Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Recomandări de Biserică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View Postionut27, on 9th June 2011, 05:45, said:

Mihai, iti recomand sa mergi si sa vorbesti cu un preot ortodox. Cauta un preot care sa nu fie prea ocupat  sa aiba timp sa raspunda nelamuririlor tale.
Adică trebuie să-mi fac programare? E greu să prinzi o întrevedere cu un preot? E gratis?  :confuzzled:

View Postionut27, on 9th June 2011, 05:45, said:

Daca intr-adevar vrei sa te indrepti catre Dumnezeu, atunci va trebui sa renunti si la pacatele tale de care amintesti: alcool, tigari, femei "dotate". Crestinul nu devine un robot renuntand la pacate ci devine liber.
Hmm. Aș putea să renunț la țigări. Ar fi îndeajuns? Și-așa mi-ar prinde bine la sanatate. :)

Dar, în orice caz, m-am mai gândit deja la faza cu Ortodoxia. Și mi se pare o Biserică mișto, nu mă înțelegeți greșit, dar... e un pic prea "mainstream", ca să zic așa. Adică o văd mai mult ca pe o religie de babe, simt că s-ar putea să nu-mi pună în valoare personalitatea. Aș vrea ceva mai tineresc, mai inovativ, gen Luteranismul.

View Posthusand, on 9th June 2011, 06:45, said:

Daca ai chemare in launtru de la Dumnezeu vei ajunge sigur in final la El.

Intrarea se face prin Hristos si Cuvantul sau iar calauzirea va fi prin Duhul Sfant care este  ca un ghid launtric  pe care daca-l urmezi nu vei aluneca intr-o parte sau alta. Pana una alta pune mana pe Scriptura care este Cuvantul lui Dumnezeu si citeste.

Uite una aici;

http://biblia.resurs...tine.ro/citeste

Domnul sa te pazeasca de faradelege si sa te scape de lume si stilul ei de viata pacatos a carui final e binestiut.
Cum adică, pot să devin creștin fără să merg la biserică, doar citind Biblia în fiecare zi? Mie asta mi se pare a vrăjeală din aia, gen "Slăbește acasa fără să ții cură de slăbire". Dacă omul s-ar putea mântui fără să meargă la biserică, de ce ar mai exista atâtea biserici?

Și cum adică, să mă scape de lume? Adică dacă devin creștin nu mai am voie să vorbesc cu prietenii, cu gașca, cu gagicile?

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 14:18, said:

Cum adică, pot să devin creștin fără să merg la biserică, doar citind Biblia în fiecare zi? Mie asta mi se pare a vrăjeală din aia, gen "Slăbește acasa fără să ții cură de slăbire". Dacă omul s-ar putea mântui fără să meargă la biserică, de ce ar mai exista atâtea biserici?
Poate imi spui si mie: la ce biserica mergea Avram?
Problema este ca Dumnezeu nu mai este prezent acolo, la fel ca la sinagoga: arata bine pt cine nu stie.

Quote

Și cum adică, să mă scape de lume? Adică dacă devin creștin nu mai am voie să vorbesc cu prietenii, cu gașca, cu gagicile?
Cu prietenii, cu gasca e OK. Gagicile nu. Doar sotia sau singur.

#21
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View Postzexelica, on 9th June 2011, 12:25, said:

Poate imi spui si mie: la ce biserica mergea Avram?
Problema este ca Dumnezeu nu mai este prezent acolo, la fel ca la sinagoga: arata bine pt cine nu stie.
Păi bine, așa, probabil nici la spital nu mergea Avram, acuma nu înseamnă să nu mergem nici noi la spital. Timpul a adus inovații, gen spitale, școli, biserici, și trebuie să ne bucurăm de ele.

View Postzexelica, on 9th June 2011, 12:25, said:

Cu prietenii, cu gasca e OK. Gagicile nu. Doar sotia sau singur.
Păi și cum pot să-mi găsesc soție dacă nu... cercetez.
Și... singur?  :confuzzled: Adică Dumnezeu e de acord cu...

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 14:29, said:

Păi bine, așa, probabil nici la spital nu mergea Avram, acuma nu înseamnă să nu mergem nici noi la spital. Timpul a adus inovații, gen spitale, școli, biserici, și trebuie să ne bucurăm de ele.
Tu ai spus ca nu te mantuiesti fara biserica, iar eu ti-am dat un exemplu din multe de om care este mantuit fara sa vada vreo biserica.


Quote

Păi și cum pot să-mi găsesc soție dacă nu... cercetez.
Simplu. Eu am cercetat destul si as fi cercetat inca mult timp. Biblia spune ca:

Ieremia 31:22
Pînă cînd vei fi pribeagă, fiică rătăcită? Căci Domnul face un lucru nou pe pămînt: femeia va peți pe bărbat.

Asta o fac ele in diverse moduri: gene, fuste scurte, decolteu, etc..... Insa ea cauta barbat, tu esti doar o victima.

Ecclesiast 7

26Și am găsit că mai amară de cît moartea este femeia, a cărei inimă este o cursă și un laț, și ale cărei mîni sînt niște lanțuri; cel plăcut lui Dumnezeu scapă de ea, dar cel păcătos este prins de ea.

Deci, capcana tine la pacatosi........

Ecclesiastes 7

28Which yet my soul seeketh, but I find not: one man among a thousand have I found; but a woman among all those have I not found.

O femeie mai buna ca alta nu e, stimabile......

Quote

Și... singur?  :confuzzled: Adică Dumnezeu e de acord cu...
Cuplarea cu o gagica este desfranare, daca nu e sotia ta.

Iar secretul este sa gasesti o femeie care nu e galagioasa, proasta sau curva. Fericirea este sa fie credincioasa (adica una care sa citeasca Biblia si sa nu vrea la biserica)

2 Corinteni 6

14Nu vă înjugați la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?

Nu o sa poti sa te abtii, asa ca uita! Daca te salveaza, te va face El sa faci voia Sa. Insa, daca tu cauti o biserica, nu vei avea nicio sansa.

#23
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
zexelica, văd că nu îți plac femeile. Scuze că te întreb, dar ești cumva gay?

#24
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
E prin cartier pe undeva. Te poti duce si la oricare alta biserica, acolo unde te simti tu mai bine dar pana una alta incearca sa te duci la biserica de care apartii.

#25
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View PostAether, on 9th June 2011, 04:43, said:

Eu te sfatuiesc sa gasesti o secta care omoara fete virgine, macar asa o sa fie toate speriate, o sa alerge sa scape de virginitate, o sa faci un bine la comunitatea din care faci parte.

Există așa ceva în România? Cum se numește?

View PostAether, on 9th June 2011, 04:43, said:

Dupa modul de exprimare: Recomand Martorii, nu stiu cat de dotate is femeile, dar clar ai voie sa ii dai 2-3 palme, tu esti barbatul, ea femeia, tu superior, ea inferioara, cam nasol ca femeile de acolo au par pe picioare, dar poti sa consideri asta ca un semn de puritate.
Mersi de recomandare. :D O să caut o biserică, să văd cum e. E vreo taxă de înscriere?

#26
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011
Nu pot sa cred cat sunteti de fraieri. E clar ca topicul e deschis la misto. Cica ii citeau din Originea speciilor cand era mic. Cum sa crezi asa o tampenie :death:

Edited by money_geld, 09 June 2011 - 18:19.


#27
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View Postmoney_geld, on 9th June 2011, 17:18, said:

Nu pot sa cred cat sunteti de fraieri. E clar ca topicul e deschis la misto. Cica ii citeau din Originea speciilor cand era mic. Cum sa crezi asa o tampenie :death:
Mă bucur că tu ai avut parte de o copilărie normală, dar nu toți am fost la fel de norocoși.
Tu la ce Biserică ești? Ce poți să-mi spui despre ea?

#28
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 19:29, said:

1)Mă bucur că tu ai avut parte de o copilărie normală, dar nu toți am fost la fel de norocoși.
2)Tu la ce Biserică ești? Ce poți să-mi spui despre ea?
1)Da ma am inteles. Iti citeau din Originea speciilor  -_- :lol:
2)In acte scrie ca apartin de Biserica Ortodoxa. Nu trec pe la biserica insa e cu pupat de moaste si cruci.

#29
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View Postmoney_geld, on 9th June 2011, 18:03, said:

2)In acte scrie ca apartin de Biserica Ortodoxa. Nu trec pe la biserica insa e cu pupat de moaste si cruci.
Deci, să înțeleg că nu recomanzi Ortodoxia? Alte biserici ai incercat?

#30
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 16:59, said:

1.Există așa ceva în România? Cum se numește?


2.Mersi de recomandare. :D O să caut o biserică, să văd cum e. E vreo taxă de înscriere?
1 - Nu știu, eu inca mai caut.
2 - Nu au taxa, au pliante colorate, biblia gratuită.

View Postmoney_geld, on 9th June 2011, 19:18, said:

Nu pot sa cred cat sunteti de fraieri. E clar ca topicul e deschis la misto. Cica ii citeau din Originea speciilor cand era mic. Cum sa crezi asa o tampenie :death:
Nu, ii sarcasm.

#31
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 03:17, said:

Povestea mea este tristă. Părinții mei erau atei, și de mic m-au crescut cu ateismul. Când eram mic, îmi citeau din "Originea speciilor" de Charles Darwin, îmi ziceau să nu merg la Biserică, să mă port urât cu preotul la ora de religie. Și eu, nătâng fiind, asta făceam.
Recent, în urma unei seri pe care aș prefera să nu o povestesc aici, am ajuns la concluzia că Dumnezeu există, și că vreau să mă întorc la el. Dar, fiind crescut ateu, nu aparțin de nici o biserică, și ar trebui să-mi găsesc una.
Prin urmare, v-aș ruga să îmi recomandați o biserică care credeți că mi s-ar potrivi cel mai bine. Mie o biserică ideală mi s-ar părea astfel:

- Să fie cât mai clasică. Adică nu cum vezi prin filmele americane, cu bisericile alea de negri unde se apucă lumea să cânte nuștiu ce melodie pop. Vreau ceva mai old-school să zicem. Mai sunt biserici cu latină? Îmi place cum sună latina.
- Să nu fie prea liberală, adică fără episcopi gay și chestii de-astea. Dar nici prea dură - adică fără interdicții la alcool, țigări și chestii de-astea. Să nu devin complet robot.
- Ca arhitectură, sunt destul de deschis. Adică îmi place și arhitectura clasică, și aia modernă, atâta timp cât sunt stilate. Fără religii care predică prin corturi sau apartamente de bloc.
- Pe la ce biserici se duc femeile mai... "dotate"? Că dacă mă duc duminica la biserică, aș vrea să și plec cu ceva de-acolo, dacă înțelegeți ce vreau să spun... E adevărat că la Mormoni e acceptată poligamia? A încercat cineva de-aici mormonismul? Cum e?


Eu iti recomand sa studiezi biblia bine, vreo doi trei ani si daca-ti intra ceva in cap vei sti cu siguranta de ce biserica aparti deja.
Daca nu, atunci vei fi pierdut ca un fariseu in templul lui.

#32
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 20:23, said:

Deci, să înțeleg că nu recomanzi Ortodoxia? Alte biserici ai incercat?
Ai zis ca l-ai pe Dumnezeu. Deci de ce crezi ca e Dumnezeul crestin?

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMihaiTJ, on 9th June 2011, 16:43, said:

zexelica, văd că nu îți plac femeile. Scuze că te întreb, dar ești cumva gay?
Stimabile, este o intrebare tampita, la fel ca si observatia ta cum ca as fi misogin.

#34
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View Postmoney_geld, on 10th June 2011, 09:11, said:

Ai zis ca l-ai descoperit pe Dumnezeu. Deci de ce crezi ca e Dumnezeul crestin?
Am corectat.

#35
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View Postmoney_geld, on 10th June 2011, 07:11, said:

Ai zis ca l-ai pe Dumnezeu. Deci de ce crezi ca e Dumnezeul crestin?
Hm, nu mi-am pus problema asa. E drept, ar trebui sa nu scot din calcul nici celelalte religii.
E vreun cult al lui Dionisos prin Romania? Din ce am citit, suna mai pe gustul meu. :D

#36
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
:)). Nota 11 pentru comedie, referitor la subiectul topicului. Desi hazlie pentru un initiat este cat se poate de reala pt. un incepator.
Recomandare: In nici un caz dupa reclamele gen Coca Cola :)) si nici copii ale originalului intrucat chinezaria tot chinezarie ramane fata de original. Din pacate asociatiile oricare ar fi ele se pot autointitula ,,biserica" intrucat aici legea dreptului de autor nu este respectata. Exact ca regii tiganilor care se autoincoroneaza singuri si cate si mai cate minuni ale nebuniei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate