Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cartela Prepay Digi.Mobil.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4914 replies to this topic

#1
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dupa cum spune si titlul doresc sa vad unde se situeaza  oferta de telefonie mobila a firmei RCS&RDS (&DIGI mobil sau ce o fi el), comparativ cu ce ofera ceilalti 3 giganti Orange, Vodafone si Cosmote in Romania. In discutii vreau sa se tina cont de acoperirea in orase, acoperirea in zone invecinate oraselor (preorasenesti), acoperirea rurala, acoperirea in camp si munte. De asemenea tarifele, costurile, caliatea semnalului, calitatea si gradul de compatibilitate al telefoanelor care pot fi folosite in aceasta retea. Si alte explicatii, precizari si observatii sunt binevenite.

#2
Kustic

Kustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.08.2007
Tarifele.. bunicele dar nu fac fata la ce e pe piata, cu acoperirea sunt la pamant, chiar nu inteleg cat timp o sa treaca pana cand or sa le faca concurenta serioasa gigantilor existenti pe piata. Cine isi cumpara o cartela la care oferta e liniara, acoperire slaba, si care necesita si un telefon care de obicei e mai special decat cele ce pot fi folosite in retelele GSM. Au si oferta de net pe mobil, la mine in Buzau merge bine in buzau, ma refer in oras, in Bucuresti poti te conectezi si sa reusesti sa faci un mic surf cam atat,intr-un sigur cuvant un serviciu IGNORANT (parerea e a mea personala).

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Folosesc zilnic si telefonia si netul mobil si nu am intampinat probleme.
Acoperirea:
In Bucuresti in afara de metrou, prin zonele unde il folosesc nu am ramas niciodata fara semnal. Ruta Bucuresti-Pitesti-Scornicesti semnal continuu cu foarte mici zone cu semnal minim dar utilizabil pe modem, pe telefon este permanent tot timpul dar convorbirile se mai intrerup. La tara am semnal utilizabil in mai toate locurile, cu unele exceptii unde se deconecteaza de la retea atat modemul cat si mobilul. Fixul are o receptie mai buna fiindca are antena, nu sunt probleme indiferent de loc. In privinta acoperirii, pentru locurile unde il folosesc eu ar fi binevenite unele mici imbunatatiri legate mai mult de upgrade-ul retelei la 7,2 si 14,4 Mbps si mai putin de acoperire. Ar mai fi utila si o acoperire a cat mai multor statii de metrou. Incerc sa folosesc cat mai bine timpul si mai apelez din unele statii cu acoperire dar sunt nevoit sa o reiau la suprafata dupa ce se intrerupe.

Serviciile:
Serviciile de voce ar avea ca minusuri lipsa unei casute postale netaxabile cum este la Cosmote serviciul de notificare apeluri pierdute. Retea ocupata nu am intalnit, apeluri intrerupte cred ca o data daca tin bine minte. Cat despre netul mobil ar mai fi de lucrat la capacitatea retelei in orele de varf in Bucuresti, se simte putin la browsing, viteza scazuta si ping marit care se simte cel mai mult dar probabil se va atenua o data cu cresterea vitezei la 14,4 Mbps. In seara asta de exemplu merge neasteptat de bine, un ping de 78 ms in ora de varf mai rar am intalnit.

Sunt foarte multumit pentru banii care ii platesc: 10 lei fixul si mobilul si 15 lei netul mobil.

Pentru aceleasi servicii as fi platit cel putin de 4 ori mai mult si as fi primit in plus acoperire in orice loc in care am mers si viteza mai mare indiferent de zona.
In schimb nu as mai avea acelasi trafic inclus si libertate de comunicare fara teama ca voi termina minutele incluse si voi vorbi la tarife de 15-20 centi/minut.
Fiind foarte "meticulos" cand vine vorba de servicii telecom, am pus in balanta plusurile si minusurile, beneficiile si avantajele.

Concluzia: am luat cea mai buna decizie si imi mentin alegerea facuta.

#4
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002

View PostKustic, on 14th June 2011, 20:37, said:

Tarifele.. bunicele dar nu fac fata la ce e pe piata, cu acoperirea sunt la pamant, chiar nu inteleg cat timp o sa treaca pana cand or sa le faca concurenta serioasa gigantilor existenti pe piata. Cine isi cumpara o cartela la care oferta e liniara, acoperire slaba, si care necesita si un telefon care de obicei e mai special decat cele ce pot fi folosite in retelele GSM. Au si oferta de net pe mobil, la mine in Buzau merge bine in buzau, ma refer in oras, in Bucuresti poti te conectezi si sa reusesti sa faci un mic surf cam atat,intr-un sigur cuvant un serviciu IGNORANT (parerea e a mea personala).



Daca o sa se adopte legea cu retelele MVNO, posibil sa se schimbe situatia cu reteau mobila DIGI MOBIL.

#5
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View PostKustic, on 14th June 2011, 20:37, said:

Tarifele.. bunicele dar nu fac fata la ce e pe piata, cu acoperirea sunt la pamant, chiar nu inteleg cat timp o sa treaca pana cand or sa le faca concurenta serioasa gigantilor existenti pe piata. Cine isi cumpara o cartela la care oferta e liniara, acoperire slaba, si care necesita si un telefon care de obicei e mai special decat cele ce pot fi folosite in retelele GSM. Au si oferta de net pe mobil, la mine in Buzau merge bine in buzau, ma refer in oras, in Bucuresti poti te conectezi si sa reusesti sa faci un mic surf cam atat,intr-un sigur cuvant un serviciu IGNORANT (parerea e a mea personala).

Concurenta va fi reala cind si DIGI va avea aces la frecvente jose (800-900Mhz). Costurie, acoperirea, patrunderea in interiorul caselor, densitatea celulelor,... sunt mult mai eficiente in frecventele joase. Deci pana giganti detin inclusiv licentele pentru acestea nu se poate vorbi de o concurenta reala. Pe linga asta nu cred ca vreo gigant are acoperire asa de buna in 3G in frecvente inalte ca si DIGI.

#6
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Cartela este genială. O încarc de fix 2 ori pe an. Și tot nu reușesc să consum creditul integral. Am report de 9 euro.

#7
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostParapantaFlavia, on 15th June 2011, 11:39, said:

Cartela este genială. O încarc de fix 2 ori pe an. Și tot nu reușesc să consum creditul integral. Am report de 9 euro.
Depinde ce tip  cartela si cat vorbesti si in ce retele. Totusi mobilul RDS foloseste 3G daca nu ma insel, deci nu cred ca e o problema mare cu telefoanele, majoritatea avand deja 3G. Daca as afla si opinia unui brsoveam cu privire la aceste servicii si aria de acoperire in oras si in judet.

#8
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009
daca ai un batran care vrei sa raspunda doar la telefon sau o mama... cum am eu... care este sunata vreo 3000 min pe luna si suna national vreo 20 min tot pe luna...
este alegerea ideala !!

sunt in schimb cam deficitari la capitolul pregatire profesionala si relatii cu clientii

sau altfel... am 13000 sau 13 mii de minute nationale pe mobilul de munca  si numarul personal activat acum 11 ani pe vodafone si trecut pe cartela prepay digi si telefon dual sim

sunt the best atunci... in constanta tot judetul si buc pe unde umblu nu am avut probleme

#9
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Si cu cartelele lor preplatite exista si acces la internet pe telefon?

#10
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Cartela la care nu primesc mesaje tâmpite cu "trimite sms la xxxx, 1 euro tva inclus pe sms și poți câștiga unul din minunatele premii din concurcul nostru "bagpicioruînpromoțiilevoastrepreadese" ce se desfășoară în perioada azi-paștele cailor". Extraordinară treabă.

Edited by ParapantaFlavia, 19 June 2011 - 15:49.


#11
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005

View Postpopascu, on 19th June 2011, 16:43, said:

Si cu cartelele lor preplatite exista si acces la internet pe telefon?
http://www.rcs-rds.r...etmobila#taburi

#12
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Sa inteleg ca e mai scump la Digi (4,96 euro cu tva) decat la Cosmote web n walk (3,71 euro cu tva)?

#13
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Web'n'talk nu era numai Edge parca?

#14
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011

View Postpopascu, on 21st June 2011, 17:50, said:

Sa inteleg ca e mai scump la Digi (4,96 euro cu tva) decat la Cosmote web n walk (3,71 euro cu tva)?
Web n Walk nu face nici macar 10 centi. E o porcarie, o gluma proasta, o insulta la adresa clientilor. Dupa ce ca merge doar cand e luna plina, mai are si restrictii care ba apar, ba dispar, in functie de cum au ei chef.

Prefer pentru aceeasi bani acces la internet, limitat la 200 MB, de la orice alta companie, decat tampenia de Web n Walk.  :confuzzled:

#15
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Eu folosesc o cartela RCS prepaid numai pentru Internet mobil.
La 5 Euro pe luna, pot spune ca sunt multumit de pret si de faptul ca am TRAFIC NELIMITAT.
In schimb acoperirea lasa de dorit cel putin in Bucuresti, deocamdata nu am testat in tara.
Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca nu poti cumpara cartele cu numar sau credit decat la casieriile RCS la care de cele mai multe ori este coada si unde serviciile sunt de lumea a 3-a.

Pe partea de voce nu o folosesc asa ca nu am idee de cum merge :)

#16
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View PostParapantaFlavia, on 15th June 2011, 11:39, said:

Cartela este genială. O încarc de fix 2 ori pe an. Și tot nu reușesc să consum creditul integral. Am report de 9 euro.

pai depinde cat incarci, sau dai apel si te suna altii? cum ramai cu atat credit?

#17
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Vorbesc în general în rețea. Încărcând cu cât încărcam și la Vodafone adică 8 euro. Numa' că acum încarc la 6 luni, nu din lună în lună și îmi mai rămâne și credit.

Edited by ParapantaFlavia, 22 June 2011 - 11:55.


#18
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View PostParapantaFlavia, on 22nd June 2011, 12:53, said:

Vorbesc în general în rețea. Încărcând cu cât încărcam și la Vodafone adică 8 euro. Numa' că acum încarc la 6 luni, nu din lună în lună și îmi mai rămâne și credit.

:rolleyes:
8*2 = 16 - 9 ( report) = 5 / 12 = 41 min vb lunar in retea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate