Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ploiesti-Mangalia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
otan

otan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.07.2006
Salutare
Sunt din Timisoara si  vreau sa merg cu familia la mare, la Mangalia. Avem de facut o oprire la Ploiesti, pana acolo stiu drumul.
De acolo, ce imi recomandati, pe vechiul drum prin Harsova, sau pe ruta Slobozia-Drajna pe A2 prin Cernavoda (am inteles ca mai e un pod prin oras, afara de cel la care se lucreaza)?
Si daca ma duc prin Cernavoda si vreau sa ocolesc Constanta, sunt OK drumurile judetene de la Medgidia spre Topraisar?
Sau astept alte sugestii.
Multumesc.

#2
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
ploiesti dn1 centura bucuresti a2 cernavoda mangalia
cel mai rapid si usor

Edited by aalinn, 20 June 2011 - 21:19.


#3
otan

otan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.07.2006

View Postaalinn, on 20th June 2011, 21:19, said:

ploiesti dn1 centura bucuresti a2 cernavoda mangalia
cel mai rapid si usor
E ok acum pe Centura Bucuresti? Drumul o sa-l fac intr-o zi lucratoare (luni)
din Cernavoda prin Constanta sau prin Topraisar?

#4
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postotan, on 21st June 2011, 22:34, said:

E ok acum pe Centura Bucuresti? Drumul o sa-l fac intr-o zi lucratoare (luni)
din Cernavoda prin Constanta sau prin Topraisar?
e ok centura 2 benzi pana la pantelimon. din cernavoda prin ct a fost bine , poate nicu te poate ajuta mai bine cu un
sfat local

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postaalinn, on 20th June 2011, 22:19, said:

ploiesti dn1 centura bucuresti a2 cernavoda mangalia
cel mai rapid si usor
Usor si rapid din parti. Ai fost vreodata pe A2??? Sau pe centura Buc, la intrare, sau chiar peste tot, depinde de zi?
Din Ploiesti vechiul drum e cel mai bun. Mai sunt o gramada de discutii pe forum despre el. (Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Tandarei-Giurgeni-Vadul Oii-C-ța-Mangalia), adica E60 all the way. E mult mai lejer si ca distanta e mai scurt. Dar na, daca vrei sa faci si tu ca tot ghertoiul roman s-o iei pe cei 200 de metri de autostrada... e alta problema.

#6
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Deci, cu centura Bucurestiului ar fi cam asa:
La iesirea din Otopeni, recomand sa treci podul de peste calea ferata/centura si la baza lui sa virezi la dreapta pe bretea; ajungi astfel la intersectia cu centura unde virezi la dreapta, treci pe sub podul peste care ai trecut si apoi drumul merge la stanga, peste calea ferata. Imediat dupa calea ferata viraj la dreapta, tot pe centura. Totul este grupat pe o distanta de 50-100m. Daca ai noroc si s-a dat in folosinta noul pod peste calea ferata, nu mai parcurgi trecerea la nivel cu calea ferata (ultimele doua viraje, unul la stanga, unul la dreapta, ci urci pe noul pod). Ai de mers pe drum cu 2 benzi pe sens, cu separare de sensuri pana la podul pe sub drumul Bucuresti - Urziceni (al treilea pod pe sub care treci, exceptandu-l pe cel de la Otopeni). Aici, dupa ce te obisnuisei cu un drum mai larg, treci brusc printr-o intersectie foarte aglomerata de obicei, apoi ai de mers pe sosea cu 1 banda pe sens (vechea centura) pana la A2. Sper ca este bine semnalizata intrarea pe A2, eu de obicei mergeam doar pana la intersectia cu drumul vechi spre mare din Bucuresti (Bucuresti-Pantelimon-Branesti).

Pe drumul Ploiesti-Urziceni-etc... ar fi urmatoarele probleme: sectorul Ploiesti - Albesti Paleologu: drum cu 4 benzi (2 pe sens), in Valea Calugareasca si Albesti Paleologu (cam vreo 60% din acest sector de drum) poti intalni radar mobil (Logan MCV alb). In Albesti Paleologu trebuie sa virezi la dreapta, catre Urziceni. Daca ai noroc, nu prinzi bariera la iesirea din Albesti. Daca prinzi bariera, e posibil sa stai si 20 minute pana trece trenul... In continuarea traseului, nu stiu, ca nu-l parcurg.

#7
cristi_ph

cristi_ph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.03.2011

View Postripper, on 21st June 2011, 22:42, said:

Dar na, daca vrei sa faci si tu ca tot ghertoiul roman s-o iei pe cei 200 de metri de autostrada... e alta problema.


De fiecare data prefer autostrada,fata de vechiul drum.Asta inseamna ca eu si ceilalti ca mine conform comentariului tau generalist suntem niste ghertoi.
E vorba de confort si centura bucurestiului e ok.Se aglomereaza cand se trece de pe 2 benzi pe una si anumite portiuni cam praf dar in rest e totul bine.Bucurestiul e aglomerat in interior si pe centura si am prins doar de 2 ori mers bara la bara pe centura si atunci era pana sa se dea in folosinta podul.Depinde si la ce ora ajunge omul pe acolo.
Ne facem pe noi atat ca vrem drumuri ca in afara si cand se ofera macar o umbra de idee suntem ghertoi ca o folosim.Dupa parerea ta asa o sa fie si in cazul Buc-Pl?Sunt ghertoi ca ma urc pe autostrada si prefer sa merg constant si ok si la sfarsit sa dau 11 lei decat sa stau sa traversez orase sau sate?
Nu sunt deloc de acord cu parerea ta si exprimarea ta lasa de dorit.As putea spune ca toti cei care nu folosesc A2-ul sunt ghertoi dar n-as fi fairplay.Pe viitor nu generaliza.

#8
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009

View Postripper, on 21st June 2011, 22:42, said:

Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Tandarei-Giurgeni-Vadul Oii-C-ța-Mangalia
recomand, drumul e foarte bun

#9
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Si eu tot drumul vechi il recomand . E ceva mai prost(adica se merge cu 90-100) de la Albesti la Urziceni dar dupa este foarte bun si mai liber .
Intr-o zi de luni s-ar putea sa stai mult si bine pe centura B , si mai spunea cineva ca umbla mcv-ul pe V.Calugareasca :Dar pe DN1 pana in B oare poti merge mai mult de 70 in medie ? (acolo-s camere fixe ) .
Pe ruta data de mine, in 4 ore esti la Mangalia fara bataie de cap .

#10
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut ! Stiu ca este foarte vechi topicul...dar, dupa vreo 15 ani de "absenta", urmeaza sa mergem la mare (Jupiter).
Ce traseu recomandati ? Plecare din Ploiesti, desigur.
Google zice A3, Centura, E81, A2.   Este OK ?
Multumesc ! Concedii placute !

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Depinde în ce zi a săptămânii pleci și la ce ora...

#12
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Luni, ora 9 (?).

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Cel mai probabil vei prinde aglomerație pe centura.


#14
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Parerea mea, cea mai buna varianta ar fi asta: https://www.google.r...1!1e1?entry=ttu

Edited by cristiany, 23 August 2023 - 09:59.


#15
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Inclin sa cred ca asa este, multumesc !

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcristiany, on 23 august 2023 - 09:58, said:

Parerea mea, cea mai buna varianta ar fi asta: https://www.google.r...1!1e1?entry=ttu
Daca navigatia iti da rosu de la pod Pantelimon incolo spre Cernica si conexiunea cu A2 poti urca pe pod si mergi pe DN3 pana la Branesti si intri de acolo pe autostrada.
La Agigea s-a mai intamplat din cauza aglomeratiei sa o iau spre Techirghiol si de acolo sa intru in Eforie Nord cateodata luand-o prin spate pe la Lidl la rondul de la gara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate