Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#19
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

 x37t1, on 21st September 2011, 16:46, said:

Am si eu cateva intrebari:


Din cate pot sa-mi dau seama, limba e o bariera importanta pentru imigranti. Finlandeza e dificila, suedeza/norvegiana/daneza sunt inrudite, dar se zice ca nimeni nu-i intelege pe danezi, astfel si Danemarca are relativ putini imigranti. Islanda are cea mai tare bariera, izolarea fizica, in plus, in toata Islanda sunt cam tot atatia oameni cat in Iasi, si limba lor parca ar fi teleportata de la vikingi. Astfel, ce ramane, Suedia si Norvegia? :)
Iti dai seama chiar foarte bine de toate alea. O anumita scoala de norvegiana are un motto, printre altele; tradus motamot: "limba deschide usi".  :peacefingers:

Cu o mica clarificare la partea cu nimeni nu ii intelege pe danezi, e foarte valabil pt cei ce au imigrat in tarile nordice, nu nativi. in rest parerile sunt impartite, dar as zice ca norvegiana e cel mai usor de inteles (dupa invatare). are pronuntia foarte clara, articulata, comparat cu daneza si suedeza. suedeza e undeva la mijloc. intelegi mult din ea daca stii de ex. norvegiana destul de bine. daneza in schimb..................................... :thumbdown:

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 x37t1, on 21st September 2011, 17:46, said:

Am si eu cateva intrebari:
1. Are Finlanda putini imigranti? De ce?
"The share of foreign citizens in Finland is 2.5%, among the lowest in the European Union." sursa
Presupun ca limba-i principalul impiediment.


 x37t1, on 21st September 2011, 17:46, said:

2. Am inteles ca exista zone in Finlanda in care se vorbeste suedeza. Se poate descurca un imigrant care cunoaste limba suedeza intr-un oras majoritar suedez? (stiu ca, cam toti de pe acolo stiu engleza, dar nu e de ajuns pentru imigranti, ci doar pentru turisti)
Da, se poate.
Toti cei care lucreaza cu publicul sunt, in zonele respective, trilingvi (fi-se-en)
Inclusiv formularele institutiilor sunt disponibile atat in finlandeza cat si in suedeza si engleza.

#21
x37t1

x37t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.09.2011

 Bogdan R, on 22nd September 2011, 12:24, said:

Presupun ca limba-i principalul impiediment.

Da, se poate.
Toti cei care lucreaza cu publicul sunt, in zonele respective, trilingvi (fi-se-en)
Inclusiv formularele institutiilor sunt disponibile atat in finlandeza cat si in suedeza si engleza.
Scuza-ma ca te intreb, dar de ce ai preferat Finlanda in locul celorlalte tari nordice? Sunt curios.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 x37t1, on 22nd September 2011, 13:45, said:

Scuza-ma ca te intreb, dar de ce ai preferat Finlanda in locul celorlalte tari nordice? Sunt curios.
De aici a venit prima oferta. Mai erau in calcul Suedia si Norvegia...

#23
CRIS62

CRIS62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2010
pot pleca acasa cu pasaportul expirat?
eu tot incerc sa iau o foaie de drum de la ambasada si nu stiu sigur daca reusesc stie cineva ceva?
va rog.....

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
daca e vorba de suedia sau finlanda, si ai buletin valid, nicio problema :)
daca nu, nu poti. ai nevoie de hartii de la ambadasa, sau un pasaport eliberat de ambasada

#25
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Unde esti?

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 CRIS62, on 24th November 2011, 19:13, said:

pot pleca acasa cu pasaportul expirat?
Nu ai card de identitate ?

#27
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Buna ziua romanilor de pretutindeni!

Am si eu nevoie de ajutor intr-o privinta: cei care va aflat intr-o capitala de tara europeana, sau nu neaparat sa fie capitala tarii, am nevoie daca imi puteti furniza o metoda de a lua legatura cu Primaria din fiecare tara europeana, in principal ma intereseaza capitalele, dar pana la urma nu conteaza, un oras sa fie din acea tara, ca dupa aceea ce afla. Ma intereseaza o adresa de E-mail VALIDA sau un numar de FAX.

Va multumesc anticipat pentru informatii!

#28
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Hai sa dezvolt...


Suntem o asociatie pentru copii, si anume šAsociación Humanitaria Esperanza para Niñosš si vrem sa facem o chestie inedita si anume sa organizam o petrecere generala, am decis sa estindem putin orizonturile, nu doar cele 27 de capitale europene si in toate Capitalele din Europa, in data de 1 iunie 2012. Este o petrecere pentru copii unde timp de 4 ore (18-22 ora fiecarei tari) vrem sa uitam de politica de criza, de razboi, de probleme materiale.
Timp de 4 ore vrem sa daruim ceea ce ei ne daruiesc noua adultilor 365 de zile, an de an, si anume Bucurie. Avem nevoie de ajutorul vostru pentru a duce la bun sfarsit acest proiect care se va numi šLook at meš.

De aceea avem nevoie de:
- numele primarilor din fiecare capitala
- un numar de fax sau un e-mail de la primarie
- fax sau e-mail de la fiecare Televiziue Nationala din fiecare tara
- ar fi necesar si un traducator pentru un text in rusa, germana, italiana, franceza, engleza, etc
- numele fiecarei Prime Doamne din fiecare tara din Europa


Va fi greu, vom incerca sa facem ceva nu a mai facut nici o alta organizatie pentru copii, speram sa fiti alaturi de noi la acest proiect. Informatii despre asociatie:

http://www.pctopinfo...acionesperanza/

Iar pe facebook:

http://www.facebook....207567385985650

#29
ana-casi

ana-casi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.10.2011
:P : Va urez  tuturor ce-mi doresc si mie;sanatate,un om drag si de nadejde alaturi,copii cuminti ,o casa calda si o mina de prieteni cu care sa stai la o masa imbelsugata si  la un pahar de vin ascultind colinde. :) Si daca tot am asa ginduri bune,mai doresc sa vina si Mosul cu citeva cadouri.Craciun fericit si La multi ani!

#30
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Cu ocazia Sfintelor Sărbători ale Crăciunului vă urez un deficit de cont curent cît mai mic pentru țara dumneavoastră, o balanță comercială care să favorizeze exporturile în dauna importurilor, asta coroborat cu o întărire a monedei naționale față de principalele valute și mai ales față de cele mai stabile, cum ar fi coroana norvegiană sau francul elvețian.  :D

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Ati remarcat frecventa si intensitatea neobisnuita a aurorelor polare din ultimele zile?
Aseara, venind de la serviciu, am ramas surprins de intensitatea luminoasa si de multitudinea formatiunilor etalate pe cer: valuri imense, draperii, lumini difuze, dare luminoase, forme dansante asemenea unor tornade inclinate, cu baza mica si partea superioara mai larga etc etc totul intr-o lumina de un verde fosforescent.
Cerul in flacari deasupra, taigaua intunecata dedesupt: de neuitat!

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
A venit primavara pe la voi?
Puteti posta aici informatii si poze care sa oglindeasca starea vremii in localitatea in care locuiti.

Incep eu: la Rovaniemi sunt + 6 grade si stratul de zapada se topeste vazand cu ochii. Tocmai vin din curte, unde am masurat 45 cm, mai putin de jumatate fata de cat erau la inceputul lunii iar carosabilul e perfect uscat. Taigaua (se vede in fundal) e insa plina de zapada iar pe lacuri gheata e atat de groasa incat te poti plimba/pescui la copca.

Attached Files

  • Attached File  bbb.jpg   95.51K   113 downloads

Edited by Karhu, 29 April 2012 - 10:46.


#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 nosferyk, on 5th May 2012, 22:49, said:

Miroase super in gradina. Ar fi trebuit sa tai iarba. Este si maine o zi.:D

Nu ma ajuti si pe mine la taiatul ierbii? :rolleyes:

Attached Files


Edited by Karhu, 07 May 2012 - 05:04.


#34
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@karhu: cam nord totusi :D

o sa pun poze cu gradina dupa ce tai iarba :P.

#35
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Bogdane , la tine iarba e alba ??? E model pentru nordul extrem?  :lol: :lol:  
Vad ca nici pe aia de anu trecut nu ai taiat-o :D

#36
zenilda

zenilda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.09.2009
Termometrul arata 26,4 aici in Oslo, dar senzorul e chiar in bataia soarelui asa ca poate nu-i chiar atat de mult. Maine mai vedem  :P

Edited by zenilda, 07 May 2012 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate