Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postovidiupay, on 7th May 2012, 19:46, said:

Vad ca nici pe aia de anu trecut nu ai taiat-o :D
Deocamdata la aia ma refeream. Vorbim despre ce avem, nu? :lol:


View Postzenilda, on 7th May 2012, 20:09, said:

Termometrul arata 26,4 aici in Oslo,
Wow! S-a mutat si Oslo in zona tropicala? :w00t:

#38
zenilda

zenilda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.09.2009

View PostKarhu, on 8th May 2012, 05:22, said:

Wow! S-a mutat si Oslo in zona tropicala? :w00t:
Mai degraba termometrul a luat-o razna.... dar vreo 20 tot erau :rolleyes:

#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Daca senzorul e in bataia soarelui...degeaba. Si eu am avut temperaturi de 32 de grade in termometru si afara erau 15.

#40
zenilda

zenilda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.09.2009

View Posttehnics, on 10th May 2012, 07:15, said:

Daca senzorul e in bataia soarelui...degeaba. Si eu am avut temperaturi de 32 de grade in termometru si afara erau 15.
E, nu-i nimic, acum ploua iar asa ca nu mai am grija asta.  :rolleyes:

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
In sfarsit s-a topit toata zapada din curte, de cateva zile temperaturile sunt pozitive si noaptea, la amiaza sunt 10-12 grade. Au inceput deja ''noptile albe'', cele care anunta ziua polara din iunie.
Ieri mergand la serviciu am mai vazut sloiuri razlete curgand pe Kemijoki, la intoarcere fluviul era ''curat''.
In sfarsit, gata si cu iarna asta, destul de lunga si grea (la mine in localitate s-au inregistrat -37.9 grade si inaltimea maxima a stratului de zapada a fost de 98 cm).

Edited by Karhu, 19 May 2012 - 07:32.


#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
As putea spune ca la mine a fost primavara comparativ cum a fost la tine.

#43
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Salutare

M-ar interesa un masterat in tarile nordice - in speta Suedia sau Danemarca. As vrea sa lucrez full time undeva, si sa urmez scoala part time. Dupa opinia celor care locuiesc acolo, se pot obtine joburi daca stii doar limba engleza? Ma refer la joburi fara calificare. Si daca da, poti trai decent din acele venituri?

Ms pt raspunsuri

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirceaor, on 26th June 2012, 22:48, said:

Dupa opinia celor care locuiesc acolo, se pot obtine joburi daca stii doar limba engleza? Ma refer la joburi fara calificare. Si daca da, poti trai decent din acele venituri?
In principiu nu, pot exista insa si exceptii. Stiu niste masteranzi de prin Nigeria etc care lucrau (asta fiind in Finlanda) in curatenie sau in distribuit reclame, cateva ore pe zi. Faceau in jur de 500 euro/luna, suma din care insa e imposibil sa traiesti daca trebuie sa platesti chirie etc
Cred ca situatia e similara si in celelalte Tari Nordice.

#45
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006

View PostKarhu, on 29th June 2012, 13:07, said:

In principiu nu, pot exista insa si exceptii. Stiu niste masteranzi de prin Nigeria etc care lucrau (asta fiind in Finlanda) in curatenie sau in distribuit reclame, cateva ore pe zi. Faceau in jur de 500 euro/luna, suma din care insa e imposibil sa traiesti daca trebuie sa platesti chirie etc
Cred ca situatia e similara si in celelalte Tari Nordice.

Am inteles, deci e destul de greu. Totusi, ma gandesc ca nu toti strainii din Tarile Nordice stiu limbile locului. Si ceva or fi facand ca sa traiasca, nu or fi toti cu burse complete sau miile de euro in buzunar de acasa pe acolo.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmirceaor, on 30th June 2012, 09:58, said:

Totusi, ma gandesc ca nu toti strainii din Tarile Nordice stiu limbile locului.
Cei care nu stiu limbile locale sunt expati veniti pe functii de management sau programatori/IT-sti care lucreaza la firme multinationale.
Din astia stiu si eu cativa, intr-adevar nu au avut nevoie decat de engleza.
Teoretic e posibil sa gasesti un job fara calificare unde sa te ia fara sa cunosti limba insa sansele sunt foarte mici. Risti sa vii, sa-ti bati picioarele degeaba pe la zeci de firme si sa nu gasesti nimic. Plus ca statul aici, pe perioada respectiva, iti va usura serios buzunarul...

#47
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Am inteles, deci tarile nordice le taiem de pe lista. Oricum e frig si plictisitor acolo  :lol:

#48
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii...

#49
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Corect. Trebuie sa ma consolez si eu cumva,nu ?  :D  Oricum, am o vaga banuiala totusi ca te poti descurca si cu engleza cateva luni, pana prinzi ceva, la nivel conversational ,din limbile locale.

A, si "acrii" e de fapt "acri". Poate in NO se scrie cu 2 "i"

#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Mda...multumesc pentru corectie.Nu stiu ce m-as fi facut fara ironia ta. :D

Quote

Oricum, am o vaga banuiala totusi ca te poti descurca si cu engleza cateva luni, pana prinzi ceva, la nivel conversational ,din limbile locale.
...scuza-ma dar aici te corectez eu pe tine...fara nici o ironie...

Edited by tehnics, 04 July 2012 - 15:01.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 10th May 2012, 08:15, said:

Daca senzorul e in bataia soarelui...degeaba. Si eu am avut temperaturi de 32 de grade in termometru si afara erau 15.

Cam asa e acum la noi. Dupa timpul mohorat de saptamana trecuta s-a facut in sfarsit frumos, de cateva zile e soare si temperatura urca zilnic la 16-17 grade (cu promisiuni de 20 pt week-end).
Sambata soarele va apune pentru prima data dupa mai bine de o luna. Am facut aseara o poza de pe balconul casei, se observa cum inca bate peisajul din departare, zona mea e umbrita de padure si nu mai am acces direct spre midnight sun.

Attached Files



#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Iata clasamentul tarilor dupa salariul mediu (adjustat la puterea de cumparare): http://www.bbc.co.uk...gazine-17543356

Articolul e mai vechi (29 martie) insa datele nu cred ca s-au schimbat prea mult.
Tarile Nordice sunt foarte bine pozitionate: Norvegia locul 2, Suedia locul 7, Finlanda locul 9.
Danemarca nu e mentionata insa in mod evident s-ar situa pe o pozitie fruntasa, probabil undeva intre Norvegia si Suedia.

Edited by Karhu, 05 August 2012 - 07:40.


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Aseara, mult mai devreme decat in alti ani, am vazut prima aurora boreala a sezonului! Foarte frumoasa (draperii si raze) s-a intins peste toata bolta, de la est la vest, intre 22:30 si 23:00.
Au aparut aurorele si pe la voi? Daca da, puteti sa le semnalati pe acest topic...

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKarhu, on 04 septembrie 2012 - 06:00, said:

prima aurora boreala a sezonului
Revin cu o poza facuta cu iPad-ul (din pacate acumulatorul aparatului foto era descarcat complet).

Explicatia acestui fenomen neobisnuit pentru inceputul lui septembrie:
http://www.romaniali...rra-275988.html

Attached Files


Edited by Karhu, 04 September 2012 - 21:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate