Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Creare website!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Buna seara tuturor !

Sa incep cu inceputu, dupa cum zice si titlul, vreau sa creez un site!
In mare, despre ce e vorba, nu stiu mare lucru despre site-uri, le am foarte putin cu codurile php, html sau css (sau care mai sunt), in schimb sunt "prieten" cu produsele de la Adobe, stiu f bine photoshp, cat de cat illustrator, si acum invat Flash, InDesign si Dreamviewer.

Probabil am sa pun intrebari in mod repetat pe acest topic si am sa-l tin activ pana aflu si realizez cam tot ce ma intereseaza.

Deci, pentru inceput as vrea sa stiu primii pasi in crearea unui site, lasand partea grafica la oparte.
Spre exemplu as vrea un site de genul: www.example.com - Ce trebuie sa fac ?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Prima data iti cumperi un domeniu. Ori il iei cu spatiu de gazduire, ori iti cauti un spatiu de gazduire gratuit. Dupa aceea, cauti un soft pentru a urca fisiere pe spatiul tau. La final, incepi sa creezi saitul propriu-zis. Nu trebuie sa stii programare sau mai stiu eu ce, nu neaparat.
Softul Flash este excelent pentru a-ti atinge scopul, dar exista si nenumarate altele mai simple si cu rezultate multumitoare.

#3
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Asa, am gasit gazduire pe GoDaddy.com, am sa-mi bag maine bani pe card sa cumpar un domeniu.
Dupa ce cumpar domeniu, ce sa fac ?
Intrebari:
1. Domeniul care il cumpar de pe site-ul asta, are si host gratuit?
2. Vreau mai multe detalii despre acel soft cu care urc fisiere pe "spatiul meu". Despre ce e vorba, mai exact ?

PS: Nu sunt greu de cap, doar ca sunt foarte incepator in domeniul asta si usor-usor vreau sa le fac pe toate. De aceea vreau raspunsuri cat mai clare.

#4
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Bun. Ce tia zis your_god nu e rau, dar eu inainte sa-mi cumpar un domeniu sau host, m-as apuca de site. Acum depinde ce vrei tu sa faci. Daca e vorba de o platforma web, adica daca vrei sa lucrezi pe un cms anume ca wordpress sau altul, e bine sa-ti downloadezi un program ca wamp server. Programul asta tine locul hostului si e ca si cum ai avea un host pe pc-ul tau cu tot cu domeniu. Asta ca sa nu te bazezi ca iti faci site-ul si poate nu iti iese...

Ce fel de site vrei sa faci ?

#5
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Pai vreau sa-mi fac un site pentru design grafic. Dar as vrea sa pot sa pun pe el urmatoarele:
- poze
- flash player
- video player (aici cred ca intra la flash)

Spre exemplu, vreau ceva gen deviantart combinat cu youtube + elemente flash.

Inca ceva, vad pe GoDaddy.com ca am optiunile pentru domeniu:

- Certified (+...$/year)
- Uncertified

Cum sta treaba aici ?

Edit: Si inca ceva, ca sa fiu mai precis, vreau un site in genul nVidia.com.

Edited by alexutzzu92, 17 June 2011 - 21:24.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru a urca fisiere pe site, eu folosesc Filezilla.
Nu sunt un expert in domeniu, deoarece crearea de saituri a fost un fel de provocare pentru mine.
Se gaseste gazduire gratuita in Ro cu uptime bun, de exemplu aici. Tin doua saituri la ei si sunt multumit. Mai gasesti si altele, dar ideal ar fi sa iti inchiriezi spatiu. Spatiile inchiriate se comporta mai bine decat cele free...ceea ce este si logic.
Ca idee, eu am inceput acum cativa ani cu un subdomeniu (free) pentru care cream cu un soft...'Easy web site creator' sau ceva in genul, apoi Flash. Cel din urma m-a multumit total, dar m-a si stresat extrem. Flash de la Adobe merge de minune cu Photoshop, mai ales daca iti place si vrei performanta. Urc fisierele pe sait si acum, cum o faceam si inainte, cu Filezilla, o solutie fpt gratuita si potrivita nivelului meu de proficiency'.
Ar mai fi multe de zis, dar ii las pe cei care se pricep cu adevarat sa se implice. Succes!
Sait ca cel nvidia, faci cu Flash.

Edited by YOUR_GOD, 17 June 2011 - 21:29.


#7
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postalexutzzu92, on 17th June 2011, 22:22, said:

Pai vreau sa-mi fac un site pentru design grafic. Dar as vrea sa pot sa pun pe el urmatoarele:
- poze
- flash player
- video player (aici cred ca intra la flash)
Spre exemplu, vreau ceva gen deviantart combinat cu youtube + elemente flash.
Pentru ce vrei tu, cea mai buna varianta e Boonex. Daca te gandesti la un site maret, s-ar putea sa fi nevoit sa-ti iei unul din pachetele licentiate for money.

Daca te gandesti sa-ti creezi tu un script, sa sti ca vei avea nevoie de cunostinte destule de mari spre php, baze de date si chiar jquery. Asta daca ne luam dupa deviantart.

View Postalexutzzu92, on 17th June 2011, 22:22, said:

Inca ceva, vad pe GoDaddy.com ca am optiunile pentru domeniu:
- Certified (+...$/year)
- Uncertified
Cum sta treaba aici ?
E un alt mod de a scoate bani : ) http://www.godaddy.c...ed-domains.aspx

View Postalexutzzu92, on 17th June 2011, 22:22, said:

Spre exemplu, vreau ceva gen deviantart combinat cu youtube + elemente flash.
Edit: Si inca ceva, ca sa fiu mai precis, vreau un site in genul nVidia.com.
Nu vad legatura dintre deviantart si nVidia....

Edited by w3room, 17 June 2011 - 21:44.


#8
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Am inteles. Si de unde as putea sa-mi inchiriez spatiu? As vrea sa fie printre cei mai buni din lume, daca se poate. Ca cei de la GoDaddy in gazduire.
Am planuri destul de mari si vreau sa fie totul ok, nu conteaza cati bani dau, vreau calitate.

Si, da, stiu ca site-uri ca a celor de la nVidia se fac in Flash. Se incarca ele putin mai greu dar sunt placute ochiului.

Edited by alexutzzu92, 17 June 2011 - 21:44.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Baietii de mai sus ti-au dat sfaturi extrem de bune; parerea mea simpla ar fi sa-i asculti. Totusi, daca esti incepator, pana vezi cum sta treaba cu site-urile de la zero, asa cum vrei tu, eu zic sa experimentezi cu o platforma, de unde este mult mai usor sa construiesti un site, sa-l optimizezi pentru google.

Si eu am incercat prima data de la 0, insa am descoperit ca e mult mai usor daca incepi cu o platforma precum Wordpress.

Astea sunt si sfaturile mele, bafta la webmastering!

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Daca faci un sait pentru Ro, ia-ti domeniu pe serevere romanesti, adica de la noi. Daca insa urmaresti promovare si in afara granitelor, ia-ti spatiu de afara, doar ca nu stiu daca exista spatiu de gazduire gratuit in aceste conditii.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexutzzu92, on 17th June 2011, 22:43, said:

Si, da, stiu ca site-uri ca a celor de la nVidia se fac in Flash. Se incarca ele putin mai greu dar sunt placute ochiului.

nVidia este o corporatie (sper ca nu gresesc cand zic corporatie) arhi-cunoscuta; ei nu mai au nevoie de atat de multa promovare. Site-ului tau ii va trebui promovare la greu, iar google nu prea se intelege bine cu continutul flash (nu-l indexeaza)

#12
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007

View PostYOUR_GOD, on 17th June 2011, 22:47, said:

Daca faci un sait pentru Ro, ia-ti domeniu pe serevere romanesti, adica de la noi. Daca insa urmaresti promovare si in afara granitelor, ia-ti spatiu de afara, doar ca nu stiu daca exista spatiu de gazduire gratuit in aceste conditii.

Vreau neaparat .com, deci urmaresc promovare all across the world. Si cum am mai zis, nu ma intereseaza neaparat spatiu de gazduire gratuit, ma intereseaza sa fie BUN.
Apropo, despre site ca a celor de la nVidia era vorba, am dat eu exemplu rau deviantart-ul.

View PostAnn0nyym0us, on 17th June 2011, 22:47, said:

nVidia este o corporatie (sper ca nu gresesc cand zic corporatie) arhi-cunoscuta; ei nu mai au nevoie de atat de multa promovare. Site-ului tau ii va trebui promovare la greu, iar google nu prea se intelege bine cu continutul flash (nu-l indexeaza)

Deci ce mi-ai recomanda? Cat mai simplu?
Imi place si Asus.com (care iar foloseste flash la greu, dar nu e atat de incarcat ca nvidia.com).

-----------------

Intreb si eu ca... nu stiu. Hehe.

Apropos, aruncati o privire aici, de ce as avea nevoie si de ce nu ?

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu, poate sunt eu mai incepator in domeniu..si o sa raman la niveluyl asta, dar pe mine ma intereseaza factura care atesta ca am cumparat domeniul, statutul de domeniu inregistrat si spatiu de gazduire gratuit din Ro. Gazduirea o poti schimba oricand, deci mergi pe free initial. Si incearca sa faci mereu backup saitului. Este foarte important.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexutzzu92, on 17th June 2011, 22:59, said:

Deci ce mi-ai recomanda? Cat mai simplu?
Imi place si Asus.com (care iar foloseste flash la greu, dar nu e atat de incarcat ca nvidia.com).

Indiferent ca alegi sa codezi de la 0 sau sa urmezi sfatul meu si sa folosesti o platforma, te sfatuiesc sa nu utilizezi prea mult flash, pentru ca altfel nu vei fi reperat de google. Continutul e cheia.

#15
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007
Bun, sa zicem ca imi cumpar domeniu, am vazut ca au gazduire si cei de la GoDaddy. click - ce imi trebuie de aici?

View PostAnn0nyym0us, on 17th June 2011, 23:10, said:

Indiferent ca alegi sa codezi de la 0 sau sa urmezi sfatul meu si sa folosesti o platforma, te sfatuiesc sa nu utilizezi prea mult flash, pentru ca altfel nu vei fi reperat de google. Continutul e cheia.

Aha, deci nu mult flash, notat.
Poti fi te rog mai explicit cu "codatul"? Nu vreau sa folosesc platforma, decat (poate) sa vad cum sta treaba, cat de cat, cu un site "la caterinca", dar nu cu ce vreau eu, in niciun caz.

Edited by alexutzzu92, 17 June 2011 - 22:16.


#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Codatul reprezinta efectiv scrierea liniilor de cod in PHP sau ce limbaj de programare folosesti pentru site. Crede-ma, pe o platforma poti sa faci ceva incredibil de eficient, mai ales ca iti va fi cu mult mai usor atunci cand vei trece la partea de SEO.

Edited by Ann0nyym0us, 17 June 2011 - 22:27.


#17
alexutzzu92

alexutzzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.11.2007

View PostAnn0nyym0us, on 17th June 2011, 23:27, said:

Codatul reprezinta efectiv scrierea liniilor de cod in PHP sau ce limbaj de programare folosesti pentru site. Crede-ma, pe o platforma poti sa faci ceva incredibil de eficient, mai ales ca iti va fi cu mult mai usor atunci cand vei trece la partea de SEO.

Si ce limbaj crezi ca ar fi cel mai bun pentru invatat? php?

PS: Still, nu vreau pe o platforma, nicidecum. Merci mult de sfat dar nu sunt interesat de aspectul asta. Nu vreau sa aud de platforme.

#18
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View PostAnn0nyym0us, on 17th June 2011, 23:27, said:

Codatul reprezinta efectiv scrierea liniilor de cod in PHP sau ce limbaj de programare folosesti pentru site. Crede-ma, pe o platforma poti sa faci ceva incredibil de eficient, mai ales ca iti va fi cu mult mai usor atunci cand vei trece la partea de SEO.
Vrea ceva bun, dar nu foloseste o platforma, nici cunostinte n-are prea multe si cam bate spre flash. O sa iasa o latura  :lol:

Sfaturi practice :

1. Daca nu te-ai jucat prea mult cu site-urile, nu le ai cu php-ul si celelalte, clar trebuie sa folosesti o platforma.
2. Daca vrei un site de doamne ajuta, nu folosi flash !
3. Daca tot nu sti ce sa faci ("nu conteaza cati bani dau, vreau calitate"), sunt atatia pe care ii poti plati sa-ti faca site-ul dorit.

Sincer... mi-e cam greu sa cred ca o sa-l faci de unul singur. Degeaba te zbati sa-ti iei domeniul si host daca tu n-ai facut nimic din site. Acolo e munca cea mai mare si la ce pretentii ai, cred ca o sa ai ceva de munca. Bafta.

View Postalexutzzu92, on 17th June 2011, 23:55, said:

Si ce limbaj crezi ca ar fi cel mai bun pentru invatat? php?
PS: Still, nu vreau pe o platforma, nicidecum.
Pai si atunci ce plan ai ?  :naughty:

Edited by w3room, 17 June 2011 - 23:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate