Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Creare website!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Omule, tu nu intelegi o chestie. Un site fara platforma nu mai e rentabil decat daca ai cunostinte extrem de avansate in programare si management web. Altfel, platforma -  poti edita codul sursa, o poti modifica exact asa cum iti place.

Daca totusi, tii mortis sa faci ceva de la 0 eu zic fara rautate sa inveti programare 1-2 ani si la urma sa pui bazele unui proiect maret.

#20
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Bun, ok, am inteles ca e mai usor cu o platforma.
Acum, intrebari despre ce pot face pe acea platforma:
1. Pot sa raman cu domeniul pe care l-am cumparat (de exemplu, vreau sa intru pe situl meu prin www.example.com) si sa il folosesc pe platforma?
2. Daca folosesc o platforma, site-ul meu poate arata, spre exemplu, ca YouTube-ul sau ca Facebook-ul? (cred ca Facebook e cel mai bun exemplu de site, de care as vrea eu sa am. E simplu, usor de navigat, se pot incarca poze si are si player pentru video.)

PS: Daca folosesc programe precum Photoshop (care exporta, spre ex un template de webpage, in Html and Images - click) si Dreamviewer, tot mai trebuie sa invat un limbaj?

Ma scuzati daca sunt stresant sau enervant, vreau sa inteleg macar in mare despre ce e vorba.

Edited by alexutzzu92, 17 June 2011 - 23:28.


#21
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Prima data ai zis ca vrei ca deviantart, dupa care ai zis ca ceva in genu lu' nVidia, iar acum :

View Postalexutzzu92, on 18th June 2011, 00:25, said:

Daca folosesc o platforma, site-ul meu poate arata, spre exemplu, ca YouTube-ul sau ca Facebook-ul? (cred ca Facebook e cel mai bun exemplu de site, de care as vrea eu sa am)
:scared:

Daca ar fi mers asa de usor treaba, as fi avut pana acum 5 facebook-uri, 3 youtube-uri si macar un google  :lol:

Edited by w3room, 17 June 2011 - 23:31.


#22
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007

View Postw3room, on 18th June 2011, 00:30, said:

Prima data ai zis ca vrei ca deviantart, dupa care ai zis ca ceva in genu lu' nVidia, iar acum :


:scared:

Daca ar fi mers asa de usor treaba, as fi avut pana acum 5 facebook-uri, 3 youtube-uri si macar un google  :lol:

Pai din cate am inteles pana cum, nu e ok sa folosesc elemente flash pe site (sau daca da, foarte putine, sa zicem un slide de imagini), cel putin nu la inceput cand e in perioada de promovare.
Bun, asta mi-e clar, de aceea am zis ca Facebook-ul ar fi un exemplu bun de ce as vrea eu, pentru ca nu foloseste flash aproape deloc, decat flash playerul care il folosesc majoritatea site-urilor. Bun, nu ma intereseaza pe mine commenturi si like-uri la poze, iti dai seama, vorbesc asa in mare. Vreau ceva simplu, placut ochilui.

Asa, si am mai inteles ca e mai ok sa folosesc o platforma decat s-o iau de la 0. Ok, toate bune si frumoase, dar am pus niste intrebari mai sus la care chiar as vrea un raspuns.
Ideea e ca ma intereseaza foarte mult sa pot intra pe siteul meu (nu numai eu, si restul lumii) prin adresa simpla (www.example.com) si sa arate ca asta, dar in plus as vrea sa am propriul Flash Player si image slider.

#23
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 17th June 2011, 21:17, said:

Prima data iti cumperi un domeniu. Ori il iei cu spatiu de gazduire, ori iti cauti un spatiu de gazduire gratuit. Dupa aceea, cauti un soft pentru a urca fisiere pe spatiul tau. La final, incepi sa creezi saitul propriu-zis. Nu trebuie sa stii programare sau mai stiu eu ce, nu neaparat.
Softul Flash este excelent pentru a-ti atinge scopul, dar exista si nenumarate altele mai simple si cu rezultate multumitoare.

Sunt convins. Nu am apucat să citesc toate răspunsurile, dar acelea care le-am citit, au fost slabe, iar la altele m-a bufnit râsul.

Când aveam 12 ani și eu încercam să îmi fac un web site de counter-strike și poze. Știi tu, acele porcării de pe www. Dacă nu mai ai acea vârstă și vezi această meserie mai mult decât un hobby, sfaturile primite mai sus sunt zero.

Acele programe enumerate de tine sunt doar niște unelte, unelte de care un programator nu are nevoie.

Dacă vrei sfaturi de calitate, postează aici motivul pentru care vrei să-ți faci un site, ce înveți tu acolo este egal cu zero.

Baftă.

#24
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007

View Postpuya4ever, on 18th June 2011, 00:47, said:

Sunt convins. Nu am apucat să citesc toate răspunsurile, dar acelea care le-am citit, au fost slabe, iar la altele m-a bufnit râsul.

Când aveam 12 ani ?i eu încercam să îmi fac un web site de counter-strike ?i poze. ?tii tu, acele porcării de pe www. Dacă nu mai ai acea vârstă ?i vezi această meserie mai mult decât un hobby, sfaturile primite mai sus sunt zero.

Acele programe enumerate de tine sunt doar ni?te unelte, unelte de care un programator nu are nevoie.

Dacă vrei sfaturi de calitate, postează aici motivul pentru care vrei să-?i faci un site, ce înve?i tu acolo este egal cu zero.

Baftă.

Huh, chiar crezi ca as avea acea varsta? Nu, am 19 ani si sunt in ultimul an din ciclul liceal (da, am bac-u anul asta). Ideea e urmatoarea, am sa merg pe Facultatea de Arte si Design din Timisoara mai departe, specializare Design Grafic.
Sunt bun in Photoshop (pe o scara de la 1 la 5, as fi cam de nota 4) si celelalte produse de la Adobe cum ar fi illustrator, indesign, dreamviewer, flash (toate) si aftereffects inca le invat.

Ce vreau eu sa fac?
Vreau sa-mi fac un site pentru mine. Mai exact, vreau ca acel site sa fie in primul rand frumos din punct de vedere grafic (asta n-ar fi o problema, ca de partea grafica ma ocup eu in photoshop si flash). Vreau ca pe site sa poata fi vizualizate videouri, cu propriul meu player, nu embedded de pe youtube sau mai stiu eu unde si imagini, de preferat in stilul facebook, daca nu, in stilul deviantart (cu "next", "previous" dar nu cu refresh la toata pagina).

Pentru ce acest site?
Deocamdata doar pentru promovarea mea, vreau sa ma caute clienti din intreaga lume.

Bine, eu gandesc departe acum, dar imi place sa cred ca pot face ceva si fac tot posibilul sa reusesc. De obicei cand imi pun ceva in minte, nu ma dau batut pana nu realizez acel lucru. Am idei bune, cred in ele si deocamdata asta ar fi inceputul, un simplu site.

PS: Scuze, nu pot sa dau foarte multe detalii despre ce vreau sa fac pentru ca traim in Romania.

Edited by alexutzzu92, 18 June 2011 - 00:15.


#25
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Atunci tu te vei numi web designer. De aici până la a-ți scrie propriul site de la 0 este cale lungă.

Ai nevoie de un CMS pe care să-l customizezi așa fel încăt să-ți iasă un site cum dorești tu. Din ce am înțeles un portofoliu.

Îți recomand wordpress.

Sunt așa multe de spus, caută materiale pe care să le citești pe google, sigur găsești tot felul de articole care să-ți deschidă orizontul.

Băieții de mai sus au fost bine intenționați, însă la fel, departe de realitate :)

#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpuya4ever, on 18th June 2011, 01:17, said:

De aici până la a-?i scrie propriul site de la 0 este cale lungă.

Ai nevoie de un CMS pe care să-l customizezi a?a fel încăt să-?i iasă un site cum dore?ti tu. Din ce am în?eles un portofoliu.

Î?i recomand wordpress.


Băie?ii de mai sus au fost bine inten?iona?i, însă la fel, departe de realitate :)

Nu, ca noi i-am zis sa se faca cioban ca sa invete PHP. Si platforma nu e acelasi lucru cu CMS? Eu ma retrag, se pare ca nu cunosc destule.

@initiator - mai intai, fara rautate sau ironie iti spun, fii sigur de ceea ce vrei. Documenteaza-te despre ce au la baza site-urile ce sunt ca cel ce vrei tu sa-l construiesti. Timp sa ai, documentatie exista.

Edited by Ann0nyym0us, 18 June 2011 - 00:22.


#27
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostAnn0nyym0us, on 18th June 2011, 01:22, said:

Nu, ca noi i-am zis sa se faca cioban ca sa invete PHP. Si platforma nu e acelasi lucru cu CMS? Eu ma retrag, se pare ca nu cunosc destule.
Asta vroiam sa zic si eu...

#28
Cosmi

Cosmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.08.2006
Ma voi glumiti serios? Ce-s cu raspunsurile astea? Asa sfaturi ii dati voi unui incepator? Mai bine abtineti-va, serios.

View PostAnn0nyym0us, on 18th June 2011, 00:07, said:

Omule, tu nu intelegi o chestie. Un site fara platforma nu mai e rentabil decat daca ai cunostinte extrem de avansate in programare si management web. Altfel, platforma -  poti edita codul sursa, o poti modifica exact asa cum iti place.
Serios? Si cum o sa modifice platforma daca nu are cunostinte de programare?

@alexutzzu92 daca ai de gand sa faci un site, indiferent de cat de mare ar fi sau ce tehnologii ai folosi, apuca-te de invatat. Un pas deja l-ai facut: apeland la forum. Dar totusi, apeleaza la mai multe forumuri, de preferat straine. Dupa cum vezi, numai sfaturi comice primesti aici.

Nu arunca banii aiurea. La ce iti trebuie domeniu si gazduire cand tu nu ai nimic facut? Ce o sa pui pe el?

De cat timp ai ideea asta cu siteul in cap? De 2 zile? Bun, mai asteapta 3 saptamani sa vezi daca mai ai acelasi entuziasm. In tot timpul asta incearca sa iti materializezi ideea. Fa un "reality scan", vezi ce ai si ce nu ai, care sunt sansele ca proiectul tau sa mai existe si peste un an, doi, cinci. Intreaba diverse persoane, cere-le sfaturile, parerile... Totusi, ai grija ce sfaturi urmezi. Nu te arunca cu capul inainte.

Treaba asta cu siteuri poti sa o inveti foarte usor, nu e mare chestie. Incepe cu HTML, apoi CSS, apoi PHP. Astea sunt cele mai importante. Optional, poti sa studiezi Javascript - te va ajuta sa intelegi unele scripturi. E important sa sti HTML si CSS pentru ca sigur te vei lovi de problemele de afisare pe diverse browsere. O sa se vada intr-un fel pe Internet Explorer si altfel pe Firefox. Daca stapanesti bine limbajele, probleme se rezolva repede, poate chiar nici nu o sa apara. Bineinteles, cu limbajele astea iti construiesti siteul asa cum doresti tu!

Daca folosesti ca incepator niste platforme gen Joomla / Wordpress o sa ajungi in mediocritate si o sa ai un site care seamana cu a altor cateva mii de persoane, pentru ca toti incepatorii folosesc teme gata facute si care arata "coool". Bineinteles, e mai usor asa. Dar daca vrei ceva original investeste niste timp in educatie.

Succes!

#29
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Ma voi numi Graphic Designer (care include Web Designer), dar ma rog, nu conteaza.

Ok, am vazut ca daca folosesc WordPress pot avea domeniu fara .wordpress.com (care este cel gratuit). Aici m-am lamurit.
Interbarea e, pot sa fac pe platforma asta ce am specificat mai sus? (flash content, flash player) ?

#30
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostAnn0nyym0us, on 18th June 2011, 01:22, said:

Nu, ca noi i-am zis sa se faca cioban ca sa invete PHP. Si platforma nu e acelasi lucru cu CMS? Eu ma retrag, se pare ca nu cunosc destule.

@initiator - mai intai, fara rautate sau ironie iti spun, fii sigur de ceea ce vrei. Documenteaza-te despre ce au la baza site-urile ce sunt ca cel ce vrei tu sa-l construiesti. Timp sa ai, documentatie exista.

Îmi poți arăta te rog unde am spus că platforma nu este același lucru cu CMS-ul? Termenul CMS este cel corect, nu platformă, nu sistem, nu script, nu altceva. În cazul de față bineînțeles.

@cosmi: HTML și CSS nu sunt limbaje de programare, în rest, subscriu la sfatul tău cu investitul în educație.

#31
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostCosmi, on 18th June 2011, 01:31, said:

Ma voi glumiti serios? Ce-s cu raspunsurile astea? Asa sfaturi ii dati voi unui incepator? Mai bine abtineti-va, serios.
Vrei sa-mi spui si mie care sunt sfaturile aiurea ?

View PostCosmi, on 18th June 2011, 01:31, said:

Serios? Si cum o sa modifice platforma daca nu are cunostinte de programare?
Vezi ca html si css nu sunt limbaje de programare + ca daca s-ar fia apucat pe o platforma i-ar fi fost mult mai usor ! Ar fi avut de editat doar ce tine de html si css, ca pentru restu' exista pluginuri/module !

#32
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
edit: alexutzzu92, dacă citeai articolul lăsat de mine pe keywordul CMS te lămureai de niște lucruri, dar nu, cititul e prea greu în secolul nostru.

#33
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007

View PostCosmi, on 18th June 2011, 01:31, said:

Ma voi glumiti serios? Ce-s cu raspunsurile astea? Asa sfaturi ii dati voi unui incepator? Mai bine abtineti-va, serios.

Serios? Si cum o sa modifice platforma daca nu are cunostinte de programare?

@alexutzzu92 daca ai de gand sa faci un site, indiferent de cat de mare ar fi sau ce tehnologii ai folosi, apuca-te de invatat. Un pas deja l-ai facut: apeland la forum. Dar totusi, apeleaza la mai multe forumuri, de preferat straine. Dupa cum vezi, numai sfaturi comice primesti aici.

Nu arunca banii aiurea. La ce iti trebuie domeniu si gazduire cand tu nu ai nimic facut? Ce o sa pui pe el?

De cat timp ai ideea asta cu siteul in cap? De 2 zile? Bun, mai asteapta 3 saptamani sa vezi daca mai ai acelasi entuziasm. In tot timpul asta incearca sa iti materializezi ideea. Fa un "reality scan", vezi ce ai si ce nu ai, care sunt sansele ca proiectul tau sa mai existe si peste un an, doi, cinci. Intreaba diverse persoane, cere-le sfaturile, parerile... Totusi, ai grija ce sfaturi urmezi. Nu te arunca cu capul inainte.

Treaba asta cu siteuri poti sa o inveti foarte usor, nu e mare chestie. Incepe cu HTML, apoi CSS, apoi PHP. Astea sunt cele mai importante. Optional, poti sa studiezi Javascript - te va ajuta sa intelegi unele scripturi. E important sa sti HTML si CSS pentru ca sigur te vei lovi de problemele de afisare pe diverse browsere. O sa se vada intr-un fel pe Internet Explorer si altfel pe Firefox. Daca stapanesti bine limbajele, probleme se rezolva repede, poate chiar nici nu o sa apara. Bineinteles, cu limbajele astea iti construiesti siteul asa cum doresti tu!

Daca folosesti ca incepator niste platforme gen Joomla / Wordpress o sa ajungi in mediocritate si o sa ai un site care seamana cu a altor cateva mii de persoane, pentru ca toti incepatorii folosesc teme gata facute si care arata "coool". Bineinteles, e mai usor asa. Dar daca vrei ceva original investeste niste timp in educatie.

Succes!

Nu chiar de 2 zile, de vre-o saptamana. M-am consultat cu anumite persoane si in mare parte e ok ce vreau eu sa fac.
Ideea e ca tot ce apare nou le plac majoritatii. Si facebook-ul a fost nou in 2004 si, cu mici modificari de-a lungul timpului, a "explodat". Am dat doar un exemplu, nu vreau sa fie ceva gen facebook pentru ca e acolo sus deja, ca si google la motoare de cautare, unde nu se mai poate ajunge pe aceeasi categorie (decat poate cu ceva iesit din comun, dar "nu ma duce procesoru`" atat).
Cum am zis si mai sus, omul din ziua de azi are tendinta de a "imbratisa" tot ce e nou si "nemaivazut", iar daca acel "nou" se inoieste pe zi ce trece, ajunge in varf si un bun timp nu mai coboara.

Cam asta ar fi ce vreau eu sa fac si dupa cum ziceam, ideile sunt acolo, puse pe hartie, sunt idei bune si cred in ele.

Apropo, merci ca m-ai lamurit cum sta treaba cu platformele, eram sigur ca ceva nu e ok. Tocmai asta e ideea, NU vreau sa am "un site care seamana cu a altor cateva mii de persoane".

View Postpuya4ever, on 18th June 2011, 01:46, said:

edit: alexutzzu92, dacă citeai articolul lăsat de mine pe keywordul CMS te lămureai de niște lucruri, dar nu, cititul e prea greu în secolul nostru.

Nu ca e prea greu, dar de multe ori pe wiki sunt doar lucruri banale si plictisitoare.
Acum ma pun pe citit!

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexutzzu92, on 18th June 2011, 00:52, said:

Apropo, merci ca m-ai lamurit cum sta treaba cu platformele, eram sigur ca ceva nu e ok. Tocmai asta e ideea, NU vreau sa am "un site care seamana cu a altor cateva mii de persoane".
La design grafic te descurci, mai ai nevoie de cunoștințe bune de CSS, HTML, accesibilitate și tipografie.

Asta pentru a fi un web designer.

După ce ești web designer, deci știi să faci designuri aspectuoase pentru site-uri statice (deci nu PHP și toate tâmpeniile server-side), te apuci de învățat programare. Nu îți trebuie multă programare, doar să știi despre controlul fluxului de execuție și lucrul cu structurile de date în PHP (deci nu baze de date și toate cele), ce sunt funcțiile și cum le apelezi.

După ce le vei fi știind p-ăstea, te asociezi cu un programator. El scrie platforma și face ce e nevoie la "back end", și îți pune la dispoziție acele date (variabile) și funcții/obiecte.

Tu cu ele și cu cunoștințele anterioare pentru designuri statice, poți face designuri pentru aplicații cu conținut dinamic.

Acum te numești web designer cu adevărat.

Succes!

(PS: unii de mai sus au vorbit bălării)

#35
Cosmi

Cosmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 05.08.2006

Quote

Vezi ca html si css nu sunt limbaje de programare + ca daca s-ar fia apucat pe o platforma i-ar fi fost mult mai usor ! Ar fi avut de editat doar ce tine de html si css, ca pentru restu' exista pluginuri/module !
Tu zici ca e mai usor sa repari decat sa previ? Probabil, e parerea ta. Eu am lucrat cu destul de multe siteuri in Joomla / Wordpress si stiu ca nu e usor sa repari niste erori care apar. Cu cms-urile facute de mine nu am avut nicio problema. Cand aparea o problema stiam exact care era cauza pentru ca cunosteam scriptul foarte bine. Logic.

View Postw3room, on 18th June 2011, 01:46, said:

Vrei sa-mi spui si mie care sunt sfaturile aiurea ?
Doar nu vrei sa le insir acuma... e 2 noaptea :) Citeste primul raspuns la topic.

#36
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostCosmi, on 18th June 2011, 02:04, said:

Tu zici ca e mai usor sa repari decat sa previ? Probabil, e parerea ta. Eu am lucrat cu destul de multe siteuri in Joomla / Wordpress si stiu ca nu e usor sa repari niste erori care apar. Cu cms-urile facute de mine nu am avut nicio problema. Cand aparea o problema stiam exact care era cauza pentru ca cunosteam scriptul foarte bine. Logic.

Te salut, numai bine !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate