a facturilor, ori acestea trebuiau imputate celor care nu au plătit la timp, o dată cu distribuirea facturii. Dacă nu s-a procedat așa, răspunzători sunt, deopotrivă, administratorul, președintele și cenzorul asociației. Vă recomand să notificați în scris asociația de proprietari în acest sens.

#18
goldyloli

goldyloli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.08.2011
multumesc pentru raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate