Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

mi-a disparut culoarea rosie la monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dannone222

dannone222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.08.2005
mi-a disparut culoarea rosie la monitor.Ce fac? Stie cineva? :worthy:

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
misca putin cablul care vine din placa video, eventual in dreptul mufelor. se poate sa fi iesit din mufa sau sa fie undeva rupt.

#3
dannone222

dannone222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 23.08.2005
am incercat da nu merge

#4
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Daca e inca in garantie...go!!!

#5
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Si mie mi s-a intamplat la fel. Al meu a iesit din garantie asa ca-l rezolv cu niste lovituri sub centura ! :)  Acum serios vorbund daca-l lovesc USOR in partea de jos a eranului culoarea rosie reapare. Miscarea asta o repet de cate ori e nevoie (cam 1 data la 3-4 zile). Stiu ca nu-i chiar cel mai bine dar decat sa-l duc la service si sa ma sece aia de bani, mai bine imi iau altul in curand.
ALTUL DECAT AOC!!!  :puke:

#6
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mie mi s-a stricat unul mai vechi, se inversau culorile. isi revenea la un pumn, dar dupa un timp nu mergea decat reparat. l-am reparat de 3 ori 250.000 reparatia. imi dau seama ca am fost tare idiot ca mai puneam 700.000 si luam monitor nou :)

Edited by vand`branza, 14 September 2005 - 17:42.


#7
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
La mine un electronist a schimbat ceva (2 piese ieftine, ceva in jur de 30.000 lei). Exact culoarea rosie disparuse. Omul cum l-a vazut a stiut ce are! Eu cum nu le am cu electronica n-am inteles nimic si am uitat si numele pieselor chiar daca parea ca e un defect banal si cunoscut. Deh, fiecare cu meseria lui.

#8
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Mie mi se îngălbenește câteodată monitorul, presupun de la o mufă mai slabă, se rezolva cu lovirea ei...

#9
SuSpanS

SuSpanS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.12.2004
Nu stiu cum e la voi .. dar la mine si la cativa prieteni s-a intamplat sa dispara culoare rosie de la monitor .. in cazul nostru . se strâmba-se un pin de la mufa ce intra in placa video . am indreptat pinul si s-a rezolvat .. acum nu stiu daca la voi e aceeasi problema ..dar merita verificat.Mult noroc.Salut

#10
templierul

templierul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2005
sunt trei ,,driveri'' de culoare (trei tranzistori) de putere, care se cam incing in regim normal de functionare.
de obicei trebuie doar refacute lipiturile, alteori trebuie inlocuit tranzistorul pentru culoarea respectiva.
intradevar este o problema banala la un monitor, nici manopera nici piesa nu costa mult.

#11
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Stie cineva daca e mai daunator ochilor un monitor cu o culoare care apare/dispare decat un monitor obisnuit?

#12
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Nimeni nu stie daca e daunator ochilor cand o culoare apare si dispare pe monitor...? :worthy:

#13
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ce conteaza daca e daunator daca arata ca un fund?

#14
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Ca sa fac o paralela - sunt si multe mancaruri care la prima vedere nu arata prea bine, important e sa stii care sunt cu adevarat daunatoare pt organism!

#15
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
lol...cumparati-va mai Samsung...nu am auzit sa fi dat rateuri de genul asta vre-un Samsung
in ceea ce priveste culorile, e foarte posibil sa iti distrugi ochii daca imaginea are scapari de genul asta...si fara refresh de 85 ti-i distrugi mai repede. Cei care muncesc zi de zi (8-10 ore) pe un monitor care face figuri sau un monitor foarte vechi si care nu are TCO '99 macar, intr-un an maxim vor fi nevoiti sa poarte ochelari de protectie sau chiar de vedere...apar dureri de cap, de ochi, lacrimare intensa etc...
So aveti grija mare la CRT-uri, recomand Samsung pentru maximum de satisfactie.

#16
zugravu-45

zugravu-45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2013
am si eu un monitor lcd si mia disparut culoarea rosie; am scimbat condensatori(pentru ca am avut probleme si cu aprinderea tacanea) acum se dechide normal da culoarea tot nu a aparut se vede albastriu -verzuliu ; care o mai necazu acum, cablu e bun???? astept raspuns ,,va multumesc

#17
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" cablu e bun???? "
Nu ai de unde să ştii până nu îl măsori ( cel puţin pin-ul 1 pe care vine semnalul de Roşu ).

Schimbă eventual cablul dacă are conectori la ambele capete.
Dacă poţi şi ai unde verifică monitorul şi pe alt calculator.

#18
zugravu-45

zugravu-45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2013
am verificat monitorul pe alt calculator si merge normal cu toate culorile; am schimbat cablu la pc. meu si se vedea la fel verzuliu ??problema sa fie din pc. din placa video ?? ca jocurile i-mi merg ??Posted Image Posted Image  va rog sa ma ajutati va multumesc p.s. am verificat toti pini la cablu si au continuitate

Edited by zugravu-45, 15 March 2013 - 14:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate